Płatność kartą przez internet - czy jest bezpieczne?
Płacenie kartą przez internet - dla jednych to oczywistość, dla innych czarna magia. Na szczęście łatwo się tego nauczyć. Wystarczy przestrzegać zasad bezpieczeństwa w internecie, żeby transakcje online kartą były chronione. I pamiętać o tym, że online zapłacimy kartą kredytową, debetową, jak również kartą prepaid i wirtualną. Podpowiadamy też, jak uzyskać zwrot pieniędzy na kartę kredytową, jeśli coś pójdzie nie tak, jak powinno.
Jak płacić kartą przez internet?
Transakcji online możemy dokonać czterema rodzajami kart. Są to:
- karta debetowa - dodawana jest do każdego konta osobistego. Posiadacz tego rodzaju “plastiku” korzysta ze swoich środków,
- karta kredytowa - to produkt płatniczy wydawany w ramach umowy kredytowej. Transakcje z niej tworzą dług, który konsument spłaca na określonych przez dany bank zasadach,
- karta prepaid - znajdują się na niej wpłacone wcześniej przez właściciela środki. Korzystanie z prepaid nie jest żadną formą pożyczki i nie umożliwia debetu na koncie. Nie można wydawać więcej niż aktualnie znajduje się na karcie. Można jednak (w przypadku niektórych kart przedpłaconych) wielokrotnie zasilać rachunek karty,
- karta wirtualna - służy tylko do robienia zakupów online. Działa na zasadzie karty debetowej.
Niezależnie od rodzaju karty, którą płacimy online sposób postępowania wygląda tak samo. To szybki i nieskomplikowany proces. Dodatkowo jeśli raz na danym serwisie zarejestrowaliśmy dane swojej karty, nie musimy tego robić ponownie.
Płantość kartą w internetcie krok po kroku
Oznacza to, że przy kolejnej płatności w danym miejscu nie trzeba po raz kolejny podawać wszystkich danych. Jak płacić kartą przez internet. Instrukcja:
- Rozpocznij transakcję w standardowy sposób - wybierając produkty, które cię interesują. Po zakończeniu wyboru przejdź do płatności.
- Wybierz kartę, którą chcesz zapłacić: debetową, kredytową, przedpłaconą lub wirtualną. Nie każdy serwis pozwala na płatność każdym rodzajem karty.
- Uzupełnij wymagane dane karty w formularz, do którego zostałeś przekierowany.
- Dane, o które zostaniesz poproszony to: numery karty (16 cyfr), data ważności karty, kod zabezpieczający CVC2/CVV2 (3 cyfry na rewersie karty).
- Potwierdź zapłatę.
Transakcja kartą zostaje zaksięgowana w momencie gdy do banku wpłynie rozliczenie
Podanie danych ma udowodnić, że dana osoba jest właścicielem karty i że ma ją w fizycznym posiadaniu. Jeśli po dokonaniu tych czynności otrzymasz komunikat “na twoim koncie nie można włączyć usługi płatności mobilnych. skontaktuj się ze swoim operatorem” to oznacza to, że musisz skontaktować się ze swoim bankiem. Dopiero po aktywacji możliwości płatności karta w internecie umożliwiona zostanie zapłata online w ten określony sposób. Potwierdzenie zapłaty przez klienta to początek procesu płatności. Potem następuje autoryzacja danych z karty, jest to proces całkowicie automatyczny.
Bank, w którym klient posiada rachunek otrzymuje pytanie o to, czy na wybranym koncie jest wystarczająca ilość środków do opłacenia zakupów. W tym momencie transakcja jeszcze nie jest zaksięgowana i nie jest widoczna w historii operacji (ale dana kwota już pomniejsza saldo rachunku). Zostaje zaksięgowana dopiero wtedy, gdy do banku wpłynie jej rozliczenie. Czas oczekiwania na potwierdzenie wynosi 7 dni (w przypadku transakcji gotówkowych i bezgotówkowych) lub do 14 dni (w przypadku transakcji wirtualnych).
Dlaczego warto płacić kartą przez internet?
Płacenie kartą przez internet ma sporo zalet, choć w Polsce nadal dominują płatności tradycyjnymi przelewami. Dlaczego jednak warto przekonać się do płacenia “plastikiem”, jeśli nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni? Ponieważ:
- W wielu sytuacjach nie ma innej możliwości skorzystania z innych wygodnych sposobów płatności w danej sytuacji - m.in. przy płatności za loty czy za gry w PlayStation Store.
- To wygodna realizacja płatności zagranicznych. Tradycyjne przelewy za granicą są stosunkowo drogie i nie zawsze klienci mają możliwość skorzystania z usług międzynarodowego operatora szybkich płatności.
- Mechanizm chargeback, który występuje tylko przy płatności kartą jest dobrym sposobem na odzyskanie pieniędzy m.in. w przypadku kradzieży.
- Płatność kartą to szybki sposób robienia zakupów w internecie. Autoryzacja płatności kartą następuje natychmiast.
- To jeden z najbezpieczniejszych sposobów płatności (wbrew powszechnemu przekonaniu).
Czy płacenie kartą przez internet jest bezpieczne?
Jedno z najnowszych badań firm Gemius i e-Commerce Polska udowadnia, że najczęściej wybieranym sposobem płatności w internecie jest zwykły przelew (tego sposobu używa 75 proc. przebadanych internautów). Z kart płatnicznych online korzysta już tylko zaledwie 33 proc. Niska popularność płacenia kartą przez internet wynika m.in. ze strachu Polaków przed wyłudzeniami i oszustwami. Tymczasem wystarczy przestrzegać zasad bezpieczeństwa w internecie, żeby taka transakcja była bezpieczna. Podstawowym “zabezpieczeniem” jest korzystanie z zaufanych serwisów oraz sprawdzanie, czy protokół transmisji danych jest bezpieczny
Kartę kredytową oraz kartę debetową można zabezpieczyć systemem 3D Secure. Za jego pomocą każda transakcja wymaga potwierdzenia specjalnym hasłem, które jest wysyłane użytkownikowi karty SMS-em. Poza tym podstawą jest niepodawanie numeru PIN do karty, ponieważ nikt nie ma prawa o niego pytać. Użytkownik może zostać za to poproszony o podanie numeru karty płatnicznej i numeru bezpieczeństwa karty. Podawanie numeru karty przy płatnościach jest bezpieczne, jeśli jesteśmy w opisanym powyżej trybie szyfrowanym. Poza trybem szyfrowanym wystarczy czasem sprawdzić też najbardziej podstawową rzecz - czy znajdujemy się na stronie, o którą nam chodziło. Wystarczy wspomnieć przypadek podrobienia serwisu PayPal z 2000 r. Podrobiona strona figurowała pod adresem paypai.pl i była złudniczo podobna do oryginału.
Chargeback - odzyskanie pieniędzy za pomocą obciążenia zwrotnego
Banki niechętnie informują o tej funkcjonalności, ponieważ nie jest ona dla nich korzystna. Mimo tego każdy posiadacz kart Visa i MasterCard (kart kredytowych, debetowych i prepaid) ma prawo korzystać z chargebacku w razie potrzeby. Obciążenie zwrotne chroni przed błędami systemów płatnicznych, nadużyciami i wszelkiego rodzaju próbami wyłudzeń. Pomaga odzyskać m.in. pieniądze ze sklepu internetowego. Dlatego użytkownik, który zauważy w historii swojego rachunku transakcje, których nie dokonał ma prawo złożyć reklamację do banku o zwrot pieniędzy.
Prawo do reklamacji w ramach chargeback dotyczy nie tylko wyłudzeń, ale też m.in. pobrania opłaty za produkt lub usługę niezgodną z opisem. Bank musi taką skargę rozpatrzyć, a wynik reklamacji zależy od zasadności wniosku. Funkcjonalność chargebacku dotyczy nie tylko płatności kartą przez internet, ale też wszystkich płatności kartą i wypłat z bankomatu. Niemniej jednak obciążenie zwrotne to jedno z rozwiązań w sytuacji, w której doszło do kradzieży pieniędzy z karty podczas płacenia nią przez internet.
Płatność kartą przez internet. Podsumowanie
Jak widać transakcje online to nie tylko tradycyjne przelewy (przy których łatwo o pomyłkę i wpisanie złego numeru konta). Przez internet można płacić także kartą, a ściślej mówiąc - czterema jej rodzajami. Jednak nie jest to jeszcze rozwiązanie popularne w Polsce, choć z roku na rok zaczynamy się do niego przekonywać. Jak wynika z zeszłorocznego raportu "Postawy Polaków wobec obrotu bezgotówkowego" (jego autorką jest dr Dominika Maison z Uniwersytetu Warszawskiego), wzrósł odsetek rodaków deklarujących “zdecydowanie częstsze płatności kartą”. Na przestrzeni lat 2013-2016 odsetek, o którym mowa wzrósł z 12 do 14 proc. Przedstawiamy wyszczególnienie najważniejszych informacji dotyczących płatności kartą przez internet.
- Istnieją cztery rodzaje kart, którymi można dokonać płatności przez internet: karta debetowa, karta kredytowa, karta przedpłacona i karta wirtualna.
- Różnica między kartą debetową a kredytową polega na przeznaczeniu danego “plastiku”. Korzystanie z karty debetowej to korzystanie z własnych środków, a używanie karty kredytowej to równoznaczne zaciąganie długu w banku.
- Karta przedpłacona to rachunek, na który konsument wpłaca własne środki po to, aby korzystać z nich w przyszłości. Na kartę wirtualną również należy najpierw wpłacić pieniądze (nie ma możliwości zaciągania na niej długu), ale można z niej korzystać tylko w transakcjach online. Nigdy stacjonarnie.
- Płatność kartą debetową, płacenie kartą kredytową oraz pozostałymi rodzajami kart to ten sam sposób działania.
- Pojawienie się komunikatu “na twoim koncie nie można włączyć usługi płatności mobilnych. skontaktuj się ze swoim operatorem” oznacza, że klient nie włączył jeszcze usługi płatności kartą w internecie.
- Płatność kartą przez internet wiąże się z podaniem danych osobowych, numery karty, numeru bezpieczeństwa karty i daty ważności.
- Czy podawanie numeru bezpieczeństwa karty jest bezpieczne? Tak, ale tylko przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.
- Te zasady dotyczą kupowania na zaufanych stronach oraz stosowania usług 3D Secure.
- Jeśli mimo wszystko dojdzie do wyłudzenia, klient może skorzystać z usługi chargeback i zareklamować nieprawidłową transakcję. Dotyczy to tylko kart Mastercard i Visa.
Płatności kartą debetową w internecie można dokonać nawet jeśli chwilowo nie posiadamy na niej własnych środków. Jak uzupełnić konto? Wystarczy zastanowić się nad wzięciem pożyczki, która jest alternatywą dla karty kredytowej. W tym celu warto sprawdzić aktualny ranking chwilówek lub ranking pożyczek ratalnych (w zależności od wybranego produktu finansowego).
Redakcja Loando pragnie poinformować, że CreamFinance...
W imieniu grupy Loando składamy najlepsze życzenia...
Od 15 stycznia 2020 r. stanowisko CEO w Grupie Creamfinance...
VIA SMS to firma pożyczkowa, która nieustannie się...
Już po raz szósty firmy z branży IT staną w szranki,...
Dodaj komentarz
Komentarze