Kredyt oddłużeniowy – pomoc dla bardzo zadłużonych
Kredyt oddłużeniowy to produkt finansowy przeznaczony przede wszystkim dla osób posiadających niską zdolność kredytową, które nie mają możliwości zaciągnięcia innego zobowiązania. Jego głównym zadaniem jest pomoc w uregulowaniu wcześniejszych pożyczek. Najczęściej jest to również ostatnia deska ratunku dla dłużnika. Co zatem warto wiedzieć o takim rozwiązaniu i co najważniejsze, jak wybrać najlepszy kredyt oddłużeniowy?
Polacy toną w długach
Według Raportu InfoKREDYT przygotowanego przez Związek Banków Polskich (ZBP), na koniec 2016 r. kredyt posiadało aż 15,3 mln Polaków. Oznacza to, że prawie połowa dorosłych obywateli kraju miało zaciągnięty kredyt.
Łączna wartość wszystkich zobowiązań Polaków wynosiła 576,2 mld zł. Co warte podkreślenia, wartość wszystkich kredytów, które w 2016 r. nie były spłacane w terminie, szacuje się na ok. 28 mld zł. Co ciekawe taka suma pozwoliłaby na roczne dofinansowanie z programu 500+ dla aż 4,7 mln dzieci. Warto zauważyć, że w stosunku do ubiegłego 2015 r., zadłużenie Polaków wzrosło o ponad 5 proc., czyli o całe 30 mld zł[1].
Czym jest kredyt oddłużeniowy? – wyjaśnienie pojęcia
Problemy z zadłużeniem mogą spotkać każdego. Nieterminowa spłata pożyczki niesie ze sobą poważne konsekwencje. Przytłoczeni i zestresowani długami, zaczynamy brać coraz więcej pożyczek na spłatę poprzednich, doprowadzając przy tym do spirali zadłużenia. Jak się okazuje, nawet z tak trudnej sytuacji, jest dobre wyjście. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest wnioskowanie o kredyt gotówkowy oddłużeniowy.
Najprościej mówiąc kredyt oddłużeniowy ma na celu pomoc w uregulowaniu wcześniejszych zobowiązań. Proces ten polega na tym, że dłużnik bierze jeden większy kredyt, a z pozyskanych pieniędzy spłaca pozostałe zobowiązania. Tym samym kredytobiorca zostaje tylko z jednym kredytem i jedną miesięczną ratą do spłaty.
Kredyty oddłużeniowe a kredyty konsolidacyjne
Wbrew panującemu przekonaniu, kredyt oddłużeniowy nie jest tym samym produktem finansowym, co kredyt konsolidacyjny. Stosowanie tych określeń zamiennie to zatem duży błąd. Mimo że oba produkty mają ze sobą wiele wspólnego, to jednak kredyt oddłużeniowy jest znacznie bardziej skomplikowanym i o wiele droższym rozwiązaniem. Możliwość ta jest najczęściej ostatnią deską ratunku dla osób, które nie potrafią wyjść z długów.
Do podobieństw między produktami z pewnością możemy zaliczyć wspomniany wcześniej cel obydwu produktów. Mianowicie wzięcie jednego dużego kredytu na spłatę poprzednich długów. Na tym jednak zbieżność się kończy. Kredyt oddłużeniowy przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które mają negatywną historię kredytową i tym samym nie mają szans na uzyskanie kolejnego zobowiązania w banku (przykładowo nieterminowo spłacały kredyty w przeszłości). Dlatego też kredytu oddłużeniowego, w przeciwieństwie do kredytu konsolidacyjnego, raczej nie znajdziemy na rynku bankowym. Produkt ten najłatwiej można znaleźć w ofertach firm pożyczkowych działających w sektorze pozabankowym.
Wiedząc już, że kredyt oddłużeniowy dedykowany jest przede wszystkim osobom z negatywną historią kredytową, można łatwo wywnioskować, że musi to być znacznie droższe rozwiązanie. Instytucja finansowa, udzielająca zobowiązania osobom zadłużonym, ponosi o wiele większe ryzyko, gdyż nie ma pewności, czy dany wnioskodawca spłaci zaciągnięty kredyt. Dlatego też od potencjalnego klienta wymaga poniesienia większych kosztów.
Jak uzyskać kredyt oddłużeniowy?
Stopień trudności uzyskania kredytu oddłużeniowego zależny jest od instytucji finansowej, w której składamy wniosek. Procedura ta zazwyczaj jednak nie należy do najłatwiejszych, a cały proces jest dość skomplikowany.
Naturalnie instytucja musi mieć podstawy do przyznania zobowiązania. W tym celu sprawdza i analizuje aktualną sytuację finansową kredytobiorcy. Dłużnik zatem powinien posiadać określone miesięczne wpływy na konto. W zdecydowanej większości instytucje, aby potwierdzić regularne dochody potencjalnego klienta, wymagają wyciągu z jego konta bankowego. Dodatkowo zazwyczaj konieczne jest również specjalne zaświadczenie o opłacaniu składek ZUS.
Co warte podkreślenia, instytucja finansowa przed udzieleniem zobowiązania, od klienta wymaga również przedstawienie pełnej listy zadłużeń. Ważne, aby były w niej zawarte takie informacje, jak nazwa wierzycieli, całkowita kwota zadłużenia oraz wysokość miesięcznych rat.
Jak wybrać najlepszy kredyt oddłużeniowy? – 3 przydatne wskazówki
Zanim zdecydujemy się na wzięcie kredytu oddłużeniowego, warto poznać kilka wskazówek, które pomogą w wyborze najlepszej oferty.
dokładnie zaplanuj swój budżet domowy
Przed zaciągnięciem kredytu oddłużeniowego, warto dokładnie przemyśleć, czy aby na pewno nowe zobowiązanie nie przysporzy nam większych problemów finansowych. Należy mieć na uwadze, że rozwiązanie to jest kosztowne, dlatego przed jego zaciągnięciem dobrze jest przeanalizować swój kapitał oraz starannie rozporządzić budżetem domowym. Dzięki temu możemy zaoszczędzić sobie kolejnych stresujących sytuacji.
korzystaj z nowoczesnych narzędzi finansowych
Jeśli po starannej analizie i rozplanowaniu budżetu domowego, jesteśmy pewni, że nowe zobowiązanie nie przysporzy nam większych problemów finansowych, warto pomyśleć nad sposobem znalezienia najlepszej oferty. Bardzo pomocnym elementem w wyborze mogą okazać się nowoczesne narzędzia finansowe, tj. porównywarki i rankingi pożyczek. Dzięki nim z łatwością znajdziemy najlepszą ofertą interesującego nas zobowiązania.
uczciwość popłaca
W zdecydowanej większości przypadków, jednym z etapów wnioskowania o kredyt oddłużeniowy, jest rozmowa z przedstawicielem instytucji finansowej. Uczciwy i szczery dialog z doradcą to jedna z podstaw do otrzymania zobowiązania. Warto zatem w sposób dokładny przedstawić naszą aktualną sytuację i możliwości finansowe. Należy pamiętać, że kłamstwo nie popłaca, dlatego, jeśli zdecydujemy się podać nieprawdziwe fakty, możemy być pewni, że otrzymamy negatywną decyzją o przyznaniu kredytu.
Pozabankowe pożyczki dla zadłużonych alternatywą kredytów oddłużeniowych
Kredyt oddłużeniowy mimo licznych zalet ma również swoje wady. Przede wszystkim jest to bardzo kosztowne rozwiązanie, a cała procedura jest dość skomplikowana. To właśnie głównie te aspekty powodują, że wiele osób nie decyduje się na tego typu produkt finansowy.
Doskonałą alternatywą kredytów oddłużeniowych są pożyczki online. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zaoszczędzić czas na żmudnym wypełnianiu miliona wniosków. Co ciekawe, część instytucji pozabankowych w swojej ofercie posiada pożyczki dla zadłużonych. Dzięki temu na zaciągnięcie zobowiązania mają szansę również osoby z nie najlepszą historią kredytową.
Instytucje pozabankowe, chcąc mieć pewność, że pożyczka zostanie spłacona w terminie, wymagają określonego zabezpieczenia, najczęściej w postaci poręczenia. W ten sposób, w przypadku braku spłaty zobowiązania przez pożyczkobiorcę, obowiązek ten przechodzi na żyranta. Inną formą zabezpieczenia pożyczki może być zastaw. Możemy go ustanowić na hipotece czy też samochodzie. Dzięki temu firma pożyczkowa będzie mieć pewność, że zaciągnięte zobowiązanie zostanie zwrócone.
[1] Raport ZBP InfoKREDYT, https://zbp.pl/public/repozytorium/wydarzenia/images/sierpien_2017/Raport_infoKREDYT_ZBP.PDF
Dodaj komentarz
Komentarze