Debet na koncie – co to jest i kto może z niego skorzystać?

Co to jest debet? To produkt finansowy oferowany przez banki klientom posiadającym konto osobiste. Debet na koncie zapewnia dodatkowe środki na nieprzewidziane zakupy i wydatki, których nie planowaliśmy. Jak działa debet? W jaki sposób można o niego wnioskować? Czy przysługuje każdemu? Sprawdź, czy warto skorzystać z debetu i jakie są jego koszty!

Co to jest debet?

Debet na koncie bankowym, nazywany również saldem debetowym, stanowi doskonałą alternatywę dla kredytów i pożyczek przez internet. Jest ujemnym saldem na koncie osobistym i powstaje w sytuacji, kiedy wypłacamy większą kwotę, niż znajduje się na rachunku. Do dokładnego wyjaśnienia, co to jest i jak działa debet, konieczne jest wyjaśnienie pojęć „saldo na koncie” i „dostępne środki”.

Saldo a dostępne środki

Saldo jest sumą dostępnych środków, ale nie tylko. Wskazuje również tzw. transakcje nierozliczone, czyli kwoty, które wydaliśmy, ale bank jeszcze ich nie zaksięgował. Co to znaczy? Kiedy wypłacamy pieniądze albo robimy zakupy, bank nie zawsze od razu rozlicza transakcje. Jedynie blokuje środki. Stan salda zmieni się dopiero po formalnym zaksięgowaniu wykonanej operacji finansowej.

Saldo i dostępne środki nie są tożsamymi pojęciami. Dostępne środki wskazują na rzeczywistą kwotę, jaką możemy w danej chwili dysponować. Zaprezentujemy to na prostym przykładzie. Na koncie mamy 3000 zł.

 

Robimy przelew na konto dziecka na kwotę 200 zł, wybieramy z bankomatu 500 zł, a kolejne 300 zł wydajemy na zakupy w internecie. Oznacza to, że łącznie rozdysponowaliśmy 1000 zł, ale saldo nadal może wynosić 3000 zł. Kiedy bank rozliczy spożytkowaną kwotę, stan salda zostanie zaktualizowany i będzie wynosić 2000 zł.

Debet na koncie w praktyce

Na czym polega debet na koncie? Działanie debetu również pokażemy na konkretnym przykładzie. Wyobraźmy sobie, że bank przyznał nam debet w kwocie 1000 zł. Mieliśmy dużo wydatków, na koncie już nic nie zostało. Nie musimy obawiać się o pieniądze, ponieważ możemy skorzystać ze środków przysługujących nam z tytułu debetu. Wypłacamy dowolną kwotę (do 1000 zł), którą spłacimy z pierwszym wpływem na konto. Kiedy na nasz rachunek trafi wypłata, w pierwszej kolejności pokryje debet i będziemy mogli ponownie korzystać z całej kwoty wyjściowej. Debet na koncie jest elastyczną i wygodną formą finansowania! Niestety, nie dla wszystkich.

Kto może skorzystać z konta z debetem?

Nie wszyscy skorzystają z konta z debetem. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dodatkową pulę środków? Posiadanie konta osobistego nie wystarczy. Jeżeli interesuje nas debet na koncie, przede wszystkim musimy mieć odpowiednią a href=https://loando.pl/wpis/zdolnosckredytowa-jak-licza-ja-firmy-pozyczkowe>zdolność kredytową. Wskazuje ona, czy będziemy w stanie wywiązać się z umowy i spłacić dług. Wszelkie formalności są ograniczone do minimum. Bank nie powinien wymagać dokumentów ani zaświadczeń o dochodach. Wszystkie niezbędne dane znajdzie w historii rachunku. Pozostałe warunki debetu znajdziemy w ofercie konkretnej instytucji. Zakładając konto warto zapytać, o jaki maksymalnie debet możemy wnioskować. Wysokość debetu zależy od:

 • średnich miesięcznych wpływów, które systematycznie trafiają na konto,
 • rodzaju konta osobistego.

Debet na koncie przysługuje również osobom, które mają rachunek wspólny, np. konto małżeńskie. Współposiadacze konta mogą dowolnie korzystać z przyznanego debetu. Jak wnioskować o debet? Niektóre banki proponują debet od razu przy zakładaniu rachunku bankowego. W przypadku innych instytucji bankowych o debet ubiegamy się w oddziale, telefonicznie lub przez internet.

Ile kosztuje debet?

Za przyznanie debetu zwykle nic nie płacimy. Zdarza się, że brak opłat za limity w rachunku jest obwarowany koniecznością spłaty długu w określonym terminie (np. w ciągu 7 dni). Niektóre banki mogą też naliczać opłatę za samą gotowość do udzielenia środków.

