Dofinansowanie do pieca – na czym polega program „Czyste powietrze”?

Emisję szkodliwych dla zdrowia i środowiska zanieczyszczeń można ograniczyć. Rządowy Program „Czyste powietrze” udziela dofinansowania do wymiany pieców węglowych i termomodernizacji budynków. Smog w Polsce jest dużym problemem. Bardzo zła jakość powietrza wysuwa nas do czołówki krajów, których mieszkańcy muszą chronić się przed szkodliwymi oparami. W jaki sposób można starać się o dofinansowanie do pieca? Czy każdy może skorzystać z programu?

Skorzystaj z dofinansowania do pieca i zadbaj o jakość powietrza!

Dofinansowanie do wymiany pieca 2018 sposobem na walkę ze smogiem

Program „Czyste powietrze” będzie realizowany w latach 2018-2029, a jego głównym celem jest walka ze smogiem. Za smog w polskich miastach odpowiada głównie tzw. niska emisja czyli szkodliwe pyły i gazy wydzielane przez przestarzałe, nieefektywne piece. Często palimy w nich wszystkim, co można włożyć do domowego kotła. Efektem tego jest emisja trucizn, którymi później oddychamy.

Według danych Najwyższej Izby Kontroli, palenie w piecach węglowych odpowiada za produkcję 82-92,8% zanieczyszczeń! Program „Czyste powietrze” ma poprawić tę sytuację. Tym bardziej, że poziomy alarmowe w Polsce określające poziom zanieczyszczenia powietrza są zawyżone! Dane z 2017 roku jasno wskazują, że gdyby zastosowano w Polsce paryski próg alarmowania o smogu, alarm smogowy w naszym kraju obowiązywałby przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt dni w roku.

W 2012 roku Ministerstwo Środowiska ustanowiło w naszym kraju próg smogowy przy stężeniu pyłu wynoszącym 300 µg/m3. Dla porównaniu, we Francji obowiązuje próg 80 µg/m3, natomiast w Czechach – 150 µg/m3. Oznacza to, że jesteśmy bardzo rzadko informowani o fatalnej jakości powietrza, a oddychanie powoli nas zabija. Program „Czyste powietrze” ma walczyć z zanieczyszczeniem powietrza.

Program „Czyste powietrze” – ile wynosi budżet?

Wymiana przestarzałych pieców jest jednym z głównych punktów programu „Czyste powietrze”. Budżet przeznaczony na dofinansowanie do pieca i termomodernizację wynosi 103 mld zł. Zainteresowani mogą korzystać z dwóch form finansowania. Są to:

 • dotacje, na które przeznacza się 63,3 mld zł,
 • pożyczki, na które przeznacza się 39,7 mld zł.

Warunki dofinansowania w programie „Czyste powietrze”

Według Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z pomocy finansowej skorzysta około 4 mln budynków. Jakie są warunki dofinansowania?

 • maksymalny koszt kwalifikowany, do którego można liczyć wysokość dotacji, wynosi 53 tys. zł,
 • jeżeli inwestycja przekroczy 53 tys. zł, pozostałe koszty można dofinansować pożyczką (maksymalnie 15-letni okres kredytowania; możliwa jest karencja w spłacie, jednak nie dłuższa niż do czasu zakończenia inwestycji),
 • inwestycja związana z dofinansowaniem do pieca lub termomodernizacją musi być zrealizowana do 24 miesięcy od daty zawarcia umowy o dofinansowanie i nie później niż do 30 czerwca 2029 roku,
 • dotację można uzyskać na przedsięwzięcia, które rozpoczęły się co najwyżej 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie do wymiany pieca,
 • minimalny koszt kwalifikowany równa się kwocie 7 tys. zł.

Wysokość dotacji do końca 2018 roku wynosi od 30 do 90% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to od 40 do 90%. Progi dotacji w programie „Czyste powietrze” zależą od miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego w przeliczeniu na jedną osobę.

Progi dotacji w programie „Czyste powietrze”

Progi dotacji kształtują się następująco:

 • do 90% inwestycji przy dochodach 600 zł/osobę, pożyczka do 10% wartości dotacji,
 • do 80% inwestycji przy dochodach 601-800 zł/osobę, pożyczka do 20% wartości dotacji,
 • do 70% inwestycji przy dochodach 801-1000 zł/osobę, pożyczka do 30% wartości dotacji,
 • do 60% kosztów inwestycji przy dochodach 1001-1200 zł/osobę, pożyczka do 40% wartości dotacji,
 • do 50% kosztów inwestycji przy dochodach 1201-1400 zł/osobę, pożyczka do 50% wartości inwestycji.

Dofinansowanie do wymiany pieca – jak złożyć wniosek o dofinansowanie do zakupu pieca?

Smog znacznie obniża jakość życia Polaków, ale też – zabija. Co roku zanieczyszczone powietrze wpędza do grobu około 48 tys. mieszkańców naszego kraju. Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie do pieca i przyczynić się do poprawy jakości powietrza w Polsce? Program „Czyste powietrze” kieruje się do:

 • osób fizycznych, posiadających prawo własności lub będących współwłaścicielami budynku,
 • osób fizycznych, mających zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego.

Kiedy i gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie do wymiany pieca węglowego? Termin składania wniosków: od 19 września 2018 roku do 30 czerwca 2027 roku, miejsce składania wniosków: wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, sposób składania wniosków: wniosek w wersji papierowej lub elektronicznej. Wniosek online należy składać przez aplikację internetową Portal Benificjenta na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, używając podpisu elektronicznego. Wniosek papierowy pobiera się w siedzibie WFOŚiGW lub w oddziale WFOŚiGW.

W dniu 4 września 2018 roku rozpoczął się cykl spotkań w kolejnych gminach, podczas których można poznać szczegóły programu „Czyste powietrze” i dokładne wytyczne dotyczące ubiegania się o dofinansowanie do wymiany pieca.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do wymiany pieca węglowego?

Jeśli chcemy złożyć wniosek o dofinansowanie do pieca, powinniśmy:

 1. Zdobyć wiedzę na temat programu.
 2. Zbadać potrzeby budynku, aby właściwie określić je w audycie energetycznym lub uproszczonej analizie energetycznej, zweryfikowanej przez przedstawiciela Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
 3. Wypełnić i złożyć wniosek we właściwym WFOŚiGW, pamiętając o dołączeniu dokumentów potwierdzających dochód,
 4. Poczekać na wizytację przedstawiciela Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który zweryfikuje zgodność stanu budynku z informacjami wpisanymi we wniosku,
 5. Podpisać umowę o dofinansowanie do pieca, jeżeli nasz wniosek został rozpatrzony pozytywnie,
 6. Złożyć wniosek o płatności, udostępniane w kilku transzach w trakcie realizowania kolejnych etapów przedsięwzięcia,
 7. Zakończyć przedsięwzięcie. Przedstawiciel WFOŚiGW potwierdzi realizację inwestycji i będzie miał prawo do kontroli utrzymania projektu w ciągu kolejnych 3 lat,
 8. Rozliczyć przedsięwzięcie po pozytywnej weryfikacji przez przedstawiciela Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Główne założenia programu „Czyste powietrze”

Program „Czyste powietrze” dotyczy:

 • dofinansowania do pieca, czyli demontaż nieefektywnego kotła (kotła na węgiel, kotła na biomasę, pieca kaflowego, kominka, pieca wolnostojącego typu koza, trzonu kuchennego) i wymiana na źródło ciepła, które spełnia normy programu. Może być to: kocioł na paliwa stałe, kocioł olejowy, kocioł gazowy kondensacyjny, pompa ciepła powietrzna, pompa ciepła odbierająca ciepło z gruntu lub wody wraz z przyłączami, węzeł cieplny, system ogrzewania elektrycznego,
 • termomodernizacji, w tym wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, docieplenia przegród budynku i montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Możemy na wiele sposobów oszczędzać energię we własnym domu. Termomodernizacja budynku jest bez wątpienia jednym z nich, tym bardziej, że w polskich domach aż 70% energii pochłania ogrzewanie. Jak pokazują badania, aż co szósty Europejczyk twierdzi, że mieszka w nieprzyjaznych warunkach – w domu z wilgocią, brakiem światła dziennego i nieodpowiednią temperaturą. Złóż wniosek i uzyskaj dotację na cele, które pomogą zmienić warunki życia.

Dofinansowanie do pieca z szybką pożyczką

Jeżeli nie kwalifikujemy się do programu „Czyste powietrze”, nie musimy samodzielnie walczyć z problemem smogu. Zwłaszcza, że połowy Polaków zwyczajnie nie stać, aby na własną rękę zmodernizować dom i ocieplić budynek. Możemy skorzystać z innych źródeł finansowania, jakimi są pożyczki krótkoterminowe i pożyczki ratalne. Pozabankowe instytucje finansowe gwarantują jasne i przejrzyste warunki pożyczania pieniędzy, które można przeznaczyć na dowolne cele, również termomodernizację.

Tanie ogrzewanie domu – program „Czyste powietrze” zadba o twoje rachunki!

Program „Czyste powietrze” nie tylko poprawi jakość powietrza w Polsce, ale zmniejszy rachunki za prąd. To ważne, ponieważ wydatki na życie, a zatem równie koszty utrzymania mieszkania rosną. Termomodernizacja zmniejsza zużycie energii i zabezpiecza dom przed utratą ciepła, pod warunkiem, że jest wykonana kompleksowo. Nie zapomnijmy o innych sposobach na mniejsze rachunki za energię elektryczną.

Wyzbycie się kosztownych nawyków, zmiana dostawcy prądu, wymiana urządzeń na energooszczędne - o koszty nie musimy się martwić. Instytucje pozabankowe wyciągają pomocną dłoń, oferując pożyczki dopasowane do naszych potrzeb. Najlepsze propozycje znajdziemy w comiesięcznych zestawieniach – październikowy ranking pożyczek na raty czeka na Ciebie! Oszczędzanie energii, troska o powietrze, odpowiedzialne zachowanie – korzystajmy z możliwości, jakie dostajemy, aby żyć lepiej.

Darmowe pożyczki
Finbo
5000 zł / 30 dni
Netcredit
10000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
3000 zł / 30 dni
Miloan
3000 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni
Ekspres Pożyczka
5000 zł / 30 dni
Feniko
1000 zł / 30 dni
OROS.pl
5000 zł / 30 dni
Crezu
5000 zł / 60 dni

Dodaj komentarz

##  ## ######## ######## #### ######  
##  ## ##    ##   ## ## ##  ## 
## ##  ##    ##   ## ## ##    
#####  ######  ########  ## ##  #### 
## ##  ##    ##  ##  ## ##  ## 
##  ## ##    ##  ##  ## ##  ## 
##  ## ######## ##   ## #### ######  

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze