Jak i gdzie płacić BLIKiem?

Jak działa BLIK i dlaczego warto z niego korzystać? To proste. System płatności BLIK umożliwia błyskawiczne przelewy międzybankowe, płacenie za zakupy stacjonarne i internetowe, wypłaty z bankomatów oraz przelewy na numer telefonu, które nie wymagają podawania numeru konta odbiorcy. Płatności BLIK realizowane są natychmiast, również w niedziele i święta. Co najważniejsze, do korzystania z BLIK wystarczy zwykły smartfon.

Jak i gdzie płacić BLIKiem?
1.
Weź pożyczkę
25000 zł
60 miesięcy
2.
Weź pożyczkę
30000 zł
50 miesięcy
3.
Weź pożyczkę
60000 zł
120 miesięcy
Zobacz cały Ranking pożyczek na raty - październik 2024
  1. Co to jest BLIK i gdzie można nim płacić?
  2. Płacenie BLIK za granicą
  3. Jak wygenerować kod i zacząć korzystać z BLIK?
  4. Jak płacić BLIKiem w sklepie?
  5. Jak się płaci BLIKiem w internecie?
  6. Wypłata z bankomatu BLIKiem i realizacja czeku BLIK
  7. Jak zrobić i odebrać przelew na telefon BLIK?
  8. Ile kosztuje BLIK - prowizja i opłaty

Co to jest BLIK i gdzie można nim płacić?

Jeśli jeszcze nie wiesz co to jest BLIK, to z całą pewnością dużo tracisz. BLIK to bezpieczny system płatności mobilnych, który jest dostępny w aplikacjach wielu dużych banków działających w Polsce. Osoby posiadające konto osobiste, konto oszczędnościowe lub podstawowy rachunek płatniczy w banku współpracującym z BLIK-iem, mogą płacić za zakupy i usługi swoim telefonem komórkowym, podobnie jak robią to kartą płatniczą. Co ciekawe, osoby posiadające kartę kredytową mogą korzystać z jej limitu podczas płatności BLIK. Wystarczy, że w ustawieniach BLIK wybierzemy domyślne źródło środków.

System BLIK jest obecnie jednym z najpopularniejszych sposobów na płacenie telefonem. Jak wynika z danych dostępnych na stronie www.blikmobile.pl, w trzecim kwartale 2019 roku użytkownicy wykonali 56,6 mln transakcji BLIKIEM, a od początku roku było ich razem 146 mln. Płatności BLIK były dotąd popularne przede wszystkim przy zakupach online, teraz rośnie ich popularność także w stacjonarnych terminalach płatniczych i bankomatach. Z BLIK-a korzystają użytkownicy indywidualni, przedsiębiorcy, agenci rozliczeniowi i banki. Nic dziwnego, możliwości jakie daje płatność BLIK są imponujące. BLIK nie tylko zastępuje karty płatnicze, ale daje znacznie więcej możliwości.

Gdzie można płacić BLIKiem?

Przelew natychmiastowy BLIK jest darmowy. Jego realizacja trwa kilka sekund, również w weekendy i święta. Użytkownicy BLIK mogą realizować:

  • płatności w punktach naziemnych takich jak sklepy, restauracje i inne punkty stacjonarne z terminalami POS,
  • płatności internetowe - m.in. w systemach DotPay, Przelewy24, PayU i tPay,
  • wypłaty gotówki z bankomatów - BLIKIEM wypłacimy gotówkę z bankomatów Euronet, Planet Cash i maszyn banków współpracujących z BIK,
  • wpłaty pieniędzy do wpłatomatów,
  • czeki BLIK - czek BLIK działa podobnie jak czeki papierowe, wystarczy 9-cyfrowy kod przesłać smsem lub mailem do odbiorcy,
  • przelew na telefon - BLIK umożliwia błyskawiczne przelewy międzybankowe bez podawania numeru konta, wystarczy podać numer telefonu,

O rosnącej popularności rozwiązania świadczy możliwość płatności BLIKIEM w takich miejscach jak placówki pocztowe (wyposażone w terminale POS) i urzędy. Oznacza to, że naszym smartfonem będziemy mogli zapłacić za paszport, prawo jazdy czy wydanie jakiegokolwiek innego dokumentu.

Płacenie BLIK za granicą

Już niedługo płatności BLIK będzie można realizować także za granicą. Pod koniec 2018 roku Polski System Płatności ogłosił strategiczną współpracę z Mastercard, w ramach partnerstwa wszystkich banków tworzących PSP. Obecnie prowadzone są prace nad wprowadzeniem wszystkich niezbędnych elementów, które umożliwią płatności zbliżeniowe BLIK na całym świecie oraz międzynarodowe przelewy na numer telefonu.

Do tego czasu pozostaje nam korzystanie z innych rozwiązań, np. płatności zagranicznych wartą wielowalutową. Alternatywnym sposobem na zakupy internetowe będą przelewy zagraniczne SEPA i SWIFT.

Jak wygenerować kod i zacząć korzystać z BLIK?

Telefon do płatności BLIK musi mieć oprogramowanie Android, iOS lub Windows Phone oraz stabilne połączenie z internetem. Płacenie BLIKIEM jest proste. Wystarczy posiadać konto w banku oferującym system płatności BLIK (informacja jakie banki mają BLIK w dalszej części tekstu) i pobrać aplikację mobilną banku na swój telefon. Instrukcja jak włączyć BLIK jest zazwyczaj podana na stronie naszego banku. Aktywacja płatności jest możliwa w aplikacji, w zakładce “dane i ustawienia”. W tej samej aplikacji będzie można też zmienić telefon przypisany do BLIKa, jeśli zajdzie taka konieczność.

Nie musimy się martwić, jak wygenerować kod BLIK. Kody są tworzone automatycznie za każdym razem, gdy podczas płatności stacjonarnej lub internetowej wybierzemy opcję “płacę BLIK”. Po kilku sekundach w aplikacji bankowej w telefonie wyświetlany jest 6-cyfrowy kod BLIK, który umożliwi dokonanie płatności. Warto zwrócić też uwagę na limity kwotowe BLIK w naszym banku.

Jak płacić BLIKiem w sklepie?

System BLIK działa w oparciu o kody jednorazowe, które umożliwiają autoryzację transakcji. Kody BLIK wyświetlane na ekranie telefonu i działają wyłącznie przez określony czas - maksymalnie 2 minuty. Kod może być wygenerowany wyłącznie, jeśli telefon posiada połączenie z internetem. Płacenie BLIK jest możliwe we wszystkich placówkach oznaczonych logo BLIK. Znaczek widoczny jest na drzwiach wejściowych lub przy kasach.

Aby zrealizować płatność BLIKiem sklepie stacjonarnym należy:

  1. poinformować sprzedawcę w wybraniu płatności BLIK,
  2. uruchomić aplikację mobilną banku w swoim telefonie,
  3. kliknąć zakładkę BLIK, a następnie wygenerować 6- cyfrowy kod,
  4. wpisać w terminalu płatniczym kod BLIK i zatwierdzić płatność zielonym przyciskiem,
  5. zatwierdzić transakcję kodem PIN w swoim telefonie.

Płatności do 50 zł nie wymagają wpisywania kodu PIN, ale warto zwrócić uwagę na limity dzienne takich transakcji.

Jak się płaci BLIKiem w internecie?

Płatności mobilne można z powodzeniem realizować także przy zakupach niestacjonarnych. Coraz więcej sprzedawców jest otwartych na nowe metody płatności, które zapewniają im błyskawiczne wpływy środków na konto. BLIK jest szczególnie popularny na portalu Allegro. Klienci nie muszą logować się do bankowości internetowej czy podawać numeru karty płatniczej. Płatność BLIKIEM online wygląda podobnie, jak w przypadku sklepów stacjonarnych.

Wystarczy kolejno:

  1. wybrać BLIK jako formę płatności,
  2. uruchomić aplikację mobilną banku w swoim telefonie,
  3. wygenerować kod i wpisać go w wyznaczone pole,
  4. zatwierdzić transakcję kodem PIN w telefonie.

Jeśli jesteśmy stałymi klientami danego sklepu, możliwe jest płacenie BLIK bez podawania kodu, czyli usługa BLIK One Click. Przy następnych zakupach, przed zatwierdzeniem kodu należy kliknąć w zakładkę “Wykonaj i zapamiętaj”. Dzięki temu zatwierdzanie kolejnych płatności będzie wymagało wyłącznie wpisania kodu PIN w aplikacji mobilnej. Z BLIK One Click skorzystają m.in. klienci Alior Bank, Millennium, Pekao, ING, mBank, PKO BP i Santander BP.

Wypłata z bankomatu BLIKiem i realizacja czeku BLIK

Wypłata BLIK z bankomatu to szybkie i proste rozwiązanie, które nie wymaga posiadania przy sobie fizycznej karty płatniczej. Jeśli nie wiesz, jak wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty, możesz być zaskoczony jakie to proste. Wystarczy podejść do bankomatu, a następnie::

  1. kliknąć opcję “wypłata BLIK”,
  2. wybrać kwotę do wypłaty,
  3. uruchomić aplikację banku i wygenerować kod BLIK,
  4. przepisać kod za pomocą klawiatury bankomatu i zatwierdzić zielonym przyciskiem,
  5. potwierdzić transakcję kodem PIN w aplikacji mobilnej w telefonie,
  6. odebrać gotówkę.

Podobnie wygląda instrukcja, jak zrealizować czek BLIK otrzymany od innej osoby. Czek BLIK działa podobnie jak czeki papierowe. Po wpisaniu w aplikację kwoty, daty ważności i hasła zabezpieczającego, możemy taki czek w postaci 9-cyfrowego kodu przesłać smsem lub mailem do odbiorcy klikająć z zakładkę „ Wyślij czek BLIK” lub „Udostępnij czek”, zależnie od danej aplikacji bankowej. Środki z niewykorzystanego na czas czeku wracają na konto odbiorcy. Odbiorca może wykorzystać czek BLIK w dowolnej chwili, niezależnie od tego czy ma dostęp do internetu czy nie.

BLIK umożliwia także korzystanie z wpłatomatów. Aby wpłacić gotówkę do wpłatomatu za pomocą BIK, należy wprowadzić 6-cyfrowy kod BLIK z aplikacji mobilnej na klawiaturze wpłatomatu. Operację potwierdzamy przez wpisanie kodu PIN w aplikacji. Potem wystarczy włożyć banknoty do wpłatomatu oraz potwierdzić ich ilość i kwotę.

Jak zrobić i odebrać przelew na telefon BLIK?

BLIK umożliwia błyskawiczne przelewy międzybankowe bez podawania numeru konta. Po zalogowaniu się do aplikacji mobilnej banku wystarczy wpisać numer telefonu odbiorcy, kwotę przelewu i zatwierdzić transakcję. Jeśli odbiorca także korzysta z przelewów BLIK, pieniądze otrzyma od razu. Jeśli nie, otrzyma on SMS z linkiem do strony, na której będzie musiał wpisać swój numer rachunku bankowego i odebrać przelew BLIK.

Przelew na telefon jest wyjątkowo często używaną funkcją BLIK. W grudniu 2019 roku BLIK wprowadził także nową funkcję, jaką jest “prośba o przelew BLIK”. Usługa pozwala na szybkie rozliczenie płatności między kilkoma osobami, np. wspólnego rachunku za posiłek w restauracji.

Ile kosztuje BLIK - prowizja i opłaty

Czy BLIK jest płatny? Tak. Za korzystanie z BLIK mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty przypadku transakcji w sklepach stacjonarnych i internetowych. W przypadku wypłat z bankomatów prowizja BLIK może wynieść od zera do trzech procent transakcji (min. 5 zł). Wysokość opłat może się różnić zależnie od banku i rodzaju posiadanego konta. Często darmowe są jedynie wypłaty z maszyn będących własnością danej instytucji. Nie zapłacimy natomiast za przelew na telefon oraz korzystanie z czeków BLIK.

BLIK podniesie opłaty za korzystanie z konta lub pozwoli ich uniknąć. Wiele banków stawia swoim klientom wymagania dotyczące minimalnej ilości lub wartości transakcji bezgotówkowych w miesiącu. Regularnie płacąc BLIKIEM możemy zatem uniknąć niepotrzebnych opłat za korzystanie z rachunku.

Uwaga: BLIK organizuje sezonowe promocje dla swoich użytkowników. Do wygrania są nagrody pieniężne, kody promocyjne na zakupy i usługi oraz zniżki na bilety do kina i wiele innych. Oddzielne promocje dla klientów korzystających z BLIK przygotowują co jakiś czas także banki.

Artykuły

Pożyczki społecznościowe - poradnik i opinie!

Kiedy brakuje nam pieniędzy, pierwszą myślą jest pożyczka...

Ustawa antylichwiarska - najważniejsze informacje

Można śmiało stwierdzić, że klientów instytucji pozabankowych...

Pożyczka dla bezrobotnych – chwilówki dla osób bez zatrudnienia

Według danych GUS z 2018 roku, bezrobocie spada, ale...

Kredyt na wesele. Ile kosztuje przyjęcie weselne?

Jeżeli planujesz wejść w związek małżeński, a nie masz...

Zakupy na raty - zasil konto ekstra gotówką na letnie wyprzedaże

W popularnej sieci odzieżowej Zara wyprzedaż letnia...

Pożyczka dla emerytów i rencistów − które firmy?

Bardzo często gdy planujemy złożyć wniosek o chwilówkę...

Poręczenie pożyczki – na czym polega oraz kiedy się opłaca?

Na rynku pożyczek pozabankowych znajdziemy nie tylko...

Kiedy ponosimy odpowiedzialność za długi partnera?

Każda para ma swój sposób na finanse. Tuż po zaręczynach...

Czy tanie podróżowanie jest możliwe?

Jeszcze do niedawna podróże, w szczególności zagraniczne,...

Wakacje na raty − czy to dobra decyzja?

Wakacje na raty to bardzo interesująca propozycja dla...

Wymarzone wakacje - jak się do nich przygotować?

Lato jest najlepszą porą na wakacyjne wyjazdy. Lubimy...

Jak odzyskać pieniądze ze sklepu internetowego?

Zakupy w sieci, chociaż bardzo wygodne, to wiążą się...

Darmowe pożyczki
Ekspres Pożyczka
5000 zł / 30 dni
Netcredit
10000 zł / 30 dni
Feniko
1000 zł / 30 dni
OROS.pl
5000 zł / 30 dni
Miloan
3000 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
3000 zł / 30 dni
Crezu
5000 zł / 60 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni

Dodaj komentarz

########    ###    ######## ########  ######   
     ##    ## ##   ##       ##       ##    ##  
    ##    ##   ##  ##       ##       ##        
   ##    ##     ## ######   ######   ##   #### 
  ##     ######### ##       ##       ##    ##  
 ##      ##     ## ##       ##       ##    ##  
######## ##     ## ##       ########  ######   

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze