Skrytka bankowa w PKO, Santander i innych. Kto i za ile oferuje skrytki?

Skrytka bankowa - nazywana także depozytową - to jeden z najbezpieczniejszych sposobów przechowywania kosztowności. Mowa o przedmiotach, ponieważ większośc banków w Polsce zabrania przechowywania w skrytkach pieniędzy aktualnie będących w obiegu. Skrytki bankowe znajdują się w specjalnie przygotowanych do tego oddziałach instytucji i posiadają mocne zabezpieczenia przed włamaniem. Koszt wynajęcia skrytki to od kilkuset do kilku tysięcy złotych za rok. Sprawdź, ile kosztuje wynajęcie skrytki w bankach PKO, Santander i innych, a potem przeczytaj, czy warto mieć taki depozyt.

Ocena
(2)
Opłata za konto
0 zł
Bankomaty
0/5 zł
Zobacz
Ocena
(8)
Opłata za konto
0 zł
Bankomaty
0/5 zł
Zobacz
Ocena
(6)
Opłata za konto
0/7 zł
Bankomaty
0 zł
Zobacz
Ocena
(7)
Opłata za konto
0 zł
Bankomaty
0 zł
Zobacz
Ocena
(12)
Opłata za konto
0 zł
Bankomaty
0/7 zł
Zobacz
Zobacz cały Ranking kont osobistych - maj 2024

W jakich bankach można wynająć skrytkę bankową?

Nie wszystkie banki w Polsce oferują pozostawianie przedmiotów i papierów wartościowych w depozycie. Taką ofertę mają tylko niektóre instytucje i to tylko w niektórych oddziałach. Banki, które obecnie wynajmują skrytki bankowe, to PKO BP, Pekao, BOŚ Bank, Santander, BGŻ BNP Paribas oraz Getin. Alior Bank oraz ING Bank Śląski wycofały taką usługę ze swojej oferty.

Poza bankami istnieją także firmy, które zajmują się wynajmowaniem skrytek depozytowych. firmy te działają zgodnie z przepisami prawa i deklarują się jako równie bezpieczne jak skrytki bankowe. Najbardziej znanymi firmami są: Twój Skarbiec, Śląskie Sejfy oraz 24Sejf.

Ile kosztuje skrytka bankowa?

Obliczając koszt wynajmu skrytki bankowej trzeba pamiętać, że podane ceny są orientacyjne. Pracownik banku nie ma prawa nas zapytać, co składamy do depozytu, ale może poprosić o ogólne określenie kategorii rzeczy oraz jej przybliżonej wartości. Na tej podstawie oraz na podstawie rozmiaru, a dopiero później czasu przechowywania, obliczana jest ostateczna cena wynajmu skrytki bankowej.

Bank Założ konto Rozmiar skrytki Koszt za miesiąc Koszt za rok
PKO BP Założ konto 44/28/9 lub 44/28/17 do 45 zł* od 350 zł*
BGŻ BNP Paribas Założ konto 13×24×36 cm lub 13×24×36 cm 30/50 zł bd
Pekao S.A. Założ konto różne rozmiary (zależne od placówki) 50 zł 400 zł
BOŚ Bank Założ konto różne rozmiary 40 zł 250 zł
Santander Założ konto różne rozmiary b.d. b.d.
Getin Noble Bank Założ konto różne rozmiary b.d. 240 zł
ING Bank Śląski Założ konto oferta wycofana oferta wycofana oferta wycofana
Alior Bank Założ konto oferta wycofana oferta wycofana oferta wycofana

*ostateczna opłata zależy od rodzaju i wartości przedmiotu w depozycie

Z reguły koszt wynajmu skrytki bankowej jest tańszy niż wynajem skrytki depozytowej w instytucji pozabankowej. Przykładowo firma Twój Skarbiec bierze maks. 2 100 zł za rok użytkowania skrytki. Firma 24Sejf liczy sobie rocznie 2 670 zł za największą dostępną u nich skrytkę (40/40/19 cm). Śląskie Sejfy pobierają opłatę roczną w wysokości 2 220 zł (za największy dostępny rozmiar miejsca depozytowego).

Mimo ponoszonych kosztów używanie skrytki bankowej jest jednym sposobów na to, jak oszczędzać pieniądze. Nieupłynnione kosztowności z czasem zyskują na wartości (zwłaszcza dzieła sztuki), więc warto w ten sposób zwiększać kapitał.

