Jak płacić telefonem za pomocą BLIK?

Smartfon daje nam coraz więcej możliwości. Bankowe aplikacje mobilne zmieniają nasz telefon w portfel elektroniczny. By używać telefonu jak karty płatniczej, możemy wykorzystać takie aplikacje jak Google Pay, PeoPay, Apple Pay czy Android Pay. Coraz większą popularność na rynku zdobywa BLIK - polski system płatności mobilnych umożliwiający płacenie telefonem. Dzięki niemu zrobimy zakupy, wypłacimy pieniądze z bankomatu, zrobimy szybki przelew na telefon a nawet wyślemy czek BLIK. Poznaj wady i zalety płatności mobilnych!

Płacenie telefonem jest niezwykle proste.

Jak płacić telefonem w bankowości mobilnej?

Mobilne usługi finansowe pozwalają na łatwy dostęp do pieniędzy zgromadzonych na naszym rachunku bankowym. Obecnie coraz częściej rezygnujemy z noszenia przy sobie gotówki, a za codzienne zakupy płacimy wykorzystując karty zbliżeniowe. W niedalekiej przyszłości także ten środek płatniczy może stracić swoją popularność. Dlaczego? Powodem jest coraz większy zasięg możliwości, jakie oferuje nasz smartfon. Bez tej jednej rzeczy wielu z nas nie wychodzi z domu.

Nic zatem dziwnego, że coraz częściej w codziennym życiu wykorzystujemy mobilne aplikacje bankowe.Jak wynika z danych portalu Spicy Mobile, w grudniu 2017 r. z aplikacji bankowych korzystało już 15% użytkowników smartfonów i tabletów z systemem Android, a statystyki stale rosną. Dzięki stałemu dostępowi do internetu nasz telefon może być używana jak tradycyjna karta płatnicza. Po zainstalowaniu na smartfonie odpowiedniej aplikacji bankowej, wystarczy przypisana zostanie do niej karta debetowa lub karta kredytowa (a nawet obie). Później w momencie płatności, wystarczy przyłożyć telefon do terminala i gotowe.

Jeśli kwota przekracza 50 zł, transakcję potwierdzamy kodem PIN. Popularność tego rozwiązania wynika przede wszystkim z jego szybkości, wygody w obsłudze i użyteczności dla konsumentów. Wciąż nadal jest domeną osób młodych, ale i to może się niedługo zmienić. Zainteresowanie wzbudzają także zabezpieczenia biometryczne. Nic w tym dziwnego, logowanie się na konto bankowe za pomocą odcisku palca jest błyskawiczne.

Aplikacje do płacenia telefonem są bezpieczne.

Portfel elektroniczny - jak działają mobilne płatności zbliżeniowe?

Płatności mobilne, tzw. m-płatności to bezgotówkowe formy przeprowadzania transakcji finansowych. Drogę do korzystania z nich otwierają połączone z internetem urządzenia mobilne tj. tablet czy smartfon, które należy zsynchronizować z terminalem sprzedawcy. Instytucje finansowe prześcigają się w tworzeniu coraz lepszych metod umożliwiających płatność telefonem. Polska jest na czele krajów z rozwiniętą bankowością internetową. Także rynek usług mobilnych jest jednym z najnowocześniejszych na świecie. Do wyboru mamy:

 • HCE - płatności zbliżeniowe dostępne na smartfonach z systemem Android w wersji min. 4.4 z uruchomionym modułem NFC. Płatności dokonujemy tak jak kartą debetową poprzez przyłożenie telefonu do terminala.
 • Google Pay - można określić jako portfel elektroniczny, do którego mamy możliwość podpięcia karty debetowej i kredytowej. Aplikacja umożliwia płatności zbliżeniowe. Korzystanie z niej wymaga systemu Android 4.4 i nowszej oraz aktywnego modułu NFC w smartfonie.
 • PeoPay - jest opcją dostępną dla klientów Banku Pekao. Wyróżnia ją możliwość zbliżeniowych płatności telefonem w walutach obcych.
 • Apple Pay - umożliwia płatności zbliżeniowe posiadaczom urządzeń tj. iPhone, iPad, Apple Watch i MacBook. Do aplikacji dodać można swoje karty płatnicze i płacić nimi w sklepach stacjonarnych i w aplikacjach. Transakcje wymagają potwierdzenia za pomocą odcisku palca użytkownika.
 • Android Pay - do korzystania z tej opcji płatności zbliżeniowych konieczny jest smartfon z systemem nie starszym niż Android KitKat 4.4. Ponadto do dokonywania płatności w terminalu, urządzenie musi być wyposażone w łączność NFC. Do płatności wewnątrz aplikacji NFC nie jest potrzebne.
 • BLIK - te płatności opierają się na generowanych w aplikacji mobilnej banku jednorazowych kodach. System działa na telefonach z oprogramowaniem Android, iOS lub Windows Phone.

Na czym polega płatność BLIK?

Sektor bankowy wprowadza na rynek coraz bardziej nowoczesne usługi finansowe. Jedną z nich jest BLIK - polski system płatności mobilnych umożliwiający płacenie telefonem. W 2017 roku wraz z Android Pay były najchętniej wykorzystywanymi metodami płatności: pierwszy z nich był preferowany przy przelewach internetowych, drugi zaś wygrał w przy zakupach stacjonarnych.

W 2017 roku w Polsce dokonano 33 milionów transakcji finansowych z wykorzystaniem systemu BLIK. Ponad 70 proc. tej liczby stanowią płatności internetowe, a 20 proc. wypłaty z bankomatów. Rzadziej korzystaliśmy z płatności w terminalach i szybkich przelewach na numer telefonu. By zacząć korzystać z BLIKU należy pobrać aplikację mobilną banku, w którym prowadzi się konto osobiste i zainstalować ją na smartfonie. Taką opcję oferuje:

 • PKO Bank Polski (aplikacja IKO),
 • Pekao SA (aplikacja PeoPay),
 • ING Bank Śląski (aplikacja Moje ING Mobile),
 • mBank (aplikacja mBank PL),
 • Bank Millennium (aplikacja Bank Millennium),
 • BZ WBK (aplikacja BZWBK24 mobile),
 • Alior Bank (aplikacja Alior Mobile),
 • Getin Bank (aplikacja Getin Mobile),
 • BNP Paribas (aplikacja GOmobile),
 • Raiffeisen Polbank (aplikacja Mobilny Portfel),
 • Credit Agricole (aplikacja CA24 Mobile),
 • Orange Finanse (aplikacja Orange Finanse),
 • T-Mobile Usługi Bankowe (aplikacja T-Mobile Bankowe).

Gdzie można płacić telefonem za pomocą BLIK?

Przy każdej transakcji system BLIK generuje przez nasz telefon jednorazowy kod BLIK. Zastępuje on karty płatnicze, z których korzysta większość z nas. Przede wszystkim jednak jest to wyjątkowo szybka forma płatności dostępna w coraz szerszym zakresie. System umożliwia między innymi:

 • Płatności w punktach naziemnych takich jak sklepy i inne punkty stacjonarne z terminalami POS - na terminalu wystarczy wpisać wygenerowany 6-cyfrowy kod BLIK i zatwierdzić transakcję telefonem. Płatności do 50 zł nie wymagają nawet logowania się do aplikacji.
 • Płatności internetowe - coraz więcej sklepów internetowych uwzględnia umożliwia płatność BLIKIEM w takich systemach jak DotPay, Przelewy24, PayU i tPay. Aby zapłacić za zakupy nie jest wymagane logowanie do banku i autoryzacja przelewu – wystarczy otworzyć aplikację, wpisać PIN, wygenerować kod i przepisać go na stronę, a na koniec zatwierdzić przelew.
 • Wypłaty gotówki z bankomatów - to często wykorzystywana opcja ze względu na możliwość uniknięcia płacenia prowizji. BLIKIEM można wypłacać gotówkę z bankomatów Euronet, Planet Cash i maszyn banków współpracujących, czyli PKO BP, Aliora, ING, Millennium, mBanku, Getin Banku i BZ WBK.
 • Wpłaty pieniędzy do wpłatomatów - aby tego dokonać, należy wprowadzić 6-cyfrowy kod BLIK z aplikacji mobilnej na klawiaturze wpłatomatu. Operację potwierdzamy przez wpisanie kodu PIN w aplikacji. Potem wystarczy włożyć banknoty do wpłatomatu, potwierdzić ich ilość i kwotę.
 • Czek BLIK - jest to jedna z opcji BLIK, która działa podobnie jak znane nam czeki papierowe. Po wpisaniu w aplikację kwoty, daty ważności i hasła zabezpieczającego, możemy taki czek (w postaci 9-cyfrowego kodu) przesłać smsem lub mailem do odbiorcy. Środki z niewykorzystanego na czas czeku wracają na konto odbiorcy.
 • Przelew na telefon - umożliwiają błyskawiczne przelewy międzybankowe (tzw. sesje elixir) bez podawania numeru konta. Po zalogowaniu się do aplikacji mobilnej banku wystarczy wpisać numer telefonu odbiorcy, kwotę przelewu i zatwierdzić transakcję. Jeśli odbiorca także korzysta z przelewów BLIK, pieniądze otrzyma od razu. Jeśli nie otrzyma on SMS z linkiem do strony, na której będzie musiał wpisać swój numer rachunku bankowego.

O rosnącej popularności rozwiązania świadczy możliwość płatności BLIKIEM w takich miejscach jak placówki pocztowe (wyposażone w terminale POS) i urzędy. Oznacza to, że naszym smartfonem będziemy mogli zapłacić za paszport, prawo jazdy czy wydanie jakiegokolwiek innego dokumentu.

Ile kosztuje BLIK?

Za korzystanie z BLIK nie zostaną nam naliczone dodatkowe opłaty przypadku transakcji w sklepach stacjonarnych i internetowych. Nieco inaczej wygląda to w przypadku wypłat z bankomatów. Tutaj wysokość opłat dodatkowych może się różnić zależnie od banku i rodzaju posiadanego konta.

Często darmowe są jedynie wypłaty z maszyn będących własnością danej instytucji. Za wypłacanie BLIKIEM z innych bankomatów płacimy zazwyczaj ok. 5 zł za transakcję. Przelew na telefon z reguły jest bezpłatny, jednak np. PKO BP pobiera opłatę za przelew dokonany na rachunek w innym banku. Korzystanie z czeków BLIK jest obecnie darmowe.

Płatność telefonem. Zalety i wady systemu BLIK

Z miesiąca na miesiąc rośnie popularność płatności telefonem. BLIK stara się nadążyć za zmieniającym się rynkiem, cały czas rozszerzając zakres swoich usług. Użytkownicy mają także szansę na korzystanie ze zniżek i promocji za samo tylko dokonywanie płatności telefonem. Wiele banków przyznaje swoim klientom bonusy za korzystanie z tego systemu. Im więcej osób zacznie korzystać z BLIKU tym łatwiej będzie wprowadzić wśród nich nawyk przesyłania pieniędzy ze smartfona na smartfon (P2P), co jest metodą szybszą niż tradycyjny przelew.

W konkursie BLIKOMANIA, osoby korzystające z systemu BLIK mogą wylosować nagrodę w wysokości nawet 100 000 zł. Kina oferują “tani bilet z BLIKIEM”, komunikacja miejska obniża ceny biletów o 50 proc., a pizzerie oferują dowóz do domu za darmo - wszystko to ma skłonić nas do korzystania z aplikacji mobilnych. Wśród niezaprzeczalnych zalet płatności BLIKIEM wymienić można także:

 • wygodę i szybkość transakcji w przypadku płatności internetowych,
 • możliwość szybkich przelewów na numer telefonu,
 • opcję przesyłania czeków BLIK,
 • bezpieczeństwo transakcji - kody są jednorazowe i ważne tylko przez chwilę co zmniejsza szansę kradzieży. Dodatkowym zabezpieczeniem jest także konieczność potwierdzenia płatności w aplikacji, a przy zakupach powyżej 50 zł. - podanie PIN-u do aplikacji mobilnej.

Możliwość dokonywania płatności telefonem może nas uratować jeśli np. zapomnimy portfela. Przeciwnicy systemu BLIK, podkreślają jednak wady płatności telefonem. Wśród słabych stron aplikacji wymienia się to, że:

 • BLIK działa wyłącznie na terenie Polski,
 • korzystanie z BLIKU nie jest możliwe we wszystkich bankach i punktach usługowo-handlowych,
 • nie dokonamy płatności bez dostępu do internetu lub w przypadku awarii telefonu,
 • płatności tradycyjną kartą są szybsze niż BLIK w przypadku zakupów w sklepach stacjonarnych,
 • nie mamy możliwości płatności zbliżeniowej,
 • niektóre transakcje wiążą się z koniecznością płacenia prowizji.

Spłata pożyczki BLIKIEM - Czy to możliwe?

Sektor pozabankowy także otwiera się na usługi mobilne, wykorzystując przy tym innowacje branży FinTech. Od dawna już oferuje swoim pożyczkobiorcom możliwość wzięcia pożyczki przez telefon. Teraz jednak za pomocą smartfona można zobowiązania także spłacać. Z taką ofertą do klientów wychodzi Wonga, która jako pierwsza firma pożyczkowa w Polsce zdecydowała się udostępnić możliwość spłaty rat pożyczek przy wykorzystaniu systemu płatności mobilnych BLIK.

Niektóre firmy umożliwiają uregulowanie pożyczki za pomocą BLIK.

Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne, szczególnie że kwotę pożyczki (nawet 20 000 zł) można rozłożyć na aż 60 rat. Jak to działa? Spłata pożyczki z BLIKIEM odbywa się podczas rozmowy telefonicznej z konsultantem firmy. Wystarczy uruchomić aplikację mobilną swojego banku i przekazać konsultantowi jednorazowy kod Blik, a ten wprowadzi go do systemu. Po zatwierdzeniu przez nas transakcji, pieniądze są przelewane na rachunek pożyczkodawcy. Cały proces trwa kilkanaście sekund.

Artykuły

Pożyczki społecznościowe - poradnik i opinie!

Kiedy brakuje nam pieniędzy, pierwszą myślą jest pożyczka...

Ustawa antylichwiarska - najważniejsze informacje

Można śmiało stwierdzić, że klientów instytucji pozabankowych...

Pożyczka dla bezrobotnych – chwilówki dla osób bez zatrudnienia

Według danych GUS z 2018 roku, bezrobocie spada, ale...

Kredyt na wesele. Ile kosztuje przyjęcie weselne?

Jeżeli planujesz wejść w związek małżeński, a nie masz...

Zakupy na raty - zasil konto ekstra gotówką na letnie wyprzedaże

W popularnej sieci odzieżowej Zara wyprzedaż letnia...

Darmowe pożyczki
LendOn
3000 zł / 45 dni
Extraportfel
2900 zł / 45 dni
Netcredit
3000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
3000 zł / 30 dni
Kuki.pl
5000 zł / 30 dni
Finbo
3000 zł / 30 dni
Ale gotówka
2000 zł / 30 dni
Tani Kredyt
3100 zł / 30 dni
Halopożyczka
2000 zł / 30 dni
Wandoo
2500 zł / 30 dni
Miloan
3000 zł / 30 dni
Szybka Gotówka
6000 zł / 30 dni
Via SMS
1500 zł / 30 dni
Zylion
1500 zł / 30 dni
Filarum
1000 zł / 30 dni
Alfa Kredyt
2000 zł / 30 dni
Wonga
1500 zł / 60 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Credilo
1200 zł / 30 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni
Modna Pożyczka
2000 zł / 30 dni
Chwilówkomat
2000 zł / 30 dni
Soho Credit
1000 zł / 30 dni
freezl
1000 zł / 35 dni
Credit.pl
2000 zł / 30 dni
pozyczkodaj
1000 zł / 30 dni
Sloan
3000 zł / 30 dni
Ranking pożyczek ratalnych - styczeń 2020

Dodaj komentarz

######## ######## ##   ## ####### ##   ## 
  ##  ##    ###  ### ##   ## ## ## ## 
  ##  ##    #### #### ##   ## ## ## ## 
  ##  ######  ## ### ## ##   ## ## ## ## 
  ##  ##    ##   ## ##   ## ## ## ## 
  ##  ##    ##   ## ##   ## ## ## ## 
  ##  ######## ##   ## #######  ### ### 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze