Jak oszczędzać pieniądze? Pieniądze w skarpecie nie zapewniają zysków!

Jak oszczędzać pieniądze? A przede wszystkim - jak zacząć oszczędzać pieniądze? To pytania otwierające każdą dyskusję na temat oszczędności. Według badań Polacy upodobali sobie odkładanie pieniędzy w skarpecie i tej metody trzymają się najmocniej. Ale to nie jedyny sposób na zapewnienie swojej rodzinie bezpieczeństwa finansowego. W dodatku, nie zapewnia zysków. Dowiedz się, jak skutecznie oszczędzać pieniądze i pomnażać kapitał, korzystając z ogólnie dostępnych produktów finansowych.

Jak oszczędzać pieniądze? Najważniejsza jest systematyczność

Niska stopa oszczędności w Polsce

Chociaż pieniądze nie są celem samym w sobie, bez wątpienia stanowią środek do realizacji postawionych sobie zamierzeń. Pozwalają urzeczywistniać plany, a tych mamy dużo. Według Barometru Providenta, obejmują głównie wyjazdy, remonty i zakup sprzętu AGD/RTV do domu, który zwykle staje się naszą własnością dzięki kredytowi hipotecznemu[1]. Oszczędzanie pomaga wcielać w życie plany, dlatego warto poznać sposoby na oszczędzanie pieniędzy. Ale najpierw należy sprawdzić, na jakim poziomie plasuje się stopa oszczędności mieszkańców naszego kraju.

Zarobki Polaków rosną. W 2018 roku mają być wyższe o 4%, takie same są prognozy na rok 2019[2]. Prawdopodobnie jest to jeden z powodów, dla których według badań przeprowadzonych przez Deutsche Bank, w tym roku co drugi Polak planuje skupić się na oszczędzaniu. Takie zamiary dotyczą przede wszystkim ludzi młodych, przed trzydziestym rokiem życia[3]. Wobec tego postawmy pytanie: Jak najlepiej jest oszczędzać pieniądze?

Sposoby oszczędzania pieniędzy

Nie ma jednego sposobu na oszczędzanie pieniędzy. Jest kilka produktów finansowych, które pozwalają podnieść domową stopę oszczędności. Trzymanie pieniędzy w skarpecie nie jest najlepszym rozwiązaniem! Przechowywanie gotówki w domu, np. w skarbonce, w żaden sposób nie wiąże się pomnażaniem kapitału. Odkładane środki powinny pracować na siebie.

Oszczędności zabezpieczają naszą przyszłość

Produkty finansowe pomagające w systematycznym oszczędzaniu:

 • Lokaty bankowe - co to lokata bankowa? To depozyt bankowy, polegający na wpłacie pieniędzy na określony czas, a po okresie trwania lokaty - ich wypłacie wraz z odsetkami. Odsetki stanowią zysk z lokaty. Umowę można podpisać nawet na kilka lat, wybierając oprocentowanie stałe lub zmienne. Korzyści finansowe nie są duże, ale lokata jest bezpieczną formą oszczędzania. Dzięki bankowości elektronicznej, szybko sprawdzimy kiedy lokata wygasa i jakie zyski udało się wypracować,
 • Konta oszczędnościowe - w odróżnieniu od lokaty bankowej, pozwala na wypłatę środków w dowolnym momencie, nie tracąc przy tym odsetek. Zyski są jeszcze mniejsze niż na lokacie, ale z drugiej strony, w razie potrzeby możemy skorzystać z odkładanych funduszy. Z rankingu kont oszczędnościowych dowiemy się, która z ofert będzie dla nas najlepsza.
 • Obligacje - czyli papiery wartościowe. Dotyczą umowy między emitentem a obligatariuszem, którym może być przedsiębiorstwo lub państwo. W pierwszym przypadku obligacje mają wyższy procent, ale też wiążą się z większym ryzykiem. W razie upadku przedsiębiorstwa, możemy nie odzyskać pieniędzy. Dlatego na początku lepiej jest inwestować w obligacje skarbowe emitowane przez rząd, które nie przynoszą takich zysków, ale za to są bezpieczne,
 • Fundusze inwestycyjne - można wybierać spośród ryzykownych, ale też opłacalnych funduszy albo zdecydować się na te przynoszące niewielki zysk, za to bezpieczne. Jeśli interesujemy się rynkiem finansowym, warto podjąć śmielsze kroki.

Można też korzystać z nowoczesnych usług finansowych, takich jak autooszczędzanie na koncie bankowym. To odkładanie pieniędzy podczas robienia codziennych transakcji. Sami decydujemy, czy bank ma zaokrąglać daną kwotę, czy może zasilać oszczędności procentową wartością wydanej sumy. Jak włączyć autooszczędzanie? Wystarczy odwiedzić oddział banku i tam zlecić uruchomienie takiej usługi.

W jaki sposób oszczędzają pieniądze Polacy?

Na które ze sposobów oszczędzania pieniędzy decydują się Polacy? Niestety, w większości trzymają pieniądze w skarpecie. Tak postępuje 53,7% badanych. Chociaż popularność gromadzenia oszczędności w domu spadła w porównaniu z rokiem 2015 (wtedy dotyczyła 63,6% gospodarstw domowych), to nadal najwięcej mieszkańców naszego kraju korzysta z tej metody tworzenia rezerwy finansowej.

Drugą grupę oszczędzających stanowią respondenci, którzy wybierają lokaty bankowe. Taką odpowiedź deklaruje 43% badanych. Na trzecim miejscu z kolei znajdują się Indywidualne Konta Emerytalne, czyli IKE i IKZE. W ciągu ostatnich dwóch lat ich popularność znacznie wzrosła[4].

Oszczędzanie pieniędzy pomaga stworzyć poduszkę finansową

Z oszczędzaniem pieniędzy wiąże się wiele korzyści. Jedną z nich jest stworzenie finansowej poduszki bezpieczeństwa. To fundusz awaryjny, pozwalający przetrwać trudny okres finansowy, np. w razie utraty pracy. Zdaniem ekspertów, na czarną godzinę powinniśmy odłożyć co najmniej trzykrotność miesięcznych wydatków. Największe poczucie bezpieczeństwa finansowego zapewni nam jednak dwunastokrotność miesięcznych kosztów utrzymania.

Stabilność finansowa to największa zaleta oszczędzania pieniędzy. Wiemy, że zanim wyjdziemy z trudnej sytuacji życiowej, będziemy mieć pieniądze na pokrycie codziennych wydatków. Ponadto, oszczędzanie pozwala realizować plany, a nawet zabezpieczyć dalszą przyszłość, jeśli zdecydujemy się na dobrowolny fundusz emerytalny.

Co istotne, nie musimy od razu decydować się na konkretne produkty finansowe. Możemy powoli zacząć odkładać pieniądze, staranniej planując swój budżet.

Jak oszczędzać pieniądze? Porady dla każdego

Najtrudniejsze w oszczędzaniu jest zrobienie pierwszego kroku. Zanim skorzystamy z jednego (bądź kilku) przedstawionych sposobów na oszczędzanie pieniędzy, możemy przygotować się do systematycznego odkładania gotówki. Jak zacząć oszczędzać pieniądze i regularnie odkładać do skarbonki?

Porady dla oszczędzających:

 1. Przeanalizuj swój budżet. Sprawdź, ile wydajesz i zawsze na początku miesiąca planuj swoje wydatki. Z odkładaniem pieniędzy nie czekaj do 30-go! Już w pierwszym tygodniu powinieneś przeznaczyć część dochodów na comiesięczne oszczędności,
 2. Obniż koszty życia. Nie oglądasz telewizji? Zrezygnuj z abonamentu. Kosztów utrzymania mieszkania nie unikniesz, ale możesz ograniczyć wydatki związane z codziennym egzystowaniem,
 3. Zachowaj zdrowy rozsądek i nie pozwalaj, aby manipulowały tobą reklamy,
 4. Znajdź lepszą pracę albo dodatkowy dochód. Ekstra pieniądze od razu odłóż w bezpieczne miejsce (najlepiej na konto oszczędnościowe!), żeby cię nie kusiły.

Najważniejsze to wiedzieć, jak oszczędzać pieniądze i rozsądnie wydawać zgromadzone środki. Dlatego nie podejmuj pochopnych decyzji i zawsze przemyśl, na co przeznaczysz swoje oszczędności.

IKE i IKZE - jak oszczędzać pieniądze na emeryturę?

Oszczędzanie to nie tylko odkładanie na większe potrzeby albo tworzenie poduszki finansowej, która zabezpiecza nas na wypadek utraty pracy czy choroby. Powinniśmy też zacząć oszczędzać na emeryturę. Chociaż państwo chce wprowadzić zmiany (w tym Pracownicze Plany Kapitałowe), lepiej jest na kilku frontach odkładać pieniądze na jesień życia. W jaki sposób zadbać o swoją przyszłość?

O życie na emeryturze lepiej zadbać zawczasu

Dobrym wyborem jest IKE i IKZE. To fundusze emerytalne, które służą gromadzeniu kapitału, a także pozwalają korzystać z ulg podatkowych. Czy można mieć IKE i IKZE jednocześnie? Tak, ale można mieć tylko jedno Indywidualne Konto Emerytalne i jedno Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Który z produktów wybrać? Porównanie IKE i IKZE pomoże nam podjąć decyzję i zadbać o standard życia na emeryturze.

Pamiętaj - emerytury nie musisz spędzić na kanapie. Śladem 40% seniorów możesz chcieć wykorzystywać czas wolny na uczestnictwo w wykładach na Uniwersytecie trzeciego wieku, naukę języków obcych, wyjazdy na wakacje czy wyjścia do teatru i do kina[5]. Jeśli oszczędności nie wystarczy, z pomocą przychodzą szybkie pożyczki przez internet. Bo przecież oszczędzanie wcale nie oznacza konieczności rezygnacji z korzystania z oferty instytucji pozabankowych.

Jak oszczędzać pieniądze i pożyczać?

Oszczędzanie nie musi wykluczać pożyczania. Często odkładamy pieniądze na większe potrzeby, typu samochód, zagraniczny wyjazd czy ślub dziecka. Dążenie do konkretnej kwoty może nam zająć kilka miesięcy, rok, dwa lata. Czas się nie liczy, ważna jest nasza systematyczność i dyscyplina. Kiedy będziemy oszczędzać, mogą się nam przytrafić niespodziewane wydatki. Wówczas nie trzeba pożyczać z banku i zadłużać się na kilka lat. Wystarczą chwilówki lub pożyczki na raty, których wyższa kwota pozwala pokryć wszystkie niespodziewane potrzeby. Mając nawyk regularnego odkładania gotówki, spłata długu przyjdzie nam równie łatwo.

W wyborze dobrej oferty pomogą nam rankingi chwilówek oraz rankingi pożyczek ratalnych. Upewnij się, jaka kwota nie będzie obciążeniem dla twojego budżetu i skorzystaj z dogodnych propozycji sektora pozabankowego. Jeśli racjonalnie podejdziesz do pożyczek, nic nie zakłóci procesu oszczędzania pieniędzy i będziesz mógł w spokoju kontynuować tworzenie rezerwy finansowej.


[1] “Barometr Providenta”, 2018 rok
[2] NBP, “Raport o inflacji”, 2017 rok
[3] Deutsche Bank, sondaż telefoniczny, listopad 2017 rok
[4] Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH, kwartalne badanie rynku consumer finance, 2018 rok
[5] Senior Apartments, „Współcześni seniorzy, Polska 2017”

Darmowe pożyczki
Ekspres Pożyczka
5000 zł / 30 dni
Netcredit
10000 zł / 30 dni
Feniko
1000 zł / 30 dni
OROS.pl
5000 zł / 30 dni
Miloan
3000 zł / 30 dni
Finbo
5000 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
3000 zł / 30 dni
Crezu
5000 zł / 60 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni

Dodaj komentarz

######## #### ##   ##  ###   ######  
  ##   ## ##   ##  ## ##  ##  ## 
  ##   ## ##   ## ##  ## ##    
  ##   ## ##   ## ##   ## ##  #### 
  ##   ## ##   ## ######### ##  ## 
  ##   ## ##   ## ##   ## ##  ## 
  ##  #### ####### ##   ## ######  

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze

Kalisz 2021-03-02 12:48:36 #5686
Na pieniądzach w skarpecie to sie traci! W szczególności jeszcze w tej przysłowiowej skarpecie trzymamy złotówki, które regularnie tracą na wartości!
Odpowiedz
Janek23 2020-05-04 18:48:34 #4691
Aktualnie są na promocji. Sieci handlowe takie jak Lidl promocje na stronie https://gazetkipromocje.pl/
Odpowiedz
Damian 2019-10-12 14:14:55 #3868
W końcu się o tym przekonałem, że przetrzymywanie pieniędzy w domu to nie najlepszy pomysł, dlatego zdecydowałem się na otwarcie konta oszczędnościowego, to chyba lepsze rozwiązanie ?
Odpowiedz
Sona 2019-10-15 18:17:49 #3871
No raczej odchodzi się już od takich metod jak trzymacie pieniędzy w domu w skarpecie :p coś atrakcyjnego zaoferowali Ci na tym koncie oszczędnościowym ?
Odpowiedz
uaz 2019-10-17 12:53:11 #3879
@Damian uważam że to głupota w tych czasach. zobacz ile jest włamań i kradzieży. @Sona ja na swoim koncie mam 3% :P
Odpowiedz
Sona 2019-10-18 19:11:00 #3891
@uaz też nie jestem fanką przetrzymywania pieniędzy w taki sposób, może coś tam drobnego to jeszcze, ale już coś bardziej konkretnego to tylko do banku. @uaz wow no to całkiem fajny procent jak na konto oszczędnościowe, gdzie taki otrzymałeś ?
Odpowiedz
Alina 2019-10-24 15:06:32 #3910
Jestem na tym samym etapie. Skoro jest sporo ofert konto oszczędnościowych to może to i lepsze jak skarpeta?
Odpowiedz
Alina 2019-10-24 15:07:15 #3911
to dosyć sporo ? większośc ofert jest oko 1,5%. Gdzie ? jakie konto/?
Odpowiedz
Jolka Jolka 2018-08-03 11:41:10 #2170
Ja obecnie oszczędzam po "domowemu" nie mam możliwości odkładania pieniędzy na konto. Ale oszczędzam na rachunkach. połączyłąm TV z internetem w cyfrowym polsacie :) i zrezygnowałam z abonamentu w telefonie i przeniosłam się na prepaid do vikingów. Dodatkowo staram się gotować obiady codziennie by nie wydawac na jedzenie na mieście. Przymierzam się aby od przyszłego miesiąca odkładać stałą kwotę z wypłaty
Odpowiedz