Podatek od pożyczki - kto i kiedy jest zwolniony z opłat?

Zawarcie umowy pożyczki może wiązać się z koniecznością uiszczenia podatku. Dlatego zanim zdecydujemy się pożyczyć pieniądze, powinniśmy wiedzieć, w jakich sytuacjach ustawodawca nakłada na nas zobowiązanie zapłaty podatku od uzyskanego świadczenia finansowego. Nasi eksperci wyjaśnią, na czym polega obowiązek podatkowy, który określa Ustawa z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Podatek od pożyczki - kto i kiedy jest zwolniony z opłat?
Opodatkowanie pożyczek? Czasami musimy wziąć je pod uwagę

Opodatkowanie umowy pożyczki a korzystanie z usług firm finansowych

Branie pożyczki nie zawsze wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku. Dlatego nie musimy się obawiać, że każda podpisana umowa będzie związana z tego typu nadprogramowymi opłatami. Jeśli decydujemy się skorzystać z oferty instytucji finansowych, które na co dzień świadczą usługi pożyczkowe, jesteśmy zwolnieni z podatku PCC. Wszystkim klientom firm pożyczkowych zależy na atrakcyjnych ofertach – nie tylko młodzi zastanawiają się, gdzie pożyczą, także emeryci szukają wsparcia swoich finansów. Ani jedni ani drudzy nie muszą się jednak na zapas martwić opodatkowaniem. Mogą na spokojnie przygotować się do wymarzonych wakacji bądź do remontu, korzystając z atrakcyjnej oferty chwilówek albo pożyczek na raty. W zależności od tego, jakiej kwoty potrzebujemy, czekają na nas krótko- oraz długoterminowe zobowiązania.

Kto płaci podatek od pożyczki?

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, w której decydujemy się wziąć pożyczkę od naszych bliskich. Wydawałoby się, że taka pomoc jest najlepszym wsparciem, ponieważ rodzina nie ustala harmonogramu spłat ani nie narzuca wysokiego oprocentowania. Nie obciąża nas też konsekwencjami nieterminowych płatności. Dlatego szukając oferty pożyczki, na początku bardzo często pytamy siostrę, brata, mamę bądź kuzyna, czy nie chcieliby nam udzielić finansowej pomocy. Jednak kiedy pożyczka udzielana jest prywatnie, a podmioty, które przekazują pieniądze nie prowadzą w niniejszym zakresie działalności, wówczas możemy podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Zwolnienie z podatku od pożyczki w rodzinie

Kiedy zatem musimy liczyć się z podatkiem od pożyczki? Jeśli wsparcie finansowe przekazywane jest między osobami, które należą do I grupy podatkowej, a świadczenie wynosi nie więcej niż 9637 zł, nie będziemy zobligowani do zapłaty organom podatkowym.

W I grupie podatkowej znajdują się:

 • Małżonkowie
 • Zstępni
 • Wstępni
 • Pasierbowie
 • Synowe i zięciowie
 • Macochy i ojczymowie
 • Teściowie

Jeżeli nie przekroczymy kwoty 9637 zł w okresie 5 lat pożyczki, uzyskane od rodziny mogą być równie opłacalne, co darmowe pożyczki, z których korzystamy, aby uniknąć opłat. Pamiętajmy o wyznaczonych progach, a pożyczanie od najbliższych nie będzie wiązać się z podatkiem.

Możliwość otrzymania nielimitowanej pożyczki

Pożyczka nie zawsze musi być obarczona limitami, nawet jeśli chcemy uniknąć kosztów. Zanim zdecydujemy się na pożyczkę przez telefon, powinniśmy wiedzieć, że poza zobowiązaniami między teściami a synową/zięciem, pozostali członkowie I grupy podatkowej mogą otrzymać większe niż przed chwilą wspomniano środki finansowe. Wystarczy, że złożymy stosowną deklarację, dotyczącą podatku od czynności cywilnoprawnych i udokumentujemy otrzymane świadczenie, a zostaniemy zwolnieni z opodatkowania PCC. Na załatwienie tych formalności mamy 14 dni od daty, w której czynność była dokonana. Dokumenty składamy do właściwego dla nas organu podatkowego, wypełniając formularz PCC-3 online.

Pożyczka od znajomych a podatek

Często chcemy zaoszczędzić na pożyczkach i uniknąć dodatkowych opłat, dlatego decydujemy się również na pożyczki od znajomych. Czy są pozbawione kosztów? Możemy wyróżnić pewne wyjątki, które podlegają zwolnieniu z opodatkowania PCC. Zaliczają się do nich pożyczki:

 • Otrzymane od jednej osoby, jeśli nie przekraczają 5000 zł
 • Uzyskane od kilku osób, kiedy są nie większe niż 25000 zł

Można je uzyskać w ciągu 3 kolejnych lat kalendarzowych. Jeśli pożyczamy więcej niż raz, powinniśmy sumować poszczególne zobowiązania, aby trzymać się wyznaczonych limitów. W przeciwnym wypadku będziemy zmuszeni do rozliczenia się z organem podatkowym.

Ile wynosi podatek od pożyczki?

Kiedy już wiemy, w jakich sytuacjach musimy zapłacić podatek od pożyczki, na pewno chcielibyśmy wiedzieć, ile on wynosi. Opodatkowanie umowy pożyczki to 2 proc. podstawy opodatkowania, czyli kwoty uzyskanego zobowiązania.

Pamiętajmy zatem, że niezależnie od powodu, na który bierzemy pożyczkę od rodziny (może to być nawet pożyczka na wyprawkę do szkoły), w pewnych sytuacjach będziemy musieli zapłacić podatek. Miejmy to na uwadze - w przeciwnym razie spotkają nas przykre konsekwencje w postaci wyższych opłat.

Kiedy stawka podatku od pożyczki w rodzinie jest podniesiona?

Biorąc pożyczki z instytucji pozabankowych, jesteśmy przygotowani, że opłaty mogą być niższe lub wyższe. Wiemy również, że terminowa spłata przynosi oszczędności, a nie regulując płatności w terminie, będziemy zmuszeni do zapłacenia odsetek karnych. Tak samo jest w przypadku podatku od pożyczki. Jeżeli nie zgłosiliśmy w Urzędzie Skarbowym, że wzięliśmy pożyczkę przekraczającą kwotę 9637 zł i nie odprowadziliśmy podatku, będziemy musieli uiścić sankcyjną stawkę podatku. Wynosi ona znacznie więcej niż normalna opłata, jest to bowiem 20 proc. podstawy opodatkowania.

PCC od umowy pożyczki pomiędzy spółkami

Rozpatrując temat podatku od pożyczki, trzeba jeszcze wspomnieć o PCC od umowy pożyczki w przypadku spółek. Pożyczki online mogą być dla nich źródłem dodatkowego finansowania, ale w tym przypadku to nie jedyne rozwiązanie. Zamiast porównywać oferty pożyczek, spółki kapitałowe mogą decydować się na pożyczki od swoich wspólników. Od 1 stycznia 2009 roku tego typu pożyczki nie są obciążone podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Umowa, biorąc pod uwagę względy praktyczne, powinna być zawarta w formie pisemnej. Dzięki temu można w niej zaznaczyć zasadnicze kwestie, takie jak wysokość pożyczki czy termin zwrotu.

Pożyczka w rodzinie czy z instytucji pozabankowej?

Wiemy już, z jakimi opłatami wiąże się pożyczanie w rodzinie czy od znajomych, dlatego możemy zadecydować, czy chcemy uzyskać wsparcie finansowe od bliskich, czy jednak starać się o szybką pożyczkę przez internet w jednej z działających na rynku firm pozabankowych. Pamiętajmy, że w drugim przypadku warto posłużyć się rankingami chwilówek, które wskażą nam najbardziej dogodne oferty. Bez względu na to, od kogo pożyczamy, powinniśmy starać się podejmować rozsądne decyzje oraz zawsze mieć na uwadze dobro swojego budżetu.

Darmowe pożyczki
LendOn
3000 zł / 45 dni
Extraportfel
2900 zł / 45 dni
Netcredit
3000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
3000 zł / 40 dni
Kuki.pl
5000 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni
Ale gotówka
2000 zł / 30 dni
Wandoo
2500 zł / 30 dni
Finbo
3000 zł / 30 dni
Tani Kredyt
3100 zł / 30 dni
Halopożyczka
2000 zł / 30 dni
Miloan
2500 zł / 30 dni
Zylion
1500 zł / 30 dni
Via SMS
1500 zł / 30 dni
Szybka Gotówka
2000 zł / 30 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni
Filarum
1000 zł / 30 dni
Alfa Kredyt
2000 zł / 30 dni
Wonga
1500 zł / 60 dni
Lime kredyt
3600 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
2000 zł / 30 dni
Credilo
1200 zł / 30 dni
Łatwy Kredyt
1500 zł / 30 dni
Modna Pożyczka
2000 zł / 30 dni
Chwilówkomat
2000 zł / 30 dni

Dodaj komentarz

######## #######  ####### ##  ## ##   ## 
##    ##   ## ##   ## ## ## ##   ## 
##    ##   ## ##   ##  ####  ##   ## 
######  ##   ## ##   ##  ##  ##   ## 
##    ##   ## ## ## ##  ##  ##   ## 
##    ##   ## ##  ##   ##  ##   ## 
##    #######  ##### ##  ##   ####### 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola