Piramidy finansowe – mały problem czy realne zagrożenie?
Z pewnością każdy z nas słyszał kiedyś pojęcie piramidy finansowej. W Polsce na popularności zyskało przede wszystkim po głośnej aferze Amber Gold, kiedy to miliony Polaków straciło swoje oszczędności. Mimo świadomości zagrożeń wynikających z ulokowania pieniędzy w piramidzie finansowej to wciąż powszechny problem. Jak zatem działa Schemat Ponziego i co najważniejsze, jak go rozpoznać?
Jak działa piramida finansowa?
Piramida finansowa, najprościej mówiąc to struktura, w której zysk danego klienta wypłacany jest z wpłat nowych uczestników. Co warte podkreślenia, piramidy finansowe z góry skazane są na upadek. Wymagają one ciągłego dopływu kapitału od nowych uczestników, co wiąże się z koniecznością ciągłego werbowania kolejnych osób. Ich liczba jednak jest ograniczona. Kiedy brakuje następnych klientów, tym samym zaczyna brakować pieniędzy na wypłaty zysku stałym uczestnikom. W takiej sytuacji piramida upada, a osoby które ulokowały pieniądze automatycznie zostają z niczym. Pozostaje im tylko zastanawiać się, jak wyjść z długów. Jedynymi ‘wygranymi’ w takim wypadku są klienci, którzy zdążyli wyjść z inwestycji przed upadkiem piramidy.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Piramida_finansowa
Powyżej przedstawiony jest przykładowy schemat piramidy finansowej. Każdy klient w tym wypadku musi zwerbować sześciu nowych uczestników.
Schemat Ponziego – czym jest i jak działa?
Piramida finansowa inaczej nazywana może być również Schematem Ponziego lub Piramidą Ponziego. Określenia te nie wzięły się bez powodu. Włoch, Charles Ponzi był pierwszą osobą, która stworzyła piramidę finansową. Schemat Ponziego, Charles zbudował w 1920 roku w Bostonie. Wtedy też dokonał oszustwa finansowego,w którym jego klienci utracili łącznie ok. 15 milionów dolarów.
Znając już sposób działania piramidy finansowej możemy zadać sobie pytanie, dlaczego problem ten jest wciąż aktualny, a wiele osób nadal nabiera się na obietnice dużych zysków. Jak zatem działają oszuści pożyczkowi? Otóż najczęściej firmy działające w schemacie Ponziego bardzo dobrze się reklamują. Przykładowo informują o tym, że środki zdobyte od klientów inwestują w złoto, nieruchomości czy inne aktywa. Nie zawsze jednak jest to zgodne z prawdą; zazwyczaj jest to zamaskowanie prawdziwej działalności.
Podstawą ich działania jest zatem doskonały marketing. Podejmują różne czynności, aby przyciągnąć jak największą liczbę uczestników, dzięki czemu zyskują na wiarygodności wśród społeczeństwie. Potencjalnych klientów mamią wizją szybkiego zdobycia dużych pieniędzy oraz licznymi promocjami. Niewiele jednak osób tak naprawdę zdaje sobie sprawę, w jaki sposób działa firma. Tym samym są nieświadomi ponoszonego ryzyka.
Piramida Madoffa – czyli największa piramida finansowa na świecie
W historii znajdziemy wiele przypadków użycia schematu Ponziego. Jedną z największych i tym samym najpopularniejszą piramidą finansową była struktura zbudowana przez Bernarda Madoffa. Jako klientów pozyskał on liczną ilość banków, firm, instytucji oraz inwestorów prywatnych. Standardowo, jak w schemacie Ponziego, kiedy przyszło do wypłacania środków uczestnikom, płacił on z pieniędzy ulokowanych przez nowych klientów.
Co ciekawe, piramida Madoffa działała aż przez 13 lat. Upadła dopiero w czasie trwania wielkiego kryzysu finansowego w 2009 r., kiedy to z powodu sytuacji na rynku inwestorzy zaczęli wycofywać swoje pieniądze. W chwili upadku w piramidzie znajdowało się ok. 13 milionów dolarów należących do 5 tysięcy osób. Łącznie, wszyscy inwestorzy stracili ok. 35 miliardów dolarów, z których co najmniej dziesięciu utraciło po ponad miliard.
Madoff początkowo inwestował głównie w nieruchomości oraz papiery wartościowe. Z czasem jednak, jak sam stwierdził powierzone środki nie były przez niego w żaden sposób inwestowane. Bernard Madoff za oszustwa finansowe został skazany na 150 lat więzienia.
Najgłośniejsze oszustwa finansowe w Polsce – Amber Gold
Piramid finansowych w Polsce również nie brakuje. Do jednej z najgłośniejszych afer ostatnich lat zaliczamy działalność Amber Gold. Co ciekawe, założyciel wspomnianego przedsiębiorstwa (Marcin Plichta), był już wcześniej kilkakrotnie skazany za oszustwa. Wymierzane wobec niego kary pozbawienia wolności za każdym razem jednak były zawieszane warunkowo. Oznacza to, że finalnie żadna kara nie została wykonana.
Amber Gold podawał się za pierwszy dom składowy w Polsce. Rzekomo zajmował się składaniem metali szlachetnych oraz licznymi inwestycjami. W rzeczywistości natomiast część pieniędzy otrzymanych od klientów była przeznaczana na zupełnie inne cele, niezwiązane z działalnością firmy. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wielokrotnie ostrzegała, że przedsiębiorstwo nie posiada zezwolenia KNF na wykonywanie czynności bankowych oraz na przyjmowanie wkładów pieniężnych, a następnie obciążania ich ryzykiem. Niestety informacja ta nie przekonała większości klientów.
Dopiero w 2012 r. zapadła decyzja o likwidacji spółki, a właścicielowi postawiono szereg zarzutów. Badaniem prawidłowości i legalności działania organów i instytucji publicznych wobec podmiotów wchodzących w skład Grupy Amber Gold zajmuje się komisja śledcza. Amber Gold wyłudziło pieniądze od ponad 11 tys. osób, tym samym pociągając za sobą milionowe straty klientów.
Ważne - organizowanie bądź kierowanie systemem sprzedaży lawinowej w Polsce jest czynem nieuczciwej konkurencji, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat
Piramida finansowa – jak ją rozpoznać?
W celu zabezpieczenia się przed oszustwami finansowymi, warto potrafić rozróżniać rzetelne firmy od nieuczciwych przedsiębiorstw. Jak zatem ustrzec się przed wpadnięciem w piramidę finansową?
- Zweryfikuj firmę – zanim zdecydujemy się powierzyć danej firmie nasze środki należy zweryfikować jej legalność. Przede wszystkim warto sprawdzić, czy instytucja posiada niezbędne zezwolenia konieczne do prowadzenia działalności. Takie informacje znajdziemy w KRS lub na stronie KNF. Warto też rzucić okiem na listę ostrzeżeń publicznych, prowadzoną przez Komisję Nadzoru Finansowego.
- Sprawdź, w co inwestuje firma – zanim zdecydujemy się ulokować gdzieś pieniądze, sprawdźmy dokładnie z czego dana firma czerpie zyski oraz w co dokładnie inwestuje. Jeśli coś jest dla nas niezrozumiałe, nie ryzykujmy. Być może natrafiliśmy na piramidę finansową, a inwestycja może doprowadzić nas do spirali zadłużenia
- Im większe potencjalne zyski, tym większe niebezpieczeństwo – warto pamiętać, że wysokie zyski muszą się skądś brać. Dlatego zastanówmy się dobrze, zanim zainwestujemy swoje oszczędności. Ponadprzeciętne oprocentowanie zazwyczaj wiąże się z poniesieniem dużego ryzyka.
Szybkie pożyczki online w firmach pożyczkowych – pewność i bezpieczeństwo
Niektórzy mylnie wiążą określenie piramidy finansowej z firmami pożyczkowymi. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie mają one jednak ze sobą nic wspólnego. Jest to jeden z mitów dotyczących sektora pożyczkowego. Instytucje pozabankowe, aby działać w pełni legalnie muszą posiadać własny kapitał zakładowy – minimum 200 tys. zł. Co więcej, nie może być on utworzony ze środków pochodzących z pożyczek, kredytów, emisji obligacji lub innych źródeł nieudokumentowanych.
Korzystanie z usług firm pożyczkowych online to pewne i bezpieczne rozwiązanie. Dzięki szybkim pożyczkom pieniądze na koncie możemy mieć już po 15 minutach od złożenia wniosku, a cały proces przebiega całkowicie drogą online. Ponadto formalności ograniczone są do niezbędnego minimum, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu na żmudnym wypełnianiu miliona wniosków.
Dodaj komentarz
Komentarze