Co to jest faktoring?

Jeżeli twoja firma zmaga się z przejściowymi problemami finansowymi i potrzebujesz pieniędzy, aby utrzymać ją na rynku, zastanów się nad skorzystaniem z usługi faktoringu. Z przygotowanego przez nas artykułu dowiesz się, co to jest faktoring, z jakimi kosztami się wiąże oraz czym charakteryzuje się umowa faktoringowa. Poznasz również różnice między faktoringiem pełnym, niepełnym, cichym i jawnym. Na końcu tekstu znajdziesz również wady i zalety faktoringu

Faktoring pozwala utrzymać płynność finansową przedsiębiorstwa

Faktoring - co to jest?

Każdy, kto prowadzi firmę i zmaga się z chwilowymi kłopotami finansowymi powinien zdawać sobie sprawę z tego, co to jest faktoring. Dlaczego? Powód jest dość prosty, taka usługa finansowa może przyczynić się do poprawienia płynności budżetowej przedsiębiorstwa i w znaczący sposób wpłynąć na jego dalszą działalność.

Czym charakteryzuje się to rozwiązanie finansowe? Mówiąc najprościej faktoring jest usługą, która polega na tym, że bank lub inna instytucja finansowa (faktor) może wykupić od danej działalności gospodarczej (faktoranta) faktury z odroczonym terminem płatności, wystawione dla jej kontrahentów.

Na pierwszy rzut oka zagadnienie faktoringu może wydawać się skomplikowane i trochę niezrozumiałe, dlatego warto wyjaśnić je na konkretnym przykładzie. Jeśli założymy, że do firmy sprzedającej sprzęt ogrodowy zgłosi się kontrahent i złoży duże zamówienie z odroczonym terminem płatności, wtedy przedsiębiorstwo w szybki sposób może stracić płynność finansową. W tej sytuacji warto zdecydować się na usługi faktora, który pokryje koszty wszystkich faktur, pobierając za to określoną prowizję.

Ważne – faktoring nie jest przeznaczony dla podmiotów, które świadczą handel detaliczny.

Z jakimi kosztami wiąże się usługa faktoringu?

Firma, która zdecyduje się na skorzystanie z usługi faktoringu może liczyć na pokrycie od 80 proc. do 100 proc. wartości faktur za sprzedane towary. Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że takie rozwiązanie nie jest darmowe i wymaga uregulowania określonej prowizji. Z jakimi kosztami wiąże się faktoring?

 • opłata aranżacyjna za rozpatrzenie wniosku, sporządzenie dokumentacji czy administrowanie umowy faktoringowej,
 • opłata za ewentualne ponaglenia zobowiązujące do terminowego uregulowania należności,
 • opłata operacyjna,
 • opłata od niewykorzystania zadeklarowanego obrotu.

Trzeba wiedzieć, że koszty usługi faktoringowej są również uzależnione od wartości i ilości faktur, jak i długości okresu między wypłaceniem środków finansowych przez faktora do terminu uregulowania należności.

 Umowa faktoringu jest elastyczna

Rodzaje usług faktoringowych

Faktorami są najczęściej banki lub instytucje pozabankowe. Warto zaznaczyć, że na rynku istnieje kilka rodzajów faktoringu:

 • Faktoring pełny – faktor bierze na siebie pełne ryzyko, że dłużnik nie ureguluje wierzytelności. W takim przypadku faktorowi nie przysługuje tzw. prawo regresu, na rzecz przedsiębiorcy, który sprzedał dług. Innymi słowy – nasz hurtownik sprzedaje wierzytelność i z tego tytułu otrzymuje pieniądze od faktora. Jeśli kontrahent dalej nie będzie chciał płacić, to problem z nieuregulowaną fakturą spoczywa na nowym wierzycielu – czyli faktorze. Faktoring pełny niesie za sobą bardziej wyśrubowane wymagania
 • Faktoring niepełny – inaczej faktoring z prawem regresu lub faktoring regresowy. Istotą produktu jest fakt, że faktor nie bierze odpowiedzialności, jeśli dłużnik nie ureguluje wierzytelności. Czyli – jeśli kontrahent nie zapłaci, to faktor zgłosi się o zwrot długu, do naszego hurtownika. Faktoring niepełny jest popularny ze względu na prostą ocenę ryzyka.
 • Faktoring mieszany – połączenie faktoringu pełnego i niepełnego. Ryzyko, że dłużnik nie ureguluje należności spoczywa solidarnie na faktorze i faktorancie. W praktyce strony ustalają między sobą do jakiej kwoty ponoszą odpowiedzialność za niezapłaconą fakturę. Ze względu na skomplikowany proces stosowany jest stosunkowo rzadko.
 • Faktoring cichy – w tym przypadku sprawa zbycia się wierzytelności zostaje załatwiona dyskretnie. Dłużnik po prostu nie zostaje poinformowany o zmianie wierzyciela.
 • Faktoring jawny – jak sama nazwa wskazuje wszystko odbywa się jawnie, bez zbędnych sekretów. Zadłużony ma wiedzę na temat zmiany wierzyciela.
 • Mikrofaktoring – dedykowany jest małym lub młodym przedsiębiorcom. Charakterystyka produktu polega na tym, że faktor opłaca nawet pojedyncze faktury. Co istotne, nie ma określonych tzw. limitów faktoringowych. 

Faktoring odwrotny– co to takiego?

Faktoring odwrotny to rodzaj krótkoterminowego finansowania (czyt. pożyczki), które polega na uiszczeniu płatności za klienta. Ujmując sprawę prościej – kontrahent kupuje zabawki z hurtowni. Hurtownik za sprzedany towar wystawia fakturę. Kupujący nie chce lub nie może od razu zapłacić za towar. W związku z powyższym, korzysta z opcji faktoringu odwrotnego, czyli zgłasza się do instytucji finansowej, która za niego reguluje powstały dług. Następnie w ustalonym przez strony terminie spłaca wierzytelność wraz z odsetkami.  

Korzyść – faktoring odwrotny umożliwia, utrzymanie płynności finansowej, przy jednoczesnym inwestowaniu w rozwój przedsiębiorstwa. Takie rozwiązanie jest dobrą alternatywą dla pożyczki dla firm.

Faktoring - wady i zalety

Decyzja o skorzystaniu z usługi faktoringowej z pewnością nie należy do najprostszych, dlatego najpierw każde przedsiębiorstwo zmagające się drobnymi problemami pieniężnymi powinno poznać jej wszystkie wady i zalety. Dzięki przeanalizowaniu plusów i minusów faktoringu okaże się, czy ten produkt finansowy jest dla niego przeznaczony.

Największą zaletą faktoringu z pewnością jest to, że firma może w szybki sposób odzyskać płynność finansową. Ponadto do plusów tej usługi można również zaliczyć stały dopływ kapitału obrotowego, szybki dostęp do środków pieniężnych czy wydłużenie okresu płatności za sprzedaż towarów. Czy faktoring zawiera jakieś wady? W zasadzie można zaliczyć do nich tylko dość wysokie koszty usługi.

Zalety faktoringu:

 • jest dostępny dla przedsiębiorców, którzy nie mają wystarczającej zdolności kredytowej;
 • faktoring umożliwia wydłużenie terminu płatności, nawet do 90 dni;
 • firmy, które korzystają z powyższego produktu zachowują płynność finansową;
 • przedsiębiorca z tytułu faktoringu, w ciągu 24 godzin otrzymuje zapłatę za fakturę (do 75 proc. wartości). W momencie gdy dłużnik ureguluje wierzytelność w całości, faktorant dostaje resztę środków finansowych;
 • domaganie się o spłatę długu leży po stronie faktora, a nie przedsiębiorcy.  

Wady faktoringu: 

 • z produktu nie mogą skorzystać tylko te podmioty, które oferują sprzedaż detaliczną, gotówkową i komisową;
 • faktoring jest stosunkowo drogi. W niektórych przypadkach koszty są wyższe od  kredytu lub pożyczki.  

Pożyczka dla firm i kredyt -  inne źródła finansowania przedsiębiorstwa

Faktoring nie jest idealnym produktem. Nie wszyscy przedsiębiorcy mogą z niego skorzystać. Także nie każdy rodzaj inwestycji można sfinansować za jego pomocą. Poza tym sam produkt nie należy do najtańszych.

Przedsiębiorca, który posiada wysoką zdolność kredytową, a planowana inwestycja ma opiewać na stosunkowo wysoką kwotę, powinien zastanowić się nad kredytem bankowym dla firm. Plusy – stosunkowo niskie koszty i spora suma tzw. finansowania zwrotnego. Minusy – podmiot, który stara się o produkt bankowy, musi posiadać nienaganną historię kredytową i wykazywać dobre wyniki finansowe. Z kolei przedsiębiorcy, którzy nie mają zdolności, mogą na potrzeby firmy zaciągnąć kredyt konsumencki. W przypadku produktów pozabankowych, najlepiej skorzystać z pożyczek bez BIK. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązania są stosunkowo drogie.  

Dobrą inwestycją na rozwój przedsiębiorstwa jest kredyt lub pożyczka

Natomiast pożyczka pozabankowa skierowana jest do małych i przedsiębiorstw. Z tego produktu mogą skorzystać przedsiębiorstwa, od pierwszego dnia swojej działalności. Co więcej, firmy pożyczkowe nie mają wyśrubowanych wymagań co do zdolności kredytowej. W związku z tym pożyczkę może zaciągnąć podmiot, który nie posiada dobrych wyników finansowych. Dodatkowym plusem jest brak formalności. Minus – wyższe koszty zobowiązania. Warto zaznaczyć, że optymalną metodą na zweryfikowanie rynku są rankingi pożyczek dla firm.

Darmowe pożyczki
Ekspres Pożyczka
5000 zł / 30 dni
Netcredit
10000 zł / 30 dni
Feniko
1000 zł / 30 dni
OROS.pl
5000 zł / 30 dni
Miloan
3000 zł / 30 dni
Finbo
5000 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
3000 zł / 30 dni
Crezu
5000 zł / 60 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni
Ranking pożyczek dla firm - lipiec 2024
1.
Visset dla firm
Visset dla firm opinie

Dodaj komentarz

########   ###   ######  ####### ######## 
##   ##  ## ##  ##  ## ##   ## ##    
##   ## ##  ## ##    ##   ## ##    
######## ##   ## ##  #### ##   ## ######  
##    ######### ##  ## ##   ## ##    
##    ##   ## ##  ## ##   ## ##    
##    ##   ## ######  ####### ##    

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze

AOW Faktoring 2020-12-22 08:22:49 #5328
Usługi faktoringu także skierowane są zarówno dla dużych jak i małych przedsiębiorstw, a nawet mikrofirm czy startupów. Przede wszystkim nie jest to pożyczka, a zatem nie zwiększa zadłużenia firmy. Dzięki natychmiastowej gotówce firma może zachować płynność finansową oraz zapewnić sobie środki na realizację kolejnych zleceń. Jeśli skorzystamy z usług doświadczonej firmy faktoringowej, której oferta jest elastyczna i może być skrojona na miarę indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa korzyści wynikające z faktoringu przysłużą się rozwojowi naszej firmy.
Odpowiedz
janek 2018-07-08 14:13:28 #2061
Super artykuł. Faktoring staje się coraz popularniejszy, więc dobrze jakby przedsiębiorcy się dokształcili w tym zakresie :) Ja sam jeszcze rok temu nie wiedziałem "z czym to się je". Mam firmę transportową i odkąd mam faktoring w idea widzę dużą poprawę, więc oceniam to narzędzie jako bardzo pomocne.
Odpowiedz