Jak wynająć skrytkę bankową?

W teorii wystarczy zgłosić taką potrzebę w wybranym banku bądź firmie, podpisać umowę, uiścić opłatę i umieścić kosztowności w depozycie. W praktyce dostęp do skrytek bankowych jest utrudniony, ale na wolne miejsce tworzą się kolejki. Wynika to z małej ilości ofert skrytek bankowych oraz faktu, że ich utrzymywanie zazwyczaj jest dla banków nieopłacalne.

Jeśli jednak naprawdę potrzebujemy wynająć skrytkę, to powinniśmy postępować wobec poniższego schematu:

 1. Sprawdź, czy w twojej okolicy dostępne są wolne skrytki. Sprawdź ceny.
 2. Upewnij się, że to, co chcesz schować w skrytce, nie będzie niezgodne z prawem/z umową z bankiem.
 3. Umów się na rozmowę z pracownikiem banku.
 4. Przeczytaj umowę, zwracając uwagę na warunki użytkowania i warunki wypłacania odszkodowania w razie włamania.
 5. Podpisz umowę.
 6. Odbierz swój klucz do skrytki.
 7. Umieść w niej przedmioty, postępując zgodnie z instrukcją pracownika.
 8. Zamknij skrytkę.

Podczas wkładania kosztowności do skrytki bankowej klient przebywa sam w odosobnionym pomieszczeniu. Skrytka zamykana jest dwoma kluczami. Jeden należy do klienta, drugi do banku. Bank nie posiada duplikatu klucza klienta. Przy otwieraniu skrytki najpierw otwierana jest “skrytka głowna” przez pracownika banku, który następnie zostawia klienta samego. Potem klient otwiera właściwą skrytkę swoim kluczem. Jeśli klient zgubi swój klucz, konieczne jest wezwanie ślusarza - na koszt klienta.

Skrytka bankowa - kto może mieć do niej dostęp?

Wbrew powszechnej opinii nie tylko właściciel skrytki bankowej ma do niej dostęp. W wyjątkowych sytuacjach do skarbca mogą zajrzeć:

 • funkcjonariusze policji,
 • Centralne Biuro Antykorupcyjne,
 • prokuratura,
 • Służba Celna,
 • Straż Graniczna,
 • Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
 • komornik.

Oczywiście jeśli nie ma żadnego powodu, takie jak przetrzymywanie rzeczy nielegalnych bądź pochodzących z przestępstwa, to służby bezpieczeństwa zostawią skrytkę w spokoju. Jeśli jednak przeciwko właścicielowi skrytki toczy się postępowanie karne lub egzekucyjne, to nie może on mieć pewności, że skrytka nie zostanie sprawdzona i opróżniona.

Komornik ma prawo zająć znajdujący się w niej majątek, tak samo jak ma prawo dokonać blokady środków na rachunku bankowym. Bank może samodzielnie otworzyć skrytkę, jeśli minie czas jest wynajmu, a właściciel nie przedłuży umowy z instytucją bądź nie zapłaci za dalszy wynajem i nie zgłosi się po jej zawartość. Znajdujące się w skrytce przedmioty trafiają wtedy do depozytu.

Jakie przedmioty można trzymać w skrytce bankowej?

W skrytce bankowej nie można trzymać:

 • substancji wybuchowych i radioaktywnych,
 • broni,
 • narkotyków,
 • artykułów ulegających zepsuciu,
 • przedmiotów pochodzących z przestępstwa.

W skarbcu można umieścić złoto (sztabki, monety itp.), dzieła sztuki, ważne dokumenty, biżuteria, papiery wartościowe, metale szlachetne, drobne przedmioty kolekcjonerskie, pamiątki rodzinne.

Tylko klient ma pojęcie, co przechowuje w skrytce i jaką ma to wartość. Pracownicy banku nie mają prawa przebywać w pomieszczeniu, kiedy klient korzysta ze skrytki. Co prawda w większości miejsc podaje się deklarowaną wartość przetrzymywanych rzeczy, ale pracownicy banku tego nie sprawdzają. Być może dlatego instytucje bankowe zaczynają wycofywać się z oferty prowadzenia skrytek. Istnieją przepisy zabraniające trzymać w nich przedmioty, które są nielegalne, ale bez możliwości sprawdzenia bank naraża się na złą opinię, jeśli klient nie przestrzega przepisów.

Czy przedmioty w skrytkach depozytowych są bezpieczne?

Pytanie o bezpieczeństwo rzeczy pozostawionych w depozycie nie jest bezpodstawne. Zdarza się, choć rzadko, że dochodzi do włamań, w wyniku których najemca traci całą zawartość skrytki. Banki minimalizują ryzyko kradzieży, więc do napadów (takich, jakie kojarzymy z filmów akcji) dochodzi niezwykle rzadko.

Jeśli zawartość zostanie skradziona lub zniszczona (przez powódź, pożar itp.), to klient otrzymuje rekompensatę do banku w wysokości kilkudziesięciu średnich krajowych wynagrodzeń, które są wyliczane co roku przez GUS. Jeśli wartość przedmiotów była większa, klient jest stratny. Poza tym musi samodzielnie udowodnić wartość rzeczy trzymanych w skrytce, co nie raz prowadziło do długoletnich procesów z bankami. Nie zmienia to faktu, że skrytka bankowa to jeden z najbezpieczniejszy sposób na przechowywanie cennych rzeczy. Na pewno bezpieczniejszy niż ukrywanie ich we własnym mieszkaniu.

Zwykłe konto bankowe sprawdza się do trzymania pieniędzy używanych na co dzień. Z kolei lokata bankowa nie sprawdzi się w przypadku przedmiotów materialnych, takich jak sztabki złota czy obrazy.

Skrytka bankowa - podsumowanie najważniejszych informacji

Poduszka finansowa to nie tylko pieniądze zebrane na rachunku oszczędnościowym. Zabezpieczeniem finansowym może być wszystko, w tym złoto czy inne metale szlachetne. Alternatywne sposoby inwestowania nie dziwą w czasach inflacji, a kosztowności należy gdzieś trzymać, aby były bezpieczne. Odpowiedzią na to są skrytki bankowe. Sprawdź skrócone informacje o skrytkach bankowych, jeśli nie miałeś czasu czytać całego tekstu:

 • Do skrytki bankowej dostęp ma najemca, pracownicy banku nie wiedzą, co się znajduje w środku.
 • W wyjątkowych sytuacjach dostęp do skrytki mają: funkcjonariusze policji, Centralne Biuro Antykorupcyjne, prokuratura, Służba Celna, Straż Graniczna, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i komornik oraz pracownicy banku.
 • W skrytce bankowej nie można przechowywać substancji wybuchowych i radioaktywnych, broni, narkotyków, artykułów ulegających zepsuciu, przedmiotów pochodzących z przestępstwa.
 • Skrytka bankowa kosztuje od kilkuset do dwóch tysięcy złotych rocznie.
 • W Polsce mało jest wolnych skrytek w bankach, konkurencyjnie do banków działają więc firmy takiej tak m.ni. Twój Skarbiec.
 • Aby wynająć skrytkę bankową, trzeba osobiście zgłosić się do banku i podpisać umowę.
 • W skrytce można trzymać m.in. metale szlachetne, dzieła sztuki, ważne dokumenty, pamiątki rodzinne, biżuterię.
 • Przedmioty znajdujące się w skrytkach bankowych zazwyczaj są bezpieczne.
Ranking kredytów gotówkowych - maj 2024
5.
Kredyt gotówkowy - Smartney
Kredyt Kredyt gotówkowy - Smartney

konto bankowe porady

Podstawowy rachunek płatniczy – warunki

Podstawowy rachunek płatniczy to znakomite dla wszystkich,...

Numer konta bankowego - jak sprawdzić?

Nie wiesz jaki masz numer konta bankowego, albo chcesz...

Blokada środków na rachunku bankowym - kto może tego dokonać?

Blokada środków na rachunku bankowym może zostać dokonana...

Dodaj komentarz

######## ######## ##   ## ######## ######## 
##   ## ##    ###  ### ##    ##    
##   ## ##    #### #### ##    ##    
######## ######  ## ### ## ######  ######  
##  ##  ##    ##   ## ##    ##    
##  ## ##    ##   ## ##    ##    
##   ## ######## ##   ## ######## ##    

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze