Karta przedpłacona. Jak działa karta prepaid?

Karta przedpłacona, zwana inaczej prepaid to mniej znany rodzaj karty płatniczej. Może funkcjonować jako portfel elektroniczny lub karta podarunkowa. Ze względu na brak podpięcia do rachunku osobistego, mogą z nich korzystać nawet dzieci. Sprawdź jak działają karty prepaid, gdzie je znaleźć i dlaczego jest to rozwiązanie idealne dla osób z komornikiem.

Ocena
(0)
Spłata minimalna
10%
Okres bezodsetkowy
54
Ocena
(0)
Spłata minimalna
3%
Okres bezodsetkowy
56
Ocena
(0)
Spłata minimalna
5%
Okres bezodsetkowy
54
Ocena
(0)
Spłata minimalna
0%
Okres bezodsetkowy
54
Ocena
(2)
Spłata minimalna
0%
Okres bezodsetkowy
51
Zobacz cały Ranking kart kredytowych

Jak działa karta przedpłacona i gdzie ją dostać?

Na rynku finansowym funkcjonują obecnie różne rodzaje kart płatniczych. Jedną z nich jest karta przedpłacona (prepaid), która funkcjonuje podobnie do konta osobistego. Właściciel karty może wpłacać na nią środki, którymi później będzie mógł dowolnie dysponować. Na rynku dostępne są karty przedpłacone umożliwiające wielokrotne zasilanie oraz karty z ustalonym nominałem.

Wartość dostępnych środków przechowywana jest we wbudowanym w kartę mikroprocesorze. Prepaid nie jest formą pożyczki jak karta kredytowa. Nie możemy też wykorzystać kwoty większej niż posiadana, jak to bywa w przypadku niektórych kart debetowych.

Jest to zatem jeden ze sposobów jak oszczędzać pieniądze. Opłaty za wydanie karty różnią się zależnie od instytucji. Zazwyczaj jest to koszt około 15-50 zł, chociaż karty z funkcją zbliżeniową są zazwyczaj droższe. Trzeba do tego dodać drobne opłaty za używanie karty, np. wypłaty w bankomacie.

Gdzie kupić prepaid? Karty przedpłacone mają w swojej ofercie m.in.

 • PKO Bank Polski,
 • Millenium,
 • ING Bank Śląski.

Instytucje pozabankowe nieprzerwanie rozszerzają swoją ofertę. Na rynku pojawiła niedawno pozabankowa karta Cardina. Nieustannie zwiększa się też ilość pozabankowych kart przedpłaconych. Wśród nich wymienić można m.in.:

 • Skrill,
 • ViaBuy,
 • Revolut,
 • IgoriaCard,
 • Eurolan,
 • DiPocet.

Korzyści karty prepaid

Karty przedpłacone można rozumieć jako karty podarunkowe wydawane przez instytucje finansowe. To najbezpieczniejszy sposób na przechowywanie i transport pieniędzy oraz szybkie transakcje stacjonarne, internetowe i wypłaty z bankomatów. Karta jest zabezpieczona kodem PIN, a dostępna jest na niej tylko określona kwota. Karta przedpłacona dla dziecka to bezpieczny sposób na przekazania kiesznkowego już od 13 roku życia. Ponadto prepaid umożliwia dyskretne dysponowanie pieniędzmi nawet jeśli posiadamy wspólne konto małżeńskie.

Prepaid znajdują też zastosowanie w usługach oferowanych przez telefonie komórkowe. Wpłacone środki zmniejszają się w miarę korzystania z usług. Forma karty zazwyczaj przypomina tradycyjne plastikowe karty płatnicze.

Niektóre banki oferują je jednak także w formie gadżetów, więc można je kryć w zegarku lub breloczku. Oferty kart prepaid można znaleźć nie tylko w bankach i instytucjach pozabankowych. Korzystanie z prepaid jest możliwe nawet za granicą. Ważność karty jest określona i podana na karcie. W tym czasie można wpłacać i wypłacać pieniądze dowolną ilość razy. W ciągu roku suma zasileń nie może przekroczyć równowartości 2,5 tys. euro. Niektóre prapaid posiadają nawet usługę CashBack.

Rodzaje kart prepaid: anonimowa, wirtualna, walutowa

Ideą kart przedpłaconych jest zapewnienie użytkownikowi bezpieczeństwa i wygody transakcji. Z danych NBP wynika, że na koniec czerwca 2018 r liczba kart przedpłaconych wynosiła 2,448 mln. szt. Stanowi to 6,2 proc. rynku kart płatniczych w Polsce.

Pieniądz elektroniczny zyskuje coraz większe grono zwolenników. Korzystanie z niego nie wymaga minimum formalności a jest znaczenie wygodniejsze od operowania gotówką. Dzięki dostępności wielu wariacji kart, możliwe jest dopasowanie produktu do swoich potrzeb. Omówmy zatem najchętniej kupowane są karty:

 • anonimowe,
 • wirtualne,
 • walutowe.

Karta płatnicza prepaid na okaziciela. Karta przedpłacona a komornik

W przeciwieństwie do standardowych kart płatniczych, prepaid nie musi być imienna. Anonimowa karta prepaid nie zawiera nazwiska właściciela, zatem może nią płacić każdy okaziciel, który zna kod PIN. Popularność prepaid zmalała, kiedy Komisja Nadzoru Finansowego uznała, że ich anonimowość otwiera drogę do naruszeń i prania pieniędzy. Z tego powodu, w 2015 roku KNF zabroniła wydawania kart, których posiadacz nie jest identyfikowany z imienia i nazwiska.

Wskutek tego wiele banków usunęło karty przedpłacone ze swojej oferty. Inne zaczęły wydawać prepaid tylko osobom posiadającym u nich konto osobiste bądź klientom zgadzającym się na weryfikację tożsamości i podpisanie odpowiedniej umowy.

Ze względu zainteresowanie klientów, na rynku pojawia się coraz więcej kart prepaid bez rejestracji (np. VIABUY). Tego rodzaju karty są emitowane poza granicami Polski, zatem są wolne od zajęć komorniczych. VIABUY nie jest także widoczna w BIK i BIG, zatem jest to konto którego nie znajdzie komornik. Można przelewać na nie pieniądz i dowolnie nimi operować. Wydanie tego rodzaju karty jest droższe, jednak nie wymaga sprawdzania zdolności kredytowej czy załączania zaświadczenia o dochodach.

Wirtualna karta prepaid - na zakupy online

Wirtualna karta prepaid jest rozwiązaniem zwiększającym anonimowość i bezpieczeństwo podczas dokonywania zakupów online. Unikniemy bowiem ryzyka kradzieży danych osobowych. Zasilenie wirtualnej karty odbywa się poprzez przelew bankowy lub przez kartę kredytową. Jednorazowe karty wirtualne ma w swojej ofercie m.in. Revolut. Numer karty zmienia się po każdej transakcji, co jest dodatkowym zabezpieczeniem.

Uzyskanie karty jest wyjątkowo proste. Szczególnie, że na rynku pojawia się coraz więcej ofert. Po wybraniu tej odpowiedniej wystarczy założyć konto w danym serwisie i zamówić kartę. Możliwe jest kupienie karty o określonej wartości lub uzupełnienie jej wymaganą kwotą. Po wykonaniu tych czynności karta będzie gotowa do użytku w mniej niż minutę. Użytkownik tej karty, dzięki znajomości niepowtarzalnego numeru przypisanego do karty, ma dostęp do określonej wartości pieniężnej. Pieniądze przekazywane są przedsiębiorstwu wydającemu kartę przed wydaniem numeru.

Karta walutowa prepaid - na zakupy za granicą

Karta walutowa prepaid to produkt dla osób, które często wyjeżdżają za granicę w celach turystycznych czy służbowych. Pozwala ona na dokonywanie płatności na całym świecie: w sklepach, Internecie i wypłat z bankomatów.

Pozwala nam uniknąć wymiany waluty w kantorach, a ponadto sami decydujemy, kiedy dokonać zakupu waluty. Wielowalutowe karty przedpłacone bez problemu zasilimy złotówkami, euro, dolarami czy funtami. Standardowo karta nie wymaga podpięcia do ROR-u. Można ją nabyć m.in. w bankach i punktach wymiany walut. Transakcje finansowe nie zostaną także obciążone wysokimi kosztami przewalutowania. W razie kradzieży możliwe jest zastrzeżenie karty.

Pożyczka na kartę przedpłaconą

Wzięcie pożyczki na kartę przedpłaconą jest możliwe nawet jeśli nie posiadamy konta bankowego. Zazwyczaj oferty takie umożliwiają potwierdzenie tożsamości w sposób inny niż przez przelew weryfikacyjny. Po zaakceptowaniu wniosku, klient otrzymuje specjalną kartę płatniczą, na którą przelewana jest pożyczona kwota pieniędzy. Pieniądze nie trafiają zatem na konto bankowe pożyczkobiorcy, ale nadal można nimi swobodnie obracać. Jest to zatem opcja często wykorzystywana przez m.in. osoby z zajęciami komorniczymi. Karta przedpłacona jest wysyłana do klienta kurierem.

Jej wydanie kosztuje kilkadziesiąt złotych, jednak jest to wydatek jednorazowy. Po wykorzystaniu środków można ponownie “doładować” posiadaną kartę. Umożliwia dokonywanie zakupów i wypłaty z bankomatu. Pożyczki na prepaid umożliwiają nie tylko szybki dostęp do pieniędzy ale i bezpieczeństwo. Karty zabezpieczone są kodem PIN i dają możliwość ustalenia dziennych limitów wypłat, dzięki czemu nie wydamy więcej niż powinniśmy.

Podsumowanie wad i zalet karty prepaid

Korzystanie z kart prepaid opłaca się głównie przy transakcjach bezgotówkowych, ponieważ są one bezpłatne. Za wypłatę środków z bankomatu czy sprawdzenie stanu konta zostanie naliczona opłata. Płatny jest też wykup środków w karty, kiedy straci ona ważność lub zdecydujemy się z niej zrezygnować.

Nie ulega jednak wątpliwości, że prepaid zapewniają wyjątkową wygodę użytkowania, którą docenia wielu użytkowników Karty przedpłacone pozwalają na dyskretne obracanie pieniędzmi nawet dla klientów w trakcie zajęć komorniczych. Prepaid można zarządzać za pomocą aplikacji mobilnych. Dają one możliwość czasowego zablokowania karty, włączania i wyłączania niektórych funkcji płatnościowych. Niektóre prepaid umożliwiają przewalutowania bez spreadów i możliwość wypłat na całym świecie.

kredyt gotówkowy porady

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt gotówkowy?

Zastanawiasz się, czy zarabiasz wystarczająco dużo...

Pierwszy kredyt – jak dostać kredyt gotówkowy po raz pierwszy?

Młodzi ludzie w wieku 18-35 lat coraz częściej zgłaszają...

Kredyt bez prowizji – w którym banku?

Oferta kredytu bez prowizji wydaje ci się zbyt piękna,...

Dodaj komentarz

######## ##  ## ####### ##   ##    ## 
##   ## ## ## ##   ## ##   ##    ## 
##   ##  ####  ##   ## ##   ##    ## 
##   ##  ##  ##   ## ##   ##    ## 
##   ##  ##  ## ## ## ##   ## ##  ## 
##   ##  ##  ##  ## ##   ## ##  ## 
########   ##   ##### ## #######  ###### 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze

Kinga 2019-04-12 11:42:58 #3143
Warto dopisać, że na jesieni konsultanci Millennium informowali, że ich karta pre-paid jest wolna od zajęć komornicznych. Dziś (kwiecień '19) nie potwierdzają tych info.
ewa 2019-07-07 18:33:18 #3551
a mnie właśnie w Milenium zajął komornik kartę pre-paid
korekwarszawski 2020-01-14 03:48:49 #4290
MNIE TEŻ ZAJĄŁ PO 8 M-CH NA KONCIE KARY ZŁOTÓWKI , I JESZCZE BANK NALICZYŁ SOBIE PROWIZJE ZA PRZELEW DO KOMORA W KWOCIE 7.99 PLN !