Jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot czarterowy?

Słyszałeś o lotach czarterowych? Wyjazd z biurem podróży jest wygodny, ale nie zawsze tani. Możesz odbyć podróż marzeń po kosztach, organizując wakacje na własną rękę. Jedną z najgorszych obaw turystów jest opóźniony lot. Każda upływająca godzina kosztuje nas sporo nerwów. Pocieszeniem jest możliwość uzyskania odszkodowania za opóźniony lot czarterowy. W jaki sposób otrzymać zwrot za lot i zrekompensować sobie stracony czas?

Jak starać się o odszkodowanie za opóźniony lot czarterowy

Odszkodowanie za opóźniony lot czarterowy - prawo pasażera

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, co to jest lot czarterowy. To lot wynajętym od linii lotniczych samolotem. Wynajmują je biura podróży, które muszą zapewnić transport turystom kupującym od nich wakacje. Jeżeli biuro nie sprzeda wszystkich miejsc, również możemy nabyć bilet bez konieczności decydowania się na pełną opcję wczasów. Ceny takich biletów są dużo niższe, ale decyzja musi być szybka.

Niestety decydując się na podróżowanie samolotami, musimy liczyć się z możliwością opóźnień lotów. Ciężko się przed nimi ustrzec - może do nich dojść w każdej chwili. Dodatkową trudnością w przypadku lotów czarterowych jest zbyt mała liczba samolotów we flocie. Już mała awaria może kompletnie zaburzyć plan lotów na kolejne kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt godzin. Zgodnie z prawem, za opóźniony lot czarterowy przysługuje nam odszkodowanie.

Szczegółowe regulacje na ten temat podaje Rozporządzeniu (WE) nr 261/ 2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 lutego 2004 roku. Niniejsze przepisy odnoszą się zarówno do pasażerskich lotów rejsowych, jak również do lotów czarterowych.

Kiedy można starać się o odszkodowanie za opóźniony lot czarterowy?

Dane z 2017 roku udostępnione przez AirHelp nie są powodem do radości. Tylko na największym lotnisku w Polsce – czyli na lotnisku Chopina w Warszawie – było opóźnionych o minimum 15 minut lub odwołanych aż około 18 tys. lotów. Stanowi to około 1/4 wszystkich. Co zrobić, kiedy to właśnie my trafimy na ten felerny samolot? Przepisy ściśle wskazują, kiedy mamy prawo do rekompensaty za opóźniony lub odwołany lot.

O odszkodowanie za opóźniony lot możemy starać się w sytuacji gdy:

 • rejs został odwołany na mniej niż 14 dni przed odlotem,
 • rejs jest opóźniony o ponad 3 godziny, a wina leży po stronie przewoźnika,
 • podróżujący w wyniku opóźnienia nie zdążył dotrzeć na kolejne połączenie albo odmówiono mu wejścia na pokład.

Od czego zależy wysokość odszkodowania za opóźniony lot czarterowy? Od długości przelotu. Im dłuższa trasa, tym większa przysługiwać nam będzie rekompensata. Jednorazowo możemy otrzymać nawet 600 euro! Co za tym idzie, czteroosobowa rodzina może otrzymać ponad 10 tys. zł! To idealny budżet, aby zaplanować przyszłoroczne wakacje. Wysokość rekompensaty za opóźniony lot a długość przelotu:

 • 250 euro w przypadku lotów do 1500 km,
 • 400 euro w przypadku lotów od 1500 do 3500 km,
 • 600 euro w przypadku lotów ponad 3500 km.

Jeżeli opóźnienie samolotu wynosi ponad 5 godzin, możemy starać się o zwrot pieniędzy za bilet.

Nadzwyczajne okoliczności odwołania lotu

Pamiętajmy, że przyczyna odwołania lotu musi leżeć po stronie przewoźnika. Czynniki, na które linie lotnicze nie mają wpływu, nie są powodem do starania się o rekompensatę. Do takich okoliczności nadzwyczajnych zaliczają się m.in.:

 • warunki meteorologiczne, które uniemożliwiają lot,
 • tsunami,
 • wybuch wulkanu,
 • zamieszki,
 • strajk pracowników lotniska,
 • szereg usterek lotniczych samolotu, w tym pęknięcie nowej uszczelki w oknie samolotu (tzw. wada ukryta),
 • destabilizacja polityczna.

Odszkodowanie za opóźniony lot to nie tylko pieniądze

Pieniądze nie są jedyną rekompensatą, na jaką możemy liczyć w związku z opóźnionym lotem. W przypadku opóźnień sięgających kilkanaście godzin, przewoźnik powinien zapewnić nam opłacone miejsce w hotelu oraz transport między lotniskiem, a hotelem.

Ponadto, w przypadku każdego opóźnienia, pasażerowie mają prawo do otrzymania bezpłatnych posiłków i napojów. Ich ilość jest uzależniona od tego, jak długo czekamy na samolot.

Jak uzyskać o odszkodowanie za opóźniony lot?

Procedura ubiegania się o odszkodowanie za opóźniony lot składa się z następujących kroków:

 1. Wypełnij wniosek o odszkodowanie lub napisz samodzielnie formularz reklamacyjny.
 2. Prześlij wniosek o odszkodowanie za opóźniony lot do przewoźnika. Przewoźnik ma 30 dni na udzielenie ci odpowiedzi.
 3. Ciesz się pozytywną odpowiedzią i zwrotem za lot. Jeśli decyzja jest odmowna lub w ogóle jej nie otrzymałeś – masz prawo do złożenia skargi do Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
 4. Wypełnij formularz skargi, dołączając dowód zakupu biletu oraz potwierdzenie dokonania rezerwacji u przewoźnika. Jeśli posiadasz korespondencję z przewoźnikiem, również będzie przydatna. Pamiętaj, że należy własnoręcznie podpisać podanie, można też użyć e-podpisu. Komisję Ochrony Praw Pasażerów (KOPP) rozpatrzy nadesłane zażalenie.
 5. W razie pozytywnej odpowiedzi, prześlij decyzję do przewoźnika i czekaj na rekompensatę finansową.
 6. Jeżeli mimo pozytywnej decyzji nie otrzymałeś odszkodowania za opóźniony lot czarterowy, pora skierować sprawę do sądu cywilnego. Masz również prawo odwołać się od nieprzychylnej decyzji urzędu.

Odszkodowanie za opóźniony lot - wzór wniosku

Jak napisać wniosek o odszkodowanie za opóźniony lot? Wzór wniosku o odszkodowanie za opóźniony lot powinniśmy znaleźć na stronie przewoźnika. Jeżeli nie, możemy samodzielnie napisać list reklamacyjny, pamiętając aby zawrzeć w nim:

 • własne dane osobowe,
 • dane linii lotniczej,
 • dane dotyczące lotu (numer lotu, lotnisko odlotu, lotnisko przylotu, data rezerwacji, czas opóźnienia lotu, odległość między lotniskami, wartość kwoty, o jaką się ubiegamy),
 • numer konta bankowego, na który chcemy uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot czarterowy.

Z kolei formularz skargi w wypadku odmownej decyzji przewoźnika znajdziemy na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Pamiętaj! Skargę do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego można wnieść dopiero po wyczerpaniu procedury reklamacyjnej u przewoźnika.

Odszkodowanie za odwołany lot - jaka przysługuje rekompensata za odwołany lot

W przypadku odwołanych lotów podróżny może domagać się:

 • zwrotu kosztów biletu,
 • przekierowania na inny lot,
 • odszkodowania finansowego w takich samych kwotach, jak przy opóźnionym samolocie.

Również w razie zgubienia zarejestrowanego bagażu, jego zniszczenia bądź dostarczenia z dużym opóźnieniem, można domagać się zadośćuczynienia finansowego w wysokości do 1220 euro. Warunkiem jest zaistnienie winy po stronie przewoźnika.

Firmy zajmujące się odszkodowaniami – pomoc w odszkodowaniu za lot

Nie musimy samodzielnie starać się o odszkodowanie za opóźniony lot czarterowy. Możemy skorzystać z pomocy firm, które specjalizują się w uzyskiwaniu rekompensaty finansowej za opóźniony lot. Na rynku działa wiele firm, które w twoim imieniu zawalczą z liniami lotniczymi. Wystarczy wyszukać jedną z nich w internecie, wypełnić wniosek udostępniony na stronie i zaczekać na kontakt. Firmy nie pobierają opłat za rozpatrzenie wniosku. Dopiero, kiedy odszkodowanie zostaje przyznane, płacimy ustaloną kwotę. Zwykle jest to 25% przyznanej rekompensaty (w przypadku gdy sprawa zostanie rozwiązana polubownie). Jeśli będzie konieczne wejście na drogę sądową, firma pobierze kolejne 25%. W przypadku przegranej sprawy, nie uiszczamy żadnych kosztów.

Jak szukać lotów czarterowych?

Nie rezygnuj z lotów czarterowych tylko dlatego, że nie chcesz walczyć o odszkodowanie za opóźniony lot. Zawsze może dojść do opóźnień samolotu, niezależnie od tego, czy kupisz bilet rejsowy, czy zdecydujesz się na lot czarterem. Jak i gdzie szukać lotów czarterowych?

 1. Wejdź na stronę biura podróży, ponieważ loty czarterowe nie zawsze wyświetlają się w zwykłych wyszukiwarkach. Porównaj ceny i przebieraj w dowolnych kierunkach lotów do wybranych destynacji.
 2. Nie skupiaj się na jednym kierunku. W przypadku lotów czarterowych powinieneś bardzo elastycznie podchodzić do miejsca swojego wypoczynku. Tylko tak uda ci się znaleźć naprawdę atrakcyjne promocje!
 3. Może się okazać, że samolot wylatuje za jeden-dwa dni. To opcja dla spontanicznych osób. Musisz mieć kilka dni urlopu w zapasie i najlepiej już spakowaną walizkę.
 4. Bądź cierpliwy. Okazje cenowe mogą przytrafić się w najmniej spodziewanym momencie. Nieplanowane wakacje będą wspaniałym oderwaniem od codzienności!

Zanim będziesz sprawdzać loty, zweryfikuj stan swojego konta. Możesz spędzić wymarzone wakacje dzięki szybkiej pożyczce. Będziesz mieć gwarancję, że nie zabraknie ci środków i kupisz bilet w atrakcyjnej cenie od razu, kiedy pojawi się w ofercie! Pożyczanie na wakacje jest proste i bezproblemowe. Szeroka oferta chwilówek i pożyczek ratalnych pozwala starać się o zastrzyk gotówki bez wychodzenia z domu.

Jak sfinansować urlop - oferty pożyczek na wakacje

Pożyczka na wakacje to pożyczka bez zaświadczeń i formalności. Wystarczy dowód osobisty, aby uzyskać dodatkowe środki i spędzić wspaniały czas z rodziną. Wybierz między chwilówką, a pożyczką na raty  i wybierz się na wakacje marzeń!

5 najlepszych ofert chwilówek na wakacje:

 • Extraportfel: do 6000 zł na 45 dni dla stałych klientów i do 3000 zł za darmo przy pierwszej umowie,
 • NetCredit: do 5000 zł na 30 dni dla stałych klientów i do 3000 zł za darmo przy pierwszej umowie,
 • Wandoo: do 5000 zł na 30 dni dla stałych klientów i do 2500 zł za darmo przy pierwszej umowie,
 • MoneyMan do 4000 zł na 4 miesiące dla stałych klientów i do 1500 zł za darmo przy pierwszej umowie,
 • Kuki.pl: do 10 000 zł na 30 dni dla stałych klientów i do 3000 zł za darmo przy pierwszej umowie.

5 najlepszych ofert ratalnej pożyczki na wakacje:

 • MoneyMan na raty: do 4500 zł na 4 miesiące,
 • SuperGrosz: do 15 000 zł na 48 miesięcy, w tym pierwsza pożyczka za darmo przy spłacie w ciągu 30 dni,
 • Monedo Now: do 10 000 zł na 24 miesiące,
 • Ferratum na raty: do 10 000 zł na 24 miesiące,
 • Efino: do 10 000 zł na 24 miesiące.

Nawet, jeśli to tobie przytrafi się spóźniony samolot, nie musisz martwić się o niepotrzebnie wydane pieniądze. Już wiesz, jak starać się o odszkodowanie za opóźniony lot czarterowy. Złóż wniosek i walcz o swoje prawa!

Aktualności

CreamFinance zmienia się w AvaFin!

Redakcja Loando pragnie poinformować, że CreamFinance...

CreamFinance świętuje 10 urodziny!

W imieniu grupy Loando składamy najlepsze życzenia...

Patric Koeck został nowym CEO w Grupie Creamfinance

Od 15 stycznia 2020 r. stanowisko CEO w Grupie Creamfinance...

Reklama VIA SMS - sprawdź na co przeznaczyć pożyczkę!

VIA SMS to firma pożyczkowa, która nieustannie się...

Kto zostanie Liderem IT?

Już po raz szósty firmy z branży IT staną w szranki,...

Darmowe pożyczki
Finbo
5000 zł / 30 dni
Netcredit
10000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
3000 zł / 30 dni
Miloan
3000 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni
Ekspres Pożyczka
5000 zł / 30 dni
Feniko
1000 zł / 30 dni
OROS.pl
5000 zł / 30 dni
Crezu
5000 zł / 60 dni

Dodaj komentarz

##   ## ####### ##  ## ##   ## ##   ## 
## ## ## ##   ## ##  ## ##   ## ##   ## 
## ## ## ##   ## ## ##  ##   ## ##   ## 
## ## ## ##   ## #####  ##   ## ##   ## 
## ## ## ##   ## ## ##  ##   ## ##  ## 
## ## ## ##   ## ##  ## ##   ##  ## ##  
 ### ###  ####### ##  ## #######   ###  

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze

karoll 2019-05-07 19:19:55 #3299
fakt, na rynku działa wiele firm, ale ze względu na szybkie działania i skuteczną pomoc korzystam z Givt -u. Z linii lotniczych korzystam dość często, więc i przytrafiają się różne opóźnienia, odwołania itp...Więc korzystam z udogodnień bez wychodzenia z domu
Odpowiedz
emma 2019-05-24 21:27:13 #3361
Też mi się trafił pechowy lot, próbowałam sama załatwić odszkodowanie, odrzucili z powodu jakichś głupot, zastanawiam się czy się nie zwrócić do Givt, chyba sama weryfikacja czy odszkodowanie się należy jest darmowa?
Odpowiedz
Maciarenka 2019-06-16 20:55:11 #3447
tak w givt zweryfikują ci za darmo, ja jestem ze współpracy z nimi zadowolona, kontakt szybki, wszystko załatwione bez problemowo, jak miałam jakieś pytania to szybko dostawałam info co się dzieje. Najważniejsze, że sprawa zakończona sukcesem.
Odpowiedz
Basia 2019-03-11 11:04:55 #3041
Odzyskałam większość odszkodowania dzięki firmie Refundis, bo jak sama napisałam, to dostałam informację że opóźnienie wydarzyło się z przyczyn niezależnych od Lotu. Widać linie lotnicze wcale nie traktują pasażerów tak fair, skoro zwykły wniosek o odszkodowanie kończy się niczym, a po interwencji prawników kasa szybko wpływa na konto.
Odpowiedz
Katarzyna 2018-08-27 00:11:57 #2285
U nas nie było tak łatwo, linie lotnicze miały ciągle jakieś wymówki, a ile można się odwoływać. Już mieliśmy zrezygnować, ale znajomy nam podpowiedział, ze spróbować odzyskać kase przez givt, jemu bardzo pomogli, więc jesteśmy dobrej myśli.
Odpowiedz