Jak sprawdzić czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Wyłudzenia kredytów zdarzają się częściej niż mogłoby się wydawać. Głównym celem współczesnych złodziei nie są portfele, ale dane osobowe. Osoba będąca w posiadaniu naszego dowodu tożsamości może zaciągnąć pożyczkę, dokonać zakupu drogiego sprzętu czy wynająć pokój w ekskluzywnym hotelu. Możliwości są nieograniczone i dlatego musimy być czujni. Sprawdź czy padłeś ofiarą przestępstwa i zabezpiecz swoje pieniądze.

Wyłudzenie kredytu może być również twoim problemem. Jak się bronić?

Jak sprawdzić czy ktoś nie wziął na mnie kredytu?

Łatwość wnioskowania o kredyty i pożyczki pozabankowe kusi wielu oszustów. Jak wynika z raportu infoDOC przygotowanego przez Związek Banków Polskich, w całym 2018 roku usiłowano wyłudzić 5449 kredytów [1]. Oznacza to, że codziennie swój majątek mogło stracić kilkanaście osób. Chociaż Polacy coraz lepiej rozumieją powagę sytuacji, to nadal nie każdy wie jak sprawdzić czy ktoś wziął na nas chwilówkę czy zaciągnął inne zobowiązanie finansowe.

W kontrolowaniu naszej historii kredytowej pomocny będzie raport BIK. Pobierając go otrzymamy m.in. dostęp do danych a aktualnym zadłużeniu i o wszystkich zapytaniach na nasz temat napływających do BIK-u. Raz na pół roku każdy konsument może pobrać darmowy raport BIK, który zawiera podstawowe informacje o aktualnych i spłaconych zobowiązaniach kredytowych. Już tyle wystarczy, by zauważyć działanie oszusta.

Nie wszystkie instytucje finansowe korzystają z BIK dlatego kolejną bazą, do której powinniśmy zaglądać jest Biuro Informacji Gospodarczej. W jego skład wchodzą instytucje takie jak: KRD, ERIF, KBIG czy KIDT. Przechowywane są w nich informacje o wszystkich zobowiązaniach finansowych konsumentów indywidualnych i przedsiębiorców. W wielu przypadkach nawet regularne sprawdzanie baz danych nie uchroni nas przed wzięciem pożyczki na nasz skradziony dowód. Co wtedy?

Ktoś wziął na mnie kredyt przez internet - co robić?

Istnieje wiele sposobów jak bronić się przed wyłudzeniem kredytu. Jeśli wszystkie zawiodły i ktoś wziął kredyt na nasze nazwisko, to sami będziemy musieli udowodnić, że doszło do popełnienia przestępstwa. Przyjdzie nam to o wiele łatwiej, jeśli o całym zajściu dowiemy się w ciągu zanim sąd wyda tytuł egzekucyjny. Wtedy łatwiej będzie porozumieć się z instytucją finansową i uniknąć konsekwencji wyłudzenia. Zazwyczaj jednak o wzięciu pożyczki na nasze nazwisko dowiadujemy się dopiero gdy dostaniemy list z banku informujący, że rozpoczęło się przeciwko nam postępowanie windykacyjne lub egzekucja komornicza.

Jeśli padliśmy ofiarą wyłudzenia musimy jak najszybciej zastrzec swoje dane. Uniemożliwi to złodziejowi kolejne wyłudzenia. Następnym krokiem jest złożenie zawiadomienia na najbliższym posterunku policji. Niezbędne może okazać się wynajęcie prawnika, który pomoże nam przejść przez proces sądowy. Warto także skontaktować się z instytucją, która udzieliła pożyczki lub kredytu i wyjaśnić całą sprawę. Nie powstrzyma to co prawda roszczeń o spłatę zobowiązania, ale może pomóc w wyjaśnieniu okoliczności popełnienia przestępstwa.

Dowodzenie że umowa została zawarta przez oszusta może zająć całe miesiące. W tym czasie komornik nie umorzy postępowania wyłącznie oparciu o zapewnienia dłużnika, że padł on ofiarą wyłudzenia kredytu. Konieczne będzie tu złożenie do sądu wniosku o uchylenie wykonalności tytułu wykonawczego, wniosku o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu od nakazu zapłaty oraz wniosku o zawieszenie postępowania egzekucyjnego do czasu wyjaśnienia sprawy. To da nam trochę czasu na zebranie dowodów swojej niewinności.

Wyłudzenie kredytu - jak się bronić przed złodziejami danych?

Nie istnieje jeden sposób, który uchroni nas przed kradzieżą danych i działaniami oszustów. Jednym z bardziej skutecznych działań jest regularne pobieranie raportu BIK i wykupienie usługi Alerty BIK. Dzięki niej będziemy otrzymywać powiadomienia SMS za każdym razem, gdy ktoś będzie usiłował wziąć kredyt na nasze dane. Pojawienie się nowego zapytania BIK oznacza, że jakaś instytucja weryfikuje naszą zdolność kredytową w celu udzielenia kredytu. Alert BIK pozwoli błyskawicznie zatrzymać transakcję i na czas złożyć zastrzeżenie kredytowe.

System Biura informacji Kredytowej bywa jednak zawodny. Jeśli oszust zdecyduje się na zaciągnięcie pożyczki bez BIK, nie dowiemy się o nich dopóki nie dojdzie do opóźnień w spłacie i wpisania naszych danych do rejestru dłużników. Dlatego tak ważne, by wiedzieć jak sprawdzić siebie w KRD i innych bazach dłużników działających w Polsce. Szanse na wyłudzenie kredytu przez internet ograniczy też codzienna rozwaga. Jak się bronić przed złodziejami danych?

 1. Uważaj na podejrzane linki - złodzieje często przesyłają wiadomości SMS o konieczności kliknięcia w konkretny link w celu uiszczenia opłaty za paczkomat czy wyświetlenia ważnej informacji. To może być wirus, który umożliwi złodziejowi wgląd do wszystkich informacji na naszym komputerze. Jeśli otrzymasz dziwną wiadomość z banku czy firmy pożyczkowej, zadzwoń do konsultanta i wyjaśnij o co chodzi.
 2. Zwróć uwagę na Certyfikat SSL przy logowaniu do bankowości online - SSL to narzędzie poświadczające wiarygodność domeny oraz jej właściciela. Certyfikat gwarantuje zachowanie poufności danych i całej komunikacji. Jeśli strona banku jest bezpieczna, po lewej stronie adresu www pojawi się zamknięta zielona kłódka.
 3. Ustaw zabezpieczenia do konta - jest to darmowa usługa, którą możemy włączyć jednym kliknięciem. Za każdym razem gdy ktoś będzie usiłował zalogować się na nasze konto, zostaniemy o tym poinformowani przez SMS. Warto ustawić też tzw. obrazek bezpieczeństwa i co jakiś czas zmieniać hasło dostępu.
 4. Dbaj o bezpieczeństwo swoich danych - utrata dowodu może nas wiele kosztować, dlatego wszystkie dokumenty należy przechowywać z zachowaniem zasad RODO. Nie dawaj nikomu loginu do swojego konta bankowego i nie zapisuj ważnych haseł w łatwo dostępnych miejscach.
 5. Sprawdzaj instytucje, które wymagają skanu dowodu - w niektórych sytuacjach instytucje finansowe, urzędy czy uczelnie mogą wymagać on nas przesłania skanu dowodu, jednak przedstawiciel żadnej instytucji nie może odebrać nam dokumentu tożsamości w celu spisania danych, wykonania kserokopii czy wzięcia go w „zastaw" za wypożyczenie czegoś.
 6. Zastrzegaj dokumenty - utracone dokumenty należy jak najszybciej zastrzec. Dzięki temu złodziej nie będzie mógł się nimi posłużyć a my pozostaniemy bezpieczni.

Kradzież dokumentów - gdzie zgłosić?

Złodzieje mogą bez problemu wykorzystać nasze dane do wzięcia pożyczki na dowód, wynajęcia pokoju hotelowego, podpisania umowy kupna i wiele innych. Jeśli nie zareagujemy na czas możemy otrzymać powiadomienie od windykatora o konieczności uregulowania mandatów czy wysokich długów. Zastrzeżenie dowodu osobistego czy kart płatniczych to nie wszystko. Zastrzec możemy też paszport, prawo jazdy, dowód rejestracyjny, książeczkę wojskową i żeglarską oraz kartę pobytu.

Z opcji warto skorzystać nawet jeśli nadal jesteśmy w posiadaniu dokumentu ale mamy uzasadnione podejrzenia, że ktoś mógł wykorzystać nasze dane do popełnienia przestępstwa. Dopiero po wyłączeniu dokumentu z obiegu powinniśmy zgłosić kradzież na w jednostce policji, a następnie złożyć wniosek o wyrobienie nowego dokumentu w gminie lub placówce konsularnej.

Jak zastrzec dowód?

Zastrzeganie dokumentów jest możliwe we wszystkich bankach oraz kilku instytucjach pozabankowych. Można to zrobić osobiście, telefonicznie lub przez bankowość internetową. Z usługi korzystać mogą nawet osoby, które nie posiadają jeszcze konta osobistego. Po dokonaniu zgłoszenia dane są automatycznie przekazywane do Systemu Dokumenty Zastrzeżone* prowadzonego przez Związek Banków Polskich (ZBP), a tym samym do wszystkich współpracujących z nim instytucji. Zastrzeżenie karty płatniczej jest też możliwe pod numerem 828 828 828 oraz przez serwis zastrzegam.pl**. Usługa jest bezpłatna i działa także poza granicami kraju.

Wygodnym i szybkim rozwiązaniem jest skorzystanie z pakietu usług oferowanego przez Biuro Informacji Konsumenckiej. Osoby posiadające już konto BIK mogą w razie potrzeby aktywować usługę:

 • Zastrzeganie dokumentów BIK - zastrzec można wyłącznie ten dokument, który został wykorzystany do potwierdzenia tożsamości w portalu BIK. W kilka minut po dokonaniu zgłoszenia informacja dotrze do wszystkich banków w Polsce, poczty, operatorów telefonii komórkowej i innych instytucji. Usługa jest darmowa dla wszystkich klientów BIK.
 • Zastrzeżenie kredytowe BIK - umożliwia poinformowanie instytucji finansowych, że nie wyrażamy zgody na udzielenie kredytu na nasze dane. Jeśli złodziej złoży wniosek o pożyczkę, system wyśle informację o próbie wyłudzenia i transakcja nie zostanie sfinalizowana, sprawa zostanie zgłoszona na Policję. Niestety instytucje, które nie przystąpiły do systemu zastrzeżeń mogą udzielić pożyczki na na nasze dane, pomimo włączenia usługi. Zastrzeżenie kredytowe jest częścią usługi Alerty BIK, te natomiast można aktywować jako pojedynczą usługę lub w pakiecie z usługami dodatkowymi.

Jak odblokować zastrzeżony dowód osobisty?

Cofnięcie unieważnienia dowodu może być dokonane w instytucji, która przyjęła wniosek o zastrzeżenie dowodu. BIK wymaga wyłącznie zalogowania się na swoje konto i przesłania odpowiedniego zgłoszenia. Anulowanie zastrzeżenia dowodu osobistego nie jest rozwiązaniem w pełni bezpiecznym nawet jeśli odnajdziemy zgubiony dowód. Nigdy nie możemy mieć pewności, że nikt nie skopiował naszych danych i nie planuje wykorzystać ich w przyszłości. Najlepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie zastrzeżenia w systemie Dokumenty Zastrzeżone i wyrobienie nowego dowodu.

*System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE to najważniejszy ogólnopolski system przeciwdziałający wyłudzeniom z użyciem cudzej tożsamości. Gromadzi dane o utraconych dokumentach i blokuje możliwość wykorzystania ich przez przestępców. System umożliwia bankom i przedsiębiorcom sprawdzenie, czy dokument, którym posługuje się klient, nie został zastrzeżony. Wpływa to na znaczne ograniczenie wyłudzeń i oszustw kredytowych.

**System Zastrzegania Kart oraz portal internetowy www.zastrzegam.pl zostały stworzone na mocy porozumień Związku Banków Polskich z bankami oraz przy wsparciu Narodowego Banku Polskiego i są własnością ZBP. System rozpoznaje mowę i ułatwia zastrzeżenie karty przez przekierowanie użytkownika do właściwej infolinii w Banku.


 1. https://zbp.pl/raporty/raport-infodok ostatni dostęp 20.02.2019
Darmowe pożyczki
LendOn
3000 zł / 45 dni
Extraportfel
2900 zł / 45 dni
Netcredit
3000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
3000 zł / 30 dni
Kuki.pl
5000 zł / 30 dni
Finbo
3000 zł / 30 dni
Ale gotówka
2000 zł / 30 dni
Tani Kredyt
3100 zł / 30 dni
Halopożyczka
2000 zł / 30 dni
Wandoo
2500 zł / 30 dni
Miloan
3000 zł / 30 dni
Szybka Gotówka
6000 zł / 30 dni
Via SMS
1500 zł / 30 dni
Zylion
1500 zł / 30 dni
Filarum
1000 zł / 30 dni
Alfa Kredyt
2000 zł / 30 dni
Wonga
1500 zł / 60 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Credilo
1200 zł / 30 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni

Dodaj komentarz

##   ##  ###   ######   ###  ######## 
## ## ##  ## ##  ##  ##  ## ##   ##  
## ## ## ##  ## ##    ##  ##   ##  
## ## ## ##   ## ##    ##   ##  ##  
## ## ## ######### ##    #########  ##  
## ## ## ##   ## ##  ## ##   ##  ##  
 ### ### ##   ## ###### ##   ##  ##  

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze