Leasing czy kredyt? Poznaj różnice!
Założenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością znalezienia źródła finansowania przedsiębiorstwa. Umowa leasingu może być szansą na rozwój biznesu przy małym udziale kapitału własnego. Starać się możemy o leasing wszystkiego, co pomoże prowadzić własny biznes. Jest to alternatywa dla pożyczki i kredytu dla firm. Nie przeszkodzi tu nawet niska zdolność kredytowa!
Źródła finansowania przedsiębiorstwa leasing i kredyt
Założenie przedsiębiorstwa to nie wszystko. Konieczny jest kapitał, by firma mogła działać i się rozwijać. Nawet doświadczeni przedsiębiorcy mogą borykać się z chwilowymi problemami finansowymi, szczególnie jeśli decydują się na wiele inwestycji. Z tego powodu wiele instytucji finansowych wprowadza oferty kredytów i pożyczek dla firm.
Źródła finansowania majątku przedsiębiorstwa są wykazywane w jego bilansie jako pasywa. Sposób pozyskiwania kapitału obcego zależy w głównej mierze od etapu rozwoju firmy, jej wielkości i perspektyw wzrostu. Popularne źródła finansowania działalności to m.in.
- leasing (rozwiązanie długoterminowe),
- kredyt dla firm (rozwiązanie krótkoterminowe),
Leasing czy kredyt - podstawowe różnice
Wielu przedsiębiorców mierzy się z dylematem, który dotyczy sposobu finansowania. Jedni stawiają na leasing, inni na kredyt gotówkowy dla firm. Obie metody mają swoje wady i zalety. Prócz tego znacząco się od siebie różnią. Co wybrać?
Leasing | Kredyt |
---|---|
od klienta wymaga się zwykle jedynie oświadczeń o wysokości dochodów | od klienta wymaga się stosownych zaświadczeń o zarobkach oraz dopełnienia innych formalności |
firma leasingowa jest właścicielem samochodu, leasingobiorca tylko jego użytkownikiem | kredytobiorca staje się właścicielem pojazdu, kupując go za środki finansowe otrzymane od banku |
firma leasingowa nie wymaga zwykle zabezpieczeń transakcji (czasem pobiera wyższą opłatę wstępną) | bank często wymaga zabezpieczenia kredytu w postaci przewłaszczenia częściowego lub zastawu rejestrowego |
wkład własny wynosi do 10 proc. wartości pojazdu | wkład własny wynosi ok. 20 proc. wartości pojazdu |
w koszty uzyskania przychodu możemy wliczyć całą ratę | w koszty uzyskania przychodu wliczymy wyłącznie część odsetkową raty |
koszty całkowite są nieco wyższe niż w przypadku kredytu, można je jednak zminimalizować rabatami | koszty całkowite są często niższe niż w przypadku leasingu |
krótki okres finansowania | długi okres finansowania |
wnioskujemy o prawo użytkowania przedmiotu na określonych warunkach | wnioskujemy o środki finansowe na zakup przedmiotu |
Co to jest leasing i dlaczego warto z niego skorzystać?
Od ponad 20 lat branża leasingowa rozwija się na polskim rynku. Jest ona dobrym odzwierciedleniem przyszłych trendów w krajowej gospodarce. Obecnie leasing stał się obok kredytu głównym źródłem finansowania inwestycji. Leasing to forma finansowania inwestycji, która łączy w sobie cechy umowy dzierżawy i kredytu.
Leasingobiorca ma prawo do używania towarów niebędących jego własności w zamian za miesięczne opłaty z tytułu używania przedmiotu leasingu. Spłacana jest tym samym wartość leasingowanego sprzętu. Wśród rodzajów umowy leasingu najpopularniejsze są dwie:
- leasing operacyjny (usługowy)
- leasing finansowy (kapitałowy).
Leasing operacyjny trwa relatywnie krótko. Leasingodawca jest właścicielem przedmiotu i dokonuje amortyzacji, czyli odliczenia podatku od środków trwałych. Ten typ leasingu jest preferowany przez nowych przedsiębiorców oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Na jego koszt składają się raty leasingowe, opłata wstępna, wydatki związane z eksploatacją przedmiotu i ubezpieczenie.
Czas leasingu finansowego jest zbliżony do przewidywanego okresu użytkowania przedmiotu. Zazwyczaj umowa podpisywana jest na 5-7 lat. Pożyczkobiorca może być właścicielem przedmiotu od wejścia w życie umowy lub ma on możliwość nieodpłatnego przejęcia lub nabycia przedmiotu leasingu po wygaśnięciu terminu umowy. Na koszt uzyskania przychodu składają się odpisy amortyzacyjne, część odsetkowa raty leasingowej, wydatki związane z eksploatacją przedmiotu i ubezpieczenie.
Co można wziąć w leasing?
Z danych ZP wynika, że w pierwszym kwartale 2018 r. polska branża leasingowa odnotowała wzrost o 21,1 proc., a łączne jej finansowanie w tym czasie wyniosło 18,6 mld zł. Aż 46,4 proc. tej kwoty przeznaczono na pojazdy osobowe, dostawcze i ciężarowe do 3,5 tony. I chociaż leasing samochodu jest najpopularniejszym przedmiotem zawieranych umów, to nie jest on jedynym.
W dużym uproszczeniu w leasing można wziąć wszystko, co będzie przydatne do prowadzenia biznesu. Część firm leasingowych specjalizuje się tylko w niektórych branżach i tylko przemysłowej skali sprzętu. Dlatego tylko wybrane zgodzą się na leasing sprzętu medycznego, komputerowego czy tego potrzebnego w branży filmowej i dziennikarskiej. Rolnicy zaś mogą starać się o leasing ciągników, specjalistycznych naczep i urządzeń.
Wiele firm leasinguje tylko sprzęt cechujący się dużym płynnym rynkiem i niską utratą wartości w czasie. Prawdą jest jednak, że klient posiadający bardzo dobrą zdolność leasingową może wyleasingować niemal każdy sprzęt. Należy tylko poszukać firmy, która będzie spełniała nasze potrzeby.
Leasing nieruchomości i leasing pracowniczy - na czym polega?
Ciekawą możliwością jest leasing nieruchomości, które przedsiębiorca może wykorzystać wedle własnych potrzeb lub zdecydować się na wynajem. Głównie są to budynki i lokale biurowe oraz magazyny i hale produkcyjne.
Leasing pracowniczy zaś to nic innego jak wynajęcie pracownika od zatrudniającej go agencji pracy tymczasowej. Przedmiotem umowy nie jest sam pracownik, a wykonywana przez niego usługa. To opcja stosowana w przypadku konieczności zatrudnienia osoby o określonych kwalifikacjach i na krótki okres czasu, która musi wykonać konkretne zadanie.
Poznaj wady i zalety leasingu
Rozważając wzięcie leasingu potrzebnego przedmiotu warto obliczyć jego średni koszt. Pomocny może okazać się kalkulator leasingowy online. Umożliwi on zorientowanie się w wysokości rat miesięcznych i nominalnym koszcie całkowitym. Wystarczy wybrać rodzaj przedmiotu i wpisać dane.
Leasing, jak każda zewnętrzna forma finansowania firmy, ma dodatnie i ujemne strony Bez wątpienia jednak jest to rozwiązanie bardzo wygodne. Leasingodawcy biorą na siebie wiele obowiązków związanych z zakupem, ubezpieczeniem i konserwacją sprzętu oraz likwidacją szkód.
Zalety leasingu:
- rozwój biznesu przy małym udziale własnego kapitału,
- możliwy nawet przy niskiej zdolności kredytowej,
- nie powiększa zadłużenia i pomaga w podtrzymaniu dobrego wizerunku firmy,
- za opóźnienie spłaty nie trafia się do BIK-u
- krótszy proces weryfikacji wnioskodawców i elastyczne warunki umowy
- raty leasingu operacyjnego stanowią w całości koszt uzyskania przychodu, w wyniku czego płacimy niższe podatki,
- suma aktywów nie ulega zmianie przy jednoczesnym wzroście zysku,
Wady leasingu:
- brak możliwości wcześniejszego wypowiedzenia umowy,
- w razie utraty przedmiotu leasingu nadal obowiązuje płacenie rat do czasu końca umowy,
- niechętne finansowanie starszych/używanych przedmiotów,
- przedmiot nie należy do nas do końca umowy więc w przypadku upadłości firmy leasingowej może on zostać przejęty przez wierzycieli,
- czasem wymagany jest wkład własny,
Zdolność leasingowa - co wpływa na ocenę wnioskodawcy?
Nie zdolność kredytowa jest tu wyznacznikiem otrzymania umowy leasingu, ale zdolność leasingowa pożyczkobiorcy. Kryteria, które na nią wpływają to m.in.
- obroty firmy - zwykle kwota możliwego do otrzymania leasingu nie przekracza 50-60 proc. rocznego obrotu firmy. Szansę na jeszcze lepsze umowy mają klienci z bardzo dobrą historią kredytową i długim stażem pracy w branży,
- zysk firmy - powinien być wyższy niż 12 rat leasingowych, przy czym każda kolejna maszyna zwiększa produktywność i dochód firmy a każda inwestycja zmniejsza roczny zysk,
- okres działalności firmy - wiele firm udziela leasingu tylko firmom z pewnym stażem działalności. W przypadku nowych może być konieczny poręczyciel,
- wpisy w BIK i bazach dłużników - wnioskujący o leasing są zazwyczaj sprawdzani w bazach BIK, BIG, Infomonitor, BRKN, KRD. Negatywna historia może ale nie musi wykluczać otrzymanie umowy,
- majątek firmy - w jego skład wchodzą posiadany przez firmę budżet, udziały w innych firmach oraz nieruchomości, maszyny i środki transportu. Przy jednoosobowych działalnościach gospodarczych brany pod uwagę jest także majątek prywatny właściciela,
- zobowiązania firmy - czyli po prostu jej zadłużenie. W jego skład wchodzą poza długami prywatnymi właścicieli także zaciągnięte kredyty, pożyczki pozabankowe, poręczenia i leasingi,
- wskaźniki - do najważniejszych należą: wskaźnik ogólnego zadłużenia i zadłużenia kapitałów własnych, płynności bieżącej i szybkiej, rotacji należności i zapasów, rentowności.
Czasem klienci mogą liczyć na uproszczenie procedury. Nawet niewysokie wyniki firmy lub posiadanie zadłużenia nie wyklucza szansy na podpisanie umowy leasingu.
Kredyt na firmę - kiedy się opłaca?
Dwa najpopularniejsze kredyty dla przedsiębiorców to kredyt inwestycyjny i kredyt obrotowy. Oba wymagają odpowiedniego stażu biznesowego. Kredyt inwestycyjny dla firm przeznaczony jest na konkretną inwestycję. Oferuje stosunkowo długi okres kredytowania, jednak często bank wymaga dodatkowego zabezpieczenia, np. w formie nieruchomości należącej do firmy.
Kredyt obrotowy dla firm zazwyczaj udzielany jest na 90, 180 bądź 360 dni. Skierowany jest głównie do przedsiębiorców zajmujących się handlem. Pokrywają wydatki związane z bieżącą działalnością firm i mogą być nawet w obcej walucie.
Zalety kredytu dla firm:
- możliwość dopasowania wysokości zobowiązania do potrzeb,
- dowolność w dysponowaniu środkami,
- przy przedmiotach używanych można wyższą kwotę odliczać od podatku środków trwałych,
- większa elastyczność w wyborze zabezpieczenia zobowiązania o dużej wartości,
- możliwość wcześniejszej spłaty,
- przy uszkodzeniu sprzętu przedsiębiorca nie musi starać się o zgodę na przelanie odszkodowania bezpośrednio na jego konto.
Wady kredytu dla firm:
- niższe koszty uzyskania przychodu,
- mniejsza elastyczność umowy,
- w przypadku zalegania z płatnością trafienie do rejestru BIK i KRD,
- znaczne obciążenie zdolności kredytowej.
Pożyczka leasingowa – alternatywa dla kredytu lub leasingu
Firmy leasingowe umożliwiają finansowanie inwestycji także w inny sposób. Coraz większą popularnością cieszą się oferowane przez nie pożyczki leasingowe, wykorzystywane najczęściej na zakup maszyn, urządzeń i pojazdów. Ten typ zobowiązania łączy w sobie zarówno cechy umowy kredytu i umowy leasingowej. Proces weryfikacji wnioskodawcy jest prostszy, krótszy i mniej restrykcyjny niż przy produktach bankowych - np. kredytach gotówkowych.
Pożyczka leasingowa może być wykorzystana tylko do finansowania środków trwałych. Nie ma możliwości przeznaczenia jej na bieżące wydatki i inwestycje. O ile minimalny czas trwania umowy leasingu operacyjnego wynosi zazwyczaj 2–3 lata, to przypadku pożyczki leasingowej ograniczenia narzucić może tylko leasingodawcy. Najczęściej oferują oni pożyczki na okres od 6 miesięcy do nawet 6–7 lat.
Artykuły
Kiedy brakuje nam pieniędzy, pierwszą myślą jest pożyczka...
Można śmiało stwierdzić, że klientów instytucji pozabankowych...
Według danych GUS z 2018 roku, bezrobocie spada, ale...
Jeżeli planujesz wejść w związek małżeński, a nie masz...
W popularnej sieci odzieżowej Zara wyprzedaż letnia...
Bardzo często gdy planujemy złożyć wniosek o chwilówkę...
Dodaj komentarz
Komentarze