Jak sprawdzić status w Bazie dłużników ERIF

Kiedy wnioskujemy o wsparcie finansowe, bank albo firma pożyczkowa sprawdzają dane na nasz temat w bazach dłużników. W ten sposób zapewniają sobie ochronę przed nieuczciwymi klientami. Jedną z baz dłużników jest ERIF.

Jak sprawdzić status w Bazie dłużników ERIF
logo bazy dłużników ERIF. W artykule opisane jest jak sprawdzić czy widniejemy w raporcie i ewentualnie jak się z niego wypisać.

Odmówiono ci pożyczki albo kredytu? Możliwe, że masz zaległe zobowiązania. Przed przyznaniem nam wsparcia finansowego banki i firmy pożyczkowe kontrolują naszą historię w rejestrach dłużników. Jedną z działających w Polsce baz jest Rejestr Dłużników ERIF. Wgląd w dane zgromadzone w ERIF mają także konsumenci – po założeniu konta w serwisie infoKonsument.pl mogą pobrać raport na swój temat. Podobny system stosują także inne bazy dłużników - warto mieć dostęp do każdej z nich.

Dlaczego warto sprawdzić, czy jesteśmy w ERIF?

Wiarygodność finansowa jest nam potrzebna w wielu sytuacjach. Posiadanie nieuregulowanych należności może utrudniać wnioskowanie o wsparcie finansowe. Warto zatem wiedzieć, jak wygląda nasza historia w bazach dłużników. Także jeśli w przeszłości mieliśmy niespłacone zadłużenia, które z czasem uregulowaliśmy, koniecznie sprawdźmy, czy nasi wierzyciele pamiętali o usunięciu wpisu z rejestru. Posiadając konto w ERIF możemy także sprawdzić, czy ktoś w ciągu ostatniego roku szukał informacji na nasz temat. Rejestr może być także pomocny, jeśli w przeszłości zdarzyło nam się zgubić dokumenty – za pośrednictwem bazy upewnimy się, czy ktoś nie próbował ich wykorzystać. ERIF daje możliwość zbierania pozytywnych opinii na nasz temat. Jeśli spłaciliśmy zobowiązanie możemy poprosić wierzyciela o wystawienie pozytywnej opinii. W ten sposób ERIF pomaga nam systematycznie budować pozytywny wizerunek finansowy. Regularna kontrola baz dłużników jest doskonałym wsparciem odpowiedzialnego pożyczania.

Jak sprawdzić, czy jesteśmy w systemie ERIF

Z rejestru ERIF poza standardowymi raportami możemy także pobrać raport online i raport o dokumencie. Aby uzyskać dostęp do informacji na nasz temat, powinniśmy zarejestrować się w serwisie infoKonsument.pl. Następnie musimy dokonać aktywacji konta. Później możemy już zalogować się do systemu ERIF. Wybierając funkcję „Sprawdzanie”, a następnie „Sprawdź siebie”, będziemy mogli pobrać raport na nasz temat. Jeśli natomiast zależy nam na otrzymaniu raportu online z Rejestru Zapytań, powinniśmy przejść do zakładki „Rejestr Zapytań”. Jeśli natomiast interesuje nas raport o dokumencie, wybierzmy „Sprawdź dokument”. Po pobraniu raportu będzie on aktywny na naszym koncie przez 90 dni. Raz na 6 miesięcy pobranie danych z ERIF jest bezpłatne. Jeśli natomiast chcemy mieć dostęp do informacji częściej, każdorazowe wygenerowanie raportu będzie nas kosztowało 3 zł. Jeśli zależy nam na kontrolowaniu naszych finansów, podobne raporty możemy także pobrać ze stron innych rejestrów dłużników – na przykład BIG InfoMonitor, KRD i BIK.

Jak pozbyć się wpisu z ERIF?

Jeśli znaleźliśmy się w ERIF, powinniśmy zadbać przede wszystkim o jak najszybsze uregulowanie zaległego zobowiązania. Następnie osoba, która dokonała wpisu na nasz temat, ma obowiązek usunąć go w ciągu 14 dni od spłaty zadłużenia. Baza ERIF ma na aktualizację danych 7 dni, ale najczęściej dokonuje jej natychmiast. Jeśli nasz dług został spłacony w części, w rejestrze zobaczymy saldo początkowe konta i kwotę pozostałą do spłaty. Natomiast gdy uregulowaliśmy zaległe zobowiązanie w całości, dane na nasz temat zostaną usunięte z systemu.

Kontrola baz dłużników – co nam daje?

Regularnie kontrolując dane na nasz temat zgromadzone w bazach dłużników, możemy łatwiej budować finansową odpowiedzialność. Ze świadomością naszych zadłużeń łatwiej nam będzie podejmować rozsądne krótko- i długoterminowe decyzje finansowe, co będzie miało przełożenie na nasze poczucie finansowego bezpieczeństwa. Baza dłużników ERIF to tylko jeden z rejestrów, w którym możemy sprawdzić dane na temat naszych niespłaconych zobowiązań. Warto korzystać także z innych baz dłużników - w ten sposób otrzymamy kompleksową wiedzę na temat stanu naszego zadłużenia.

Dodaj komentarz

########  ####### ##  ## ##  ## ###### 
##   ## ##   ## ###  ## ## ## ##  ## 
##   ## ##   ## #### ##  ####  ##    
######## ##   ## ## ## ##  ##   ###### 
##    ##   ## ## ####  ##     ## 
##    ##   ## ##  ###  ##  ##  ## 
##     ####### ##  ##  ##   ###### 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola