Kontomatik – najszybszy sposób weryfikacji danych klienta

Obecnie, większość firm pożyczkowych stara się wychodzić naprzeciw swoim klientom, zapewniając im różnego rodzaju usługi, które mają podnieść komfort korzystania z proponowanych zobowiązań finansowych. Doskonałym przykładem może być wprowadzenie usługi Kontomatik, która zakłada kompletną rezygnację z konieczności wykonywania standardowych przelewów weryfikacyjnych w celu zaciągnięcia należności.

Kontomatik stanowi innowację w branży pożyczkowej.

Pożyczki bez przelewu weryfikacyjnego

Obecnie, najpopularniejszą metodą weryfikacji klienta wciąż pozostaje przelew weryfikacyjny na kwotę 1 zł lub grosza. Rozwiązanie to stanowi duże udogodnienie dla wszystkich klientów firm pożyczkowych – obligatoryjny przelew przede wszystkim zapobiega sytuacji, w której osoba postronna chciałaby uzyskać należność w oparciu o nasze dane osobowe. Nowoczesne technologie powoli wypierają jednak ten sposób ustalania informacji o wnioskodawcach.

Wraz z rozwojem rynku pożyczkowego, powstało kilka alternatywnych metod sprawdzania danych klienta. W dzisiejszych czasach istnieje np. możliwość zaciągnięcia szybkiej pożyczki przez telefon lub SMS. Całość procesu uzyskania zobowiązania odbywa się wtedy drogą telefoniczną, a weryfikacja informacji o pożyczkobiorcy przeprowadzana jest poprzez konsultanta danej instytucji w czasie trwania rozmowy.

Najszybszą metodą sprawdzenia danych pozostaje obecnie Kontomatik – usługa stworzona przez firmę Kontomierz.pl, działającą na rynku od 2009 roku. Alternatywnie, można również skorzystać z propozycji Instantor, Kontoconnect lub Groszconnect, które także umożliwiają błyskawiczne zbadanie informacji o kliencie.

Kontomatik – szybkość i bezpieczeństwo

Kontomatik to usługa, która zaczęła być projektowana już w 2002 roku. Marcin Truszel, założyciel firmy Kontomierz.pl, zaprezentował ostateczną wersję aplikacji dopiero rok temu, na konferencji innowacji finansowych w Londynie – Finovate 2016. Kontomatik wkrótce został uznany za jedną z największych innowacji w branży FinTech i stał się głównym znakiem rozpoznawczym marki Kontomierz.pl.

Kontomatik ma wiele zalet, m.in. szybkość i bezpieczeństwo.

Źródło: http://kontomatik.pl/banking-api-online-lenders

 

Tak, jak zostało wspomniane, Kontomatik umożliwia obecnie najszybszą weryfikację pożyczkobiorcy. Proces potwierdzenia danych klienta zajmuje jedynie kilka minut. Ponadto, dzięki użyciu najbardziej nowoczesnych technologii i odpowiednich skryptów, Kontomatik stanowi również niezwykle bezpieczną i stabilną metodę sprawdzenia informacji o wnioskodawcy. Usługa jest już dostępna w 8 krajach i obecnie obsługuje aż 95 banków z różnych regionów świata.

Jak działa Kontomatik?

Kontomatik używa najbardziej innowacyjnych technologii komputerowych, dotychczas nieobecnych na polskim rynku pożyczkowym. Systemy bankowości, które korzystają z wspomnianej usługi, stały się niezwykle przyjazne i przejrzyste zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla tych, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą.

Kontomatik pozwala na szybką analizę, agregację oraz przetwarzanie danych osobowych. Usługa opiera się na tzw. Interfejsie Programowania Aplikacji (z ang. - Application Programming Interface – API), pozwalającym na komunikowanie się różnego rodzaju aplikacji między sobą. Działanie API zdefiniowane jest już na poziomie kodu źródłowego i polega na dostarczaniu odpowiednich specyfikacji tzw. podprogramów, klas obiektów, struktur danych, a także niezbędnych protokołów komunikacyjnych.

Najprościej rzecz ujmując, API umożliwia bezpośrednią komunikację pomiędzy dwoma (lub więcej) witrynami lub programami komputerowymi. Przykładem może być Windows API, która umożliwia działanie różnego rodzaju programów w systemie operacyjnym Windows. Z rozwiązania korzystają również niektóre mobilne aplikacje bankowe i pozabankowe.

W przypadku Kontomatik, konto osobiste klienta w danym serwisie pożyczkowym zostaje zintegrowane z jego rachunkiem bankowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu, instytucje uzyskują dostęp do wszystkich niezbędnych danych na temat wnioskodawcy – również do jego oceny punktowej w BIK. Dzięki rozwiązaniu typu On Premise (przedstawionym na grafice poniżej), bank lub instytucja pożyczkowa może bezpiecznie zainstalować daną aplikację w ramach własnej sieci.

Schemat działania rozwiązania typu On Premise.

Źródło: http://kontomatik.pl/api-for-banks


Kto może skorzystać z usługi Kontomatik?

Z usług Kontomatik korzystają rozmaite instytucje bankowe, firmy pożyczkowe, udzielające szybkich pożyczek przez internet, a także przedsiębiorstwa, które uruchamiają nowe startupy. Od strony klienta, Kontomatik umożliwia dostęp do różnego rodzaju transakcyjnych systemów bankowych, co ma widoczny wpływ na wzrost atrakcyjności banków i firm pożyczkowych w oczach pożyczkobiorcy.

Rozwiązania proponowane przez Kontomatik są niezwykle łatwe do zintegrowania i umożliwiają szybką oraz wygodną agregację danych. Wynika to z faktu, iż usługa została pierwotnie zaprojektowana wyłącznie do prywatnego użytku twórców firmy Kontomierz.pl – wszelkie funkcje cechują się zatem odpowiednią złożonością technologiczną i wyrafinowaniem.

Warto pamiętać, że każdy użytkownik Kontomatik może najpierw skorzystać z wersji demonstracyjnej programu, która ukazuje wszelkie aspekty funkcjonowania aplikacji. Szczególnie w przypadku różnego rodzaju startupów, Kontomatik stanowi swego rodzaju novum, jeśli chodzi o zarządzanie osobistymi finansami. Aplikacja została doceniona przez najważniejsze instytucje z branży finansowej, w tym firmy pożyczkowe, które postanowiły zrezygnować z konieczności wykonywania przelewu weryfikacyjnego.

Z rozwiązania korzysta m. in. firma Fellow Finance, udzielająca zobowiązań nawet do 12 000 zł i umożliwiająca uruchomienie własnej inwestycji na rynku pożyczkowym. Na weryfikację za pomocą Kontomatik zdecydował się także Super Credit, proponujący szybkie pożyczki do 5000 zł, które można rozłożyć nawet na 24 raty. Dzięki temu, obie firmy cieszą się niezwykłą popularnością klientów - przede wszystkim ze względu na szybkość i prostotę w otrzymaniu zobowiązania.

Instantor AB, Kontoconnect i Groszconnect – alternatywne metody weryfikacji danych

Przed powstaniem Kontomatik, istniały już inne, alternatywne metody weryfikacji danych klienta. Należą do nich takie usługi, jak np. Instantor AB, Kontoconnect, a także Groszconnect. Powyższe firmy umożliwiają wgląd w historię kredytową oraz szczegółową analizę informacji o wnioskodawcy. Dane o pożyczkobiorcach są zabezpieczone za pomocą szyfrowania SSL, jednak w żadnym momencie nie są przechowywane przez daną instytucję.

Powyższe usługi działają na zasadzie tzw. screenscrapingu, polegającego na tym, iż informacje o wnioskodawcy są przeskanowywane bezpośrednio z jego konta bankowego. Wszelkie dane najczęściej obejmują okres ostatnich 12 miesięcy. Dzięki temu, banki oraz instytucje pożyczkowe mogą otrzymać aktualne informacje o pożyczkobiorcy.

Na swój rachunek bankowy logujemy się za pomocą bezpiecznego, specjalnie szyfrowanego połączenia. Umożliwia ono dostęp do konta jedynie wybranej aplikacji, mającej na celu weryfikację naszych danych osobowych oraz ocenę ryzyka kredytowego.

Czy Kontomatik zastąpi standardowy przelew weryfikacyjny?

Dzięki innowacyjnym metodom, a także wdrożeniu unijnej dyrektywy PSD2, nowoczesne rozwiązania informatyczne, takie jak właśnie Kontomatik, mają szansę wyprzeć standardowe metody weryfikacji pożyczkobiorców, takie jak np. przelew weryfikacyjny na kwotę 1 zł lub grosza.

Jest to nie tylko szybsze, ale również bardziej bezpieczne rozwiązanie. Klienci natomiast, bardzo cenią sobie możliwość zaciągnięcia zobowiązania bez weryfikacji konta bankowego. Co prawda, nowoczesne aplikacje również potrzebują dostępu do naszego rachunku, jednak nie wymagają wykonywania obligatoryjnego przelewu na konto pożyczkodawcy, co zwykle wzbudzało największe kontrowersje wśród wnioskodawców.

Kontomatik stawia zatem na nowoczesność i wygodę użytkownika. Dzięki wykorzystaniu najbardziej złożonych rozwiązań informatycznych, metoda zaprezentowana przez firmę Kontomierz.pl może wkrótce podbić cały rynek instytucji pożyczkowych oraz firm należących do sektora bankowego.

Darmowe pożyczki
Ekspres Pożyczka
5000 zł / 30 dni
Netcredit
10000 zł / 30 dni
Feniko
1000 zł / 30 dni
OROS.pl
5000 zł / 30 dni
Miloan
3000 zł / 30 dni
Finbo
5000 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
3000 zł / 30 dni
Crezu
5000 zł / 60 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni
Ranking pożyczek na raty - czerwiec 2024

Dodaj komentarz

##   ## #### ######## #######  ####### 
###  ### ## ##    ##   ## ##   ## 
#### #### ## ##    ##   ## ##   ## 
## ### ## ## ######  ##   ## ##   ## 
##   ## ## ##    ##   ## ## ## ## 
##   ## ## ##    ##   ## ##  ## 
##   ## #### ##    #######  ##### ## 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze