Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny

Pożyczkę hipoteczny i kredyt hipoteczny łączy jednakowe zabezpieczenie. Każdy z tych produktów bankowych jest zabezpieczony hipoteką. Nie oznacza to, że pojęć tych można używać zamiennie! Jakie są różnice między pożyczką hipoteczną a kredytem hipotecznym? Sprawdź, jeśli chcesz pożyczyć od banku większą kwotę. Co jest łatwiej uzyskać i jakie są warunki pożyczki i kredytu hipotecznego? Warto wiedzieć, zanim złożysz wniosek.

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny
1.
Zobacz
(2)
2.
Zobacz
(8)
3.
Zobacz
(6)
Zobacz cały Ranking kont osobistych - kwiecień 2024

Najtańsza pożyczka hipoteczna – gdzie?

Gdzie wnioskować o najtańszą pożyczkę hipoteczną? W tabeli poniżej porównujemy aktualne oferty pożyczki hipotecznej pod kątem kwoty pożyczki, okresy kredytowania, wysokości finansowania oraz wysokości RRSO (stan na październik 2019).

Bank Weź pożyczkę Maks. kwota Maks. czas spłaty Wysokość finansowania RRSO
Citi Handlowy Weź pożyczkę 2 000 000 zł 20 lat Do 70% wartości nieruchomości 5,04%
Santander Bank Polska Weź pożyczkę 500 000 20 lat Do 60% wartości nieruchomości 6,13%
PKO BP Weź pożyczkę Ustalana indywidualnie 20 lat Do 60% wartości nieruchomości 6,32%
Bank Millennium Weź pożyczkę Ustalana indywidualnie Ustalany indywidualnie Do 70% wartości nieruchomości 6,51%
ING Bank Śląski Weź pożyczkę Ustalana indywidualnie 25 lat Do 80% wartości nieruchomości 6,96%

Co to jest pożyczka hipoteczna?

Pożyczka hipoteczna to pożyczka zabezpieczona wpisem do hipoteki. Oznacza to, że jeśli posiadamy dom, mieszkanie, lokal lub działkę możemy otrzymać od banku dodatkowe środki pod zastaw wybranej nieruchomości. Nieruchomość stanowi zabezpieczenie kredytu, a my korzystamy z pożyczki na atrakcyjnych warunkach. Jedną z zalet pożyczki jest długi okres kredytowania, nawet 25 lat.

Nieruchomość powinna być własnością kredytobiorcy, ale bank może dopuścić sytuację, w której należy ona do osoby trzeciej. Warunkiem jest jej zgoda i wyrażenie przyzwolenia przez instytucję bankową. Nieruchomość nie powinna być obciążona hipoteką, choć tutaj również zdarzają się wyjątki. Możemy starać się o pożyczkę hipoteczną i ustanowić jako zabezpieczenie nieruchomość obciążoną kredytem. Należy jednak składać wniosek o pożyczkę w tym samym banku, w którym posiadamy tenże kredyt hipoteczny.

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel

Pożyczka hipoteczna jest pożyczką na dowolny cel. Nie musimy informować banku, na co przeznaczymy pieniądze. Jest jeden haczyk. Pożyczki nie można spożytkować na wydatki związane z działalnością gospodarczą! To jedyne ograniczenie, jakie stawiają banki.

Możemy wziąć pożyczkę hipoteczną na dowolne bieżące potrzeby konsumpcyjne, np. na duże zakupy, wakacje czy zakup samochodu. Nawet na spłatę posiadanych zobowiązań kredytowych, aby wkrótce nie zastanawiać się, co może zabrać komornik. Nieuregulowane zobowiązania mogą wpędzić nas w kłopoty! Warto skorzystać z oferty instytucji bankowych i pozabankowych, i brać kredyty oraz pożyczki online, ale zawsze należy zwracać pieniądze w terminie.

Przeznaczeniem pożyczki hipotecznej może być także inny cel związany z nieruchomością, np. zakup działki letniskowej czy działki rekreacyjnej, bądź zakup lub budowa domu.

Pożyczka hipoteczna – warunki

Z oferty pożyczki hipotecznej mogą korzystać osoby, które:

 • ukończyły 18 rok życia,
 • posiadają dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość,
 • posiadają nieruchomość, która może stanowić zabezpieczenie pożyczki lub mają zgodę osoby trzeciej na hipotekę jej domu, mieszkania, lokalu czy działki,
 • mają zdolność kredytową, umożliwiającą spłatę rat,
 • prawidłowo wypełniły wniosek o pożyczkę hipoteczną,
 • dostarczyły zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu,
 • dostarczyły dokumenty dotyczące nieruchomości.

Jeżeli spełniamy powyższe wymagania i chcemy otrzymać pożyczkę hipoteczną, musimy skontaktować się ze specjalistą wybranego banku przez internet lub telefon. Możemy też osobiście odwiedzić oddział w celu poznania szczegółów oferty i wypełnienia wniosku.

Kwota pożyczki hipotecznej

Kwota pożyczki hipotecznej może być zdecydowanie wyższa niż maksymalna kwota kredytu gotówkowego, ponieważ bank otrzymuje pewne zabezpieczenie w postaci nieruchomości. W razie braku spłaty rat przejmuje nasz dom, mieszkanie, lokal lub działkę, odzyskując pożyczone nam pieniądze.

Maksymalna kwota pożyczki hipotecznej może sięgać nawet 80 procent wartości nieruchomości. To, jaką sumę otrzymamy od banku, zależy również od:

 • wysokości naszych dochodów,
 • źródła wynagrodzenia,
 • aktualnych zobowiązań finansowych,
 • liczby osób na utrzymaniu,
 • miejsca zamieszkania,
 • naszego wieku.

Bank dokładnie oceni naszą zdolność kredytową i przyzna nam kwotę pożyczki dostosowaną do aktualnych możliwości finansowych. Pożyczka jest udzielana w PLN. Spłaty pożyczki dokonujemy w ratach równych lub malejących. Możliwy jest wcześniejszy zwrot całej pożyczonej kwoty.

Pożyczka hipoteczna – oprocentowanie

Pożyczka hipoteczna charakteryzuje się atrakcyjnym oprocentowaniem, niższym niż oprocentowanie kredytu gotówkowego. Dzięki temu miesięczna rata nie jest tak dużym obciążeniem dla naszego budżetu.

Banki udzielają pożyczek hipotecznych z oprocentowaniem zmiennym lub stałym w okresie pierwszych 5 lat kredytowania. Po upływie tego czasu kredyt przechodzi na oprocentowanie zmienne. Oprocentowanie zmienne jest zależne od sumy stopy referencyjnej i marży banku. Marża banku zależy od kwoty kredytu, wartości nieruchomości będącej zabezpieczeniem pożyczki i posiadania dodatkowych produktów, np. konta bankowego z wpływem wynagrodzenia na to konto czy ubezpieczenia kredytu.

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny – różnice. Podsumowanie

Temat: „Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny” jest bardzo istotny dla każdego, kto chce wziąć kredyt zabezpieczony nieruchomością. Poniżej podsumowujemy różnice między kredytem hipotecznym a pożyczką hipoteczną, aby usystematyzować przedstawione informacje i pomóc w dokonaniu wyboru właściwego produktu bankowego!

Cecha Pożyczka hipoteczna Kredyt hipoteczny
Zabezpieczenie Hipoteka Hipoteka
Cel Dowolny Określony
Wkład własny Niewymagany Wymagany
Oprocentowanie Zmienne lub stałe w okresie pierwszych 5 lat kredytowania Zmienne lub stałe w okresie pierwszych 5 lat kredytowania
RRSO 5,04%-6,96% 3,51%-5,52%
Kwota Do 2 000 000 zł Do 10 000 000
Czas spłaty Do 25 lat Do 35 lat
Wysokość finansowania Do 80% wartości nieruchomości Do 90% wartości nieruchomości

Zdecydujmy, czy potrzebujemy kredytu hipotecznego, czy pożyczki hipotecznej i złóżmy w banku wniosek o dodatkowe środki!

Artykuły

Pożyczki społecznościowe - poradnik i opinie!

Kiedy brakuje nam pieniędzy, pierwszą myślą jest pożyczka...

Ustawa antylichwiarska - najważniejsze informacje

Można śmiało stwierdzić, że klientów instytucji pozabankowych...

Pożyczka dla bezrobotnych – chwilówki dla osób bez zatrudnienia

Według danych GUS z 2018 roku, bezrobocie spada, ale...

Kredyt na wesele. Ile kosztuje przyjęcie weselne?

Jeżeli planujesz wejść w związek małżeński, a nie masz...

Zakupy na raty - zasil konto ekstra gotówką na letnie wyprzedaże

W popularnej sieci odzieżowej Zara wyprzedaż letnia...

Dodaj komentarz

 ####### ######## #######  #######    ## 
##   ## ##    ##   ## ##   ##    ## 
##   ## ##    ##   ## ##   ##    ## 
##   ## ######  ##   ## ##   ##    ## 
## ## ## ##    ## ## ## ##   ## ##  ## 
##  ## ##    ##  ## ##   ## ##  ## 
 ##### ## ######## ##### ## #######  ###### 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze