Karta przedpłacona. Jak działa karta prepaid?

Karta przedpłacona, zwana inaczej prepaid to mniej znany rodzaj karty płatniczej. Może funkcjonować jako portfel elektroniczny lub karta podarunkowa. Ze względu na brak podpięcia do rachunku osobistego, mogą z nich korzystać nawet dzieci. Sprawdź jak działają karty prepaid, gdzie je znaleźć i dlaczego jest to rozwiązanie idealne dla osób z komornikiem.

Karta przedpłacona. Jak działa karta prepaid?
1.
Zobacz
(2)
2.
Zobacz
(8)
3.
Zobacz
(6)
Zobacz cały Ranking kont osobistych - maj 2024
 1. Czym jest karta prepaid i gdzie ją można dostać?
 2. Karty prepaid w ofertach banków - najlepsze oferty
 3. Jak uzyskać kartę przedpłaconą?
 4. Jakie korzyści niesie za sobą karta przedpłacona?
 5. Karta płatnicza prepaid na okaziciela. Karta przedpłacona a komornik 
 6. Wirtualna karta prepaid - na zakupy w Polsce i za granicą
 7. Karta przedpłacona - wady i zalety

Czym jest karta prepaid i gdzie ją można dostać?

Karta przedpłacona, która jest też nazywana kartą prepaid, daje możliwość dokonywania różnych płatności z wykorzystaniem środków, które są do niej przypisane. Do każdej karty prepaid jest przypisany specjalny rachunek, dzięki któremu można zarządzać swoimi finansami - w tym miejscu trzeba zaznaczyć, że nie jest to normalne konto bankowe i nie będziemy mogli dokonywać z niego przelewów czy założyć lokaty.

Karta prepaid nie jest żadną formą zobowiązania finansowego, jak dzieje się to w przypadku karty kredytowej. Ponadto nie możemy wykorzystać większej kwoty od tej, która znajduje się na karcie prepaid. Jak z niej korzystać? Dokładnie tak samo, jak z karty debetowej - przykładowo pozwala na realizację płatności bezgotówkowych w sklepie stacjonarnym lub internetowym, a także wypłatę gotówki z bankomatu.

Jeżeli skończą się nam pieniądze na karcie przedpłaconej, wtedy należy ją zasilić kolejnymi środkami np. poprzez przelew z naszego rachunku osobistego. Posiadacz takiej karty może również ustalić limity dzienne płatności w taki sposób, aby można korzystać z pieniędzy tylko do określonej wysokości.

Karty prepaid w ofertach banków - najlepsze oferty

Jeżeli zastanawiasz się nad uzyskaniem karty przedpłaconej dla swojej pociechy, ponieważ nie chcesz zakładać konta dla dziecka, koniecznie sprawdź przygotowane przez nas zestawienie! Znajdziesz w nim kilka interesujących ofert z kartami prepaid przystosowanymi zarówno dla najmłodszych, jak i innych użytkowników, zapoznaj się!

Bank Nazwa karty prepaid Źródło środków dla karty Koszt wypłaty z bankomatu własnego Koszt wypłaty z bankomatu obcego
PKO BP MasterCard Junior Subkonto do konta rodzica 0 zł 5 zł
Bank Millennium Millennium Mastercard Prepaid Subkonto do ROR 0 zł 1 zł Planet Cash, 5 zł - pozostałe bankomaty
ING Bank Śląski Karta Maestro przedpłacona Rachunek techniczny, brak wymogu posiadania konta bankowego 0 zł ING i Planet Cash 5 zł
mBank Visa Business Prepaid Brak wymogu posiadania konta bankowego. 0 zł
Citi Handlowy Karta Lojalnościowa Prepaid Brak wymogu posiadania konta bankowego. 0 zł

Jak uzyskać kartę przedpłaconą?

Banki, które posiadają w swojej ofercie finansowej kartę przedpłaconą umożliwiają klientom uzyskanie jej w naprawdę łatwy i co najważniejsze, szybki sposób. Wystarczy, że udamy się do najbliższej placówki bankowej wraz z dowodem osobistym i poprosimy konsultanta o przyznanie takiego produktu lub zamówimy go za pośrednictwem bankowości elektronicznej bez wychodzenia z domu.

Zanim jednak zamówimy np. kartę prepaid Visa lub Mastercard warto jeszcze sprawdzić koszty jej wydania, zwykle jest to opłata w wysokości od 20 do 30 zł w zależności od banku. Oprócz tego koniecznie należy się zapoznać z tabelą opłat i prowizji, w której należy zwrócić szczególną uwagę na kwestie tj. wypłata gotówki w bankomatach oraz czynności administracyjne, do których należy m.in. zmiana numeru PIN lub wydanie duplikatu karty.

Ważne - w przypadku karty przedpłaconej nie trzeba wykazywać zdolności kredytowej, jak w podczas wnioskowania o kartę kredytową czy kredyt gotówkowy.

Jakie korzyści niesie za sobą karta przedpłacona?

Karty przedpłacone można traktować jako karty podarunkowe wydawane przez instytucje finansowe. To najbezpieczniejszy sposób na przechowywanie i transport pieniędzy oraz szybkie transakcje stacjonarne, internetowe i wypłaty z bankomatów bez prowizji.. Karta jest zabezpieczona kodem PIN, a dostępna jest na niej tylko określona kwota.

Karta przedpłacona to też bezpieczny sposób na przekazania kieszonkowego dla dziecka. Ponadto prepaid umożliwia dyskretne dysponowanie pieniędzmi nawet jeśli posiadamy wspólne konto małżeńskie.

Karta płatnicza prepaid na okaziciela. Karta przedpłacona a komornik

W przeciwieństwie do standardowych kart płatniczych, karta prepaid jeszcze kilka lat temu nie musiała być imienna. Anonimowa karta prepaid nie zawierała nazwiska właściciela, zatem mógł nią płacić każdy okaziciel, który zna kod PIN. Popularność kart przedpłaconych zmalała, kiedy Komisja Nadzoru Finansowego uznała, że ich anonimowość otwiera drogę do naruszeń i prania pieniędzy. Z tego powodu, w 2015 roku KNF zabroniła wydawania kart, których posiadacz nie jest identyfikowany z imienia i nazwiska.

Na rynku cały czas pojawiają się jednak karty prepaid bez rejestracji (np. VIABUY). Tego rodzaju karty są emitowane poza granicami Polski, zatem są wolne od zajęć komorniczych. VIABUY nie jest także widoczna w BIK, zatem jest to konto którego nie znajdzie komornik. Można przelewać na nie pieniądz i dowolnie nimi operować. Wydanie tego rodzaju karty jest droższe, jednak nie wymaga sprawdzania zdolności kredytowej czy załączania zaświadczenia o dochodach.

Wirtualna karta prepaid - na zakupy w Polsce i za granicą

Wirtualna karta prepaid jest bezpiecznym rozwiązaniem podczas dokonywania zakupów online. Zasilanie wirtualnej karty odbywa się poprzez przelew bankowy lub przez kartę kredytową. Jednorazowe karty wirtualne ma w swojej ofercie m.in. Revolut. Numer karty zmienia się po każdej transakcji, co jest dodatkowym zabezpieczeniem.

Karta walutowa prepaid to produkt dla osób, które często wyjeżdżają za granicę w celach turystycznych czy służbowych. W ten sposób dokonamy płatności kartą za granicą: w sklepach, internecie oraz wypłat z bankomatów.”

Ponadto pozwala uniknąć wymiany waluty w kantorach. Wielowalutowe karty przedpłacone bez problemu zasilimy złotówkami, euro, dolarami czy funtami. Standardowo karta nie wymaga podpięcia do ROR-u. Można ją nabyć m.in. w bankach i punktach wymiany walut. Transakcje finansowe nie zostaną także obciążone wysokimi kosztami przewalutowania. W razie kradzieży możliwe jest zastrzeżenie karty.

Karta przedpłacona — wady i zalety

Mimo iż, karta przedpłacona zawiera wiele korzyści i cieszy się sporym zainteresowaniem wśród konsumentów, to zawiera też kilka wad. Przed podjęciem decyzji o uzyskaniu karty prepaid, warto przeanalizować jej wszystkie pozytywne, jak i negatywne strony.

Zalety:

 • możliwość dokonywania m.in. transakcji bezgotówkowych, wypłaty pieniędzy z bankomatów,
 • karta prepaid gwarantuje duże bezpieczeństwo zgromadzonym środkom,
 • możliwość wielokrotnego doładowywania karty,
 • doskonałe rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą, aby ich dzieci miały ze sobą kieszonkowe,
 • na karcie prepaid można ustalać limity dzienne.

Wady:

 • dodatkowe prowizje za korzystanie z karty,
 • dodatkowe koszty za wypłatę z bankomatów.

Do największych zalet karty prepaidowej możemy zaliczyć przede wszystkim anonimowość i bezpieczeństwo. Fakt, że użytkownik ma możliwość wielokrotnego doładowywania karty, sprawia, że nie musi on obawiać się, że gdy ta zostanie skradziona, straci on wszystkie swoje oszczędności.

Jest to doskonałe rozwiązanie dla rodziców. Wyobraź sobie, że Twoje dziecko wyjeżdża samo na wycieczkę — nie musisz dawać mu dużej ilości gotówki i martwić się, czy mu wystarczy lub, czy nikt jej nie ukradnie. Karta przedpłacona dzięki swoim limitom dziennym nie pozwoli dziecku na wydanie wszystkich środków jednego dnia, a Ty zyskujesz spokój i pewność.

konto bankowe porady

Podstawowy rachunek płatniczy – warunki

Podstawowy rachunek płatniczy to znakomite dla wszystkich,...

Numer konta bankowego - jak sprawdzić?

Nie wiesz jaki masz numer konta bankowego, albo chcesz...

Blokada środków na rachunku bankowym - kto może tego dokonać?

Blokada środków na rachunku bankowym może zostać dokonana...

Dodaj komentarz

######## ##   ## ###### ##   ## ######## 
##   ## ##   ## ##  ## ##   ## ##    
##   ## ##   ## ##    ##   ## ##    
######## ##   ## ###### ##   ## ######  
##   ## ##   ##    ## ##   ## ##    
##   ## ##   ## ##  ## ##   ## ##    
########  #######  ######  ####### ##    

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze

Piter 2022-08-22 14:35:03 #6466
Zajął ,bo popełniliście kardynalny błąd! Jeżeli konto (ror) jest na tą samą osobę co karta pre-paid,to komornik bez trudu ją namierzy!!! Właścicielem konta(ror) musi być osoba bez zajęć komorniczych(siostra,brat,matka,kolega,kuzyn) i wtedy dobieramy do takiego rachunku kartę pre-paid. I wtedy komornik może Was pocałować w POMPE!!!!
Odpowiedz
Kinga 2019-04-12 11:42:58 #3143
Warto dopisać, że na jesieni konsultanci Millennium informowali, że ich karta pre-paid jest wolna od zajęć komornicznych. Dziś (kwiecień '19) nie potwierdzają tych info.
Odpowiedz
ewa 2019-07-07 18:33:18 #3551
a mnie właśnie w Milenium zajął komornik kartę pre-paid
Odpowiedz
korekwarszawski 2020-01-14 03:48:49 #4290
MNIE TEŻ ZAJĄŁ PO 8 M-CH NA KONCIE KARY ZŁOTÓWKI , I JESZCZE BANK NALICZYŁ SOBIE PROWIZJE ZA PRZELEW DO KOMORA W KWOCIE 7.99 PLN !
Odpowiedz