Pożyczka dla pracujących za granicą - gdzie szukać dodatkowej gotówki?
Pod koniec 2016 roku na emigracji przebywało ponad 2,5 mln Polaków. Większość z nich wyjechała do pracy w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Osoby, które za granicą przebywają tymczasowo, mogą mieć problemy z uzyskaniem kredytu poza Polską. Gdzie zatem szukać źródła dodatkowej gotówki, kiedy pojawią się problemy z płynnością finansową?
Czy można dostać pożyczkę w Polsce, pracując za granicą?
Obywatel Polski, który mieszka za granicą może ubiegać się o chwilówkę online lub inną formę pożyczki pozabankowej w Polsce. Musi oczywiście spełnić wymagania konkretnej firmy. Niezbędnym warunkiem jest polski adres zameldowania. Potencjalny pożyczkobiorca musi mieć też polski rachunek bankowy. Pożyczki internetowe na konto są wypłacane tylko na krajowe rachunki. Dodatkowo polski ROR służy często również do weryfikacji danych klienta i pomaga ustalić zdolność kredytową wnioskującego. Wykorzystanie aplikacji, takich jak Kontomatik, czy Instantor, skanujących wpływy i wydatki na koncie, znacznie skraca czas potrzebny na analizę wniosku. Dzięki czemu ubiegając się o pożyczkę z dowolnego miejsca z dostępem do internetu, pieniądze na waszym koncie mogą pojawić się już w ciągu 15 minut.
Sprawdź ofertę
Jeżeli cały wasz dochód przelewany jest na zagraniczne konto, część pożyczkodawców może odrzucić wniosek. Ważne jest, aby na rachunku podanym przy rejestracji w firmie pożyczkowej odnotowywane były stałe przychody. Pamiętajcie też, że będzie potrzebny aktywny polski numer telefonu komórkowego.
Kredyt w Polsce na angielskie lub niemieckie zarobki
Czy pracując za granicą można też liczyć na pieniądze z banku? Okazuje się, że z zaciągnięciem kredytu na zarobki w innej walucie niż polska może być większy problem niż z pożyczką pozabankową.
Kredyt konsumencki
Zgodnie z nowelizacją ustawy o kredycie konsumenckim, nie może on przekraczać 255 550 zł albo równowartości tej kwoty w innej walucie. Nie może też być obciążony hipoteką. Choć większość banków posiada oferty dla osób pracujących za granicą, w praktyce tylko nieliczne akceptują taką formę dochodu. Warto spróbować złożyć wniosek np. w Alior Bank albo Deutsche Bank. Wymagania wobec kredytobiorców z zarobkami w euro lub funtach są zazwyczaj podobne jak wobec klientów zarabiających w złotówkach. Potrzebna będzie:
- umowa lub kontrakt – niektóre banki będą wymagały dokumentów z tłumaczeniem uwierzytelnionym notarialnie,
- zaświadczenie o wysokości dochodów,
- wyciągi z konta z minimum ostatnich 3 miesięcy.
Kredyt hipoteczny
Od 2014 roku obowiązuje rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego, która zaleca, aby kredyty hipoteczne były wydawane w walucie, w jakiej wypłacana jest przeważająca część dochodów. Co w praktyce oznacza, że gdy zarabiacie w euro, możecie otrzymać kredyt jedynie w euro. Rekomendacja eliminuje ryzyko związane z wahaniami kursów walut, ale ogranicza też pole manewru klientom. Część banków niestety w ogóle nie udziela kredytów w obcych walutach. Na szczęście istnieje szansa na kredyt w złotówkach dla osób pracujących za granicą. Warunkiem jest jednak wnioskowanie o kredyt z partnerem, który zarabia w polskiej walucie.
Co to jest Schufa? - zagraniczna historia kredytowa
Kiedy ubiegacie się o pożyczkę lub kredyt w polskiej instytucji, ta ma obowiązek sprawdzić wasz status w Biurze Informacji Kredytowej lub BIG. Na ocenę może rzutować również historia kredytowa budowana poza granicami kraju. BIK posiada podpisane umowy transgraniczne ze swoimi odpowiednikami w Niemczech, Anglii i we Włoszech. Schufa to instytucja, która gromadzi informacje na temat zaciągniętych kredytów na terenie Niemiec. W Anglii zajmuje się tym Equifax, a we Włoszech CRIF.
W Niemczech informacje do Schufa przekazywane są przez banki, towarzystwa ubezpieczeniowe i leasingowe, firmy windykacyjne, telekomunikacyjne oraz firmy zajmujące się sprzedażą wysyłkową. Schufa nie wymienia danych z firmami udzielającymi chwilówek w Niemczech, ponieważ zgodnie z tamtejszym prawodawstwem, pożyczek udzielają jedynie banki.
Co ważne, żeby uzyskać raport wzbogacony o zagraniczną historię kredytową, musimy udać się do banku, który podjął z BIK współpracę dotyczącą wymiany transgranicznej. Obecnie są to następujące instytucje:
- Alior Bank,
- Bank Handlowy,
- Deutsche Bank,
- Mercedes-Benz Bank,
- PKO BP,
- Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej.
Sprawdź ofertę karty Revolut!
Żeby bank mógł pozyskać dane z Schufa, CRIF albo Equifax musimy go dodatkowo upoważnić. Raport zagraniczny udostępniany jest jedynie do wglądu danej instytucji. Kredytobiorca nie ma dostępu do tych informacji.
Gdzie szukać pożyczki dla pracujących za granicą?
Polacy za granicą chcący podreperować swój budżet wcale nie są skazani tylko i wyłącznie na firmy pożyczkowe operujące w Polsce. W Niemczech możecie złożyć wniosek w Cashper, firmie działającej pod licencją Novum Bank. Jest to pierwszy i jedyny autoryzowany przez bank pożyczkodawca udzielający szybkich pożyczek w Niemczech. Minimalna kwota, o jaką możecie wnioskować w Cashper to 100 euro a maksymalna 1500 euro. Pieniądze należy oddać najpóźniej po 60 dniach od otrzymania pożyczki. Jednak, żeby móc ubiegać się o dodatkową gotówkę, musicie mieć przynajmniej tymczasowe zameldowanie w Niemczech.
Wonga - brytyjska firma, dobrze znana również nad Wisłą, stawia swoim klientom podobne wymagania jak Cashper. Jeśli chcecie wziąć szybką pożyczkę w Wielkiej Brytanii, musicie posiadać angielskie konto, numer telefonu i stały adres zamieszkania na Wyspach.
Podatek od pożyczki prywatnej zaciągniętej za granicą
Poza firmami pożyczkowymi i bankami po pożyczkę możecie zgłosić się również do osoby prywatnej. Najczęściej prośby kierowane są do rodziny lub bliskich znajomych. Nie wszystkie osoby wiedzą, że zawierając umowę pożyczki od osoby fizycznej, muszą zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Wyjątkiem jest pożyczka od najbliższej rodziny i jak się okazuje pożyczka zawarta poza Polską. Z tym że pożyczone pieniądze w momencie zawarcia umowy muszą również znajdować się poza granicami kraju.
W praktyce oznacza to, że chcąc pożyczyć pieniądze od znajomego z Niemiec, żeby uniknąć podatku, musicie zawrzeć umowę na terenie Niemiec, a przelew powinien pochodzić z zagranicznego konta. W ten sposób będziecie w stanie udowodnić przed organami podatkowymi brak konieczności odprowadzania PCC. Najprawdopodobniej taka zagraniczna pożyczka będzie jednak obciążona opłatą w kraju, w którym została zawarta umowa.
Dodaj komentarz
Komentarze