Płatność kartą za granicą - czy to się opłaca?

Jeśli planujesz wyjechać na urlop do innego kraju i zastanawiasz się, z jakimi dodatkowymi kosztami wiążą się płatności kartą za granicą, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Znajdziesz w nim informacje o tym, co wchodzi w skład takich opłat, jak przebiegają transakcje w obcej walucie poprzez wykorzystanie kart Visa i MasterCard oraz czy wypłacanie pieniędzy z zagranicznych bankomatów się opłaca. Przeczytaj!

Ocena
(0)
Spłata minimalna
0%
Okres bezodsetkowy
30
Zobacz
Ocena
(1)
Spłata minimalna
0%
Okres bezodsetkowy
30
Zobacz
Ocena
(0)
Spłata minimalna
0%
Okres bezodsetkowy
30
Zobacz
Ocena
(1)
Spłata minimalna
0%
Okres bezodsetkowy
0
Zobacz
Ocena
(3)
Spłata minimalna
5%
Okres bezodsetkowy
54
Zobacz
Zobacz cały Ranking kart kredytowych

Koszty płatności kartą za granicą. Co wchodzi w ich skład?

Zanim zaczniemy dokonywać transakcji bezgotówkowych  lub kartą debetową kredytową za granicą, najpierw powinniśmy zapoznać się z informacjami na temat tego, jakie koszty wiążą się z płatnościami kartą w innym kraju. Poniżej wskazaliśmy i pokrótce opisaliśmy najważniejsze elementy, które wpływają na opłaty.

 • Przewalutowanie, czyli zamiana należności, której wartość wyrażona jest w jednej walucie np. euro na należność nominowaną w innej walucie (np. dolar) według określonego kursu walutowego.
 • Kurs waluty - zarówno pod względem kupna, jak i sprzedaży jest dokładnie ustalany przez każdą instytucję finansową - w tym przypadku banki. Wysokość kursu wskazuje tzw. spread walutowy, który im jest niższy tym większą korzyść odnosi konsument.
 • Waluta rozliczeniowa karty płatniczej, która ustalana jest między dwoma podmiotami: bankiem i organizacją płatniczą np. Visa i MasterCard. Oznacza to, że transakcja jakiej dokonaliśmy za granicą jest przeliczana przez walutę rozliczeniową karty i kurs narzucony przez bank.

Płatność kartą Visa za granicą. Z czym się wiąże?

Jeżeli posiadamy kartę płatniczą Visa lub Mastercard, to najpierw powinniśmy dowiedzieć się, jakie koszty wiążą się z nimi podczas dokonywania płatności w obcej walucie. W przypadku Visa kwota transakcji najpierw zostaje przeliczona na walutę rozliczeniową naszej karty - na złotówki. Trzeba wiedzieć, że przeliczenie następuje po kursie organizacji płatniczej z dnia rozliczenia transakcji.

W tym miejscu należy podkreślić, że kurs walutowy Visa w porównaniu z ofertą banków jest naprawdę korzystny - zazwyczaj wynosi 1-1,5 proc. spread. Niestety bank naliczają również dodatkową prowizję w trakcie płatności kartą za granicą - wysokość takiej opłaty uzależniona jest od instytucji finansowej, w które posiadamy konto bankowe.

Poniżej przygotowaliśmy tabelę, w której wskazaliśmy informacje o transakcjach w obcej walucie kartą Visa oraz ile wynoszą koszty prowizji za przewalutowanie w najpopularniejszych bankach w Polsce.

Bank Załóż kartę Prowizja za przewalutowanie Transakcje w obcej walucie
Bank Pekao Załóż kartę Brak prowizji Przewalutowanie z waluty transakcji płatniczej na dolary, dopiero później na złotówki według tabeli Visa.
Santander Bank Polska Załóż kartę 2,8% Przewalutowanie transakcji według kursu operatora Visa.
mBank Załóż kartę 5,9% Przewalutowanie transakcji płatniczej, której dokonaliśmy za granicą, według kursu ustalonego przez Visa.
PKO BP Załóż kartę 3,5% Przewalutowanie transakcji złotówki po kursie, który został ustalony przez operatora Visa.
ING Bank Śląski Załóż kartę 3% Przewalutowanie po kursie Visa.
Millennium Załóż kartę 2% Przewalutowanie z EUR na USD – po kursie, jaki został ustalony przez bank Millennium.
Alior Bank Załóż kartę Brak prowizji -

Korzystanie z karty MasterCard. Na jakie koszty trzeba się przygotować?

Jeżeli posiadamy kartę płatniczą od operatora MasterCard, wtedy będziemy musieli się przygotować na wyższe opłaty dodatkowe niż w przypadku karty Visa. Spowodowane jest to innym systemem przewalutowania - walutą rozliczeniową takiej karty płatniczej jest euro, dolar lub funt brytyjski.

Z jakimi kosztami bankowymi wiążą się płatności kartą płatnicza MasterCard za granicą? Jak przebiegają transakcje w obcej walucie w poszczególnych instytucjach finansowych? W poniższej tabeli w szczegółowy sposób odpowiedzieliśmy na te pytania i zwróciliśmy uwagę na najważniejsze aspekty.

Bank Załóż kartę Prowizja za przewalutowanie Transakcje w obcej walucie
Bank Pekao Załóż kartę Brak prowizji Przewalutowanie z waluty transakcji na USD, dopiero później na złotówki według tabeli MasterCard.
Santander Bank Polska Załóż kartę 2,8%

Inne waluty – przewalutowanie z kwoty transakcji na EUR, według tabeli MasterCard. Kolejne z EUR na PLN, na podstawie tabeli Santander Bank Polska.

Transakcje w USD, GBP, EUR, SEK, NOK, DKK, AUD – przewalutowanie po kursie banku.

mBank Załóż kartę 5,9% Transakcje w EUR zostaną przewalutowane na EUR po kursie MasterCard, następnie z EUR na PLN po kursie jaki ustalił mBank.
PKO BP Załóż kartę Brak prowizji Przewalutowanie transakcji po kursie banku PKO BP.
ING Bank Śląski Załóż kartę Brak prowizji W przypadku innych walut – przewalutowanie z kwoty transakcji na EUR po kursie MasterCard, kolejne – z EUR na PLN po kursie ING Banku Śląskiego.
Millennium Załóż kartę 2%

Przewalutowanie w EUR – według tabeli kursowej Millennium.

Inne waluty – przewalutowanie z kwoty transakcji na EUR, według tabeli MasterCard. Kolejne z EUR na PLN, na podstawie tabeli banku Millennium.

Alior Bank Załóż kartę Brak prowizji -

Ważne - jeśli za granicą będziemy mieli możliwość skorzystania z płatności kartą przez internet, warto to zrobić, ponieważ w ten sposób zaoszczędzimy trochę pieniędzy, które można poźniej wykorzystać na dowolny cel.

Czy wypłata gotówki za granicą się opłaca?

Wielu osobom, które wyjeżdżają za granicę wydaje się, że wypłata pieniędzy z bankomatu jest bardziej opłacalna niż płatności kartą. Takie myślenie jest błędne, ponieważ wypłacanie gotówki w innym kraju wiąże się porównywalnymi kosztami, jakie występują w przypadku karty płatniczej.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że rozliczanie wypłat z bankomatów za granicą, to proces, który przebiega praktycznie na tych samych zasadach, jak w przypadku płatności kartą. Przewalutowanie wypłaconych pieniędzy następuje na podstawie obowiązujących kursów w bankach. Ponadto instytucje finansowe pobierają również dodatkową opłatę w postaci prowizji.

Revolut - aplikacja, dzięki której zapłacimy w obcej walucie bez dodatkowych kosztów

Jeśli nie będziemy chcieli płacić żadnych kosztów za transakcje kartą za granicą, zawsze możemy skorzystać ze specjalnej usługi Revolut, która gwarantuje dokonywanie płatności międzynarodowych bez ponoszenia dodatkowych opłat za przewalutowanie. Jak działa to narzędzie? Co trzeba o nim wiedzieć?

Revolut jest usługą składającą się z karty zbliżeniowej i aplikacji, do której należy podpiąć rzeczywistą kartę kredytową lub debetową i przelać wybraną sumę pieniędzy w złotówkach na konto mobilnego narzędzia. Korzystając z tego rozwiązania będziemy mogli realizować przelewy w 29 walutach, dokonywać płatności bezgotówkowych w 120 obcych walutach i wypłacać pieniądze za granicą bez ponoszenia dodatkowych kosztów. 

Ważne - karty Revolut po żadnym względem nie można mylić z kartą przedpłaconą, która nazywana jest też jako prepaid.

Darmowe pożyczki
Ekspres Pożyczka
5000 zł / 30 dni
Netcredit
10000 zł / 30 dni
Feniko
1000 zł / 30 dni
OROS.pl
5000 zł / 30 dni
Miloan
3000 zł / 30 dni
Finbo
5000 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
3000 zł / 30 dni
Crezu
5000 zł / 60 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni

Dodaj komentarz

 ######  ##  ## ######  ####    ## 
##  ##  ## ## ##  ##  ##    ## 
##     ####  ##     ##    ## 
##  ####  ##  ##  #### ##    ## 
##  ##   ##  ##  ##  ## ##  ## 
##  ##   ##  ##  ##  ## ##  ## 
 ######   ##   ######  #### ###### 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze