Oszczędzanie energii – 5 sposobów jak płacić mniej za prąd

Czy potrafisz wyobrazić sobie życie bez prądu? W dzisiejszych czasach to nie do pomyślenia. Większość urządzeń potrzebuje energii elektrycznej, dlatego sumiennie płacimy rachunki za pobór prądu. Niestety, stawka za energię elektryczną jest coraz większa. Przewiduje się nawet, że do 2020 roku Polska będzie płacić najwięcej w całej Unii Europejskiej! W jaki sposób oszczędzać energię? Poznaj 5 sposobów, jak płacić mniej za prąd. Oszczędzanie energii – to możliwe!

Oszczędzaj energię i płać mniejsze rachunki za prąd.

Oszczędzanie energii – jakie czynniki wpływają na poziom zużycia prądu?

Oszczędzanie energii nie jest proste. W dzisiejszych czasach to prawdziwe wyzwanie. Tym bardziej, że niemal każde urządzenie działa na prąd. Ile prądu zużywa lodówka? Ile kosztuje naładowanie telefonu? Ile prądu pobiera komputer? Kiedy odpowiesz na każde z tych pytań, szybko przekonasz się, skąd te wysokie rachunki, które – nie masz się co łudzić – nie będą niższe. Chwilowka to dobry pomysł, ale nie na regulowanie comiesięcznych opłat, lecz – na zakup nowych, energooszczędnych urządzeń. To tylko jedna z cennych wskazówek w temacie oszczędzania energii. Chcesz poznać pozostałe? Na początku powinniśmy sprawdzić, jakie właściwie zmienne wpływają na poziom zużycia prądu? Czy każde gospodarstwo domowe zużywa tyle samo energii? Poziom zużycia prądu zależy w głównej mierze od:

 • liczby osób zamieszkujących gospodarstwo domowe,
 • przyzwyczajeń domowników,
 • liczby urządzeń elektrycznych w domu i ich energochłonności.

Według badań przeprowadzonych dla Krajowego Rejestru Długów, miesięczny rachunek za prąd dla przeciętnej rodziny wynosi 176 zł. Jeżeli rodzina liczy pięć osób, rachunek wzrasta do 242 zł. A prąd nie jest jedynym rachunkiem do zapłaty. Co może zabrać komornik nie jest pytaniem, na które w związku z tym chcielibyśmy szukać odpowiedzi. Lepiej dowiedzmy się, ile kosztuje prąd i jak zmniejszyć jego zużycie!

Ile kosztuje prąd? Sprawdź, jak obliczyć zużycie prądu?

Ile kosztuje prąd? Średnia cena prądu w Polsce wynosi 0,55 zł za 1 kWh. Jak obliczyć zużycie prądu? Na każdym urządzeniu znajduje się tabliczka znamionowa. Sprawdzimy na niej informacje o poborze mocy wyrażonym w watach (W). Moc urządzenia mnożymy przez czas użycia sprzętu, uzyskując ilość zużytych kWh. Następnie otrzymaną wartość określoną w kWh mnożymy przez aktualną stawkę za energię, poznając tym samym koszt zużycia energii przez dane urządzenie.

 

Powtórzmy raz jeszcze: Wzór na obliczenie ilości zużytych kWh: moc urządzenia x czas użytkowania sprzętu Wzór na obliczenie kosztów zużycia energii przez urządzenie: kWh x aktualna stawka za energię (obecnie 0,55 zł za 1 kWh) W przeciętnym gospodarstwie domowym aż 70% energii pochłania ogrzewanie pomieszczeń, a 13% przygotowanie ciepłej wody. Warto przeanalizować, ile prądu zużywają domowe sprzęty. Zużycie prądu w domu (biorąc pod uwagę przeciętny czas korzystania z wymienionych urządzeń domowych):

 • Ile prądu zużywa lodówka? Lodówka klasy energetycznej A++: 20 kWh, stara lodówka: 60 kWh,
 • Ile prądu zużywa komputer stacjonarny? 36 kWh,
 • Ile prądu zużywa pralka? Pralka klasy energetycznej A++: 3 kWh, stary automat: 8 kWh,
 • Ile prądu zużywa telewizor? Telewizor LCD powyżej 37 cali: 45 kWh,
 • Ile prądu zużywa zmywarka? 4 kWh,
 • Ile prądu zużywa kuchenka mikrofalowa? 1kWh,
 • Ile prądu zużywa żelazko? 5,5 kWh,
 • Ile prądu zużywa odkurzacz? 6,5 kWh,
 • Ile prądu zużywa ładowarka telefonu komórkowego? 0,1 kWh.

Jeśli nie chcesz zastanawiać się, jak wyjść z długów po spłacie wszystkich rachunków, poznaj nasze sposoby na oszczędzanie energii.

Jak płacić mniej za prąd? 5 sposobów na oszczędzanie energii

Czy potrafisz wymienić 5 zasad, których przestrzeganie pozwala ci oszczędzać energię elektryczną? Nie? My wiemy, jak płacić mniej za prąd. Już zmiana kilka nawyków może sprawić, że pobór prądu będzie mniejszy, a opłaty – niższe. Nie tylko wtedy, kiedy wyjedziesz na wymarzone wakacje, ale również wtedy, gdy jesteś w domu i normalnie funkcjonujesz. 5 sposobów na oszczędzanie energii:

 1. Zacznij od siebie i zmień kosztowne przyzwyczajenia, zwiększające zużycie prądu!
 2. Zmień dostawcę prądu.
 3. Wybierz dogodną taryfę prądu.
 4. Postaw na urządzenia energooszczędne o wyższej klasie energetycznej.
 5. Znajdź sposób na tanie ogrzewanie.

Przyda nam się więcej informacji na temat oszczędzania energii elektrycznej w domu!

Po pierwsze: oszczędzanie energii a nawyki

Zmień złe nawyki, ale jak? Świadomość złych nawyków to pierwszy krok, aby zmienić przyzwyczajenia, które szkodzą nam w wielu dziedzinach życia. Tak jak staramy się ograniczyć zbędne wydawanie pieniędzy (ach te wyprzedaże!), tak samo powinniśmy skończyć z nawykami, które podnoszą zużycie prądu. Jak zagwarantować sobie mniejsze rachunki za prąd?

 1. Gaś urządzenia, jeśli z nich nie korzystasz. Nie zostawiaj sprzętów w trybie czuwania (tzw. tryb „stand by”), ponieważ nadal pobierają energię elektryczną. Musisz wyłączać urządzenia z kontaktu, dopiero wtedy zaoszczędzisz.
 2. Właściwie rozmieść sprzęty. Lodówka nie może stać koło kuchenki albo grzejnika. Sprawdź rozmieszczenie urządzeń w swoim domu i wprowadź konieczne zmiany.
 3. Umiejętnie korzystaj ze sprzętu domowego. Nie wkładaj gorących potraw do lodówki, nie nalewaj za dużo wody do czajnika, nie pierz jednej koszulki w trybie najdłuższego prania, nie włączaj zmywarki, której do końca nie zapełniłeś. Takie proste czynności w perspektywie czasu dają spore oszczędności.
 4. Wyłączaj światło, kiedy wychodzisz z pokoju. Może zastanów się nad czujnikami ruchu? Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w korytarzu. Oprócz tego wymień żarówki na energooszczędne, a najlepiej na żarówki typu LED. Chociaż więcej kosztują, są zdecydowanie bardziej opłacalne.
 5. Nie wietrz okna przy włączonym ogrzewaniu.

To wydawałoby się proste zasady, ale mało kto je stosuje. A zmieniając nawyki, można realnie wpłynąć na wysokość rachunków za prąd. To dopiero pierwszy z pięciu sposobów na oszczędzanie energii. Poznajmy je wszystkie!

Po drugie: oszczędzanie energii a dostawca prądu

Cena prądu może się różnić zależnie od dostawcy, który dostarcza nam energii elektrycznej. Średnia cena energii elektrycznej w Polsce wynosi aktualnie 0,55 zł dla taryfy G11, czyli stałej ceny przez całą dobę. Sprzedawcę prądu można zmienić. W naszym kraju pięć największych grup energetycznych to:

 • ENEA S.A.,
 • ENERGA Obrót,
 • PGE Obrót,
 • innogy,
 • TAURON Polska Energia S.A.

Decydując o dostawcy, weźmy pod uwagę:

 • stawkę, która będzie nas obowiązywać przez cały okres trwania umowy, a nie tylko w czasie promocji,
 • koszt wcześniejszego wypowiedzenia umowy,
 • konieczność opłat za dodatkowe usługi, które oferuje dostawca prądu.

Po trzecie: oszczędzanie energii a taryfa prądu

Nie tylko od sprzedawcy prądu zależą nasze rachunki, również od taryfy prądu, którą wybierzemy. Taryfę można zmienić w prosty sposób, nawet telefonicznie. Jakie taryfy prądu są dostępne? Trzy podstawowe taryfy obowiązujące w Polsce to:

 • taryfa G11 – taryfa jednostrefowa, stała stawka za energię elektryczną o każdej porze dnia i nocy. To stawka przeznaczona głównie dla klientów, którzy korzystają z prądu przede wszystkim w trakcie dnia i nie wykorzystują energii do celów grzewczych,
 • taryfa G12 – taryfa dwustrefowa, polega na rozliczaniu energii w dwóch strefach czasowych. Strefa dzienna to godziny 6.00-13.00 i 15.00-22.00 – obowiązują wtedy wyższe opłaty za prąd. Strefa nocna z niższą ceną prądu to godziny 13.00-15.00 oraz 22.00-6.00. Z tej taryfy korzystają głównie osoby, które potrzebują prądu w nocy i służy im także do celów grzewczych,
 • taryfa G12w – taryfa dwustrefowa weekendowa, która również rozlicza energię w dwóch strefach czasowych. Niższa cena za prąd obowiązuje również całe weekendy i w dni ustawowo wolne od pracy.

Każdy powinien samodzielnie zadecydować, jak najkorzystniej dopasować rodzaj taryfy do swojego sposobu życia.

Po czwarte: oszczędzanie energii a urządzenia energooszczędne

Wymiana sprzętów na energooszczędne urządzenia to inwestycja w długoterminowe oszczędzanie. Skala klas energetycznych urządzeń rozpoczyna się od litery A i oznacza urządzenia najbardziej oszczędne, natomiast litera G określa najmniej oszczędne sprzęty. Jak wyznacza się klasę energetyczną? Porównując roczne zużycie energii urządzenia ze standardowym urządzeniem danego typu. Dokładna skala klas energetycznych:

 • A++,
 • A+,
 • A,
 • B,
 • C,
 • D,
 • E.

Chociaż im wyższa klasa, tym wyższa cena urządzenia, to większą cenę zakupu w niedługim czasie zrekompensują niższe rachunki za prąd. Wydatki na zakup nowych sprzętów możesz pokryć dzięki pożyczce online. Pożyczka od rodziny nie zawsze jest możliwa – lepiej skorzystać z oferty pozabankowych instytucji finansowych.

Po piąte: oszczędzanie energii a sposoby ogrzewania

Stojąc przed wyborem ogrzewania domu mamy do wyboru kilka sposobów na zapewnienie ciepła i komfortu. Jednym z nich jest ogrzewanie elektryczne. Może być to ogrzewanie bezpośrednie, czyli grzejniki albo ogrzewanie podłogowe elektryczne bądź kotły elektryczne, które często stosuje się wraz z kotłami na paliwa stałe. Oszczędzamy na paliwie, używając drewna czy węgla, a elektryczny kocioł pozwala nie martwić się o załączanie ogrzewania. Ogrzewanie elektryczne jest doskonałą alternatywą dla kotłów węglowych, z których niezaprzeczalnie powinniśmy zrezygnować z racji smogu, do którego się przyczyniają. Spalając niskiej jakości paliwa w przestarzałych piecach, emitujemy do powietrza zanieczyszczenia, które nie mają dobrego wpływu na nasze zdrowie. W związku z rosnącym problemem smogu, rząd pomaga w wymianie kotłów, uruchamiając program dotacji do wymiany pieców węglowych. Program „Czyste powietrze” rozpoczyna się w 2018 roku i ma potrwać do 2029 roku. Obejmuje nie tylko wymianę pieców na piece gazowe lub opalane biomasą, ale również termomodernizację budynków, związaną z m.in. z wymianą okien i drzwi.

Dlaczego prąd drożeje?

Dlaczego właściwie prąd drożeje? Zdaniem ekspertów, jedną z przyczyn są drożejące uprawnienia do emisji dwutlenku węgla oraz rosnące ceny węgla kamiennego. Chociaż mamy zapasy węgla pod ziemią, koszty jego wydobycia są bardzo wysokie (a w Polsce 80% prądu powstaje z węgla). Po kieszeni dostanie każdy. Dlatego powinniśmy jak najszybciej wdrożyć sposoby pozwalające płacić mniejsze rachunki za prąd. Oraz oczywiście mocno się ich trzymać, aby jak najskuteczniej oszczędzać energię. 

Czy pożyczki online pomogą w oszczędzaniu energi? Tak, jeśli dzięki nim kupisz energooszczędne urządzenia energooszczędne Pamiętaj - w comiesięcznym rankingu chwilówek sprawdzisz, który z pożyczkodawców ma dla ciebie dogodne propozycje. A jeśli chcesz od razu zainwestować w kilka sprzętów AGD, weź pożyczkę na dłużej i z uwagą prześledź ranking pożyczek ratalnych. Aktualne zestawienie ofert pożyczkowych to najlepsza pomoc w szukaniu pożyczki!

Darmowe pożyczki
Ekspres Pożyczka
5000 zł / 30 dni
Netcredit
10000 zł / 30 dni
Feniko
1000 zł / 30 dni
OROS.pl
5000 zł / 30 dni
Miloan
3000 zł / 30 dni
Finbo
5000 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
3000 zł / 30 dni
Crezu
5000 zł / 60 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni

Dodaj komentarz

##   ## ####### ##   ## #######  ###### 
###  ### ##   ## ##   ## ##   ## ##  ## 
#### #### ##   ## ##   ## ##   ## ##    
## ### ## ##   ## ######### ##   ## ##    
##   ## ##   ## ##   ## ##   ## ##    
##   ## ##   ## ##   ## ##   ## ##  ## 
##   ## ####### ##   ## #######  ###### 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze

Agnieszka 2019-03-08 15:02:30 #3039
Łatwiejszym sposobem na sprawdzenie zużycia energii jest licznik - np. OneMeter. Fajne intuicyjne urządzenie. Do tego ma aplikację na której można na bieżąco sprawdzać wszystkie informacje.
Odpowiedz