Debet na koncie – co to jest i kto może z niego skorzystać?

Debet to produkt finansowy oferowany przez banki klientom posiadającym konto bankowe. Limit debetowy zapewnia dodatkowe środki na nieprzewidziane zakupy i wydatki, których nie planowaliśmy. Jak działa debet na koncie? W jaki sposób można o niego wnioskować? Czy przysługuje każdemu? Sprawdź, czy warto skorzystać z debetu na koncie i jakie są jego koszty!

Debet na koncie – co to jest i kto może z niego skorzystać?
1.
Zobacz
(2)
2.
Zobacz
(8)
3.
Zobacz
(6)
Zobacz cały Ranking kont osobistych - maj 2024
 1. Co to jest debet na koncie?
 2. Saldo a dostępne środki przy limicie debetowym
 3. Jak działa debet na koncie?
 4. Kiedy można zrobić debet na koncie?
 5. Ile kosztuje debet w banku?
 6. Debet na koncie a limit odnawialny
 7. Czy komornik może zająć debet w banku?
 8. Debet na koncie – czy warto?
 9. Konta debetowe - oferty

Co to jest debet na koncie?

Debet na koncie bankowym, nazywany również saldem lub limitem debetowym, stanowi doskonałą alternatywę dla kredytów i pożyczek przez internet. Jest ujemnym saldem na rachunku osobistym i powstaje w sytuacji, kiedy wypłacamy lub płacimy większą kwotę od tej dostępnej na naszym koncie.

Do dokładnego wyjaśnienia, co to jest i jak działa debet, konieczne jest zrozumienie pojęć „saldo na koncie” i „dostępne środki”. W przypadku limitu debetowego mają znaczenie kluczowe.

Ważne - saldo debetowe jest pewnego rodzaju rozwiązaniem bankowym, którego pod żadnym względem nie można porównywać z produktami finansowymi tj. karta kredytowa czy karta przedpłacona.

Saldo a dostępne środki przy limicie debetowym

Saldo jest sumą dostępnych środków na koncie bankowym, ale nie tylko. Wskazuje również tzw. transakcje nierozliczone, czyli kwoty, które wydaliśmy, ale bank jeszcze ich nie zaksięgował. Co to znaczy? Kiedy wypłacamy pieniądze z bankomatu albo robimy zakupy, bank nie zawsze od razu rozlicza transakcje, a jedynie blokuje środki. Stan salda zmieni się dopiero po formalnym zaksięgowaniu wykonanej operacji finansowej.

Saldo i dostępne środki nie są tożsamymi pojęciami. Dostępne pieniądze np. na wspólnym koncie bankowym wskazują na rzeczywistą kwotę, jaką możemy w danej chwili dysponować. Zaprezentujemy to na prostym przykładzie.

Załóżmy, że na koncie bankowym mamy 3 000 zł. Robimy przelew na konto dziecka w kwocie 200 zł. Następnie wybieramy z bankomatu 500 zł, a kolejne 300 zł wydajemy na zakupy w internecie. Oznacza to, że łącznie rozdysponowaliśmy 1 000 zł, ale saldo nadal może wynosić 3 000 zł, ponieważ bank jeszcze nie zaksięgował wszystkich operacji. Kiedy rozliczy spożytkowaną kwotę, stan salda zostanie zaktualizowany i będzie wynosić 2000 zł, czyli zostanie pomniejszony o sumę wykonanych przez nas transakcji. Często limit debetowy zostaje uruchomiony ,jeśli np. mając na koncie 3 000 wydamy całą dostępną kwotę i w czasie, kiedy nie zostanie jeszcze ona rozliczona, dokonamy kolejnej operacji.

Jak działa debet na koncie?

Na czym polega debet na koncie? Działanie limitu debetowego również pokażemy na konkretnym przykładzie. Wyobraźmy sobie, że bank przyznał nam debet w kwocie 1000 zł. Mieliśmy dużo wydatków, na koncie już nic nie zostało. Nie musimy obawiać się o pieniądze, ponieważ możemy skorzystać ze środków przysługujących nam z tytułu debetu. Wykorzystujemy dowolną kwotę (do 1000 zł), która zostanie spłacona automatycznie z pierwszym wpływem nowych środków na konto. Kiedy na nasz rachunek trafi wypłata, w pierwszej kolejności pokryje debet i będziemy mogli ponownie korzystać z całej kwoty wyjściowej. Debet na koncie jest elastyczną i wygodną formą finansowania! Niestety jednak przyda się tylko osobom, które nie potrzebują dużego zastrzyku gotówki. W przypadku, gdy będziemy potrzebować większej kwoty, wtedy warto uzyskać np. kartę kredytową.

Kiedy można zrobić debet na koncie?

Nie wszyscy skorzystają z konta z debetem. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dodatkową pulę środków? Posiadanie konta osobistego nie wystarczy. Jeżeli interesuje nas debet na koncie, przede wszystkim musimy mieć odpowiednią zdolność kredytową. Wskazuje ona, czy będziemy w stanie wywiązać się z umowy i spłacić dług.

Wszelkie formalności są ograniczone do minimum. Bank nie powinien wymagać dokumentów ani zaświadczeń o dochodach. Wszystkie niezbędne dane znajdziemy w historii rachunku. Pozostałe warunki debetu są zwykle zamieszczone w ofercie danego banku. Zakładając konto warto zapytać, o jaki maksymalnie debet możemy wnioskować. Wysokość debetu zależy od średnich miesięcznych wpływów na konto oraz rodzaju konta osobistego, z którego korzystamy.Debet na koncie przysługuje również osobom, które mają rachunek wspólny, np. wspólne konto małżeńskie. Współposiadacze konta mogą dowolnie korzystać z przyznanego debetu.

Jak wnioskować o limit debetowy? Niektóre banki proponują debet od razu przy zakładaniu rachunku bankowego. W przypadku innych instytucji bankowych możemy ubiegać się o niego w oddziale, telefonicznie. przez internet lub korzystając z bankowości mobilnej. Debet na koncie można oczywiście zwiększyć, jednak jedynie poprzez zapewnienie większych wpływów, zwykle na przestrzeni trzech ostatnich miesięcy (o ile nie udzielono już nam maksymalnej kwoty limitu).

Ile kosztuje debet w banku?

Za przyznanie debetu zwykle nic nie płacimy. Zdarza się, że brak opłat za limity w rachunku jest obwarowany koniecznością spłaty długu w określonym terminie (np. w ciągu 7 dni). Niektóre banki mogą też naliczać opłatę za samą gotowość do udzielenia środków.

Przed wnioskowaniem o debet sprawdźmy, jakie są koszty limitu debetowego na koncie w naszym banku. Ważną kwestią są odsetki za wykorzystane kwoty. Bank nalicza je od minusowego salda, nie od całkowitej udostępnionej nam sumy. Dodatkowe opłaty mogą dotyczyć nieterminowej spłaty debetu. Na zwrot debetu mamy 30 dni od jego powstania. Środki, które wpływają na konto, zostają automatycznie przeznaczone na spłatę salda debetowego.

Ważne - uregulowania odsetek z salda debetowego nie należy porównywać do procedury, jaka występuje w przypadku spłaty karty kredytowej, ponieważ banki traktują debet na zupełnie innych zasadach.

Debet na koncie a limit odnawialny

Debet w banku nie jest tożsamy z kredytem odnawialnym. Choć produkty te działają na podobnych zasadach, kredyt odnawialny pozwala uzyskać znacznie większą kwotę. Limit może sięgać nawet 150 tys. zł! Spłacamy dług z bieżących wpływów, a umowę możemy podpisać online. Jeśli potrzebujemy poważniejszego zastrzyku gotówki, to naprawdę świetna oferta.

Na kwotę kredytu odnawialnego, podobnie jak na kwotę debetu, w głównej mierze wpływa ocena zdolności kredytowej. Jeśli jesteśmy zainteresowani kredytem lub pożyczką odnawialną, ciekawe oferty znajdziemy w rankingu pożyczek ratalnych. Instytucje pozabankowe proponują korzystanie z odnawialnej linii pożyczkowej. Ich główną zaletą (podobnie jak w przypadku debetu na koncie) jest możliwość wielokrotnego korzystania z przyznanego limitu i samodzielnego decydowania o wysokości wypłacanego kapitału. Jedną z bardziej popularnych ofert pożyczek odnawialnych jest m.in. Axi Card.

Czy komornik może zająć debet w banku?

Osoby borykające się z długami zastanawiają się, co może zabrać komornik? Czy zajęcie komornicze obejmuje też debet? Zgodnie z Kodeksem Postępowania Cywilnego, komornik może zająć rachunek bankowy, ale przedmiotem egzekucji z konta są wyłącznie zgromadzone na nim środki pieniężne.

Saldo konta musi być dodatnie! Debet na koncie jest odrębną usługą, do której komornik nie ma prawa. Lepiej jednak nie mieć takich dylematów i nie dopuścić do sytuacji, w której wierzyciel kieruje sprawę do organu egzekucyjnego. Długi trzeba spłacać w terminie, również debet i kredyt odnawialny, w przeciwnym razie w przyszłości takie produkty mogą być dla nas niedostępne, a odpowiednia adnotacja pojawi się w rejestrach dłużników.

Debet na koncie – czy warto?

Limit debetowy na koncie bankowym ma oczywiście wiele zalet, gdzie największą z nich jest możliwość uzyskania natychmiastowej sumy pieniędzy na własne potrzeby. Samo skorzystanie z produktu jest bardzo proste, a spłacanie debetu odbywa się automatycznie po przelaniu środków na rachunek. Z drugiej strony, tak jak w przypadku każdego rodzaju finansowania, nierozsądne korzystanie z limitu debetowego może skutkować wpadnięciem w spiralę zadłużenia.

Jakie są zalety debetu na koncie?

 • błyskawiczny zastrzyk gotówki na dowolne cele i potrzeby,
 • łatwa dostępność debetu,
 • formalności ograniczone do minimum,
 • stosunkowo niskie koszty,
 • automatyczna spłata debetu,
 • możliwość ponownego korzystania z ujemnego salda po spłacie długu.

konta debetowe - oferty

Poznaj najlepsze oferty kont debetowych. Szczególnie zwróć uwagę na propozycję Banku Pekao, mbanku i Aliora. Pod tabelką znajdują się szczegółówe opisy wybranych oferty 

Instytucja finansowa Sprawdź ofertę Cechy
Bank Millennium Sprawdź ofertę
 • 0 zł za prowadzenie konta
 • 0 zł za wypłaty z bankomatów
 • 0 zł za kartę debetową
 • 0 zł za przelewy krajowe
 • 200 zł premii w ramach nagrody pieniężnej
Alior Bank Sprawdź ofertę
 • 0 zł za konto,
 • 0 zł za kartę debetową,
 • 0 zł za przelewy krajowe,
 • zwrot 1 proc. za płatności mobilne
Bank Pekao S.A. Sprawdź ofertę
 • 0 zł za wypłaty z bankomatów w Polsce i za granicą
 • 0 zł za prowadzenie konta
 • do 1 500 zł w programie poleceń
PKO BP Sprawdź ofertę
 • 0 zł za prowadzenie konta
 • karta debetowa z funkcją wielowalutową
 • 0 zł za wypłaty z bankomatów PKO
 • płatności zbliżeniowe
Getin Bank Sprawdź ofertę
 • 0 zł za wypłaty z bankomatów w Polsce i UE
 • 0 zł za prowadzenie konta
 • 0 zł za kartę debetową
 • 0 zł za przelewy krajowe
 • bony podarunkowe
mBank Sprawdź ofertę
 • 0 zł za wypłaty z bankomatów od 100 zł
 • 0 zł za prowadzenie konta
 • 0 zł za kartę debetową
 • 3 darmowe wypłaty z bankomatów za granicą

Debet na koncie w PKO BP - do 1 000 zł dodatkowej gotówki

Jeśli posiadamy konto w tym banku, w prosty sposób możemy skorzystać z salda debetowego. Jego maksymalna kwota to 1 000 zł, a ostateczna wysokości limitu uzależniona jest od średnich wpływów na nasz rachunek z ostatnich trzech miesięcy.

Wniosek o uruchomienie produktu możemy wypełnić w serwisie internetowym PKO lub gdziekolwiek jesteśmy przy użyciu aplikacji mobilnej IKO. Oprocentowanie debetu ustalane jest na podstawie zmiennej stopy procentowej – bank pobiera opłatę tylko od wykorzystanej kwoty finansowania.

Bank Millennium – konto debetowe i 7 dni bezodsetkowych w każdym miesiącu!

Oferta debetu w Banku Millennium to przede wszystkim udogodnienie, jeśli chodzi o spłatę wykorzystanego limitu. Za ten produkt finansowy nie zapłacimy odsetek w ogóle dla wybranych 7 dowolnych dni w okresie rozliczeniowym. Warto też dodać, że Millennium nie pobiera opłat za uruchomienie usługi.

Standardowa wysokość limitu to 1 000 zł z RRSO na poziomie 7,46 proc. Można jednak go zwiększyć – wtedy trzeba liczyć się z tym, że wzrośnie także koszt debetu do 8,82 proc. Istnieje możliwość wnioskowania o limit debetowy wygodnie przez internet.

Limit debetowy w Alior Bank – 12 miesięcy dodatkowych środków na dowolny cel

W ramach debetu w Alior Bank możemy zyskać debet ustalany indywidualnie na podstawie naszej zdolności kredytowej. Aby to zrobić, wystarczy mieć przynajmniej 18 lat, posiadać rachunek ROR w Aliorze i uzyskiwać dochody na terenie Polski. Co ważne, z debetu skorzystają także właściciele konta wspólnego.

Wnioskowanie o limit debetowy w Alior Bank jest bardzo proste. Możemy zalogować się do bankowości elektronicznej i tam złożyć wniosek lub przejść przez wszystkie formalności po zadzwonieniu na infolinię pod numerem 19 502.

Artykuły

Pożyczki społecznościowe - poradnik i opinie!

Kiedy brakuje nam pieniędzy, pierwszą myślą jest pożyczka...

Ustawa antylichwiarska - najważniejsze informacje

Można śmiało stwierdzić, że klientów instytucji pozabankowych...

Pożyczka dla bezrobotnych – chwilówki dla osób bez zatrudnienia

Według danych GUS z 2018 roku, bezrobocie spada, ale...

Kredyt na wesele. Ile kosztuje przyjęcie weselne?

Jeżeli planujesz wejść w związek małżeński, a nie masz...

Zakupy na raty - zasil konto ekstra gotówką na letnie wyprzedaże

W popularnej sieci odzieżowej Zara wyprzedaż letnia...

Pożyczka dla emerytów i rencistów − które firmy?

Bardzo często gdy planujemy złożyć wniosek o chwilówkę...

Poręczenie pożyczki – na czym polega oraz kiedy się opłaca?

Na rynku pożyczek pozabankowych znajdziemy nie tylko...

Kiedy ponosimy odpowiedzialność za długi partnera?

Każda para ma swój sposób na finanse. Tuż po zaręczynach...

Dodaj komentarz

##   ## ##   ## ######## #### ######## 
##   ## ##   ## ##   ## ## ##   ## 
##   ## ##   ## ##   ## ## ##   ## 
##   ## ##   ## ########  ## ##   ## 
##   ## ##   ## ##  ##  ## ##   ## 
##   ## ##   ## ##  ##  ## ##   ## 
 #######  ####### ##   ## #### ######## 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze