Jak wyjść z długów nie mając pieniędzy? Poradnik dla opornych

Długi nie dają ci spać? Staw im czoła. Pomożemy ci opracować plan działania dostosowany do sytuacji w jakiej się znajdujesz. Omawiamy jak wyjść z długów nie mając pieniędzy, kiedy możliwe jest umorzenie długów bankowych i czy pismo do komornika o rozłożenie długu na raty może pomóc.

Jak pozbyć się zadłużenia?
 1. Jak wyjść z długów nie mając dodatkowych pieniędzy?
 2. Wydłużenie okresu kredytowania 
 3. Kredyt konsolidacyjny sposobem na wyjście z długów
 4. Pożyczka oddłużeniowa
 5. Kiedy możliwe jest umorzenie długów bankowych?
 6. Czy dług u komornika można rozłożyć na raty?
 7. Masz szansę na umorzenie egzekucji komorniczej.
 8. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej - czy warto?

Jak wyjść z długów nie mając dodatkowych pieniędzy?

Zdecydowałeś się na kilka pożyczek w tym samym czasie i teraz spłata długów zwyczajnie cię przerasta? To oznacza, że wpadłeś w typową spiralę zadłużenia, która z czasem będzie się wyłącznie pogłębiać. Jeśli zadajesz sobie teraz pytanie, kto może pomóc wyjść z długów to musimy cię rozczarować - to ty sam musisz stworzyć plan, jak się oddłużyć i wyjść z problemów finansowych na zawsze. W tej chwili porady “jak żyć oszczędnie” na niewiele się zdadzą. Trzeba zacząć działać.

Zatem jak wyjść z pętli zadłużenia? Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie w jak złej sytuacji się znajdujesz. Jako osoba zadłużona, powinieneś wiedzieć jak sprawdzić siebie w BIK, oraz pobrać raport KRD na swój temat. Dlaczego to takie ważne? Bo dzięki temu możemy dowiedzieć się kiedy i gdzie dokładnie zaciągnąłeś pożyczkę, jak długie są ewentualne opóźnienia w spłacie i czy nie nastąpiło czasem przedawnienie długu, które skutkuje umorzeniem wierzytelności.

O ile nie masz żadnych opóźnień, możesz zastosować kilka sprawdzonych metod jak pozbyć się długów.

Złóż wniosek o wydłużenie okresu kredytowania

Przedłużenie terminu spłaty pożyczki jest możliwe w przypadku wielu produktów finansowych. Może ono dotyczyć czasowego zawieszenia spłaty całej raty kredytu lub jedynie jej części. Nie oznacza to, że dług zniknie, ale z całą pewnością łatwiej będzie go uregulować. Instytucje finansowe zgadzają się na (płatne) odroczenie płatności, ponieważ wolą odzyskać pieniądze nieco później niż prowadzić z klientem długą walkę sądową, która doprowadzi go do jeszcze gorszej sytuacji finansowej.

Wniosek o wydłużenie okresu kredytowania musimy złożyć sami. Dopiero wtedy bank będzie mógł zdecydować, jakie rozwiązanie będzie satysfakcjonujące dla obu stron umowy.

Zdecyduj się na kredyt konsolidacyjny i połącz wszystkie długi w jeden

Konsolidacja pożyczek i kredytów gotówkowych to jeden z najpopularniejszych sposobów jak spłacić długi, kiedy zwyczajnie mamy ich za dużo naraz. Wielu konsumentów pożycza tak wiele, że po uregulowaniu wszystkich rat brak im środków do życia. Dzięki połączeniu zobowiązań w jeden duży kredyt, uzyskamy możliwość całkowitej zmiany harmonogramu spłat. Oznacza to, że na nowo ustalimy termin oddania długu i wysokość miesięcznej raty.

Jeśli rozważamy skorzystanie z tej opcji - musimy się spieszyć. Konsolidacja jest możliwa tylko w sytuacji gdy pozwala na to nasza zdolność kredytowa, a wszystkie zobowiązania spłacaliśmy w terminie.

Nowy kredyt sposobem na wyjście z długów - ryzykowne, ale może zadziałać

Wielu z nas spotkało się z ogłoszeniami online o treści “pomogę wyjść z pętli zadłużenia” czy “zadzwoń, a umożliwimy ci wyjście z długów”. Prawda jest taka, że firmy spłacające długi nie istnieją. Cała pomoc w wyjściu z długów polega tu na udzielaniu kolejnych chwilówek osobom już zadłużonym. Trzeba przyznać, że pożyczka na spłatę długów brzmi mało rozsądnie, jednak desperacja pcha nas często do ryzykownych działań.

Czy może to być dobry sposób na to jak wyjść z zadłużenia? Tak, ale tylko jeśli:

 • ustalony termin spłaty jest bardzo blisko i nie można go odroczyć,
 • jesteśmy absolutnie pewni, że nową pożyczkę spłacimy bez trudu, ponieważ spodziewamy się niedługo dużego zastrzyku gotówki (sprzedaż samochodu, finalizacja kontraktu etc.).

Im więcej otwartych zobowiązań finansowych tym niższa nasza zdolność kredytowa. Z tego powodu tzw. pożyczka oddłużeniowa dostępna jest wyłącznie w instytucjach pozabankowych. Dodatkowo, zależnie od sytuacji w jakiej się znajdujemy, może wymagać ustanowienia zastawu lub poręczenia. Jeśli interesuje nas pożyczka dla zadłużonych bez gwaranta, to możemy na nią liczyć wyłącznie, jeśli nasza historia kredytowa jest bez zarzutu.

Kiedy możliwe jest umorzenie długów bankowych?

Umorzenie odsetek od kredytu jest możliwe, ale zależy wyłącznie od dobrej woli banku. Prośba o umorzenie części zadłużenia (tak jak prośba o rozłożenie na raty zadłużenia w banku) i musi zawierać dokładne uzasadnienie i dokumenty potwierdzające niezdolność do spłaty zobowiązania powodu m.in. zdarzeń losowych (choroby, wypadku, utraty pracy lub majątku z powodu klęski żywiołowej etc.) lub jeśli jedyne dochody dłużnika pochodzą z pomocy społecznej i egzekucja długu oznaczałaby odebranie mu środków do życia.

Jeśli wierzyciel rozpatrzy nasz wniosek pozytywnie, będziemy wolni od spłaty należności, a bank nie będzie wymagał od nas spłaty w przyszłości. Jeśli nasze argumenty nie przekonają banku, może on sprzedać nasz dług firmie windykacyjnej, co pozwoli na odzyskanie chociaż części pożyczonej kwoty. Na decyzję instytucji finansowej wpływa nie tylko sytuacja i majątek kredytobiorcy, ale i jego postawa i zadłużenie w innych instytucjach. Jeśli dłużnik wykazuje chęć zawarcia ugody i spłaty chociaż części zobowiązania w mniejszych ratach, istnieje duża szansa na umorzenie długu. Szczególnie, że dla banku będzie to zdecydowanie bardziej korzystne niż ponoszenie dodatkowych kosztów związanych z windykacją, postępowaniem sądowym i przeprowadzeniem egzekucji komorniczej.

Należy pamiętać, że umorzenie długu stanowi przychód, z którego będziemy się musieli rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym.

Jak wyjść z długów komorniczych i czy komornik może rozłożyć dług na raty?

Jesteś w tak złej sytuacji finansowej, że wpadasz w depresję i sprawdzasz w sieci jak żyć z długami nie do spłacenia? Uciekanie przed problemami nic nie da. Najbardziej oczywistym sposobem na wychodzenie z długów byłoby oczywiście zwiększenie miesięcznych dochodów. Niestety zdarza się, że powodem całego zadłużenia jest utrata stałego zatrudnienia. Jak spłacić długi bez pracy, kiedy komornik puka do naszych drzwi? Pomóc może wniosek o rozłożenie długu na raty. Uzasadnieniem prośby może być wyjątkowo zła sytuacja materialna czy spłata innych długów w tym samym czasie.

Zanim zaczniemy się zastanawiać jak rozłożyć dług u komornika na raty, musimy uświadomić sobie, że to wierzyciel a nie komornik jest stroną w postępowaniu egzekucyjnym. Oznacza to, że wszelkie negocjacje z komornikiem nie mają właściwie żadnej mocy prawnej. Jeśli wierzyciel złoży wniosek o wszczęcie egzekucji, to nasze wcześniejsze ustalenia z komornikiem niewiele dadzą. Podsumowując, rozłożenie długu na

raty jest jak najbardziej możliwe ale musimy negocjować je z wierzycielem. Jeśli jednak nie możemy się z nim skontaktować to wniosek o rozłożenie długu na raty możemy złożyć bezpośrednio u komornika. Wzór pisma znaleźć można online.

Umorzenie egzekucji komorniczej

Umorzenie postępowania egzekucyjnego (w całości lub części) może nastąpić jeśli:

 • z egzekucji nie da się uzyskać sumy wyższej niż koszty samego postępowania,
 • wierzyciel w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie podjął żadnych działań mających na celu odzyskanie długu lub zawieszenia egzekucji,
 • wierzyciel złoży wniosek o umorzenie postępowania,
 • sądowy tytuł wykonawczy utracił wykonalność,
 • wierzyciel posiada zastaw, który pozwala na całkowite zaspokojenie roszczenia.

Umorzenie egzekucji komorniczej nie daje pewności, że dług przestanie istnieć. O ile egzekucja nie jest uznana za niedopuszczalną (ze względu na jej przedmiot lub osobę dłużnika), to wierzyciel może złożyć wniosek o ponowne wszczęcie egzekucji.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej rozwiązaniem wszystkich problemów?

Wielu dłużników traktuje upadłość konsumencką jako wygodny sposób na to jak szybko wyjść z długów, których nie jesteśmy w stanie spłacić. Owszem, rozwiązanie ma wiele zalet: część długów jest umarzana, ustalany jest nowy plan spłaty wierzycieli, następuje zawieszenie postępowania egzekucyjnego i sądowego oraz wykreślenie z rejestru dłużników. Czy upadłość jest idealnym sposobem na to jak pozbyć się długów i komornika?

Niestety nie. Krok ten gwarantuje nam to nowy start, ale odbiera wiele możliwości. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej oznacza, że na spłatę zobowiązań u wszystkich wierzycieli przeznaczony zostanie cały nasz majątek wraz z częścią miesięcznej pensji. W trakcie całego procesu możemy kupować wyłącznie rzeczy niezbędne (np. jedzenie), nie możemy natomiast dysponować naszym majątkiem, zaciągnąć kredytu czy kupić mieszkania.

 

Istnieje wiele mniej radykalnych sposobów na pozbycie się zadłużenia. Warto je wypróbować, zanim zdecydujemy się na ogłoszenie upadłości. Szczególnie, że ten sposób na oddłużenie nie obejmuje należności wynikających z postępowania karnego, zadośćuczynienia, alimentów, obowiązku naprawienia szkody czy kary grzywny.

Darmowe pożyczki
Netcredit
500 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
600 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
600 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni

Dodaj komentarz

##   ## #### ##   ## #######  ####### 
###  ### ##  ##  ## ##   ## ##   ## 
#### #### ##  ## ##  ##   ## ##   ## 
## ### ## ##   ###  ##   ## ##   ## 
##   ## ##  ## ##  ##   ## ## ## ## 
##   ## ##  ##  ## ##   ## ##  ## 
##   ## #### ##   ## #######  ##### ## 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze

Senior 2018-08-27 12:28:10 #2290
Są też firmy, które zajmują się pomocą jeżeli chodzi o ogłaszanie upadłości konsumenckiej. Przykładem jest firma Eureka Restrukturyzacje, dzięki której można uzyskać taką pomoc.
Xawek 2017-04-10 15:10:08 #688
Tyle sie wałkuje na portalach finansowych o rozsadnym pozyczaniu, a ludzie ciagle mysla, ze pożyczka to jakas darowizna- ze wezma i nie beda musieli oddawac. w zyciu- w kazdej dziedzinie- nie tylko w finansach najwazniejszy jest zdrowy rozsadek. Pożyczaj tyle zeby być w stanie oddac- na czas!