Pierwsze konto bankowe – konto dla młodych od 13 roku życia

Według danych ZBP już 46 procent młodych Polaków otwiera pierwsze konto bankowe przed ukończeniem 18 roku życia. Inni decydują się na ten krok na studiach lub w momencie zatrudnienia na stałe. Za otwarcie i prowadzenie konta dla młodych bank nie pobiera żadnej opłaty. Gdzie założyć pierwsze konto bankowe? Na co zwracać uwagę? Pierwsze konto bankowe uczy, jak rozsądnie zarządzać finansami. Poznaj więcej zalet konta młodzieżowego!

Ocena
(2)
Opłata za konto
0 zł
Bankomaty
0/5 zł
Zobacz
Ocena
(8)
Opłata za konto
0 zł
Bankomaty
0/5 zł
Zobacz
Ocena
(6)
Opłata za konto
0/7 zł
Bankomaty
0 zł
Zobacz
Ocena
(7)
Opłata za konto
0 zł
Bankomaty
0 zł
Zobacz
Ocena
(12)
Opłata za konto
0 zł
Bankomaty
0/7 zł
Zobacz
Zobacz cały Ranking kont osobistych - maj 2024

Pierwsze Konto dla młodych w ofercie banków

Jak pokazują badania, młodzi zakładają pierwsze konto bankowe na długo przed rozpoczęciem dorosłego życia. Nie mogą tego zrobić samodzielnie. Zgodnie z polskim prawem, w momencie ukończenia 13 roku życia nastolatek nabywa ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Może mieć własny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy i posługiwać się kartą debetową, ale potrzebuje do tego pisemnej zgody przedstawiciela ustawowego.

Banki oferują konto dla dziecka do 13 roku życia oraz konto młodzieżowe po 13 roku życia. W tabeli zestawiamy aktualne oferty konta bankowego dla młodzieży, z porównaniem opłat za wypłatę z bankomatu własnego banku, bankomatu obcego banku, bankomatu Euronetu i bankomatu za granicą oraz opłat za przelew internetowy. Sprawdzamy również, czy bank daje możliwość korzystania z bankowości internetowej i mobilnej. Poznajmy szczegóły!

Firma Załóż konto Wiek Bankomat własny/obcy Euronet/Planet Cash Bankomat za granicą Przelew online Bankowość int./mobilna
Nest Bank – Nest Konto Samodzielne Załóż konto 13 – 17 lat 0 zł/0 zł 0 zł 0 zł 0 zł ✔️
Santander Bank Polska – Konto Jakie Chcę dla młodych Załóż konto 0 zł/0 zł 0 zł 0 zł 0 zł ✔️
Bank Pekao – Konto Przekorzystne dla młodych Załóż konto 13 – 26 lat 0 zł/0 zł 0 zł 0 zł 0 zł ✔️
mBank – eKonto dla młodych Załóż konto 13 – 17 lat 0 zł/0 zł 0 zł 0 zł 0 zł ✔️
Getin Bank – Konto Proste Zasady Junior Załóż konto 13 – 18 lat 0 zł/0 zł 0 zł 4,5% kwoty transakcji 0 zł ✔️
Alior Bank – Konto internetowe Załóż konto 13 – 18 lat 0 zł/0 zł 0 zł od 100 zł lub 5 zł do 100 zł 0 zł 0 zł ✔️
Credit Agricole – Konto dla Ciebie GO! Załóż konto 13 – 18 lat 0 zł/0 zł lub 3 zł1 0 zł lub 3 zł1 6 zł 0 zł ✔️
ING Bank Śląski – Konto dla dziecka Załóż konto 13 – 17 lat 0 zł/ 0 zł za pierwszą wypłatę, kolejne 2,5 zł 0 zł 0 zł z pakietem wypłat lub 4,5% kwoty transakcji 0 zł ✔️
Bank Millennium – Konto 3600 Junior Załóż konto 13 – 17 lat 0 zł/0 zł lub 5 zł1 0 zł lub 5 zł1 2,5% kwoty transakcji min. 9 zł 0 zł ✔️
T-Mobile Usługi Bankowe – Konto Freemium Załóż konto 13 – 18 lat 0 zł/0 zł pierwsze trzy wypłaty, kolejne 6 zł 0 zł pierwsze trzy wypłaty, kolejne 6 zł 0 zł pierwsze trzy wypłaty, kolejne 6 zł 0 zł ✔️

1 0 zł za wypłatę gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce po spełnieniu dodatkowych warunków banku

Jak otworzyć konto bankowe dla nieletnich?

Pierwsze konto bankowe można założyć online, w oddziale lub przez telefon. Rodzic, który ma konto w danym banku, może założyć konto dla młodych w swojej bankowości internetowej.

Obecność dziecka przy zakładaniu konta nie jest obowiązkowa. Umowę konta dla nieletnich zawsze podpisuje rodzic. Rodzic ma też pełny wgląd w rachunek dziecka i może zmieniać limity transakcyjne, czasowo zablokować wypłatę z konta czy wykonać przelew (przez system bankowości internetowej lub w oddziale, zależnie od banku).

Na liście wymaganych dokumentów poza pisemną zgodą rodzica lub opiekuna ustawowego znajdują się:

 • dokument tożsamości nastolatka: legitymacja szkolna, dowód osobisty albo paszport,
 • dokument tożsamości rodzica lub opiekuna ustawowego: dowód osobisty albo paszport,
 • dokument potwierdzający opiekę prawną nad dzieckiem (opcjonalnie),
 • potwierdzenie miejsca zamieszkania dziecka w Polsce (opcjonalnie),
 • akt urodzenia dziecka (opcjonalnie).

Jeżeli zakładamy konto online, zazwyczaj potrzebujemy wyłącznie jednego z dokumentów dziecka. Otwierając rachunek w oddziale, niezbędny będzie również dokument tożsamości rodzica.

Po osiągnięciu pełnoletniości, wymagane jest przekształcenie konta. Brak złożenia odpowiedniego wniosku może skutkować zablokowaniem rachunku.

Gdzie założyć pierwsze konto bankowe?

Zakładanie konta bankowego dla młodzieży może rodzić pewne trudności, jeżeli nie wiemy, czego oczekiwać. Atrakcyjne konto bankowe dla młodych gwarantuje:

 • bezpłatne otworzenie i prowadzenie rachunku płatniczego,
 • bezpłatne wydanie i obsługę karty debetowej,
 • bezpłatne wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w kraju i za granicą,
 • bezpłatne wpłaty gotówki we wpłatomacie,
 • dostęp do bankowości mobilnej i internetowej,
 • bezpłatne przelewy internetowe,
 • płatności mobilne BLIK, Google Pay i Apple Pay,
 • dodatkowe korzyści do konta, np. atrakcyjnie oprocentowane konto oszczędnościowe i zniżki do sklepów.

W podjęciu decyzji o wyborze właściwego konta niezwykle pomocne są różnego rodzaju zestawienia i rankingi. Aktualnie 0 zł za uruchomienie i prowadzenie konta dla młodych, wypłatę ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie oraz przelewy internetowe gwarantują: Nest Konto Samodzielne w Nest Banku, Konto Jakie Chcę dla młodych w Santander Bank Polska, Konto Przekorzystne dla młodych w Pekao S.A. oraz eKonto dla młodych w mBanku.

Warto wspomnieć, że wraz z założeniem pierwszego konta bankowego można podpisać umowę o dodatkowe produkty, w tym konto oszczędnościowe oraz lokatę. Nastolatek nie może wnioskować o debet na koncie ani o kartę kredytową.

Zalety posiadania konta dla młodych

Pierwsze konto bankowe jest krokiem w świat finansów. Uczy młodego człowieka:

 • zarządzania własnymi finansami,
 • systematycznego oszczędzania,
 • bezpiecznego korzystania z nowoczesnej bankowości.

Nastolatek ma szansę wkroczyć w świat finansów i wyrobić w sobie pozytywne nawyki. Konto bankowe dla młodych to również wygoda dla rodziców. Mogą szybko zasilić rachunek dziecka, np. kiedy jest na wakacjach lub koloniach.

Ponadto posiadanie konta bankowego dla młodzieży wiąże się z dodatkowymi korzyściami przypisanymi do rachunku. Jakie zniżki i rabaty proponują mBank Konto dla młodych i pozostałe banki? Najbardziej popularne są płatności mobilne, ale nie tylko.

Pierwsze konto bankowe – dodatkowe korzyści:

 • Nest Bank – Nest Konto Samodzielne: płatności mobilne, Nest Lokata, Nest Skarbonka,
 • Santander Bank Polska – Konto Jakie Chcę dla młodych: płatności mobilne, Program Pomagam z Santander, automatyczne oszczędzanie,
 • Bank Pekao – Konto Przekorzystne dla młodych: zniżki w programie Galeria Rabatów; elektroniczna legitymacja studencka, do 1 500 zł za polecanie konta w banku znajomym,
 • mBank – eKonto dla młodych: płatności mobilne,
 • Getin Bank Konto Proste Zasady Junior: 10 proc. zniżki w Multikinie,
 • Alior Bank – Konto internetowe: płatności mobilne,
 • Credit Agricole – Konto dla Ciebie GO!: płatności mobilne, 3 proc. na Rachunku Oszczędzam, zniżki w Klubie Rabatowym,
 • ING Bank Śląski – Konto dla dziecka: 3 proc. na koncie oszczędnościowym przez 4 miesiące, karta Visa zbliżeniowa i karta Mastercard w telefonie,
 • Bank Millennium – Konto 3600 Junior: płatności mobilne; bilety w aplikacji, konto oszczędnościowe Profit,
 • T-Mobile Usługi Bankowe – Konto Freemium: program Mastercard Priceless Specials, bonus za doładowanie telefonu T-Mobile na kartę, Heyah oraz MIX i Heyah MIX z konta.

Konto bankowe po 18 roku życia

Po 18 roku życia młody człowiek może podejmować samodzielne decyzje o wyborze konta bankowego i zawarcia umowy. Osobom startującym w dorosłość szczególnie poleca się konto dla studenta. Pozwala uniknąć zbędnych wydatków, w tym opłat za prowadzenie rachunku i podobnie jak konto dla młodzieży, zapewnia wiele ofert specjalnych.

Osoby, które nigdy nie miały konta osobistego, mogą też założyć Podstawowy Rachunek Płatniczy. PRP daje dostęp do podstawowych funkcjonalności. Jeżeli chcemy w pełni korzystać z możliwości rachunku bankowego, warto śledzić ranking kont bankowych i na podstawie stale aktualizowanego zestawienia wybrać najlepszą ofertę.

aforti finance

Dodaj komentarz

##   ## #### ######## #### ######## 
###  ### ## ##   ## ## ##   ## 
#### #### ## ##   ## ## ##   ## 
## ### ## ## ########  ## ##   ## 
##   ## ## ##   ## ## ##   ## 
##   ## ## ##   ## ## ##   ## 
##   ## #### ######## #### ######## 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze