Numer konta bankowego - jak sprawdzić?

Nie wiesz jaki masz numer konta bankowego, albo chcesz sprawdzić do jakiego banku należy konto, z którego dostałeś tajemniczy przelew? Można dowiedzieć się tego w łatwy sposób. Zobacz nasz poradnik.

Ocena
(2)
Opłata za konto
0 zł
Bankomaty
0/5 zł
Zobacz
Ocena
(8)
Opłata za konto
0 zł
Bankomaty
0/5 zł
Zobacz
Ocena
(6)
Opłata za konto
0/7 zł
Bankomaty
0 zł
Zobacz
Ocena
(7)
Opłata za konto
0 zł
Bankomaty
0 zł
Zobacz
Ocena
(12)
Opłata za konto
0 zł
Bankomaty
0/7 zł
Zobacz
Zobacz cały Ranking kont osobistych - kwiecień 2024

Jak sprawdzić swój numer konta krok po kroku

  • Sposób pierwszy: Najprostszym sposobem na sprawdzenie numeru konta osobistego jest niewątpliwie skorzystanie z bankowości online. Szczegółowe zasady sprawdzania numeru rachunku w poszczególnych bankach różnią się. Każdy z nich ma nieco inną stronę bankowości internetowej i aplikację na telefon. Zazwyczaj wystarczy wejść w zakładkę ‘rachunki’, albo pobrać saldo rachunku w formacie pdf - na górze wydruku powinien znajdować się nasz numer konta.
  • Sposób drugi: Przy zawieraniu umowy o otwarcie rachunku bankowego musiałeś dostać jej wydruk. Informacja o twoim numerze rachunku na pewno się na niej znajdują - zazwyczaj na samym początku dokumentu.
  • Sposób trzeci: Jeśli wreszcie nie korzystasz z bankowości internetowej, ani nie masz umowy, bądź nie wiesz gdzie się ona znajduje, to pozostaje ci kontakt z bankiem. Po podaniu danych z dowodu osobistego, czy innych wymaganych przez daną instytucję, pracownik banku z pewnością poda ci twój osobisty numer rachunku. Można to zrobić zarówno telefonicznie, jak i w oddziale banku.

Jak wygląda standard NRB?

Co to jest NRB? NRB to skrót od słów numer rachunku bankowego.Numery rachunków bankowych w Polsce są zestandaryzowane i składają się z 26 cyfr, które są ułożone w następującym formacie:

CCAAAAAAAABBBBBBBBBBBBBBBB,

z których CC to to suma kontrolna, AAAAAAAA oznacza sam bank i jego oddział, a BBBBBBBBBBBBBBBB to losowo nadawany indywidualny numer rachunku. Dla ułatwienia cyfry numeru rachunku w standardzie NRB podaje się zazwyczaj w takiej formie:

CC AAAA AAAA BBBB BBBB BBBB BBBB.

By uzyskać polski numer IBAN danego konta wystarczy dodać do niego na początku litery PL. Numery IBAN są istotne przy przelewach zagranicznych, bo dzięki ich ogólnoeuropejskiej standaryzacji zawierają informacje o bankach w całej UE.

Suma kontrolna numeru rachunku

W bankowości internetowej system sam sprawdza, czy zgadza się suma kontrolna nr rachunku. Jak to działa? Po pierwsze, system odrzuci wszelkie transakcje, w których nie zgadza się liczba cyfr, czyli jest ona mniejsza lub większa niż 26. Jeśli ta liczba się zgadza, to zostanie wykonana operacja według następującego schematu:

  1. Na początku rachunku bankowego dodawany jest kod kraju (PL).
  2. 4 pierwsze znaki (PL XX) przenosi się na koniec numeru rachunku.
  3. Kod kraju jest zamieniany na cyfry według schematu A=10, B=11, aż do Y=34, Z=3, czyli dla PL będzie to 2521.
  4. Uzyskaną liczbę dzielimy przez 97 (mod 97). Jeśli liczba pozostała z dzielenia wynosi 1, to numer jest technicznie prawidłowy.

To, że numer jest technicznie poprawny, nie znaczy jeszcze, że istnieje, albo jest to rachunek, na który na pewno chcemy przesłać pieniądze. Zmniejsza to jedynie prawdopodobieństwo pomyłki. Sumy kontrolne stosuje się powszechnie nie tylko w numerach kont, ale też choćby w samym numerze oddziału (ostatnia cyfra ciągu AAAA AAAA), numerze PESEL czy NIP.

Numer konta bankowego - przykład

Weźmy przykładowy numer rachunku bankowego (Urząd Skarbowy w Olsztynie - numer konta bankowego na podatek CIT):

87 1010 1397 0055 0022 2100 0000

  • 87 to numer kontrolny,
  • 1010 1397 wskazuje na numer banku 101 to numer porządkowy NBP, a 0139 to numer oddziału w Olsztynie,
  • 0055 0022 2100 0000 to indywidualny numer konta. Cyfry 0 dodaje się na początku tego numeru, jeśli numer konta jest krótszy niż 16 znaków.

Aby uzyskać wersję IBAN tego rachunku wystarczy dodać na początku PL. Policzmy, czy na pewno suma kontrolna rachunku US w Olsztynie jest prawidłowa. Wystarczy przenieść 4 pierwsze znaki na koniec i rozkodować kod kraju (2521 dla PL -->1010 1397 0055 0022 2100 0000 252187) po czym wykonać operację modulo przez 97 (wyznaczyć resztę z dzielenia). Faktycznie,reszta z dzielenia przez 97 wynosi dla tej liczby 1 - to znaczy, że numer rachunku jest prawidłowy i można wykonać prawidłowy przelew do urzędu skarbowego w Olsztynie.

Jak sprawdzić do kogo należy numer konta bankowego?

Każdy bank w Polsce posiada indywidualny numer, który jest widoczny na na numerze rachunku (pierwsze cztery cyfry z ciągu AAAA AAAA). Te numery można sprawdzić w bazie EWIB 2.0 (Internetowa Baza Ewidencji Numerów Instytucji Finansowych), prowadzonej przez NBP. Najpopularniejsze z polskich banków posiadają następujące oznaczenia:

NBP 101
PKO BP 102
ING 103
Santander Bank Polska 109
mBank 114
Millennium 116
Bank Pocztowy 132
Bank Ochrony Środowiska 154
Alior Bank 249
Nest Bank 187

Należy jednak pamiętać, że np. oddziały hipoteczne banków mają niekiedy odmienną numerację w systemie, a po trzycyfrowym numerze banku występuje cyfra zero. Banki spółdzielcze posiadają pełną, czterocyfrową numerację rozpoczynającą się od cyfr 8 i 9 Najłatwiej, zamiast samodzielnie przeszukiwać bazę EWIB 2.0, jest sprawdzić taki numer w jednej z wyszukiwarek numerów kont

Oprócz samego numeru banku w rachunku zakodowany jest konkretny oddział, do którego przypisane jest konto. Nie da się natomiast w taki sposób sprawdzić, kto jest właścicielem konta. Jedyny sposób na to, jak się tego dowiedzieć to wpisanie numeru konta w wyszukiwarce internetowej - być może jest to sklep online albo urząd skarbowy i publicznie podaje takie informacje. Jeśli sam otrzymałeś skądś nieznany przelew, to dane o nadawcy powinny pojawić się w twojej bankowości internetowej. Wystarczy to samemu sprawdzić na liście przelewów poprzez kliknięcie na daną transakcję, albo zapytać o te dane pracownika banku. Z tej samej przyczyny możliwy jest przelew weryfikacyjny przy braniu pożyczki online - pożyczkodawca sprawdza czy zgadzają się podane przez ciebie dane z danymi z otrzymanego przelewu.

Numer rachunku - po co istnieje i czego jeszcze można się z niego dowiedzieć

Sam numer konta osoby prywatnej nie stanowi danych osobowych w myśl rozumienia RODO. Nie można znając sam numer konta bankowego włamać się na nie - to zdecydowanie zbyt skąpa informacja. Numeru konta bankowego nie znajdziemy na karcie debetowej czy kredytowej. Znajdują się na nich tylko numer karty, imię, nazwisko, i kod CVV.

Numer rachunku istnieje oczywiście po to, by można było w łatwy sposób przesyłać pieniądze przez internet na konto wewnątrz banku i pomiędzy nimi. Jest to wymóg ery cyfryzacji - wcześniej takie informacje identyfikowano w tradycyjny sposób, przez imię i nazwisko albo nazwę osoby prawnej i adres oddziału. Pierwsze próby standaryzacji podjęto już w latach 90, ale numery kont są zestandaryzowane w obecnym formacie NRB dopiero od 1 stycznia 2001 roku, a funkcjonują jako jedyny identyfikator transakcji od 2011 roku. Stosuje się je obligatoryjnie na mocy zarządzenia Prezesa NBP z dnia 6 maja 2002 roku.1


  1. https://www.nbp.pl/systemplatniczy/numeracja-bankow/numeracja-bankow.pdf

Artykuły

Pożyczki społecznościowe - poradnik i opinie!

Kiedy brakuje nam pieniędzy, pierwszą myślą jest pożyczka...

Ustawa antylichwiarska - najważniejsze informacje

Można śmiało stwierdzić, że klientów instytucji pozabankowych...

Pożyczka dla bezrobotnych – chwilówki dla osób bez zatrudnienia

Według danych GUS z 2018 roku, bezrobocie spada, ale...

Kredyt na wesele. Ile kosztuje przyjęcie weselne?

Jeżeli planujesz wejść w związek małżeński, a nie masz...

Zakupy na raty - zasil konto ekstra gotówką na letnie wyprzedaże

W popularnej sieci odzieżowej Zara wyprzedaż letnia...

Dodaj komentarz

      ## ######## ########  ##     ## ######## 
      ## ##       ##     ## ##     ##      ##  
      ## ##       ##     ## ##     ##     ##   
      ## ######   ########  ##     ##    ##    
##    ## ##       ##   ##   ##     ##   ##     
##    ## ##       ##    ##  ##     ##  ##      
 ######  ######## ##     ##  #######  ######## 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze