Karta debetowa a kredytowa – którą wybrać?

Za zakupy wolimy płacić wygodnymi kartami płatniczymi, oszczędzając przy tym czas i miejsce w portfelu. Do najchętniej wybieranych produktów finansowych oferowanych przez banki należy karta kredytowa i debetowa. Wbrew powszechnemu przekonaniu, oba plastiki działają inaczej. Kiedy zatem lepiej użyć karty kredytowej, a w jakich sytuacjach zdecydować się na debetową?

 1. Rodzaje kart płatniczych
 2. Czym różni sie karta kredytowa od debetowej?
 3. Jak działa karta kredytowa?
 4. Jak działa karta debetowa?

Rodzaje kart płatniczych

Instytucje bankowe w swojej ofercie posiadają szeroki wybór kart płatniczych. Wyróżniamy następujące produkty finansowe:

 • karty debetowe;
 • karty kredytowe;
 • karty obciążeniowe – produkt ten jest podobny do karty kredytowej, gdyż za jego pomocą możemy wydać dokładnie tyle, ile wynosi limit uprzednio przyznany przez bank. W tym wypadku jednak rachunek karty jest ściśle powiązany z kontem osobistym w banku. Pod koniec okresu rozliczeniowego, instytucja finansowa ściąga z danego rachunku zadłużenie;
 • karty przedpłacone (pre-paid) – produkt ten umożliwia dokonywanie płatności zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Należy jednak pamiętać, że posiadacz plastiku musi uprzednio zasilić rachunek karty przelewem określonych środków. Klient zatem może wypłacić jedynie tyle, ile znajduje się na danym rachunku.

Czym się różni karta kredytowa od debetowej?

Zarówna karta kredytowa, jak i debetowa to karty płatnicze. Ta druga, w przeciwieństwie do kredytowej wydawana jest praktycznie każdej osobie otwierającej podstawowy rachunek płatniczy. Podstawową różnicą między wspomnianymi produktami finansowymi jest to, że korzystając z karty debetowej, używamy własnych środków zgromadzonych na naszym rachunku bankowym. Dopiero po przyznaniu limitu debetowego, możemy korzystać z kwoty otrzymanej przez bank. Limit ten zazwyczaj nie opiewa na dużą sumę.

Przy karcie kredytowej natomiast korzystamy niejako z pieniędzy pożyczonych przez bank. Limit ten jest jednak znacznie wyższy niż ten otrzymany przy debecie. Dlatego decydując się na taki produkt, należy umiejętnie rozporządzić pieniędzmi, co pomoże nam w terminowej spłacie karty kredytowej i uniknięciu spirali zadłużenia.

Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa, z angielskiego credit card, to karta płatnicza, która umożliwia skorzystanie z przyznanego klientowi przez bank limitu kredytowego. Jego wysokość zależy od indywidualnej oceny zdolności kredytowej potencjalnego klienta. Pod uwagę brane są przede wszystkim takie czynniki jak źródło dochodów, ich wysokość i liczba osób w gospodarstwie domowym. 

Karty kredytowe zyskały na popularności głównie przez to, że do ich używania nie są potrzebne środki na własnym rachunku bankowym. Można powiedzieć, że wszelkie transakcje przeprowadzane są pieniędzmi pożyczonymi od banku, jak sama nazwa wskazuje – na kredyt. Jak to zatem wygląda w praktyce?

Otóż posiadając kartę kredytową przykładowo z limitem na 2000 zł, to właśnie taką kwotę maksymalnie możemy wydać. Należy jednak pamiętać, że nie jest to darowizna a jedynie pożyczka. Dlatego, jeśli nie chcemy ponosić żadnych kosztów związanych z wzięciem zobowiązania, powinniśmy całą kwotę zwrócić w wyznaczonym terminie, jest to tzw. okres bezodsetkowy. W przeciwnym wypadku będziemy musieli liczyć się z koniecznością poniesienia dodatkowych opłat.

Jak działa karta debetowa?

Karta debetowa bez względu czy jest to Visa czy Mastercard, wydawana jest przy otwarciu konta bankowego i służy do korzystania z dostępnego salda na rachunku osobistym. To bardzo popularny produkt finansowy, który pozwala szybko dokonywać bezgotówkowych płatności w punktach handlowo-usługowych wyposażonych w specjalne terminale płatnicze. Ponadto daje możliwość wypłacania pieniędzy z bankomatów oraz dokonywania płatności online.

Co warte podkreślenia, niektórzy użytkownicy karty mogą także korzystać z limitu debetowego przypisanego do konta. O tym, czy będą mieli taką możliwość, zależy ocena ich zdolności kredytowej. Należy jednak pamiętać, że klient zobowiązany jest do poniesienia dodatkowych odsetek związanych z korzystaniem z debetu.

Zgubiona karta płatnicza – co robić?

W przypadku zgubienia karty płatniczej należy niezwłocznie podjąć określone środki. O takim fakcie trzeba jak najszybciej powiadomić instytucję bankową. W celu uniknięcia sytuacji, gdy ktoś będzie korzystał z naszego plastiku, należy zastrzec kartę. Możemy tego dokonać, dzwoniąc na infolinię banku wskazaną na stronie internetowej instytucji.

Polacy wolą płacić kartą niż gotówką

Według badań przeprowadzonych przez Narodowy Bank Polski (NBP) w 2016 r. aż 93% osób zadeklarowało, że posiada i korzysta z karty bankomatowej (w tym karty debetowej). Co ciekawe, w porównaniu z rokiem 2009 oraz 2013 można zauważyć tendencję rosnącą – nastąpił wzrost o 13 punktów procentowych. Karta kredytowa, w przeciwieństwie do bankomatowej, nie jest już tak popularnym produktem finansowym. W 2016 r. jedynie 23% Polaków zakomunikowało, że ją posiada i cyklicznie z niej korzysta.

Duże zmiany można także zauważyć w kwestii sposobów płatności. W 2009 r. jedynie 36% Polaków zadeklarowało, że częściej korzysta z karty niż gotówki. W 2016 r. natomiast liczba ta wzrosła o 25 punktów procentowych i wynosi obecnie aż 61%

Artykuły

Pożyczki społecznościowe - poradnik i opinie!

Kiedy brakuje nam pieniędzy, pierwszą myślą jest pożyczka...

Ustawa antylichwiarska - najważniejsze informacje

Można śmiało stwierdzić, że klientów instytucji pozabankowych...

Pożyczka dla bezrobotnych – chwilówki dla osób bez zatrudnienia

Według danych GUS z 2018 roku, bezrobocie spada, ale...

Kredyt na wesele. Ile kosztuje przyjęcie weselne?

Jeżeli planujesz wejść w związek małżeński, a nie masz...

Zakupy na raty - zasil konto ekstra gotówką na letnie wyprzedaże

W popularnej sieci odzieżowej Zara wyprzedaż letnia...

Pożyczki od 18 lat – sprawdź ofertę VIA SMS PL, Szybka Gotówka i Wonga

Pieniądze szczęścia nie dają, ale pozwalają zrealizować...

Dodaj komentarz

 ######   ###   ######  ####### ##  ## 
##  ##  ## ##  ##  ## ##   ## ##  ## 
##     ##  ## ##    ##   ## ## ##  
##  #### ##   ## ###### ##   ## #####  
##  ## #########    ## ##   ## ## ##  
##  ## ##   ## ##  ## ##   ## ##  ## 
 ######  ##   ## ######  ####### ##  ## 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze