Przelew weryfikacyjny - czym jest i dlaczego się go stosuje?

Osoby, które korzystały już z kredytów i pożyczek online spotkały się zapewne z pojęciem “przelew weryfikacyjny”. Jeśli instytucja finansowa prosi o przelanie na swoje konto symbolicznej sumy nie oznacza, że stara się nas oszukać. Wręcz przeciwnie - ma to nas ustrzec przed oszustami. Czym jest przelew weryfikacyjny? Odpowiedź w artykule!

Przelew weryfikacyjny - czym jest i dlaczego się go stosuje?
1.
Weź pożyczkę
12000 zł
30 dni
2.
Weź pożyczkę
8000 zł
30 dni
3.
Weź pożyczkę
10000 zł
30 dni
Zobacz cały Ranking chwilówek - kwiecień 2024

Przelew weryfikacyjny sposobem na weryfikację tożsamości pożyczkobiorcy

Kredyt czy pożyczka? Nieważne co wybierzemy, jeśli zdecydujemy się na złożenie wniosku online możemy zostać poproszeni o przelanie drobnej sumy pieniędzy na konto bankowe danej instytucji. Jest to całkowicie standardowa procedura, której wykonanie jest konieczne dla wydania pozytywnej decyzji o przyznaniu pożyczki. Przelew weryfikacyjny (inaczej przelew groszowy) jest tradycyjnym sposobem na potwierdzenie tożsamości osoby wnioskującej przez internet o kredyt lub pożyczkę. Polega na przelaniu symbolicznej kwoty (od 1 gr do 1 zł) na konto instytucji finansowej w trakcie składania wniosku.

Pozwala to ustalić czy potencjalny pożyczkodawca nie jest podszywającym się pod kogoś innego oszustem. Jest to ważny krok, ponieważ przypadki przechwytywania danych osobowych zdarzają się coraz częściej. Im mniej formalności wymaga proces kredytowy czy pożyczkowy tym ważniejsze jest potwierdzenie danych. Nawet zaciągając kredyt gotówkowy w banku w którym posiadamy konto osobiste. Przelewanie grosza jest najczęściej stosowanym sposobem sprawdzenia, czy dane posiadacza konta rzeczywiście zgadzają się z tym, co zostało wpisane we wniosku o pożyczkę. Nie jest to jednak jedyna opcja. Ze wzrostem popularności pożyczania przez internet pojawiają się też tzw. pożyczki bez przelewania grosza, w których stosuje się nowoczesne metody weryfikacji pożyczkobiorców.

Jak zrobić przelew weryfikacyjny?

Przelew weryfikacyjny wykonywany jest jednorazowo na rachunek instytucji finansowej, z której usług korzystamy. Nie różni się on niczym od zwyczajnych przelewów dokonywanych za pomocą bankowości internetowej.

Często też zaraz po po przyznaniu pożyczki pozabankowej, symboliczna opłata jest zwracana na nasz rachunek bankowy. Możemy ją traktować zatem jako rodzaj kaucji. Przelew weryfikacyjny należy wykonać z własnego konta bankowego, którego jesteśmy jedynym właścicielem. Przelewy z rachunków prowadzonych, np. ze współmałżonkiem nie są brane pod uwagę. Takie jak ten błędy pożyczkobiorców mogą skutkować odrzuceniem wniosku pożyczkowego. Wymaga to kilku prostych kroków. Należy kolejno:

 1. zalogować się na swoje konto osobiste,
 2. wpisać dane instytucji finansowej w polu o nazwie ODBIORCA,
 3. w polu o nazwie TYTUŁ PRZELEWU wpisać wymagany przez instytucję opis,
 4. wybrać odpowiednią kwotę,
 5. zatwierdzić przelew.

Kwota przelewu jest zawsze symboliczna (od 1 gr do 1 zł). Jeśli instytucja wymaga od nas większej kwoty może to być znak, że ktoś próbuje nas oszukać lub wykraść nasze dane osobowe, co umożliwi np. wyłudzenia kredytu.

Niezależnie od wysokości przelewu należy dokładnie sprawdzić czy numer rachunku bankowego istotnie należy do instytucji, z którą zamierzamy zawrzeć umowę. Można to zrobić weryfikując Rejestr Firm Pożyczkowych lub Polski Związek Instytucji Pożyczkowych

Jakie są inne sposoby weryfikacji?

Zależnie od preferencji instytucji finansowej, weryfikacja danych osobowych jest możliwa przez:

 • z rozmowę telefoniczną,
 • sprawdzenie numeru PESEL,
 • wizytę kuriera,
 • wizytę domową przedstawiciela instytucji finansowej,
 • przez aplikacje tj. Instantor, KontoConnect, GroszConnect, Kontomatik, Szybka Identyfikacja.

Przelew weryfikacyjny jest już dobrze znanym standardem stosowanym przez pozabankowe firmy pożyczkowe. Instytucje te jednak rozwijają się cały czas, by oferować i jak najbardziej uprościć proces wnioskowania. Dlatego też pojawiły się pożyczki na telefon, przy których klient weryfikacja danych osobowych klienta odbywa się właśnie przez telefon lub SMS.

Do potwierdzenia danych klienta wystarcza coraz częściej dowód osobisty. Dzięki podstawowym danym, jak np. PESEL, można zweryfikowana zarówno tożsamość jak i zdolność kredytowa pożyczkobiorcy. Obecnie możliwe jest nawet potwierdzenie tożsamości za pomocą facebooka! Co jeszcze może zastąpić przelew weryfikacyjny?

Weryfikacja przez aplikację

Na rynku instytucji finansowych pojawia się coraz więcej alternatyw dla przelewu weryfikacyjnego. Coraz częściej znaleźć można pożyczki bez przelewu weryfikacyjnego. Prym w tej kwestii bez wątpienia wiodą aplikacje, przez które można najszybciej sprawdzić czy podane we wniosku pożyczkowym dane są prawdziwe. Jak to działa? Potencjalny pożyczkobiorca musi zainstalować na swoim telefonie aplikację, która obsługuje wybraną przez niego firmę pożyczkową i bank.

Następnie wystarczy zalogować się za pośrednictwem aplikacji na swoje konto bankowe. Dane osobowe wnioskodawcy automatycznie zostaną przekazane do instytucji, z której usług korzysta konsument. Niezaprzeczalną zaletą aplikacji, poza szybkością, jest bezpieczeństwo użytkowania. Połączenie nawiązywane z kontem bankowym jest szyfrowane a dane logowania nie zapisują się w pamięci systemu. Wśród cieszących się popularnością aplikacji znajdują się: Instantor, KontoConnect, GroszConnect, Kontomatik, Szybka Identyfikacja.

Podsumowanie - Wady i zalety przelewu weryfikacyjnego

Nie można zaprzeczyć, że potwierdzenie tożsamości potencjalnego pożyczkobiorcy jest konieczne i zwiększa jego bezpieczeństwo. Przelew groszowy nie jest jednak jedynym sposobem by tego dokonać. Warto podsumować zatem słabe i mocne strony tego tradycyjnego rozwiązania.

 


Zalety:

 • jest prosty w wykonaniu,
 • chroni przed wyłudzeniem kredytu przez oszustów,
 • zwalnia z konieczności bezpośredniej wizyty w oddziale banku.

Wady:

 • wymagane jest posiadanie konta osobistego,
 • konieczne jest posiadanie minimalnej kwoty na koncie,
 • procedura jest dłuższa niż w przypadku, np. aplikacji na telefon,
 • konieczność czekania na zaksięgowanie przelewu,
 • drobna pomyłka podczas podawania danych odbiorcy może znacznie przedłużyć proces wnioskowania o pożyczkę.

Instytucje finansowe często oferują swoim klientom różne sposoby weryfikacji danych osobowych. To jaką metodę wybierze pożyczkobiorca zależy od jego indywidualnych preferencji. Korzystanie z aplikacji jest na pewno szybsze. Tradycjonaliści nadal jednak czują się bardziej bezpieczni wykonując przelew weryfikacyjny.

 

Artykuły

Pożyczki społecznościowe - poradnik i opinie!

Kiedy brakuje nam pieniędzy, pierwszą myślą jest pożyczka...

Ustawa antylichwiarska - najważniejsze informacje

Można śmiało stwierdzić, że klientów instytucji pozabankowych...

Pożyczka dla bezrobotnych – chwilówki dla osób bez zatrudnienia

Według danych GUS z 2018 roku, bezrobocie spada, ale...

Kredyt na wesele. Ile kosztuje przyjęcie weselne?

Jeżeli planujesz wejść w związek małżeński, a nie masz...

Zakupy na raty - zasil konto ekstra gotówką na letnie wyprzedaże

W popularnej sieci odzieżowej Zara wyprzedaż letnia...

Dodaj komentarz

##   ## ##   ## ######  ##  ## ##  ## 
##   ## ##   ## ##  ##  ## ## ##  ## 
##   ## ##   ## ##     ####  ## ##  
##   ## ##   ## ##  ####  ##  #####  
##   ## ##   ## ##  ##   ##  ## ##  
##   ## ##   ## ##  ##   ##  ##  ## 
 #######  #######  ######   ##  ##  ## 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze