Jak działa wpłatomat? Instrukcja obsługi wpłatomatu

Wpłata pieniędzy na konto jest możliwa na trzy sposoby. W oddziale banku, na poczcie oraz we wpłatomacie. Większość z nas do tej pory wpłacała gotówkę w banku lub w urzędzie pocztowym. Pora na zmiany, ponieważ wpłatomaty to wygodna opcja i dla instytucji bankowej, i dla klienta. Jak działa wpłatomat? Czy można wpłacić pieniądze we wpłatomacie innego banku? Ile można wpłacić do wpłatomatu? Poznaj odpowiedzi i nie bój się korzystać z wpłatomatu!

Jak działa wpłatomat? Instrukcja obsługi wpłatomatu
1.
Zobacz
(2)
2.
Zobacz
(8)
3.
Zobacz
(6)
Zobacz cały Ranking kont osobistych - maj 2024

Jak wpłacać pieniądze do wpłatomatu?

Wpłata we wpłatomacie to wygodny sposób na wpłatę oszczędności lub pieniędzy z kredytu czy pożyczki pozabankowej. Jeżeli otrzymaliśmy gotówkę do ręki i nie wykorzystaliśmy całej kwoty, nie musimy nosić pieniędzy w portfelu. Zwłaszcza, że w większości miejsc możemy płacić kartą debetową lub kartą kredytową

Wpłata we wpłatomacie jest prosta i szybka. Jak działa wpłatomat? Wkładamy kartę do czytnika wpłatomatu, wprowadzamy PIN i wsuwamy banknoty do szczeliny urządzenia. Poniżej prezentujemy dokładną instrukcję, jak korzystać z wpłatomatu.

Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu? Instrukcja krok po kroku

 1. Odlicz kwotę, którą chcesz wpłacić do wpłatomatu.
 2. Włóż kartę paskiem magnetycznym do dołu.
 3. Wybierz język, w którym chcesz być obsługiwany.
 4. Wprowadź PIN do karty, zasłaniając ręką cyfry. Zielony przycisk służy do akceptacji, żółty – do korekty, jeśli wpisaliśmy błędny kod.
 5. Włóż odliczone banknoty do wpłatomatu, w momencie, gdy otworzy się specjalna szczelina urządzenia.
 6. Poczekaj na przeliczenie wprowadzonej kwoty. Na ekranie pojawi się informacja o kwocie i liczbie wpłaconych banknotów.
 7. Zaakceptuj wpłatę.
 8. Zadecyduj, czy chcesz otrzymać potwierdzenie przeprowadzonej transakcji. Warto je mieć na wypadek ewentualnej reklamacji.
 9. Zabierz kartę płatniczą.

Jakie banknoty przyjmuje wpłatomat? Zasady wpłaty we wpłatomacie

Jakie banknoty przyjmuje wpłatomat? Na co uważać, aby nic nie zakłóciło przebiegu operacji? Dokonując wpłaty we wpłatomacie, należy:

 1. Wpłacać jedynie nominały polskich banknotów. Do wpłatomatu nie można wpłacać monet.
 2. Upewnić się, że banknoty nie są pogięte, zniszczone lub poplamione – wpłatomat ich nie przyjmie. Banknoty nie mogą być również spięte gumką, spinaczem czy banderolą.
 3. Wkładać banknoty w ściśle określony sposób: „wzdłuż” lub „w poprzek”. Banknotów nie trzeba segregować według nominałów, ale muszą być równo ułożone. Zawsze należy śledzić instrukcje podane na ekranie wpłatomatu. Nie można wkładać banknotów na siłę ani zbyt długo przetrzymywać ich w dłoni w momencie wkładania do szczeliny - wpłatomat powinien sam je „wciągnąć”.
 4. Wkładać tylko ściśle określoną liczbę banknotów w jednym pliku. Ile można wpłacić do wpłatomatu? Każdy wpłatomat ustala limit maksymalnej liczby banknotów do zdeponowania w jednorazowej wpłacie.
 5. Wpłacać banknoty w transzach, aby w razie awarii maszyny nie pozostać bez środków.

Czy w bankomacie można wpłacać pieniądze?

W bankomacie jak najbardziej można wpłacać pieniądze. Wpłatomaty nie zawsze są odrębnymi urządzeniami. Bardzo często wpłatomat to tak naprawdę bankomat z funkcją wpłaty pieniędzy na konto. Zanim przejdziemy do operacji, wybieramy właściwą usługę i dopiero wpłacamy gotówkę.

Jak odróżnić wpłatomat od bankomatu, jeśli są to odrębne urządzenia? Na każdym z nich widnieje stosowne oznakowanie. Jeżeli wpłatomat jest urządzeniem dwufunkcyjnym, umieszcza się na nim tabliczkę, „bankomat/wpłatomat”. Z bankomatów i wpłatomatów można korzystać 24 godziny na dobę, chyba że urządzenie jest chwilowo nieczynne z powodu uzupełniania gotówki.

Czy można wpłacić pieniądze we wpłatomacie innego banku?

Wpłata we wpłatomacie innego banku jest możliwa. Jeżeli w pobliżu nie znajduje się wpłatomat naszego banku, możemy skorzystać z urządzenia innej instytucji bankowej, w tym z wpłatomatu Euronet. Po rejestracji w systemie można wpłacać pieniądze w każdym z 3000 urządzeń na terenie całego kraju. Rejestracja jest jednorazowa.

Wpłata we wpłatomacie - kiedy pieniądze na koncie?

Jeżeli wpłacamy pieniądze we wpłatomacie należącym do banku, wpłata powinna trafić na konto bankowe w kilka sekund od jej zatwierdzenia. W przypadku wpłatomatów, które nie należą do naszego banku, może to potrwać nieco dłużej. Najprawdopodobniej środki znajdą się na koncie odbiorcy następnego dnia roboczego.

Osoby, którym zależy na czasie, a korzystają z wpłatomatu obcego banku, powinny wybrać ekspresowe księgowanie wpłaty. Taka operacja jest dodatkowo płatna, ale pieniądze będą na rachunku maksymalnie w ciągu pół godziny od ich wpłaty.

Ile kosztuje korzystanie z wpłatomatu? Prowizja za wpłatę pieniędzy na konto

Korzystanie z wpłatomatu jest zazwyczaj darmowe. Są jednak pewne wyjątki, z opłatą wiąże się również wpłata we wpłatomacie, który nie należy do naszego banku. Poznajmy szczegóły!

Bank Załóż konto Konto bankowe Prowizja za wpłatę we wpłatomacie należącym do banku Prowizja za wpłatę we wpłatomacie, który nie należy do banku
Nest Bank Załóż konto Nest Konto 0 zł 0,5% wpłaconej kwoty, min. 5 zł
Alior Bank Załóż konto Konto Jakże Osobiste 0 zł 0,5% wpłaconej kwoty, min. 8 zł
Kasa Stefczyka Załóż konto IKS Classic 0 zł 0,5% wpłaconej kwoty, nie mniej niż 51,56 zł i nie więcej niż 103,12 zł
Bank Pekao Załóż konto Konto Przekorzystne 0 zł 0,75% wpłaconej kwoty, min. 5 zł
Bank Millennium Załóż konto Konto 3600 0 zł 1% wpłaconej kwoty, min. 30 zł
Getin Bank Załóż konto Konto Proste Zasady 0 zł 1,5% wpłaconej kwoty, min. 20 zł
Citi Handlowy Załóż konto Konto Osobiste Citi Priority 0 zł Brak informacji
Credit Agricole Załóż konto Konto dla Ciebie 0 zł Brak informacji
Eurobank Załóż konto Konto w pełni 0 zł Brak informacji
PKO BP Załóż konto Konto za Zero 0 zł Brak informacji
T-Mobile Usługi Bankowe Załóż konto Konto Freemium 0 zł Brak informacji
BNP Paribas Załóż konto Konto Otwarte na Ciebie 0 zł za pierwszą wpłatę w miesiącu, druga i kolejne: 10 zł – dla kwoty do 5 000 zł, 5 zł – dla kwoty powyżej 5 000 zł Brak informacji
Santander Bank Polska Załóż konto Konto Jakie Chcę 5 zł do 26 roku życia, 10 zł powyżej 26 roku życia 1% wpłaconej kwoty, min. 20 zł
ING Bank Śląski Załóż konto Konto osobiste Direct 9 zł Brak informacji

Wpłatomat bez karty – czy to możliwe?

Czy wpłata we wpłatomacie bez karty jest możliwa? Tak, służy temu BLIK, który pozwala również m.in. na realizację płatności telefonem! Zamiast wkładać kartę do czytnika wpłatomatu, wybieramy opcję „wpłata BLIK” i dokonujemy autoryzacji sześciocyfrowym kodem z aplikacji mobilnej, wyświetlonym na ekranie telefonu.

Dalsza część procedury wpłaty we wpłatomacie jest taka sama jak w przypadku wpłaty z wykorzystaniem karty. Wkładamy banknoty do wpłatomatu i zatwierdzamy wprowadzoną kwotę. Zabieramy papierowe potwierdzenie albo otrzymujemy je w formie powiadomienia w aplikacji. To równie prosty i szybki sposób wpłaty pieniędzy na konto bankowe!

Obecnie wpłata i wypłata BLIK jest możliwa w następujących bankach:

 • Bank Pekao,
 • Bank Millennium,
 • Getin Bank,
 • PKO BP,
 • BNP Paribas,
 • ING Bank Śląski.

Zalety korzystania z wpłatomatu

Wiemy już, jak działa wpłatomat. Dlaczego warto wpłacać gotówkę na konto w ten sposób? Liczba wpłatomatów w Polsce stale rośnie. Według danych udostępnionych przez operatorów sieci wpłatomatów, w ubiegłym roku mogliśmy korzystać z niemal 7800 takich urządzeń.

Warto korzystać z wpłatomatu i:

 • wpłacać pieniądze o dowolnej porze, w każdy dzień tygodnia w urządzeniach zlokalizowanych na terenie całej Polski,
 • oszczędzać czas, który musielibyśmy przeznaczyć na wizytę w oddziale banku lub Poczty Polskiej,
 • cieszyć się brakiem kosztów w przypadku wpłaty we wpłatomacie naszego banku (zazwyczaj!),
 • zagwarantować sobie bezpieczne i szybkie przekazanie środków na rachunek bankowy,
 • nie martwić się błędnym numerem konta bankowego. Gotówka trafia wprost na nasz rachunek.

Wiemy już, jak działa wpłatomat i dlaczego warto w ten sposób dokonywać wpłat. Wybierajmy dogodne rozwiązania i cieszmy się coraz nowocześniejszymi usługami, które zapewniają nam banki!

konto bankowe

Podstawowy rachunek płatniczy – warunki

Podstawowy rachunek płatniczy to znakomite dla wszystkich,...

Numer konta bankowego - jak sprawdzić?

Nie wiesz jaki masz numer konta bankowego, albo chcesz...

Blokada środków na rachunku bankowym - kto może tego dokonać?

Blokada środków na rachunku bankowym może zostać dokonana...

Dodaj komentarz

########  ###  ######## ##   ## ##   ## 
   ##  ## ##   ##  ##   ## ## ## ## 
  ##  ##  ##   ##  ##   ## ## ## ## 
  ##  ##   ##  ##  ##   ## ## ## ## 
 ##   #########  ##  ##   ## ## ## ## 
 ##   ##   ##  ##  ##   ## ## ## ## 
######## ##   ##  ##   #######  ### ### 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze