Jak zamknąć kartę kredytową w Citibanku, MBanku i innych?

Według danych Komisji Nadzoru Finansowego w listopadzie 2019 roku zadłużenie w kartach kredytowych na całym rynku przekroczyło 9,7 mld zł i było ok. 200 mln zł większe niż w październiku. Wynika z tego, że Polacy chętnie korzystają z kart kredytowych. Co jednak, gdy chcą z nich zrezygnować? Wtedy muszą złożyć wypowiedzenie karty kredytowej. Można to zrobić w oddziale banku, przez telefon, pocztą albo z poziomu bankowości internetowej. Zawsze jednak trzeba żądać potwierdzenia zamknięcia karty kredytowej - sprawdź, dlaczego.

Ocena
(0)
Spłata minimalna
0%
Okres bezodsetkowy
30
Zobacz
Ocena
(1)
Spłata minimalna
0%
Okres bezodsetkowy
30
Zobacz
Ocena
(0)
Spłata minimalna
0%
Okres bezodsetkowy
30
Zobacz
Ocena
(1)
Spłata minimalna
0%
Okres bezodsetkowy
0
Zobacz
Ocena
(3)
Spłata minimalna
5%
Okres bezodsetkowy
54
Zobacz
Zobacz cały Ranking kart kredytowych
 1. Jak zrezygnować z karty kredytowej krok po kroku
 2. Jak zamknąć kartę kredytową Citibank
 3. Jak zamknąć kartę kredytową Mbank
 4. Jak zamknąć kartę kredytową Santander
 5. Rezygnacja z karty kredytowej w trybie natychmiastowym
 6. Jak napisać rezygnację z karty kredytowej
 7. Wypowiedzenie karty kredytowej - konsekwencje
 8. Najczęstsze powody rezygnacji z karty kredytowej

Jak zrezygnować z karty kredytowej krok po kroku

Wypowiedzenie karty kredytowej można złożyć osobiście w oddziale banku, listem poleconym na poczcie lub z poziomu bankowości elektronicznej, jeśli nasz bank udostępnia taką możliwość. Procedura jest prosta i nie wymaga od klienta posiadania żadnych dokumentów poza dowodem osobistym.

Rezygnacja z karty kredytowej to:

 1. Wizyta w banku/zalogowanie się do bankowości elektronicznej/ lub napisanie wypowiedzenia i wysłanie go pocztą.
 2. Identyfikacja za pomocą dowodu osobistego i złożenie wniosku przez konsultanta/ Złożenie wniosku przez wejście w odpowiednie pola/ Oczekiwanie na kontakt ze strony banku po otrzymaniu listu.
 3. Przejście rozmowy z konsultantem (osobistej, telefonicznej, mailowej) w której będziemy namawiani do zmiany decyzji lub “chociaż” zmniejszenia limitu karty zamiast jej zamykania.
 4. Podpisanie oświadczenia o zamknięciu karty (nie zawsze występuje ten element).
 5. Otrzymanie potwierdzenia zamknięcia karty.
 6. Samodzielne zniszczenie karty (najważniejsze jest przecięcie chipu).

Warunkami sukcesywnego zamknięcia karty kredytowej są: spłata całości zadłużenia, złożenie wypowiedzenia karty oraz nieużywanie karty w okresie wypowiedzenia. Taki okres trwa zazwyczaj miesiąc. Jeśli klient w tym czasie skorzysta z karty kredytowej, to bank przerwie bieg wypowiedzenia. W momencie, kiedy minie okres wypowiedzenia, należy skontaktować się z bankiem i zażądać potwierdzenia zamknięcia danego produktu finansowego. Takie potwierdzenie należy zachować i trzymać w dokumentacji finansowej.

Ważne! Jeśli posiadamy wspólne konto bankowe, do którego jest podpięta karta kredytowa, to zgodę na jej zamknięcie muszą wyrazić wszyscy współwłaściciele.

Jak zamknąć kartę kredytową Citibank

Aby zamknąć kartę kredytową Citi, należy złożyć dyspozycję jednym z czterech dostępnych sposobów. Potwierdzenie zamknięcia karty kredytowej w Citi kosztuje 35 zł.

 • Zadzwoń na linię Citibanku (+48 22 362 24 84 lub +48 22 692 24 84) i złóż dyspozycję wypowiedzenia umowy.
 • Zaloguj się do systemy bankowości elektornicznej. Wejdź po kolei w Dyspozycje → Karty kredytowe → Zamknięcie karty → Prześlij.
 • Wyślij wypowiedzenie pocztą na adres Bank Handlowy w Warszawie S.A., ul. Goleszowska 6, 01-260 Warszawa.
 • Idź osobiście do najbliższego oddziału banku i poproś konsultacja o dopełnienie formalności.
 • Poproś o potwierdzenie zamknięcia karty.

Jak zamknąć kartę kredytową Mbank

Aby zamknąć kartę kredytową MBank:

  Zadzwoń na MLinię (0 801 300 800 lub 42 6 300 800) i złóż dyspozycję wypowiedzenia umowy lub rezygnacji z odnowienia.
 • Idź osobiście do najbliższego oddziału banku i poproś konsultacja o dopełnienie formalności.
 • Pobierz ze strony MBanku odpowiedni formularz i wyślij go pocztą.
 • Lub skontaktuj się z konsultantem za pomocą bankowości elektronicznej - na chacie z konsultantami można rozmawiać przez całą dobę.
 • Wypowiedz kartę w trybie natychmiastowym lub poczekaj, aż minie okres wypowiedzenia (w MBanku wynosi on dwa miesiące).
 • Poproś o potwierdzenie zamknięcia karty.

Jak zamknąć kartę kredytową Santander Consumer Bank

Jak zamknąć kartę kredytową Santander Consumer Bank? To równie proste, jak w pozostałych przypadkach. Wystarczy złożyć dyspozycję, poczekać, aż minie okres wypowiedzenia i uzyskać potwierdzenia zamknięcia karty. Okres wypowiedzenia w Santander Consumer Bank wynosi 1 miesiąc.

 • Pobierz ze strony Santander Consumer Bank gotowy formularz, wypełnij go i wyślij listem poleconym (Santander Consumer Bank S.A., ul. Legnicka 48 B, 54-202 Wrocław).
 • Pobierz ze strony Santander Consumer Bank gotowy formularz, wypełnij go i idź do najbliższej placówki banku.
 • Zadzwoń do konsultanta (195 00**) i złóż dyspozycję przez telefon.
 • Wypowiedz kartę w trybie natychmiastowym lub poczekaj, aż minie okres wypowiedzenia.
 • Poproś o potwierdzenie zamknięcia karty.

Wypowiedzenie karty kredytowej może wyjść także z inicjatywy banku, jeśli klient regularnie nie będzie spłacał wykorzystanego limitu. Nie jest to równoznaczne z anulowaniem zadłużenia - wtedy klient i tak musi spłacić wykorzystaną sumę.

Rezygnacja z karty kredytowej w trybie natychmiastowym

Karty kredytowe można wypowiedzieć w trybie natychmiastowym, bez dotrzymywania 30-dniowego okresu wypowiedzenia. Zazwyczaj jest to dodatkowe płatne. Istnieje możliwość natychmiastowego wypowiedzenia bez dodatkowych opłat, jeśli bank zmienia warunki umowy. Wtedy instytucja musi o tym poinformować osoby zainteresowane co najmniej dwa miesiące przed zmianą warunków korzystania z karty.

W odpowiedzi na taką informację - jeśli nie zgadzamy się z nowymi warunkami - możemy wnieść wniosek o rezygnację ze spłaty karty kredytowej w trybie natychmiastowym. Ten tryb jest o tyle bezpieczny, że chroni klienta przed użyciem karty w trakcie okresu wypowiedzenia, a co za tym idzie przez przerwaniem biegu postępowania.

Jak napisać rezygnację z karty kredytowej

Większość banków posiada własne wzory wypowiedzień, które można z łatwością znaleźć na stronach internetowych instytucji. Ponadto jeśli decydujemy się na złożenie wypowiedzenia osobiście w oddziale banku, to nie musimy ze sobą przynosić żadnego dokumentu. W momencie, w którym powiemy konsultantowi, z jaką sprawą przychodzimy, on sam poprosi nas o potrzebne dane i wypełni wniosek na komputerze. Następnie go wydrukuje i da nam go do podpisania. Sprawdźmy wtedy, czy wniosek na pewno zawiera wszystkie warunki, na których nam zależy (np. dalsze przetwarzanie historii kredytowej z karty, aby mieć lepszą punktację w późniejszej ocenie ryzyka kredytowego).

Wypowiedzenie umowy o kartę kredytową - wzór PDF

Jeśli wypowiedzenie będziemy wysyłać pocztą, zawsze musi to być list polecony z potwierdzeniem odbioru. Od dnia, w którym list trafi do banku, liczy się bieg 30 dni okresu wypowiedzenia. Po tym czasie bank ma obowiązek dostosować się do prośby klienta. Co nie oznacza, że konsultanci w tym czasie nie będą się z nami kontaktowali i namawiali do przemyślenia decyzji. Nic w tym dziwnego, ponieważ zamknięta karta kredytowa zawsze będzie dla banku czymś niepożądanym. Inną kwestią jest fakt, że nikt nie ma prawa nas zmusić do utrzymywania produktu finansowego, którego już nie chcemy z różnych względów używać.

Wypowiedzenie karty kredytowej - konsekwencje

Pozytywną konsekwencją zamknięcia karty kredytowej jest przede wszystkim zwiększenie zdolności kredytowej oraz większa wolność finansowa. Nawet jeśli klient nie korzystał z posiadanej karty, to prawdopodobnie i tak co miesiąc płacił bankowi za jego posiadane (chyba, że była to karta wzięcia w promocji lub w ofercie, gdzie nie trzeba było uiszczać takich opłat).

Rezygnując z limitu kredytowego, który zawsze był spłacany na czas, warto udzielić bankowi zgody na dalsze przetwarzanie informacji o tym właśnie limicie. Brzmi dziwnie? Po prostu jeśli zamkniemy kartę i dane o niej przestaną być przetwarzane w ogóle, to istnieje szansa, że cała nasza mozolnie budowana pozytywna historia kredytowa zniknie - nie będzie widoczna dla przyszłych pożyczkodawców czy kredytodawców. Konsekwencją tego jest to, że nie będziemy mieli wtedy lepszych warunków brania zobowiązań (na podstawie oceny ryzyka kredytowego).

Ważne! Jeśli bank nie zapytał klienta o to, czy jego dane kredytowe mogą być dalej przetwarzane, to prawdopodobnie domyślnie przyjął, że takiej zgody nie ma. Warto we wniosku zawrzeć jedno zdanie o tym, że udzielamy zgody na dalsze przetwarzanie przez dany naszych danych kredytowych z karty kredytowej. Taką zgodę można odwołać w każdym momencie, najlepiej osobiście w banku.

Najczęstsze powody rezygnacji z karty kredytowej

Klienci rzadko rezygnują z kart kredytowych dlatego, że po prostu nie chcą ich już używać. To oczywiście jeden z najbardziej rozsądnych powodów. Karta kredytowa może i powinna być traktowana jako zabezpieczenie na wypadek, gdybyśmy z jakiegoś powodu nie mogli zapłacić za zakupy z własnych środków. Zazwyczaj jednak z kart kredytowych korzystamy pod wpływem impulsu, tylko dlatego, że chcemy coś mieć “na już”. Inną kwestią jest, że właśnie takie działania są jednym ze sposobów na to, jak zbudować historię kredytową.

Co zatem najczęściej powoduje rezygnację z karty kredytowej?

 • Zmiana warunków korzystania z karty - np. po jakimś czasie mogą zmienić się warunki zwalniające z comiesięcznej opłaty za kartę.
 • Koniec promocji, w ramach której klient w ogóle założył kartę - a co za tym idzie, koniec opłacalności utrzymywania oferty.
 • Chęć zwiększenia swojej zdolności kredytowej - nawet jeśli nie korzysta się z przyznanego limitu, to dla banku jest to równoznaczne z posiadaniem zadłużenie w wysokości całości limitu karty.
 • Zbyt duża liczba posiadanych kart kredytowych.
 • Lepsza oferta kart kredytowych w innym banku.

Niekiedy powodem zamknięcia karty jest fakt, że klient otwiera konta bankowe w innym banku i dostaje przy tym nową “kredytówkę” na promocyjnych warunkach.

Niezależnie od powodu, procedura zamknięcia karty jest podobna. Klient zazwyczaj nie musi, choć może, podawać powodu swojej decyzji. Ma prawo zrezygnować z karty kredytowej w każdym momencie. Wystarczy tylko pamiętać, że nie będzie to możliwe, dopóki nie spłaci całości zadłużenia na karcie. W niektórych przypadkach rezygnacja z karty w określonym czasie (np. przed upływem 6 miesięcy od jej aktywacji) może skutkować dodatkową opłatą dla banku za zamknięcie. Zanim postanowimy więc otworzyć kartę kredytową, zawsze dokładnie sprawdźmy warunki jej użytkowania i zamykania.

 

 

Artykuły

Pożyczki społecznościowe - poradnik i opinie!

Kiedy brakuje nam pieniędzy, pierwszą myślą jest pożyczka...

Ustawa antylichwiarska - najważniejsze informacje

Można śmiało stwierdzić, że klientów instytucji pozabankowych...

Pożyczka dla bezrobotnych – chwilówki dla osób bez zatrudnienia

Według danych GUS z 2018 roku, bezrobocie spada, ale...

Kredyt na wesele. Ile kosztuje przyjęcie weselne?

Jeżeli planujesz wejść w związek małżeński, a nie masz...

Zakupy na raty - zasil konto ekstra gotówką na letnie wyprzedaże

W popularnej sieci odzieżowej Zara wyprzedaż letnia...

Pożyczka dla emerytów i rencistów − które firmy?

Bardzo często gdy planujemy złożyć wniosek o chwilówkę...

Poręczenie pożyczki – na czym polega oraz kiedy się opłaca?

Na rynku pożyczek pozabankowych znajdziemy nie tylko...

Kiedy ponosimy odpowiedzialność za długi partnera?

Każda para ma swój sposób na finanse. Tuż po zaręczynach...

Czy tanie podróżowanie jest możliwe?

Jeszcze do niedawna podróże, w szczególności zagraniczne,...

Wakacje na raty − czy to dobra decyzja?

Wakacje na raty to bardzo interesująca propozycja dla...

Dodaj komentarz

##   ## ######## ########  ####### ##   ## 
##   ## ##    ##   ## ##   ## ##   ## 
##   ## ##    ##   ## ##   ## ##   ## 
##   ## ######  ######## ##   ## ##   ## 
##   ## ##    ##    ##   ## ##   ## 
##   ## ##    ##    ##   ## ##   ## 
 ####### ######## ##     #######  ####### 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze