Spłata karty kredytowej – ile wynosi minimalna kwota spłaty?

Karta kredytowa zapewnia dostęp do gotówki w ramach przyznanego limitu kredytowego. Zadłużenie z tytułu transakcji zrealizowanych kartą należy zwrócić w całości lub rozłożyć na raty. Najwięcej korzyści przynosi spłata karty kredytowej w okresie bezodsetkowym. Przygotowaliśmy szczegółowy poradnik, jak spłacać kartę kredytową.

Spłata karty kredytowej – ile wynosi minimalna kwota spłaty?
1.
Zobacz
(0)
2.
Zobacz
(1)
3.
Zobacz
(0)
Zobacz cały Ranking kart kredytowych
 1. Jak spłacać kartę kredytową – możliwe opcje
 2. Spłata karty kredytowej przed upływem okresu bezodsetkowego
 3. Całkowita spłata karty kredytowej
 4. Częściowa spłata karty kredytowej - kwota minimalna
 5. Konsekwencje braku spłaty kwoty minimalnej
 6. Spłata karty kredytowej – PKO i pozostałe banki
 7. Automatyczna spłata karty kredytowej – zawsze na czas

Jak spłacać kartę kredytową – możliwe opcje

Karta kredytowa, tak jak każdy rodzaj kredytu, wymaga terminowej spłaty zadłużenia. Co miesiąc bank przesyła wyciąg, wskazując kwotę zadłużenia oraz termin, w którym powinniśmy uregulować dług. Jeśli skorzystamy z okresu bezodsetkowego i oddamy należności przed jego upływem, nie poniesiemy kosztów odsetek. Istnieje także możliwość spłacenia tylko minimalnej wymaganej kwoty wyrażonej w procentach, a reszta długu zostaje rozłożona na raty Po okresie bezodsetkowym bank naliczy już opłaty z tytułu korzystania z kredytu. Podsumowując, istnieje kilka rodzajów spłaty karty kredytowej:

 • całkowita w tzw. grace period – w tym okresie trzeba oddać tylko tyle, ile pożyczyliśmy od banku, bez odsetek z tytułu kredytu. Gdy ten czas minie, a będziemy chcieli spłacić zadłużenie w całości, odsetki i tak zostaną już naliczone,
 • spłata częściowa minimalnej kwoty ustalanej przez bank – zwracamy jedynie część pożyczonej kwoty, a reszta jest rozkładana na oprocentowane raty,
 • automatyczna – gwarantuje terminową spłatę. W tym przypadku można wybrać opcję zwrotu całości zobowiązania lub tylko w minimalnej kwocie.

Kartę kredytową spłacamy poprzez dokonanie przelewu z konta w tym samym banku lub pochodzącego z innej instytucji finansowej. W dalszej części artykułu znajdują się opisy i porady dotyczące każdej z powyższych metod. Warto przede wszystkim wiedzieć, że najwięcej korzyści przynosi spłata karty kredytowej w okresie bezodsetkowym.

Ważne - karty kredytowej podobnie, jak karty przedpłaconej nie można zasilić kolejnymi środkami np. poprzez przelew z naszego rachunku osobistego.

Spłata karty kredytowej przed upływem okresu bezodsetkowego

Grace period jest jedną z największych zalet tego produktu finansowego. Dlaczego? Jeśli zwrócimy pieniądze w wyznaczonym terminie, bank nie naliczy dodatkowych odsetek, dlatego warto spłacić kartę przed jego upływem. Wyjaśnijmy to w szczegółach. Banki w Polsce gwarantują nawet 59 dni okresu bezodsetkowego. Tak długi okres bezodsetkowy zapewnia karta kredytowa w Alior Banku oraz karta kredytowa w T-Mobile Usługi Bankowe. Na każdy okres bezodsetkowy składają się dwa oddzielne cykle (okresy):

 • cykl rozliczeniowy karty kredytowej, który trwa zazwyczaj 30 dni. W tym okresie zostaną zarejestrowane wszystkie operacje dokonane kartą. Po nim otrzymamy wyciąg transakcji od banku. Cykl rozliczeniowy nie musi być jednoznaczny z miesiącem kalendarzowym! Najlepiej dostosować go do daty wpływu wynagrodzenia od pracodawcy,
 • okres na spłatę zadłużenia, który trwa co najmniej 21 dni i rozpoczyna się po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Spłacając kartę kredytową przed jego upływem, zaoszczędzimy na odsetkach. W innym wypadku będzie trzeba ponieść dodatkowe koszty. Pamiętaj o spłacie karty zanim grace period dobiegnie końca.

Nie płacimy odsetek wyłącznie od transakcji bezgotówkowych. Przy transakcjach gotówkowych nie obowiązuje nas okres bezodsetkowy. Dlatego lepiej jest wypłacić gotówkę z bankomatu kartą debetową lub BLIK-iem, aniżeli kartą kredytową. Jeżeli nie jesteśmy w stanie od razu zwrócić całego zobowiązania, bank daje możliwość rozłożenia długu na raty, tak samo, jak przy kredycie gotówkowym.

Całkowita spłata karty kredytowej

Całkowita spłata karty kredytowej jest najkorzystniejszym sposobem spłaty „kredytówki”. Pokażemy, jak to wygląda w praktyce.

W 30-dniowym okresie rozliczeniowym wykonaliśmy cztery transakcje kartą kredytową. Zapłaciliśmy 500 zł za naprawę samochodu u mechanika, 200 zł za usługi w gabinecie fryzjerskim, 350 zł za zakupy w sklepie online i 100 zł w sklepie spożywczym. W sumie mamy 1150 zł długu. Po upływie miesiąca otrzymujemy od banku podsumowanie transakcji wykonanych kartą kredytową. Mamy minimum 21 dni, aby dokonać zwrotu całości zadłużenia bez jakichkolwiek odsetek. Kiedy minie czas spłaty, bank nalicza regulaminowe odsetki. Korzystanie z karty kredytowej i zwrot długu w okresie bezodsetkowym zdecydowanie się opłaca.

Częściowa spłata karty kredytowej - kwota minimalna

Banki nie narzucają konieczności zwrotu całej kwoty zadłużenia, równej wartości wszystkich transakcji kartą wykonanych w danym cyklu rozliczeniowym. Obowiązkiem jest spłata minimalnej kwoty. Informacje na temat jej wysokości i terminie płatności znajdują się w przesyłanych przez bank wyciągach.

Po dokonaniu spłaty minimalnej pozostałą kwotę można rozłożyć na raty. Uruchomienie planu ratalnego wiąże się z koniecznością zapłaty prowizji. Jeżeli chcemy skorzystać z tego udogodnienia, musimy zgłosić taką chęć w placówce banku, zadzwonić na infolinię lub zalogować się do bankowości elektronicznej. Tam wybieramy kwotę, którą rozkładamy na raty oraz okres spłaty. Bank od razu udostępnia informację o wysokości rat wraz z odsetkami.

W przypadku spłaty wyłącznie wskazanej w wyciągu kwoty minimalnej, ponosimy koszty odsetek zgodne z warunkami umowy karty kredytowej.

Możliwa jest nadpłata zmniejszająca wysokość kolejnych płatności oraz przedterminowa spłata kredytu. Jeżeli wraz ze spłatą całości zadłużenia chcemy zrezygnować z karty kredytowej, musimy złożyć oświadczenie o wypowiedzeniu umowy.

Czasami bywa tak, że niektórzy klienci porównują spłatę karty kredytowej z uregulowaniem debetu na koncie. W tym miejscu należy podkreślić, że nie powinno się tego robić, ponieważ to dwa różne rozwiązania finansowe, które są traktowane przez banki na zupełnie innych zasadach. W przypadku debetu zwykle naliczane są odsetki od minusowego salda, a nie od całkowitej udostępnionej nam sumy. Dodatkowe opłaty mogą dotyczyć jedynie nieterminowej spłaty debetu. Na zwrot salda debetowego mamy 30 dni od jego powstania.

Konsekwencje braku spłaty kwoty minimalnej

Brak spłaty karty kredytowej wiąże się z upomnieniami banku, karnymi odsetkami oraz ryzykiem negatywnego wpisu do BIK. Bank może kontaktować się z nami mailowo, telefonicznie lub przesłać upomnienia listowne. Kosztami monitów obciąża się klientów.

Kolejnym etapem będzie wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Dopuszczając się nieterminowości w płatnościach, tylko zamykamy sobie drogę do otrzymania kolejnych kredytów bankowych.

W takiej sytuacji alternatywą są produkty pozabankowe, w tym szybkie chwilówki. Stawiają niższe wymagania, jednak nie zapominajmy, że pożyczkodawcy również są zobowiązani do weryfikacji zdolności kredytowej klienta. Mogą być bardziej przychylni, co nie oznacza, że zawsze zgodzą się na udzielenie pożyczki. Ostateczną pomocą dla budżetu są pożyczki dla zadłużonych.

Spłata karty kredytowej – PKO i pozostałe banki

Kartę kredytową można spłacić:

 • w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej, logując się na swoje konto i wybierając opcję przelewu online,
 • przelewem z innego banku,
 • w placówce dowolnego banku
 • w oddziale Poczty Polskiej,
 • korzystając z automatycznej spłaty karty kredytowej.

W ten sposób spłacimy zarówno całość, jak i część zadłużenia karty. Najłatwiej jest zrobić przelew internetowy na kartę kredytową przypisaną do naszego rachunku bankowego. Możemy też spłacić kartę kredytową z innego konta. Wykonujemy standardowy przelew, wpisując właściwy numer konta i kwotę, jaką chcemy przekazać.

Pamiętajmy, aby odpowiednio wcześniej dokonać operacji spłaty. Czas trwania przelewu zależy od godzin realizacji sesji ELIXIR. Przelewy w ramach tego samego banku są księgowane niemal natychmiast. Kiedy jednak robimy wpłatę przelewem z innego banku, czas przelewu będzie nieco dłuży. Jeśli zależy nam na szybkim przesłaniu gotówki, powinniśmy zrobić przelew natychmiastowy.

Wartą uwagi opcją jest również automatyczna spłata karty kredytowej.

Automatyczna spłata karty kredytowej – zawsze na czas

Ustawienie automatycznej spłaty karty kredytowej na koncie bankowym jest gwarancją terminowego zwrotu zadłużenia. Wybierając tę opcję, samodzielnie ustalamy, czy chcemy automatycznie zwracać całe zadłużenie, czy jedynie minimalną kwotę spłaty.

Jeżeli w dniu pobrania środków nie będziemy mieć pieniędzy na koncie, bank nie będzie mógł dokonać automatycznej spłaty. Kwota dostępnych środków musi być wystarczająca na pokrycie wielkości zadłużenia.

Dodaj komentarz

######## ##   ## ######## #### ##  ## 
##   ## ##   ##   ##  ## ##  ## 
##   ## ##   ##   ##  ## ## ##  
######## ##   ##  ##   ## #####  
##  ##  ##   ##  ##   ## ## ##  
##  ## ##   ## ##    ## ##  ## 
##   ## ####### ######## #### ##  ## 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze