Ile można wypłacić z bankomatu? Zobacz limity wypłat

Gotówka wciąż jest niekiedy potrzebna, a jej wypłata w oddziale nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem. Dlatego warto wiedzieć jakie kwoty można wypłacać z bankomatów w poszczególnych bankach. Limity transakcji gotówkowych w poszczególnych instytucjach są naprawdę zróżnicowane. Zobacz listę limitów wypłat z bankomatów.

Ocena
(2)
Opłata za konto
0 zł
Bankomaty
0/5 zł
Zobacz
Ocena
(8)
Opłata za konto
0 zł
Bankomaty
0/5 zł
Zobacz
Ocena
(6)
Opłata za konto
0/7 zł
Bankomaty
0 zł
Zobacz
Ocena
(7)
Opłata za konto
0 zł
Bankomaty
0 zł
Zobacz
Ocena
(12)
Opłata za konto
0 zł
Bankomaty
0/7 zł
Zobacz
Zobacz cały Ranking kont osobistych - kwiecień 2024

Ile jednorazowo można wypłacić z bankomatów - porównanie

Każdy rachunek oszczędnościowy i bank posiadają swoje własne limity dziennych operacji gotówkowych. Są ustalane tak, by w przypadku kradzieży nie przepadły wszystkie pieniądze zgromadzone na koncie. Osobną kwestią do maksymalnej kwoty wypłaty są prowizje za wypłatę z bankomatów na poszczególnych kontach bankowych. Limity wypłat z bankomatów w najpopularniejszych polskich bankach przedstawiają się następująco:

Bank Załóż konto Limit wypłat
PKO BP Załóż konto

Karta debetowa VISA: limit domyślny 5000 zł, maksymalny 50 000 zł (dla większości kont osobistych

Karta debetowa MasterCard: domyślny 10 000 zł, maksymalny 50 000 zł


kredytowa VISA Classic - 1500 zł

kredytowa VISA Gold - 10 000 zł

Diners Club - 1000 EUR w ciągu 7 dni

Nest Bank Załóż konto Domyślnie 10 000 zł i 10 transakcji dziennie
ING Bank Śląski Załóż konto Domyślnie 10 000 zł
Alior Bank Załóż konto 15 000 zł, 20 000 zł na karcie World Elite
mBank Załóż konto eKonto standard - 10 000 złotych
Santander Załóż konto od 2000 do 5000 zł i 10 transakcji dziennie (ustalany indywidualnie)
BGŻ BNP Paribas Załóż konto Master Card - 2 000 zł, max. 5000 zł i 5 transakcji, Złota MasterCard max. 20 000 zł i 20 transakcji
Credit Agricole Załóż konto 2 000 zł
Pekao Załóż konto 3 000 zł
Millennium Załóż konto 2 000 zł, max. 10 000 zł

Jak zmienić dzienny limit wypłaty z konta bankowego?

Limity transakcyjne można w każdym banku zwiększyć z poziomu aplikacji mobilnej, przez telefon oraz bankowość elektroniczną. Aby zmienić limit wypłat w aplikacji lub przez internet należy odszukać frazę ‘zmień limity’ lub wejść w dane swojej karty debetowej, gdzie powinny być podane wszelkie jej ograniczenia. W przypadku gdybyśmy mieli problem z samodzielną zmianą limitów należy skontaktować się z infolinią banku albo udać do oddziału. Większość banków dopuszcza zmianę limitu dziennych wypłat nawet poza maksimum podane w naszej tabeli pod warunkiem osobistego kontaktu z doradcą banku w oddziale. Uwaga! Brak możliwości wypłaty nawet niewielkich kwot z bankomatu może oznaczać blokadę środków na rachunku.

Niektóre z instytucji dopuszczają maksymalny limit wypłat kartą Visa lub Mastercard (już nawet po zwiększeniu go) na 10 tys. złotych, w innych można go zwiększyć do absurdalnych wręcz wartości - np. 999 tys. złotych, czyli praktycznie bez limitu. Wypłata miliona złotych z bankomatu zajęłaby nam, pomijając konieczność korzystania z co najmniej kilku maszyn i potrzeby pozostałych klientów, około 17 godzin. W wyliczeniach przyjęliśmy szybkość wypłaty na 1000 zł na minutę.

Inne sposoby na wypłatę gotówki. Limity wypłat w oddziale, Cashback i BLIK

Typowy dzienny limit wypłat cashback, czyli z kasy w sklepie wynosi 300 zł dla kart VISA oraz 500 zł dla kart MasterCard. To zrozumie, bo sklepy nie muszą posiadać w kasie dużych zasobów gotówki. Z kolei wypłaty BLIK-iem różnią się w zależności od banków. Zazwyczaj limit wypłat przez tę nowatorską usługę wynosi od 1000 do 2000 zł dziennie, ale można go zwiększyć do maksymalnych 10 000 zł.

Jeśli chcemy wypłacić naprawdę poważne kwoty, na przykład na zakup samochodu, to jedyną sensowną opcją jest wypłata gotówki w oddziale. Większość banków zakłada limit takich wypłat bez zapowiedzi (tzw. awizowania) na 20 tys. złotych lub 2000 euro. Mniejsze kwoty w kasach posiadają GetIn oraz Nest Bank, gdzie na raz wypłacimy do 10 tys. złotych. Duże oddziały PKO BP oraz Pekao mogą posiadać w kasach nawet 50 tys. złotych - nie jest to jednak kwota gwarantowana. Podjęcie jeszcze większych kwot to konieczność zapowiedzenia bankowi chęci podjęcia znacznej gotówki. Wtedy nie obowiązują żadne ograniczenia - w końcu bank przechowuje nasze pieniądze i nie może ich nie wydać na nasze żądanie. Zależnie od banku wypłatę znacznej kwoty należy awizować od jednego do dwóch dni wcześniej. Wypłata w oddziale jest mało praktyczna - trzeba poczekać na obsługę, okazać dowód, a dodatkowo w niektórych bankach taka usługa jest dodatkowo płatna. Z drugiej strony w oddziale nie grozi nam brak wypłaty pieniędzy przez bankomat.

Techniczne limity bankomatów. Ile pieniędzy jest w bankomacie?

To, ile pieniędzy przychowuje maszyna i ile jednorazowo można wypłacić z bankomatu operacji bankomat zależy od danego urządzenia. Bankomaty własne PKO BP należą do najbardziej ‘wydajnych’ na rynku i potrafią wypłacić nawet do 5000 zł za jednym zamachem. Urządzenia ING Banku Śląskiego posiadają ograniczenie techniczne do 21 banknotów. Najczęściej spotykane bankomaty (Planet Cash i EuroNet) są w stanie wypłacić na raz 30 - 40 banknotów, ze względu na ograniczenie pojemności podajnika do gotówki. Kwota jest wypłacana w banknotach stuzłotowych, a końcówka kwoty w pięćdziesięciozłotowych, czyli w bankomacie wypłacającym 40 banknotów jednorazowo wypłacimy do 3900 zł. Oczywiście operację można dowolnie powtarzać, aż do wyczerpania limitu transakcji gotówkowych na swoim koncie.

Teoretycznie, jeśli bankomat obsługuje banknoty 500 złotowe, to w typowym bankomacie wypłacającym po 40 banknotów możemy wybrać nawet 20 tys. złotych. Z drugiej strony, jeśli w maszynie pozostaną tylko dwudziestozłotówki, to pobierzemy jednorazowo zaledwie 800 zł. Bankomaty w Polsce obsługują nominały od 500 do 20 zł. Najmniej można więc wypłacić z bankomatu 20 zł.

Zazwyczaj w bankomacie przechowywane jest nawet do kilkuset tysięcy złotych. Zależy to od popularności urządzenia w danej lokalizacji. Urządzenia posiadają wbudowane czujniki i liczniki banknotów, dzięki którym wiadomo z góry która maszyna wymaga uzupełnienia. Wyliczenia kiedy dany bankomat musi zostać uzupełniony należą do dziedziny matematyki zwanej teorią kolejek. Nie zawsze bankomat jest uzupełniany ‘do pełna’ - nie ma to sensu ekonomicznego, bo obrót gotówką jest kosztowny ze względów bezpieczeństwa. Maksymalna pojemność bankomatu zależy od klasy bezpieczeństwa zainstalowanego w nim sejfu. Sejfy bankomatowe zazwyczaj należą do I i III klasy bezpieczeństwa antywłamaniowego, czyli od 549 tys. zł do 1 648 tys. zł.

Ranking kredytów gotówkowych - kwiecień 2024
5.
Kredyt gotówkowy - Smartney
Kredyt Kredyt gotówkowy - Smartney

konto bankowe porady

Podstawowy rachunek płatniczy – warunki

Podstawowy rachunek płatniczy to znakomite dla wszystkich,...

Numer konta bankowego - jak sprawdzić?

Nie wiesz jaki masz numer konta bankowego, albo chcesz...

Blokada środków na rachunku bankowym - kto może tego dokonać?

Blokada środków na rachunku bankowym może zostać dokonana...

Dodaj komentarz

 ######   ###  ######## ##   ## ##   ## 
##  ##  ## ##  ##   ## ##   ## ## ## ## 
##    ##  ## ##   ## ##   ## ## ## ## 
 ###### ##   ## ######## ##   ## ## ## ## 
   ## ######### ##   ## ##   ## ## ## ## 
##  ## ##   ## ##   ## ##   ## ## ## ## 
 ###### ##   ## ########  #######  ### ### 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze