Budowanie pozytywnej historii klienta

Historii kredytowej nie należy mylić ze zdolnością kredytową, choć ta pierwsza ma na drugą spory wpływ. Zanim przystąpimy do większego zobowiązania, takiego jak kredyt hipoteczny, możemy popracować nad naszą historią, współpracując z sektorem pozabankowym, choć i banki dają możliwość zbudowania w BIK wizerunku rzetelnego kredytobiorcy.

Budowanie historii pożyczkowej klienta to długotrwały i żmudny proces. Zdjęcie przedstawia pieniądze.

Czym jest historia kredytowa?

Historia kredytowa to wszelki ślad, jaki zostawiają w bazach Biura Informacji Kredytowej zaciągnięte przez nas zobowiązania. Historię można mieć pozytywną i negatywną. Na gromadzenie tej pierwszej możemy się nie zgodzić, choć ciężko znaleźć uzasadnienie dla takiej decyzji. Pozytywna historia podnosi naszą ocenę punktową w ramach scoringu BIK. Negatywna, związana z nieterminowym spłacaniem kredytu lub pożyczki przez internet jest odnotowywana niezależnie od naszej woli. Historia kredytowa w BIK jest jednym z elementów decydującym o naszej wiarygodności w ocenie pożyczkodawcy. Ma wpływ na to, czy otrzymamy pożyczkę i pośrednio wpływa też na zdolność kredytową. Brak jakiejkolwiek aktywności pożyczkowej też nie jest dobrze odbierany przez tradycyjne instytucje finansowe.

Jak sprawdzić swoją historię kredytową?

Jeśli planujemy wzięcie pożyczki przez internet albo zaciągnięcie innej formy kredytu gotówkowego, możemy przewidzieć decyzję instytucji pożyczkowej. Każdy bank i spora część firm pozabankowych korzysta z zasobów BIK. Możemy więc zobaczyć, do jakich danych mają wgląd banki i sprawdzić przed nimi jak wygląda nasza historia w BIK. Część informacji otrzymamy zupełnie za darmo. Zgodnie z art. 33 Ustawy o ochronie danych osobowych z dn. 29 sierpnia 1997 roku (Dz. U. z 2014 r. poz. 1182 z późniejszymi zmianami), mamy prawo otrzymać tzw. Informację Ustawową. Jest to uproszczony raport, w którym znajdują się informacje na temat naszych wszystkich zobowiązań i zapytań kredytowych. Bezpłatny raport pobierzemy raz na pół roku. Jednak musimy się liczyć z tym, że poczekamy na niego nawet 30 dni.

Każdy, komu zależy na szybkim i pełnym dostępie do danych tyczących się jego historii kredytowej, może skorzystać z odpłatnej, pełnej wersji raportu BIK. W ramach dokumentu poznamy nie tylko historię wszystkich zobowiązań, ale również ocenę punktową, dzięki której określane jest to, jaką mamy zdolność kredytową.

6 sposobów na budowanie pozytywnej historii kredytowej

Rozpoczynanie przygody z kredytami od zobowiązania hipotecznego to nienajlepszy pomysł, bo otrzymanie takiego kredytu bez historii może być po prostu niemożliwie. Brak historii kredytowej w BIK może być traktowany równie źle, jak historia negatywna. Dlatego warto podjąć działania zmierzające do stworzenia naszego profilu w BIK  jak najwcześniej i zacząć możemy od niewielkich zobowiązań.

Skorzystajcie z kredytu odnawialnego na karcie

Każdy debet na koncie widoczny jest w BIK. Nie musimy nawet korzystać z tego debetu, żeby rozpocząć budowanie historii kredytowej. Choć warto raz na jakiś czas obciążyć kartę,  oczywiście pod warunkiem, że wierzytelność będziemy regularnie spłacać.

Zróbcie zakupy na raty

Marzy wam się nowa konsola albo laptop? Nawet jeżeli odłożyliście trochę gotówki, zastanówcie się, czy nie lepiej kupić sprzęt na raty. To dobre rozwiązanie, które umożliwia zarówno pracę nad historią, jak i zdolnością kredytową. Jest najkorzystniejsze, kiedy wybieramy raty 0% - znajdziemy je w ofercie np. największych sklepów ze sprzętem RTV i AGD.

Weźcie pożyczkę

Nieduży kredyt gotówkowy w banku albo w firmie pożyczkowej to dobry wstęp do większych zobowiązań. Pamiętajmy, że niektóre instytucje pozabankowe oferują nawet pożyczki ze złą historią kredytową, dając tym samym szansę na poprawienie swojego wizerunku i polepszenie oceny w ramach systemów scoringowych.

A może karta kredytowa?

Korzystając z karty kredytowej podczas codziennych zakupów, nie tylko budujemy historię w BIK, ale również zyskujemy szansę na ciekawe rabaty w wielu sklepach. Tak, jak w przypadku każdego zadłużenia, żeby karta nam się opłacała, musimy terminowo spłacać zobowiązanie. Większość banków oferuje okresy bezodsetkowe - najczęściej liczą one sobie mniej więcej dwa miesiące - jeśli spłacimy zadłużenie na karcie w ramach tego okresu, nie będziemy musieli ponosić żadnych kosztów za kartę.

Lepiej jak jest więcej

Wbrew pozorom kilka równoległych zobowiązań to dobra sytuacja, oczywiście jeśli są regulowane bez opóźnień. Umiejętność obsługi kilku kredytów podniesie naszą wiarygodność i pokaże bankom, że potrafimy wywiązywać się z finansowych obowiązków.

Pamiętajcie o zgodzie na przetwarzanie informacji na temat waszej aktywności

W BIK znajdują się informacje o wszystkich aktualnych kredytach. Bez naszej zgody przechowywane są również informacje na temat opóźnień. Jednak, żeby spłacony kredyt działał na naszą korzyść, musimy wyrazić zgodę na przetwarzanie przez BIK danych na temat wygasłych już zobowiązań. Załatwimy to poprzez tzw. zgodę ogólną, która dotyczy aktualnych i zamkniętych już kredytów.

Programy lojalnościowe - zalety stałej współpracy z pożyczkodawcą

Długofalowa współpraca z firmami pożyczkowymi poza możliwością budowania swojej historii kredytowej, ma jeszcze jedną zaletę. Stali klienci mogą korzystać z programów lojalnościowych i o ile spłacili pierwszą pożyczkę bez komplikacji, łatwiej uzyskać im kolejną. Pozabankowe instytucje nie wymagają takiej ilości dokumentów jak tradycyjne banki. Często wystarczy tylko dowód osobisty i to podczas wnioskowania o pierwszą pożyczkę. Podczas ubiegania się o kolejne wystarczy zalogować się na swój profil klienta.

Stali pożyczkobiorcy mogą liczyć na:

 • większe limity kredytowe
 • rabaty na prowizje
 • dłuższy okres kredytowania

Jako rzetelni konsumenci mamy też większe szanse na ułożenie się z pożyczkodawcą w awaryjnych sytuacjach. Pamiętajmy, że brak działania w trakcie tymczasowych problemów finansowych, może tylko je pogłębić. Zawsze warto kontaktować się z wierzycielem i próbować wypracować rozwiązanie korzystne dla obu stron.

Darmowe pożyczki
LendOn
3000 zł / 45 dni
Extraportfel
2900 zł / 45 dni
Netcredit
3000 zł / 30 dni
Kuki.pl
3000 zł / 30 dni
Ale gotówka
2000 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni
Wandoo
2500 zł / 30 dni
Miloan
2500 zł / 30 dni
Finbo
3000 zł / 30 dni
Polożyczka
1000 zł / 30 dni
Halopożyczka
2000 zł / 30 dni
Tani Kredyt
3100 zł / 30 dni
Zylion
1500 zł / 30 dni
Via SMS
1500 zł / 30 dni
Wonga
1500 zł / 60 dni
Filarum
1000 zł / 30 dni
Sloan
3000 zł / 30 dni
Szybka Gotówka
2000 zł / 30 dni
Alfa Kredyt
2000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
2000 zł / 30 dni
Visset
1000 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni

Dodaj komentarz

######## ##  ## ##   ## #### ######## 
   ##  ## ## ##   ## ## ##   ## 
  ##   ####  ##   ## ## ##   ## 
  ##    ##  ######### ## ######## 
 ##    ##  ##   ## ## ##  ##  
 ##     ##  ##   ## ## ##  ## 
########  ##  ##   ## #### ##   ## 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola