Jak obliczyć koszt kredytu i pożyczki?

W życiu niejednokrotnie może zdarzyć się sytuacja, kiedy będziemy potrzebowali dodatkowych pieniędzy. W takiej sytuacji, nie warto zdawać się na przypadek. Jeżeli nie znamy żadnej zaufanej instytucji finansowej, warto przede wszystkim skorzystać z różnego rodzaju kalkulatorów odsetek od pożyczki, pozwalających poznać przybliżony koszt zobowiązania. Jeśli natomiast chcemy poznać wszelkie koszty należności, z pomocą przyjdą nam tzw. kalkulatory RRSO.

Ocena
(2)
Kwota / Okres
1000 zł / 12 mies.
Koszt
68,94 zł
Zobacz
Ocena
(3)
Kwota / Okres
1000 zł / 12 mies.
Koszt
62,71 zł
Zobacz
Ocena
(12)
Kwota / Okres
1000 zł / 4 mies.
Koszt
17,33 zł
Zobacz
Ocena
(4)
Kwota / Okres
10000 zł / 10 mies.
Koszt
805,99 zł
Zobacz
Ocena
(5)
Kwota / Okres
1000 zł / 6 mies.
Koszt
112,26 zł
Zobacz
Zobacz cały Ranking kredytów gotówkowych - czerwiec 2024

Kalkulator odsetek od pożyczki – jak znaleźć najlepszą ofertę?

Wiele osób regularnie zaciąga zobowiązania finansowe od zaufanych firm pożyczkowych. Część osób  zmaga się bowiem z zaległymi należnościami lub dawnymi długami, których nie są w stanie spłacić w oparciu o comiesięczne dochody. Większość pożyczkobiorców potrzebuje jednak pieniędzy na nagłe, nieprzewidziane wydatki, niemożliwe do zrealizowania bez jakiegokolwiek wsparcia finansowego.

Szukając odpowiedniej oferty pożyczki po raz pierwszy, można mieć poważny problem ze znalezieniem najbardziej korzystnej propozycji. Na rynku istnieje bowiem kilkadziesiąt instytucji spoza sektora bankowego, a każda z nich kusi klienta innymi warunkami umowy. Nowi klienci rzadko wiedzą, na jakie koszty należności powinni w szczególności zwracać uwagę.

Jeśli nigdy nie zaciągaliśmy żadnego zobowiązania finansowego, a zależy nam np. na wzięciu taniej pożyczki na święta lub na sylwestrowy wyjazd z rodziną, powinniśmy skorzystać z tzw. kalkulatora odsetek. Dzięki niemu, możemy w łatwy sposób obliczyć koszt potencjalnej należności.

Jak działa kalkulator odsetek od pożyczki?

Zanim zaciągniemy pożyczkę lub kredyt, warto przeanalizować domowy budżet oraz swoje możliwości finansowe. Następnie, używając jednego z dostępnych w internecie kalkulatorów odsetek od pożyczki, mamy możliwość oszacowania kosztów potencjalnego zobowiązania oraz wysokość pojedynczych rat. Aby skorzystać z kalkulatora, wystarczy uzupełnić odpowiedni formularz, podając ustalone z pożyczkodawcą oprocentowanie oraz terminy zaciągnięcia i zwrotu należności.

Dzięki wspomnianemu rozwiązaniu, kredytobiorca ma również możliwość sprawdzenia dodatkowych kosztów, wynikających z nieterminowej spłaty pożyczki. Służy do tego tzw. kalkulator odsetek ustawowych, a także kalkulator odsetek maksymalnych. Oba narzędzia działają w oparciu o art. 481 § 2 K.C[1] oraz 359 § 2 K.C.[2]

Trzeba mieć jednak świadomość, że odsetki nie stanowią jedynego elementu, który wchodzi w skład całkowitego kosztu pożyczki. W celu poznania pełnej kwoty danego zobowiązania finansowego, powinniśmy raczej skorzystać z tzw. kalkulatora RRSO.

Dzięki kalkulatorowi RRSO poznamy koszt pożyczki w ujęciu rocznym

Jak obliczyć rzeczywistą roczną stopę oprocentowania? – kalkulator RRSO

RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, to wskaźnik, który określa całkowity koszt kredytu, pożyczki pozabankowej lub zobowiązania w SKOK-u. Jest on wyrażony w formie procentowej i umożliwia poznanie faktycznej sumy, którą zapłaci klient, jeżeli należność wziął na co najmniej 12 miesięcy.

W skład RRSO wchodzą takie zmienne, jak:

 • Oprocentowanie nominalne danego zobowiązania w skali roku;
 • Stała prowizja za udzielenie należności;
 • Kapitalizacja odsetek;
 • Pełny okres kredytowania;
 • Typ raty (malejąca lub równa) oraz jej wysokość;
 • Różne opłaty dodatkowe (np. opłata przygotowawcza, administracyjna, itd.).

Samodzielne obliczenie RRSO może się dla wielu osób okazać nazbyt skomplikowane. Wartość procentowa jest bowiem opracowywana, podobnie jak np. wewnętrzna stopa zwrotu kredytu, w oparciu o zlożone wzory matematyczne. Z tego względu, zdecydowana większość banków oraz instytucji pożyczkowych udostępnia na swoich portalach tzw. kalkulatory RRSO.

Korzystanie z podobnego narzędzia jest niezwykle proste i nie wymaga rejestracji na stronie pożyczkodawcy. Aby poznać RRSO kredytu lub pożyczki, wystarczy określić kwotę oraz termin spłaty należności. Dokonuje się tego za pomocą wygodnych, interaktywnych suwaków. Dzięki temu, całkowity koszt zobowiązania można poznać już podczas dobierania oferty.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o kredycie konsumenckim, instytucje finansowe mają prawny obowiązek informowania swoich klientów o wszelkich kosztach danej pożyczki[3]. W związku z tym RRSO zobowiązania poznamy jeszcze przed zawarciem umowy. 

Inne sposoby na wybranie korzystej ofert pożyczkowej

Istnieją również innego rodzaju narzędzia oraz instytucje, znacznie ułatwiające podjęcie decyzji o wyborze najbardziej korzystnej oferty. Należą do nich porównywarki pożyczek, pośrednicy finansowi, a także comiesięczne rankingi chwilówek i pożyczek na raty. Warto też zwrócić uwagę n a rankingi pożyczek bez BIK. Takie zestawienia zbierają pożyczki, z których mogą skorzystać osoby z kiepską historią kredytową. 

Rankingi pożyczek pomogą w wyborze najlepszej oferty

Porównywarka pożyczek pozabankowych

Chcąc wybrać najbardziej korzystne zobowiązanie, większość pożyczkobiorców analizuje poszczególne warunki uzyskania należności w serwisach konkretnych instytucji finansowych. Dzięki tzw. porównywarkom pożyczek, klient ma możliwość zapoznania się z wieloma ofertami jednocześnie.

Porównywarki skupiają takie dane, jak minimalna oraz maksymalna kwota pierwszej i kolejnej pożyczki, termin spłaty należności, a także wysokość prowizji oraz oprocentowania. Dzięki porównywarkom, zwykle można również zdobyć informacje na temat możliwości przedłużenia spłaty zobowiązania, czy też uzyskania pożyczki bez weryfikacji w bazach dłużników.

Ponadto, każda z firm figurujących w zestawieniach na ogół posiada krótki opis, w którym znajdują się najważniejsze elementy, cechujące daną firmę. Klient ma również możliwość zapoznania się z wadami oraz zaletami danej instytucji.

Pośrednictwo finansowe

Pośrednicy finansowi działają na podobnej zasadzie, co porównywarki. Usługa ta jest jednak dużym ułatwieniem dla potencjalnych klientów, ponieważ najbardziej korzystne oferty pożyczki wybiera za nas instytucja pośrednicząca. Wnioskodawca musi jedynie wypełnić stosowny formularz, w którym podaje kwotę pożyczki oraz preferowany okres spłaty.

Pośrednik przeprowadza wstępną weryfikację pożyczkobiorcy i ocenia jego zdolność kredytową. Następnie wysyła zapytania do wielu firm na raz, a klient ma możliwość wyboru najbardziej atrakcyjnej oferty. Należy jednak mieć świadomość, że usługi pośredników finansowych są dość kosztowne, dlatego bardziej opłacalne jest samodzielne użycie kalkulatora odsetek lub skorzystanie porównywarki szybkich pożyczek.

Ranking pożyczek pozabankowych

Ostatnim z niezwykle przydatnych narzędzi finansowych są rankingi pożyczek. Ich ideą jest zestawienie najlepszych firm spoza sektora bankowego w jednym miejscu. Rankingi pozwalają ocenić, jak dana instytucja prezentuje się na tle innych przedsiębiorstw oferujących chwilówki, pożyczki na raty lub zobowiązania dla firm.

Rankingi opracowywane są co miesiąc, przede wszystkim w oparciu o popularność wybranych ofert wśród pożyczkobiorców. Zestawienia przygotowywane są wyłącznie przez ekspertów i specjalistów z branży pożyczkowej, toteż podobnie jak kalkulatory i porównywarki, stanowią niezwykle rzetelne źródło informacji dla potencjalnego klienta.


[1] Art. 481. Odsetki za opóźnienie w spełnianiu świadczeń pieniężnych, https://www.arslege.pl/odsetki-za-opoznienie-w-spelnianiu-swiadczen-pienieznych/k9/a5019/
[2] Art. 359. KC źródła i wysokość odsetek, https://www.lexlege.pl/kc/art-359/
[3] Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim, http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20111260715

 

kredyt gotówkowy porady

Kredyt konsolidacyjny - PKO, Alior, Citi, Santander Consumer

Czym jest kredyt konsolidacyjny? Najprościej mówiąc...

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt gotówkowy?

Zastanawiasz się, czy zarabiasz wystarczająco dużo...

Pierwszy kredyt – jak dostać kredyt gotówkowy po raz pierwszy?

Młodzi ludzie w wieku 18-35 lat coraz częściej zgłaszają...

Kredyt bez prowizji – w którym banku?

Oferta kredytu bez prowizji wydaje ci się zbyt piękna,...

Dodaj komentarz

########   ###  ######## ##  ## ######## 
##   ##  ## ##   ##   ## ## ##   ## 
##   ## ##  ##   ##   ####  ##   ## 
######## ##   ##  ##    ##  ######## 
##   ## #########  ##    ##  ##  ##  
##   ## ##   ##  ##    ##  ##  ## 
######## ##   ##  ##    ##  ##   ## 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze

Maria 2018-01-04 19:55:46 #1525
Bardzo dobry artykuł! Jak ktoś jest pożyczkowym świeżakiem łatwo go zrobić w balona- takie artykuły są potrzebne.
Odpowiedz