Zabezpieczenia biometryczne - płatności za pomocą odcisku palca coraz bliżej

Polacy są otwarci na nowe technologie. Cały czas rośnie liczba smart konsumentów, którzy wykorzystują nowoczesne rozwiązania zarówno do robienia zakupów, jak też dokonywania za nie płatności. Według najnowszych badań, jesteśmy również gotowi na karty biometryczne. Czym jest biometria, w jaki sposób działa i gdzie jeszcze wykorzystuje się techniki biometryczne? Nasi eksperci postanowili bliżej zapoznać się z tematem.

Odcisk palca może stanowić lepsze zabezpieczenie niż PIN

Czym jest biometryka?

Zacznijmy od tego, czym jest biometryka. To technologia wykorzystująca indywidualne cechy ludzkiego ciała. To nie tylko przychodzący na myśl jako pierwszy odcisk palca, ale również geometria dłoni, tęczówka oka czy obraz twarzy. Są to cechy unikalne dla każdego człowieka. Komputer, po zeskanowaniu danych weryfikuje, czy dana osoba jest uprawniona do przeprowadzania operacji, które chce wykonać, czy też nie. Poza biometrycznymi cechami fizycznymi wyróżnia się również cechy behawioralne, takie jak dynamika podpisu, sposób mówienia, styl pisania na klawiaturze albo sposób chodzenia. Trzeba również dodać, że pewne cechy biometryczne (takie jak obraz twarzy) mogą się zestarzeć, inne zaś wcale bądź prawie wcale (np. tęczówka oka). Biometria zatem pozwala zidentyfikować ludzi albo zweryfikować ich tożsamość na podstawie posiadanych przez nich wyjątkowych cech.

Warto wiedzieć więcej na temat biometryki

Czy biometryka wpłynie na pożyczanie w nowoczesnym stylu? Na razie z innowacji korzystają banki, ale to nie jedyne zastosowanie biometrii.

Zabezpieczenia biometryczne wzbudzają zainteresowanie

Jeszcze do niedawna myśleliśmy, że zabezpieczenia biometryczne to daleka przyszłość. Jak się okazuje, to już współczesna technologia, z którą zamierzamy się zaprzyjaźnić. Firma Mastercard wspólnie z bułgarskim bankiem UniCredit Bulbank  przeprowadziła pilotaż kart biometrycznych. Badanie zorganizowano w Bułgarii. Jego wyniki są pozytywnie zaskakujące[1]:

 • Dla 93 procent ankietowanych karta biometryczna jest dużo wygodniejsza niż karta z PIN-em,
 • 95 procent badanych uważa, że karty biometryczne są bezpieczniejsze,
 • Ponad 90 procent uczestników badania chciałoby zamienić swoją kartę płatniczą na kartę biometryczną.

Czy Polacy są równie przychylnie nastawieni do nowoczesnych usług finansowych? Już 46 procent ankietowanych mieszkańców naszego kraju korzysta z płatności elektronicznych[2]. Natomiast aż 72 procent Polaków biorących udział w badaniach chce posługiwać się płatnościami biometrycznymi[3]. Będzie to prawdziwa rewolucja płatnicza, która przyniesie zyski i dla klientów, i dla instytucji finansowych, ponieważ będą one oferować usługi, jakich domagają się konsumenci.

Jak działają płatności biometryczne?

Do zalet biometryki przekonują się banki, które chcą wprowadzić płatności biometryczne. Żeby móc z nich korzystać, trzeba będzie zarejestrować się w banku, który taką usługę proponuje i wyda nam kartę biometryczną. Od klienta będzie pobrany odcisk palca, specjalnie przekonwertowany na cyfrowy wzorzec. Zostanie on zaszyfrowany, a następnie zapisany na karcie. Kiedy klient otrzyma nowoczesne narzędzie płatności, będzie mógł używać go w dowolnym terminalu, który obsługuje standard EMV.

Płatności za pomocą kart biometrycznych są jeszcze szybsze niż zwykłe płatności przy pomocy pinu

Działanie karty biometrycznej jest podobne do działania zwykłych kart płatniczych – należy ją włożyć do terminala, jednocześnie przykładając swój kciuk do czytnika linii papilarnych, znajdującego się na karcie. Skaner odczyta go, a komputer błyskawicznie zweryfikuje, czy odcisk pasuje do wzorca biometrycznego. Jeśli tak, transakcja zostanie zaakceptowana.

Zastosowanie technik biometrycznych

Biometria nie jest jeszcze powszechna, ale możliwości jej wykorzystania są coraz większe. Zabezpieczenia biometryczne są od dawna stosowane w laptopach i urządzeniach mobilnych, które wykorzystują odciski palców do odblokowania albo zalogowania na własne konto. 13 lipca 2006 roku weszła też w życie ustawa o dokumentach paszportowych. Obecnie w paszporcie umieszcza się odcisk palca właściciela dokumentu, co znacznie ułatwia i usprawnia jego weryfikację. Nie można także zapomnieć o wielu krajach, które na lotniskach wykorzystują technologię rozpoznawania tęczówki oka. W niemieckich supermarketach z kolei można już płacić, przy użyciu czytnika linii papilarnych. Wydaje się to nierealne? Na pewno niedługo również w naszym kraju będziemy mogli korzystać z coraz bardziej nowoczesnych rozwiązań. Powinniśmy być na nie przygotowani.

Zabezpieczenia biometryczne bezpieczniejsze niż hasła?

Zabezpieczenia biometryczne są bez wątpienia bardziej bezpieczne od haseł czy numerów PIN. Tym bardziej, że rzadko nadajemy faktycznie silne hasła, chociażby przy wypełnianiu wniosku o pożyczkę online. Zwykle są to ważne dla nas daty albo zbyt krótkie ciągi znaków. Złodziej może łatwo złamać prosty szyfr. Jeszcze gorzej, jeżeli nosimy hasło w portfelu, co niestety często się zdarza. W czasie wakacji nasze dane osobowe są szczególnie narażone na kradzież. Jesteśmy rozluźnieni, mniej zwracamy uwagę na portfel, jemy w restauracjach – jest wiele okazji pozwalających skraść nasze dokumenty i wykorzystać kartę płatniczą. Kiedy do zatwierdzenia transakcji potrzebny będzie odciska palca, trudniej będzie paść ofiarą oszustów.

Trzeba jednak pamiętać, że tak jak na początku wspomnieliśmy – pewne cechy biometryczne mogą się zestarzeć albo ulec zniekształceniu pod wpływem pracy czy chorób. Możemy zedrzeć sobie opuszki, mieć chrypkę, kiedy będzie konieczne rozpoznawanie głosu czy nie móc się podpisać, bo złamiemy rękę. Najbardziej bezpieczną cechą biometryczną jest oko, ale póki co przy płatnościach biometrycznych konieczny jest nasz palec.

Finansowo-technologiczne rozwiązania w branży pożyczek pozabankowych

Branża pożyczkowa z zapałem korzysta z nowoczesnych rozwiązań, zdecydowanie wyprzedzając w tym instytucje bankowe. Kiedy bliżej przyjrzymy się charakterystyce FinTechu przekonamy się, że to właśnie firmy pozabankowe najwięcej czerpią z innowacyjnych usług. Chociaż biometria nie jest jednym z nich, to dzięki automatycznej weryfikacji bez przelewu bankowego czy możliwości zaciągania zobowiązań na urządzeniach mobilnych, uzyskanie wsparcia finansowego jest dzisiaj proste i szybkie.

Polacy, jak już wspomnieliśmy, uwielbiają nowinki technologiczne. Szczególnie ludzie młodzi, którzy też najczęściej korzystają z chwilówek. Blisko 62 procent klientów instytucji pozabankowych nie przekroczyła 34 roku życia[4]. Pamiętajmy, że przed podpisaniem umowy należy skrupulatnie zapoznać się z warunkami danej oferty i porównać poszczególne propozycje, korzystając z rankingów chwilówek oraz rankingów pożyczek na raty. Dzięki temu podejmiemy dobre wybory, a nowoczesne technologie wykorzystywane w branży pożyczkowej sprawią, że pieniądze znajdą się na naszym koncie w 15 minut.


[1] Mastercard i bank UniCredit Bulbank, pilotaż kart biometrycznych, 2016 rok
[2] Izba Gospodarki Elektronicznej, raport "Płatności cyfrowe 2016"
[3] Visa, badanie nt. płatności biometrycznych agencji Populus, 2016 rok
[4] BIK, Raport na temat sytuacji na rynku kredytowym w pierwszym półroczu 2016 r.

Darmowe pożyczki
LendOn
3000 zł / 45 dni
Extraportfel
2900 zł / 45 dni
Netcredit
3000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
3000 zł / 30 dni
Kuki.pl
5000 zł / 30 dni
Finbo
3000 zł / 30 dni
Ale gotówka
2000 zł / 30 dni
Tani Kredyt
3100 zł / 30 dni
Halopożyczka
2000 zł / 30 dni
Wandoo
2500 zł / 30 dni
Miloan
3000 zł / 30 dni
Szybka Gotówka
6000 zł / 30 dni
Via SMS
1500 zł / 30 dni
Zylion
1500 zł / 30 dni
Filarum
1000 zł / 30 dni
Alfa Kredyt
2000 zł / 30 dni
Wonga
1500 zł / 60 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Credilo
1200 zł / 30 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni
Modna Pożyczka
2000 zł / 30 dni
Chwilówkomat
2000 zł / 30 dni
Soho Credit
1000 zł / 30 dni
freezl
1000 zł / 35 dni
Credit.pl
2000 zł / 30 dni
pozyczkodaj
1000 zł / 30 dni
Sloan
3000 zł / 30 dni
Ranking pożyczek ratalnych - styczeń 2020

Dodaj komentarz

##   ## #### ##   ## ####    ## 
###  ### ##  ##  ##  ##    ## 
#### #### ##  ## ##  ##    ## 
## ### ## ##   ###   ##    ## 
##   ## ##  ## ##  ## ##  ## 
##   ## ##  ##  ##  ## ##  ## 
##   ## #### ##   ## #### ###### 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze