Revolut - jak działają darmowe przelewy walutowe?

Revolut - innowacyjny produkt finansowy, który pozwala na bezproblemowe płacenie kartą za granicą w 130 walutach. Oszczędność na kosztach przewalutowania w porównaniu do zwykłych kart debetowych wynosi nawet tysiące złotych, jeśli ktoś dużo podróżuje. Na karcie revolut można trzymać pieniądze, za jej pomocą można też kupować kryptowaluty. Czy ta usługa posiada w ogóle jakieś wady? Owszem! Nieliczne, ale są.

Sprawdź jak działa karta Revolut

Revolut - zobacz ofertę

 1. W jaki sposób działa revolut i karta do niego?
 2. Jaka jest historia tej firmy, ilu ma użytkowników.
 3. Jakie waluty obsługuje revolut?
 4. Do jakich kwot revolut jest darmowy. Czy są jakieś limity?

Co to jest revolut? Karta wielowalutowa do zakupów za granicą

Revolut to usługa, która umożliwia przewalutowanie po międzybankowym kursie wymiany, czyli bez prowizji do 20 000 zł miesięcznie. Jest to najkorzystniejsze przewalutowanie, jakie możemy otrzymać. Usługa revolut obejmuje dwie rzeczy: aplikację wraz z kartą, które można traktować jako bank - mimo tego, że sama firma Revolut nie posiada fizycznych oddziałów. Wszystkie formalności załatwia się w niej przez internet. Karta i aplikacja to produkty brytyjskiego start-upu.

Konto revolut najbardziej przydatne jest osobom, które pracują za granicą, podróżują albo często przewalutowują pieniądze. To również dobry pomysł, jeśli ktoś jest zainteresowany kryptowalutami.

Jak działa revolut?

Z tego podpunktu dowiesz się przede wszystkim, że:

 • Revolut można wykorzystywać jak zwykłą kartę płatniczą do płacenia za granicą. Płaci się zbliżeniowo albo wkładając kartę do terminala.
 • Żeby używać tej usługi, trzeba najpierw doładować swoje konto revolut.
 • Takie konto można prowadzić w wybranej przez siebie walucie.
 • Poza płatnościami za granicą revoluta można używać do kupowania kryptowalut czy zakupów na Aliexpress (lub gdziekolwiek indziej).

Revolut nie jest kartą kredytową, działa tak, jak karta płatnicza. W tej karcie wielowalutowej działa zarówno funkcja zbliżeniowa, jak i pasek magnetyczny. Aby jej używać, najpierw trzeba zasilić konto środkami poprzez przelew z rachunku bankowego lub podpięcie do konta polskiej karty (w tej opcji można ustawić limit - jeśli na karcie revolut znajdzie się np. mniej niż 500 euro, to usługa automatycznie “pociągnie” z naszej zwykłego konta sumę potrzebną do uzupełnienia tej kwoty. W ten sposób zawsze wiemy, że na koncie revolut mamy środki). Przekazujemy na swoje konto środki i przewalutowujemy je na pożądaną walutę. To wszystko znacznie taniej niż w przypadku normalnego przewalutowania (po międzybankowym kursie wymiany).

Pamiętajmy, aby przelewać pieniądze w tej samej walucie, w której jest dane konto Revolut - inaczej bank pobierze prowizję za przewalutowanie. Od tego momentu karta sama rozpoznaje w jakiej walucie płacimy i użyje tych środków. Jeśli środki w danej walucie się skończą, to karta automatycznie pobierze pieniądze z subkonta walutowego z najwyższą kwotą i również je przewalutuje za darmo.

Karty revolut można też używać do obsługi popularnych kryptowalut, takich jak Bitcoin, Etherum czy Litecoin.

Wymiana walut - revolut

W revolt istnieje możliwość założenia aż 24 subkont prowadzonych w najpopularniejszych walutach. Jak to działa? Powiedzmy, że wpłaciliśmy na nasze konto revolut 2 000 zł. Chcemy zrobić zakupy w Amazonie i potrzebujemy dolarów. Wymieniamy wtedy za pomocą aplikacji złotówki na dolary, a one trafiają na subkonto dla dolarów. Taka wymiana następuje po kursie międzybankowym (czyli korzystniejszym, tańszym niż kantorowy).

Porównanie kursu kupna dolarów w revoult i przykładowych kantorach (zł)

Revolut Kantor Alior Kantor Getin Bank Kantor stacjonarny w Warszawie
3,8175 3,8647 3,6590 3,8650

Korzystanie z karty wielowalutowej. Jak płacić revolut?

Wystarczy zawsze mieć ją w portfelu (jeśli posiadamy opcję fizyczną) lub włączyć aplikację. Karta pozwala na normalne dokonywanie płatności za granicą (zbliżeniowych i nie tylko), a także na wypłaty z obcych bankomatów (niż polskie). Tutaj limit bezpłatnych wypłat wynosi 200 euro miesięcznie. Żeby to wszystko robić, trzeba najpierw zasilić nasze konto revolut - to oczywiste. Można to zrobić:

 • za pomocą standardowego przelewu bankowego,
 • za pomocą Apple Pay lub Google Pay,
 • gotówką lub czekiem,
 • kartą.

Konto aplikacji można doładowywać za pomocą karty debetowej oraz kredytowej, czyli pieniędzy, których... tak naprawdę nie posiadamy. Nasze konto będzie doładowane, a jeśli spłacając potem kartę kredytową dotrzymamy okresu bezodsetkowego (który wynosi nawet 60 dni w określonych przypadkach), to wszystko odbędzie się bezpłatnie.

Jak zamówić kartę revolut?

Coraz bardziej przekonujesz się do tej usługi i chcesz spróbować jej użyć, ale nie wiesz, od czego zacząć? Na szczęście to bardzo proste. Taką kartę można posiadać w dwóch wariantach: wirtualnym i fizycznym. Zacznijmy od wariantu wirtualnego. Aktywacja karty jest prosta:

 • Wystarczy pobrać aplikację ze sklepu Google Play lub AppStore.
 • Potem należy wejść w aplikację i przejść proces konfiguracji konta, a co za tym idzie, potwierdzić swoją tożsamość. Aby to zrobić, należy zeskanować dokument (np. prawo jazdy czy dowód osobisty), a także selfie za pomocą narzędzi wbudowanych w aplikację.
 • Potem aplikacja poprosi nas o wpłacenie minimum 20 zł na konto revolut. W ten sposób wyrabiamy wirtualną kartę płatniczą, która jest wystarczająca do korzystania z do korzystania z takich sklepów jak np. Amazona lub Aliexpress.

A jak zamówić fizyczną kartę revolut?

 • Bezpośrednio w aplikacji należy kliknąć przycisk “karty”.
 • Następnie wybrać opcję “karta fizyczna” i zamówić ją.
 • W tym celu należy podać wymagane dane (jeśli nie mamy jeszcze tam konta, to przejdziemy cały proces rejestracji - jeśli mamy, musimy być wcześniej zalogowani).
 • Na tym etapie zostaniemy poproszeni o możliwość pobrania z naszego konta jednorazowej opłaty wynoszącej 9 zł (lub 25 zł, jeżeli ma się też kartę wirtualną).

Po złożeniu zamówienia karty są zazwyczaj wysyłane w następnym dniu roboczym. Standardowy czas dostarczenia karty wynosi obecnie do 9 dni roboczych, chociaż obecnie revolut jest wysyłana także z Polski, więc zwykle zajmuje to krócej. Poza tym istnieje możliwość (dodatkowo płatna) ekspresowej wysyłki.

Revolut - darmowa karta? Limity korzystania

W Revolut wszystko jest darmo - jednak do pewnej kwoty. Wypłaty z bankomatów są darmowe do limitu 800 zł lub 200 euro i USD. Po przekroczeniu tych kwot naliczana jest opłata w wysokości 2 proc. prowizji od wypłaty.

Wypłata z bankomatów w Polsce i za granicą
 • darmowe (limitu 800 zł lub 200 euro i USD)
 • powyżej 800 zł lub 200 euro i USD 2 proc. prowizji od wypłaty
Przewalutowanie za transakcje kartą
 • darmowe
 • 0,5 proc. marży od transakcji powyżej 20 000 zł*

* (oprócz tajlandzkiego Bata i ukraińskiej Hrywny, przy których opłata ta wzrasta do 1 proc.

Bezpłatny limit przewalutowania to 20 000 zł, ale nie obowiązuje on jeśli posiadamy konto Premium (29,99 zł/m) lub Metal (49,99 zł/m). Po jego wykorzystaniu Revolut dolicza sobie 0,5 proc. marży od transakcji (oprócz tajlandzkiego Bata i ukraińskiej Hrywny, przy których opłata ta wzrasta do 1 proc.).

Limit płatności za pomocą polecenia zapłaty wynosi 5000 euro. Dzienny limit transakcji w GBP to 100 tys. dziennie i 250 tys. tygodniowo. Nie można też wykonać więcej przelewów w GBP niż 15 dziennie i 80 tygodniowo. Jeśli przekroczymy ten limit to Revolut przekaże obsługę podmiotom zewnętrznym, co może wydłużyć czas transakcji.

Revolut - opłaty, o których trzeba pamiętać

W weekendy do przewalutowania Revolut nalicza marżę 0,5 proc dla popularnych walut:

 • USD, GBP, EUR, SGD, DKK, PLN, CZK
 • AUD, CAD, NZD, CHF, JPY, SEK, HKD, NOK, 

Poza tym revolut dolicza wtedy 1 proc. dla pozostałych walut. Wyjątkiem są Bat Tajlandzki i ukraińska Hrywna, gdzie marża wynosi 1 proc. również w dni powszednie i kolejne 1 proc. w weekendy.

W dni powszednie przewalutowanie w Revolut jest darmowe do kwoty 20 tys. złotych. Łącznie jest dostępnych 29 walut:

 • USD, GBP, EUR, PLN, CHF, DKK, NOK, SEK, RON, SGD, HKD, AUD, NZD, TRY, ILS,
 • AED, CAD, HUF, JPY, MAD, CZK, QAR, THB, ZAR, MXN, RUB, SAR, HRK, BGN.

Wady i zalety karty wielowalutowej

Jedna karta podpięta do aplikacji w telefonie, która obsługuje 130 walut, z bardzo niskimi kursami i bez dodatkowych opłat. Trudno się dziwić, że revolut robi rewolucję wśród użytkowników. Co nie oznacza, że to usługa pozbawiona wad. Takich cudów nie ma.

Zalety korzystania z karty revolut:

 • posiadanie jednej karty do wszystkich płatności zagranicznych,
 • korzystanie z tańszego, międzybankowego, przewalutowywania,
 • doładowywanie konta revolut na różne sposoby - brak uzależnienia od jednej opcji doładowania,
 • możliwość kupowania kryptowalut,
 • możliwość trzymania na koncie pieniędzy,
 • możliwość otrzymania karty (fizycznej) dosłownie kilka dni po jej zamówieniu,
 • możliwość ustawienia stałego, automatycznego doładowywania konta revolut, jeśli znajdzie się na nim zbyt niska naszym zdaniem kwota - nie trzeba pamiętać o doładowywaniu jej przed każdym wyjazdem, karta sama wie, kiedy pociągnąć daną sumę z naszego zwykłego konta,
 • brak dodatkowych opłat (przy standardowym użytkowaniu),
 • możliwość skorzystania z dodatkowego ubezpieczenia się w podróży w każdym momencie (aktywuje się w momencie podłączenia Internetu w obcym kraju, aplikacja wie, że czas włączyć ubezpieczenie i nalicza opłatę za dni spędzone poza Polską, potem wyłącza się sama powrocie do kraju),

Wady korzystania z karty revolut:

 • Revolut nie jest bankiem, więc użytkownicy nie mogą liczyć na pomoc Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (np. jeśli pieniądze nagle znikną im z konta), lepiej więc nie trzymać tam dużych środków,
 • wymagany sposób weryfikacji w revolut jest obecnie niezgodny z polskim prawem - 12 lipca 2019 weszła w życie ustawa, zgodnie z którą obowiązuje całkowity zakaz udostępniania wizerunku dokumentu tożsamości (nie wiadomo jeszcze, jak firma Revolut zamierza to rozwiązać),
 • według niektórych opinii użytkowników revolut czasem się zawiesza - starają się oni uruchomić aplikację, ale kod aktywacyjny przychodzi dopiero po kilku dniach lub nawet po miesiącu.1

Revolut - opinie użytkowników

Firma zaczęła działać w lipcu 2015 roku, a obecnie posiada już ponad 6 mln klientów. Dokonali oni do tej pory ponad 350 mln transakcji kartą revolut. Ich łączna wartość wynosi ok. 40 bilionów funtów brytyjskich. Firma Revolut zatrudnia na świecie ponad 600 osób, z czego aż ponad 400 w Krakowie.

Te liczby robią wrażenie, a za suchymi danymi stoją dobre opinie użytkowników na temat Revolut. Najczęściej użytkownicy chwalą sobie łatwość użytkowania karty. Firma dotychczas nie miała większych wizerunkowych wpadek, ale niektórzy użytkownicy podchodzą do niej z ograniczonym zaufaniem i nie wpłacają na nią większych kwot. Ich obawy wynikają z tego, że mimo całego sprawdzania się Revolut nie jest bankiem.

To firma Ltd (odpowiednik polskiej spółki z o. o.). Środki zdeponowane w Revolut naprawdę znajdują się na koncie brytyjskiego Lloyds Banku, więc użytkownicy w razie “w” nie mogą liczyć na pomoc Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Mimo tego można powiedzieć, że usługa cieszy się coraz większym i niesłabnącym zainteresowaniem. Założyciele firmy deklarują, że chcą w ciągu kilku lat mieć setki milionów użytkowników. Czym im się to uda? Jak na razie wszystko jest na dobrej drodze.

Historia firmy. Co o niej wiadomo?

Revolut to fintechowy start-up założony w czerwcu 2015 roku przez Nikołaja Stronskiego i Włada Jacenkę w Londynie. Pomysł na biznes podobno wymyślili podczas podróży, gdzie musieli płacić za przewalutowanie. W grudniu 2018 roku Revolutowi udało się uzyskać europejską licencję bankową dzięki Bankowi Litwy, czyli w kraju bardzo przyjaznym fintechom. Od tego czasu Revolut działa na takich samych zasadach jak każdy inny bank w UE i karta do konta działa tak samo jak karta debetowa, a nie karta przedpłacona. Oznacza to, że środki zdeponowane w Revolucie są objęte gwarancją do 100 tys. euro i może on udzielać chwilówek. Revolut wciąż nie posiada jednak licencji inwestycyjnej.

Od wiosny 2017 roku Revolut obsługuje transakcje w złotówkach. Polska była pierwszym krajem na świecie, w którym ten fintech, czyli firma oferująca nowoczesne usługi finansowe, uruchomił usługi lokalne, takie jak karty, numery kont i dział pomocy. W Polsce ma już 400 tys. użytkowników, a w całej Europie ponad 4 miliony. To jednak nie koniec ambicji Revolut. Założyciele firmy deklarują, że chcą w ciągu kilku lat mieć setki milionów użytkowników


 1. Na podstawie opinii z Google Play.
Darmowe pożyczki
Ekspres Pożyczka
5000 zł / 30 dni
Netcredit
10000 zł / 30 dni
Feniko
1000 zł / 30 dni
OROS.pl
5000 zł / 30 dni
Miloan
3000 zł / 30 dni
Finbo
5000 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
3000 zł / 30 dni
Crezu
5000 zł / 60 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni

Dodaj komentarz

######## ##   ## ########  ###  ######## 
##   ## ##   ## ##     ## ##  ##    
##   ## ##   ## ##    ##  ## ##    
######## ##   ## ######  ##   ## ######  
##   ## ##   ## ##    ######### ##    
##   ## ##   ## ##    ##   ## ##    
########  ####### ##    ##   ## ##    

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze

Brygida 2020-11-16 09:42:24 #5115
Revolut to świetna karta. Zdecydowanie polecam wszystkim, którzy choćby raz do roku wyjeżdżają za granicę! Gwarantuje, że się opłaca- nawet przy jednorazowym wyjeździe- będzie to oszczędność! Tutaj nie płacimy za przewalutowania z karty na euro z euro na daną walutę- bo w zależności od karty jaką posiadam i do kraju, do którego jedziemy- czasami płacimy 2 razy za przewalutowanie! Poza tym wszytsko odbywa się natychmiatowo- po najniższych kosztach! Zdecydowanie warto- bo jesteśmy na bieżąco z naszymi finansami!
Odpowiedz
Rosie 2019-08-27 23:55:44 #3718
Świetna sprawa dla ludzi, którzy podróżują, ich karta to mistrzostwo! A zagraniczne przelewy czesto potrafia kosztowac krocie- w takich przypadkach revolut jest idealnym rozwiązaniem.
Odpowiedz