Przed wnioskowaniem o debet sprawdźmy, jakie są koszty debetu na koncie w naszym banku. Ważną kwestią są odsetki za wykorzystane kwoty. Bank nalicza je od minusowego salda, nie od całkowitej udostępnionej nam sumy. Dodatkowe opłaty mogą dotyczyć nieterminowej spłaty debetu. Na zwrot debetu mamy 30 dni od jego powstania. Środki, które wpływają na konto, zostają z miejsca zostają przeznaczone na spłatę salda debetowego.

Czy warto skorzystać z debetu na koncie?

Jakie są zalety debetu na koncie?

 • błyskawiczny zastrzyk gotówki na dowolne cele i potrzeby,
 • łatwa dostępność debetu,
 • formalności ograniczone do minimum,
 • stosunkowo niskie koszty,
 • automatyczna spłata debetu,
 • możliwość ponownego korzystania z ujemnego salda po spłacie długu.

Debet na koncie a kredyt odnawialny

Debet na koncie nie jest tożsamy z kredytem odnawialnym. Choć produkty te działają na podobnych zasadach, kredyt odnawialny pozwala uzyskać znacznie większą kwotę. Limit może sięgać nawet 150 tys. zł! Spłacamy dług z bieżących wpływów, a umowę możemy podpisać online. Jeśli potrzebujemy poważniejszego zastrzyku gotówki, to naprawdę świetna oferta.

Na kwotę kredytu odnawialnego, podobnie jak na kwotę debetu, w głównej mierze wpływa ocena zdolności kredytowej. Jeśli jesteśmy zainteresowani kredytem lub pożyczką odnawialną, ciekawe oferty znajdziemy w rankingu pożyczek ratalnych. Instytucje pozabankowe proponują korzystanie z odnawialnej linii pożyczkowej. Ich główną zaletą (podobnie jak w przypadku debetu na koncie) jest możliwość wielokrotnego korzystania z przyznanego limitu i samodzielnego decydowania o wysokości wypłacanego kapitału. Pożyczkę odnawialną zapewniają nam m.in.:

 • Banknot z maksymalnym limitem 5000 zł,
 • Euroloan z maksymalnym limitem 40 000 zł,
 • Karta Trzynastka z maksymalnym limitem 1000 zł.

Oferty Banknot, Euroloan i Karta Trzynastka są dostępne w 100% online. Zapewniają prosty i szybki dostęp do gotówki dla każdego, kto potrzebuje dodatkowych środków.

Czy komornik może zająć debet na koncie?

Osoby borykające się z długami zastanawiają się, co może zabrać komornik? Czy komornik może zająć debet na koncie? Zgodnie z Kodeksem Postępowania Cywilnego, komornik może zająć rachunek bankowy, ale przedmiotem egzekucji z konta są wyłącznie zgromadzone na nim środki pieniężne.

Saldo konta musi być dodatnie! Debet na koncie jest odrębną usługą, do której komornik nie ma prawa. Lepiej jednak nie mieć takich dylematów i nie dopuścić do sytuacji, w której wierzyciel kieruje sprawę do komornika. Długi trzeba spłacać w terminie, również debet i kredyt odnawialny, w przeciwnym razie w przyszłości takie produkty mogą być dla nas niedostępne.

Darmowe pożyczki
LendOn
3000 zł / 45 dni
Extraportfel
2900 zł / 45 dni
Netcredit
3000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
3000 zł / 30 dni
Kuki.pl
5000 zł / 30 dni
Finbo
3000 zł / 30 dni
Ale gotówka
2000 zł / 30 dni
Tani Kredyt
3100 zł / 30 dni
Halopożyczka
2000 zł / 30 dni
Wandoo
2500 zł / 30 dni
Miloan
3000 zł / 30 dni
Szybka Gotówka
6000 zł / 30 dni
Via SMS
1500 zł / 30 dni
Zylion
1500 zł / 30 dni
Filarum
1000 zł / 30 dni
Alfa Kredyt
2000 zł / 30 dni
Wonga
1500 zł / 60 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Credilo
1200 zł / 30 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni

Dodaj komentarz

 ######  #######  #######  #######  ###### 
##  ## ##   ## ##   ## ##   ## ##  ## 
##    ##   ## ##   ## ##   ## ##    
##  #### ##   ## ##   ## ##   ## ###### 
##  ## ##   ## ## ## ## ##   ##    ## 
##  ## ##   ## ##  ## ##   ## ##  ## 
 ######  #######  ##### ## #######  ###### 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze