Karta debetowa a kredytowa – którą wybrać?

Pieniądz elektroniczny coraz częściej zastępuje gotówkę. Za zakupy wolimy płacić wygodnymi kartami płatniczymi, oszczędzając przy tym czas i miejsce w portfelu. Do najchętniej wybieranych produktów finansowych oferowanych przez banki należy karta kredytowa i debetowa. Wbrew powszechnemu przekonaniu, oba plastiki działają inaczej. Kiedy zatem lepiej użyć karty kredytowej, a w jakich sytuacjach zdecydować się na debetową?

Działanie karty kredytowej i debetowej znacznie się różni.

Polacy wolą płacić kartą niż gotówką

Według badań przeprowadzonych przez Narodowy Bank Polski (NBP) w 2016 r. aż 93% osób zadeklarowało, że posiada i korzysta z karty bankomatowej (w tym karty debetowej). Co ciekawe, w porównaniu z rokiem 2009 oraz 2013 można zauważyć tendencję rosnącą – nastąpił wzrost o 13 punktów procentowych. Karta kredytowa, w przeciwieństwie do bankomatowej, nie jest już tak popularnym produktem finansowym. W 2016 r. jedynie 23% Polaków zakomunikowało, że ją posiada i cyklicznie z niej korzysta.

Duże zmiany można także zauważyć w kwestii sposobów płatności. W 2009 r. jedynie 36% Polaków zadeklarowało, że częściej korzysta z karty niż gotówki. W 2016 r. natomiast liczba ta wzrosła o 25 punktów procentowych i wynosi obecnie aż 61%[1].

Polska, pod względem wprowadzania innowacji technologicznych w sektorze finansowym, jest jednym z czołowych państw na świecie. Malejący odsetek osób decydujących się na płatności gotówką świadczy o tym, że z roku na rok coraz więcej Polaków przekonuje się do transakcji bezgotówkowych, a pieniądz elektroniczny powoli wypiera gotówkę.

Rodzaje kart płatniczych

Instytucje bankowe w swojej ofercie posiadają szeroki wybór kart płatniczych. Wyróżniamy następujące produkty finansowe:

 • karty debetowe;
 • karty kredytowe;
 • karty obciążeniowe – produkt ten jest podobny do karty kredytowej, gdyż za jego pomocą możemy wydać dokładnie tyle, ile wynosi limit uprzednio przyznany przez bank. W tym wypadku jednak rachunek karty jest ściśle powiązany z kontem osobistym w banku. Pod koniec okresu rozliczeniowego, instytucja finansowa ściąga z danego rachunku zadłużenie;
 • karty przedpłacone (pre-paid) – produkt ten umożliwia dokonywanie płatności zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Należy jednak pamiętać, że posiadacz plastiku musi uprzednio zasilić rachunek karty przelewem określonych środków. Klient zatem może wypłacić jedynie tyle, ile znajduje się na danym rachunku.

Na czym polega karta kredytowa?

Karta kredytowa, z angielskiego credit card, to karta płatnicza, która umożliwia skorzystanie z przyznanego klientowi przez bank limitu kredytowego. Jego wysokość zależy od indywidualnej oceny zdolności kredytowej potencjalnego klienta. Pod uwagę brane są przede wszystkim takie czynniki jak źródło dochodów, ich wysokość i liczba osób w gospodarstwie domowym. 

Przed wydaniem karty kredytowej bank sprawdzi naszą zdolność kredytową

Karty kredytowe zyskały na popularności głównie przez to, że do ich używania nie są potrzebne środki na własnym rachunku bankowym. Można powiedzieć, że wszelkie transakcje przeprowadzane są pieniędzmi pożyczonymi od banku, jak sama nazwa wskazuje – na kredyt. Jak to zatem wygląda w praktyce?

Otóż posiadając kartę kredytową przykładowo z limitem na 2000 zł, to właśnie taką kwotę maksymalnie możemy wydać. Należy jednak pamiętać, że nie jest to darowizna a jedynie pożyczka. Dlatego, jeśli nie chcemy ponosić żadnych kosztów związanych z wzięciem zobowiązania, powinniśmy całą kwotę zwrócić w wyznaczonym terminie, jest to tzw. okres bezodsetkowy. W przeciwnym wypadku będziemy musieli liczyć się z koniecznością poniesienia dodatkowych opłat.

Linia pożyczkowa w instytucjach pozabankowych - alternatywa karty kredytowej

Linia pożyczkowa to stosunkowo nowy produkt oferowany w firmach działających w sektorze pozabankowym. Najprościej mówiąc, klient otrzymuje określony limit gotówkowy ustalony z góry, który następnie może przeznaczyć na dowolny cel. Dzięki skorzystaniu z pożyczki odnawialnej otrzymujemy dostęp do interesującej nas kwoty w dowolnym momencie. Co więcej, regularna spłata zadłużenia pozwala na otrzymanie z wyższej sumy pożyczki w przyszłości.

Jak działa karta debetowa?

Karta debetowa wydawana jest przy otwarciu konta bankowego i służy do korzystania z dostępnego salda na rachunku osobistym. To bardzo popularny produkt finansowy, który pozwala szybko dokonywać bezgotówkowych płatności w punktach handlowo-usługowych wyposażonych w specjalne terminale płatnicze. Ponadto daje możliwość wypłacania pieniędzy z bankomatów oraz dokonywania płatności online.

Co warte podkreślenia, niektórzy użytkownicy karty mogą także korzystać z limitu debetowego przypisanego do konta. O tym, czy będą mieli taką możliwość, zależy ocena ich zdolności kredytowej. Należy jednak pamiętać, że klient zobowiązany jest do poniesienia dodatkowych odsetek związanych z korzystaniem z debetu.

Czym się różni karta kredytowa od debetowej?

Zarówna karta kredytowa, jak i debetowa to karty płatnicze. Ta druga, w przeciwieństwie do kredytowej wydawana jest praktycznie każdej osobie otwierającej własne konto bankowe. Podstawową różnicą między wspomnianymi produktami finansowymi jest to, że korzystając z karty debetowej, używamy własnych środków zgromadzonych na naszym rachunku bankowym. Dopiero po przyznaniu limitu debetowego, możemy korzystać z kwoty otrzymanej przez bank. Limit ten zazwyczaj nie opiewa na dużą sumę.

Przy karcie kredytowej natomiast korzystamy niejako z pieniędzy pożyczonych przez bank. Limit ten jest jednak znacznie wyższy niż ten otrzymany przy debecie. Dlatego decydując się na taki produkt, należy umiejętnie rozporządzić pieniędzmi, co pomoże nam  uniknąć wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Co warte podkreślenia, wykorzystanego limitu nie trzeba spłacać od razu - spłaty można dokonać również w późniejszym terminie. Raz w miesiącu jednak należy oddać przynajmniej część sumy zaciągniętego kredytu. Dodatkowo przy wypłacie gotówki z karty kredytowej w bankomacie, naliczane są dodatkowe odsetki, dlatego lepiej unikać takich operacji.

Zgubiona karta płatnicza – co robić?

W przypadku zgubienia karty płatniczej należy niezwłocznie podjąć określone środki. O takim fakcie trzeba jak najszybciej powiadomić instytucję bankową. W celu uniknięcia sytuacji, gdy ktoś będzie korzystał z naszego plastiku, należy zastrzec kartę. Możemy tego dokonać, dzwoniąc na infolinię banku wskazaną na stronie internetowej instytucji.


[1] Postawy Polaków wobec obrotu bezgotówkowego, https://www.nbp.pl/badania/seminaria/8v2017.pdf

Darmowe pożyczki
LendOn
3000 zł / 45 dni
Extraportfel
2900 zł / 45 dni
Netcredit
3000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
3000 zł / 30 dni
Kuki.pl
5000 zł / 30 dni
Finbo
3000 zł / 30 dni
Ale gotówka
2000 zł / 30 dni
Tani Kredyt
3100 zł / 30 dni
Halopożyczka
2000 zł / 30 dni
Wandoo
2500 zł / 30 dni
Miloan
3000 zł / 30 dni
Szybka Gotówka
6000 zł / 30 dni
Via SMS
1500 zł / 30 dni
Zylion
1500 zł / 30 dni
Filarum
1000 zł / 30 dni
Alfa Kredyt
2000 zł / 30 dni
Wonga
1500 zł / 60 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Credilo
1200 zł / 30 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni
Modna Pożyczka
2000 zł / 30 dni
Chwilówkomat
2000 zł / 30 dni
Soho Credit
1000 zł / 30 dni
freezl
1000 zł / 35 dni
Credit.pl
2000 zł / 30 dni
pozyczkodaj
1000 zł / 30 dni
Sloan
3000 zł / 30 dni

Dodaj komentarz

######## ##  ##    ## ##   ## ##  ## 
##    ## ##    ## ##   ## ##  ## 
##     ####     ## ##   ## ## ##  
######   ##     ## ##   ## #####  
##     ##  ##  ## ##   ## ## ##  
##     ##  ##  ## ##   ## ##  ## 
##     ##   ######  ####### ##  ## 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze