Kredyt preferencyjny - co to jest i kto może zaciangąć?
Kredyt preferencyjny udzielany jest tylko określonym grupom, do których można zaliczyć między innymi rolników, studentów czy osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. Decydując się na taki rodzaj finansowania należy ustalić konkretny cel kredytowy. Kredyt preferencyjny spłacany jest przez kredytobiorcę oraz odpowiedni organ administracji państwowej. W naszym tekście znajdziesz szczegółową charakterystykę tego kredytu oraz poznasz jego rodzaje. Ponadto dowiesz się, z jakimi wiążę się kosztami!
- Na czym polega kredyt preferencyjny?
- Rodzaje kredytów preferencyjnych
- Kredyt preferencyjny dla rolników
- Preferencyjny kredyt studencki
- Kredyt preferencyjny dla firm
- Jakie są koszty kredytu preferencyjnego?
- Czym różni się zwykły kredyt od kredytu preferencyjnego?
Na czym polega kredyt preferencyjny?
Mówiąc najprościej, kredyt preferencyjny to specyficzny rodzaj finansowania, który udzielają banki. Przeznaczony jest dla określonej grupy klientów, do których możemy zaliczyć np. rolników, studentów czy przedsiębiorców. Kredytobiorca nie spłaca go w całości, część kredytu musi zostać uregulowana z pieniędzy Skarbu Państwa. Czym jeszcze charakteryzuje się taki kredyt?
Zostanie udzielony tylko, jeżeli kredytobiorca ma jasno sprecyzowany cel (taki sam warunek występuje przy kredycie hipotecznym), na który chce przeznaczyć pieniądze z kredytu preferencyjnego. Przykładowo, rolnicy mogą go wydać na zakup maszyn rolniczych, które ułatwią im codzienną pracę. Ponadto taki kredyt gwarantuje bardzo wysokie kwoty i naprawdę długi czas spłaty. Charakteryzuje się również niskim oprocentowaniem.
Rodzaje kredytów preferencyjnych
Istnieje kilka rodzajów kredytów preferencyjnych, które są skierowane do różnych grup docelowych, do najpopularniejszych z
nich można zaliczyć: rolników, studentów czy przedsiębiorców. Taki rodzaj kredytu jest dopasowany zarówno do indywidualnych potrzeb klienta, jak i jego możliwości finansowych.
Rodzaje kredytów preferencyjnych:
- kredyt preferencyjny dla rolników,
- preferencyjny kredyt studencki,
- kredyt preferencyjny dla firm,
- kredyt preferencyjny na zakup fotowoltaiki, wymianę pieca czy termomodernizację,
- kredyt preferencyjny dla rodzin mających niskie dochody.
Kredyt preferencyjny dla rolników
Z kredytów preferencyjnych mogą korzystać zarówno rolnicy z dużym doświadczeniem, jak i młodzi rolnicy, którzy dopiero zaczynają pracę na roli. Taki rodzaj finansowania mogą przeznaczyć tylko i wyłącznie na cele, które są określone przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Uzyskanie kredytu preferencyjnego przez rolnika uzależnione jest też od tego, jaką wybierze linię programu dofinansowania. Co to oznacza?
Przykładowo, jeżeli początkujący rolnik zdecyduje się na linię RR, wtedy będzie mógł wykorzystać kredyt preferencyjny na inwestycje w rolnictwie i rybactwie śródlądowym. W tym przypadku uzyskane środki można przeznaczyć np. na zakup maszyn rolnych, remont budynku związanego z działalnością rolniczą czy wyposażenie pastwisk i sadów.
Oprócz linii RR, rolnicy mogą też wnioskować o inne programy dofinansowania. Na stronie ARiMR znajdziemy następujące kredyty preferencyjne dla rolników1:
- Linia Z - kredyty na zakup użytków rolnych,
- Linia PR - kredyty na inwestycje w przetwórstwie produktów rolnych, ryb skorupiaków i mięczaków oraz na zakup akcji lub udziałów,
- Linia inwestycyjna K01 Linia obrotowa K02 - kredyty na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę,
- Linia inwestycyjna DK01 i Linia obrotowa DK02 - kredyty dla dużych przedsiębiorstw na wznowienie produkcji rolnej oraz odtworzenie środków trwałych,
- Linia KR – kredyty na sfinansowanie spłaty zadłużenia powstałego w związku z prowadzeniem działalności rolniczej,
- Linia KO - kredyty obrotowych nieoprocentowanych dla producenta rolnego,
- Linia MRcsk - kredyty z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych przez młodych rolników.
Więcej informacji o liniach programowych dla rolników można znaleźć na stronie internetowej ARiMR.
Preferencyjny kredyt studencki
Studenci, którzy nie ukończyli trzydziestego roku życia i nie posiadają dochodu większego niż 3000 zł, powinni bez problemu uzyskać kredyt preferencyjny. Co ciekawe, o taki rodzaj kredytu mogą również wnioskować wszystkie osoby, które dopiero złożyły dokumenty na studia - w tym przypadku pieniądze zostaną wypłacone dopiero po przyjęciu na daną uczelnię.
Czy kredyt studencki można przeznaczyć na dowolny cel? W każdej umowie kredytowej dotyczącej finansowania dla studenta nie ma zapisów o wymogu wydania pieniędzy na cele związane np. z edukacją lub utrzymaniem się na studiach. W tym przypadku student może samodzielnie zdecydować, na co wykorzysta kredyt.
O kredyt preferencyjny dla studenta można się starać w tych bankach:
- Citi Handlowy,
- Alior Bank,
- Bank Pekao,
- Santander Bank Polska,
- PKO Bank Polski,
- BNP Paribas.
Kredyt preferencyjny dla firm
Kredyt preferencyjny dla przedsiębiorców może zostać wykorzystany w konkretnym celu, zwykle jest to inwestycja mająca rozwinąć firmę oraz zwiększyć jej dochody na przestrzeni czasu. Taki rodzaj kredytu często jest też udzielany w ramach różnych programów od Unii Europejskiej. Co ważne, w zależności od programu wymagania względem przedsiębiorstw mogą być bardziej wymagające lub zupełnie przeciwnie.
W tym miejscu należy też podkreślić, że o kredyty preferencyjne mogą się również starać firmy, które zmagają się z przestojem działalności i w konsekwencji problemami finansowymi. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą pokryć przynajmniej jakąś część strat i spróbować utrzymać swoją działalność na rynku.
Jakie są koszty kredytu preferencyjnego?
Kosztów kredytów preferencyjnych nie można porównać do zwykłych opłat dodatkowych, jakie występują w przypadku kredytów gotówkowych czy hipotecznych. Dlaczego? Powód jest dość prosty, wszystko zależy od programu kredytowego, na jaki się zdecydujemy. Poniżej wskazaliśmy, jak liczone są koszty kredytu preferencyjnego na konkretnych przykładach.
- Rolnicy, którzy zdecydują się na kredyt preferencyjny w linii RR, wtedy oprocentowanie finansowania będzie zmienne i nie wyższe niż stopa referencyjna WIBOR 3M powiększona o maksymalnie 2,5 punktu procentowego. Oprocentowanie musi uregulować zarówno kredytobiorca, jak i ARiMR.
- W okresie trwania studiów i dwa lata po ich zakończeniu oprocentowanie kredytu studenckiego to 0 proc., ponieważ jest regulowane w całości z budżetu państwa. Później koszty będą wynosić 0,5 stopy redyskontowej Narodowego Banku Polskiego (na ten moment ta stopa wynosi 0,11 proc.). Reszta odsetek zostanie spłacona z budżetu państwowego.
- Jeżeli zdecydujemy się na kredyt na fotowoltaikę z programu Czyste Powietrze, trzeba będzie uregulować oprocentowanie preferencyjne WIBOR 3M plus 70 punktów bazowych, czyli mniej niż 2 proc. w skali roku.
Czym różni się zwykły kredyt od kredytu preferencyjnego?
Pod żadnym względem nie można porównywać zwykłego kredytu komercyjnego z kredytem preferencyjnym, ponieważ to dwa zupełnie inne produkty finansowe, które różnią się pod wieloma względami. Pierwszy z wymienionych kredytów proponowany jest każdemu klientowi, który posiada zdolność kredytową i trzeba go spłacić w samodzielnie w określonym terminie. Z drugiego mogą skorzystać tylko niektóre grupy np. rolnicy czy studenci, ponadto w części spłaca się go ze środków Skarbu Państwa.
Jakie jeszcze różnice występują między tymi dwoma kredytami? Kredyt komercyjny można wydać na dowolny cel, w przypadku kredytu preferencyjnego należy wskazać, na co przeznaczymy otrzymane pieniądze. Pierwszy z tych kredytów udzielany jest na różne kwoty zarówno te niskie, jak i wysokie, drugi wiąże się tylko z dużymi środkami np. kredyt na 100 tys. zł lub większe sumy!
- Źródło: https://www.arimr.gov.pl/pomoc-krajowa/kredyty-preferencyjne.html
Artykuły
Kiedy brakuje nam pieniędzy, pierwszą myślą jest pożyczka...
Można śmiało stwierdzić, że klientów instytucji pozabankowych...
Według danych GUS z 2018 roku, bezrobocie spada, ale...
Jeżeli planujesz wejść w związek małżeński, a nie masz...
W popularnej sieci odzieżowej Zara wyprzedaż letnia...
Bardzo często gdy planujemy złożyć wniosek o chwilówkę...
Na rynku pożyczek pozabankowych znajdziemy nie tylko...
Każda para ma swój sposób na finanse. Tuż po zaręczynach...
Dodaj komentarz
Komentarze