Więzienie za długi. Czy to możliwe?

Więzienie za długi - czy to możliwe? Jak najbardziej, ale tylko w niektórych przypadkach. Nie ma co liczyć na przedawnienie długu - są sytuacje, w których uchylanie się od zapłaty kończy się zasądzeniem kary więzienia. Niespłacanie chwilówek to jeszcze nie powód odsiadki, ale oszustwa podatkowe mogą się już skończyć 15 latami więzienia. A na ile czasu można zostać pozbawionym wolności za inne długi?

Za niespłaconą pożyczkę nie można iść do więzienia.

Czy za długi można iść do więzienia? Tak, ale…

... tylko w określonych przypadkach. Więzienie za długi ma miejsce wtedy, kiedy dłużnik uchyla się od płatności i zostanie mu to udowodnione. W innym wypadku ciężko mówić o tym, że za długi można iść do więzienia, ponieważ za same niespłacone zobowiązania nikt nie ma prawa odbierać nikomu wolności. Okoliczności (bezpośrednio wpływające na powstanie długu), które sprawiają, że ktoś trafi do więzienia za długi (potocznie mówiąc) to:

 • wyłudzenie kredytu bądź pożyczki,
 • zaleganie z płatnością alimentów,
 • niezapłacenie grzywny,
 • unikanie podatków,
 • wyzbywanie się majątku.

A jak pożyczki i kredyty mają się do więzienia za długi? Niespłacanie chwilówek nie może zakończyć się w areszcie. Nie oznacza to, że dłużnik pożyczkowy jest bezkarny. Konsekwencje niespłacenia chwilówki to m. in. wpisanie danej osoby do np. Krajowego Rejestru Długów oraz utrata zdolności kredytowej. Dlatego choć więzienie za długi nie dotyczy pożyczek przez internet i kredytów (w sytuacji “zwykłego” niespłacania - a nie umyślnego uchylania się od płatności), to spłacanie długów jest priorytetem dla każdego, kto je posiada. Nawet, jeśli to trudna sytuacja taka jak podział kredytu po rozwodzie.

Jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby w wymienionych powyżej sytuacjach trafić do więzienia.Tego dowiesz się w dalszej część artykułu.

Więzienie za długi: unikanie podatków i wyłudzenie kredytu

Unikanie płacenia podatków to ryzykowne zachowanie, ponieważ kara więzienia może być za nie wyjątkowo wysoka. Wysokość kary zależy od wysokości długu, ponieważ na jego podstawie zachowanie danej osoby klasyfikowane jest jako:

 • wykroczenie (jest wtedy, kiedy podatnik naraził Skarb Państwa na straty, które nie przekraczają wysokości pensji minimalnej - 2100 brutto),
 • lub przestępstwo skarbowe (unikanie płacenia podatków do tego stopnia, że jego zaniechanie podatkowe wynosi więcej niż pięciokrotność pensji minimalnej - 10 500 brutto).

Więzienie za unikanie podatków można otrzymać dopiero w sytuacji, kiedy nasze działanie zostanie określone przez sąd jako przestępstwo skarbowe (wynika to z Kodeksu Karnego Skarbowego, art. 54). Ten sam kodeks określa też wysokość kary więzienia. Za unikanie podatków można stracić wolność na okres od dwóch do 10 lat (art. 28 KKS). Lub na więcej - nawet 15 lat, jeśli sąd zasądzi karę łączną za oszustwa podatkowe różnego rodzaju (art. 39 KKS). Wysokość kary zawsze zależy od indywidualnej sytuacji nieuczciwego podatnika.

za wyłudzenie kredytu można pójść do więzienia

Próby wyłudzenia kredytu są dotkliwie karane, jednak mimo dobrze działających organów sprawiedliwości dobrze jest się umieć przed nimi bronić. Wyłudzenie kredytu lub pożyczki może odbyć się na podstawie skradzionego dowodu osobistego lub nieprawdziwej deklaracji o wysokości dochodów osoby wnioskującej o gotówkę. Więzienie za długi jest tu jak najbardziej realne: kara wynosi nawet 5 lat. Jak podaje art. 297 (Kodeks Karny):

„Kto (...) przedkłada podrobiony, przerobiony, poświadczający nieprawdę albo nierzetelny dokument albo nierzetelne, pisemne oświadczenie dotyczące okoliczności o istotnym znaczeniu dla uzyskania wymienionego wsparcia finansowego, instrumentu płatniczego lub zamówienia grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.”

Kara więzienia grozi za wyłudzenia kredytu lub pożyczki.

Więzienie za utrudnianie egzekucji komorniczej i niezapłacenie kary grzywny

Wiele zadłużonych osób obawia się wizyty komornika. Nic dziwnego, ponieważ komornik ma prawo zabrać nam dużą część naszego majątku. Jednak nie może zabrać wszystkiego - warto sprawdzić m. in. czy komornik może zająć zwrot podatku, a także jakie teraz będzie miał uprawnienia - ponieważ od stycznia 2019 r.  od stycznia 2019 r. zmienia się Ustawa o komornikach.

Warto znać swoje prawa, ponieważ już samo to zmniejsza obawy przed wizytą komornika (który często mylony jest z windykatorem - a to dwie różne funkcje). Na pewno ukrywanie majątku przed komornikiem i zastanawianie się, jak oszukać komornika nie są dobrymi rozwiązaniami. Za udaremnianie egzekucji komorniczej grozi kara więzienia od 3 miesięcy do pięciu lat. Dlatego lepiej pomyśleć, jak i czy można dogadać się z komornikiem zamiast go unikać.

Więzienie za długi grozi nam też wtedy, gdy nie zapłacimy zasądzonej kary grzywny. Sąd musi nam jednak udowodnić brak dobrej woli, czyli umyślne uchylanie się od zapłacenia grzywny. Za niezapłacenie grzywny kara więzienia może wynosić maksymalnie 30 dni. Zanim do tego dojdzie, wcześniej sąd będzie próbował wyegzekwować grzywnę z majątku dłużnika lub zlecić mu prace społeczne. Kara więzienia jest tu ostatecznością - co nie oznacza, że jest niemożliwa. Nie można więc czuć się bezkarnym.

Długi alimentacyjne a więzienie

Jak podaje BIG Infomonitor liczba dłużników alimentacyjnych… ciągle rośnie. Tylko w pierwszej połowie 2018 roku znów wzrosła o 3 proc. Oznacza to, że od stycznia do czerwca BIG Infomonitor odnotował 319 000 przypadków niepłacenia alimentów. Dłużnicy alimentacyjni jak widać nie obawiają się poważnych konsekwencji - a wśród nich jest kara więzienia za długi alimentacyjne.

Kiedy dłużnik alimentacyjny idzie do więzienia? W momencie, gdy zalega z płatnością trzech okresowych świadczeń. Areszt to ostateczność (wcześniej dłużnik alimentacyjny obciążany jest karą grzywny), ale się zdarza. Kiedy? Kara więzienia zasądzona jest wtedy, gdy spóźniony rodzic nie ureguluje zaległych świadczeń.

Na jak długo można pójść za alimenty do więzienia? Na rok w opisanym powyżej przypadku. Jeśli jednak okaże się, że brak płacenia alimentów naraża kogoś na “niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych”, wtedy ta kara może wynosić nawet 2 lata.

Mam ogromne długi - co robić? Jak wyjść z długów chwilówek

Jak wyjść z długów? Warto dokonać porządnej analizy domowej budżetu i poszukać oszczędności, ograniczając niepotrzebne wydatki do minimum. Czasem wyjściem okazuje się skorzystanie z pomocy od rodziny lub pożyczka dla zadłużonych - to kolejne zobowiązanie, ale pomogą pokryć naglące wydatki.

Przede wszystkim jednak nie należy robić żadnych gwałtownych ruchów, ponieważ z każdego długu da się wyjść. Czasem ostatecznością jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Innym rozwiązaniem może okazać się konsolidacja kredytu, jeśli raty pożyczek nas przerastają.

Brak spłaty pożyczki grozi interwencją komornika.

Kara więzienia za długi - na jak długo?

“Odsiadka za długi”, czyli za konkretne działania prowadzące do długów zależy od rodzaju popełnione przestępstwa. Przedstawiamy zestawienie wysokości kar więzienia za długi:

 • Unikanie podatków - od dwóch do 10 lat (w niestandardowych przypadkach - połączonych oszustwach podatkowych - do 15 lat).
 • Wyłudzenie kredytu - od trzech miesięcy do pięciu lat.
 • Zaleganie z płatnością alimentów - rok lub dwa lata.
 • Niezapłacenie grzywny - maksymalnie 30 dni.
 • Wyzbywanie się majątku - od trzech miesięcy do pięciu lat.

Więzienie za długi - podsumowanie najważniejszych informacji

Nie każdy ma czas, żeby dokładnie przeczytać rozbudowany artykuł na interesujący go temat lub zazwyczaj szybko potrzebuje odpowiedzi na dane pytanie. W związku z tym na koniec przygotowane zostało podsumowanie najważniejszych informacji w tematyce więzienia za długi:

 • Czy za niespłacanie kredytu można iść do więzienia? Co grozi za niespłacanie kredytu? - Poważna kary finansowe, natomiast za samo niespłacanie kredytu nie można otrzymać kary więzienia.
 • Czy za długi mogę trafić do więzienia? Za samo zadłużenie nikt nie może odebrać nikomu wolności, ale można dostać karę więzienia za umyślne uchylanie się od płatności.
 • Na jak długo mogę trafić do więzienia za długi? Za unikanie podatków - 2 do 10 lat, za wyłudzenie kredytu - od 3 miesięcy do 5 lat, za zaleganie z alimentami - na rok lub 2 lata, za niezapłacenie grzywny - maks. na 30 dni, za wyzbywanie się majątku - na 3 miesięce do 5 lat.
 • Mam długi nie do spłacenia - co robić? Najlepiej skontaktować się z doradcą finansowym lub zaufaną osobą. W najgorszych przypadkach uruchomić procedurę upadłości konsumenckiej.

Aktualności

CreamFinance zmienia się w AvaFin!

Redakcja Loando pragnie poinformować, że CreamFinance...

CreamFinance świętuje 10 urodziny!

W imieniu grupy Loando składamy najlepsze życzenia...

Patric Koeck został nowym CEO w Grupie Creamfinance

Od 15 stycznia 2020 r. stanowisko CEO w Grupie Creamfinance...

Reklama VIA SMS - sprawdź na co przeznaczyć pożyczkę!

VIA SMS to firma pożyczkowa, która nieustannie się...

Kto zostanie Liderem IT?

Już po raz szósty firmy z branży IT staną w szranki,...

Darmowe pożyczki
Ekspres Pożyczka
5000 zł / 30 dni
Netcredit
10000 zł / 30 dni
Feniko
1000 zł / 30 dni
OROS.pl
5000 zł / 30 dni
Miloan
3000 zł / 30 dni
Finbo
5000 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
3000 zł / 30 dni
Crezu
5000 zł / 60 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni

Dodaj komentarz

##   ##  ###  ##   ## ##   ## ##   ## 
## ## ##  ## ##  ###  ### ##   ## ##   ## 
## ## ## ##  ## #### #### ##   ## ##   ## 
## ## ## ##   ## ## ### ## ##   ## ######### 
## ## ## ######### ##   ## ##   ## ##   ## 
## ## ## ##   ## ##   ## ##   ## ##   ## 
 ### ### ##   ## ##   ## ####### ##   ## 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze

Marek 2019-12-03 13:35:59 #4087
Bardzo przydatne informacje w tym temacie można przeczytać w tym artykule https://szybkagotowka.pl/Finanse/wiezienia-za-dlugi. Znajdziecie tam odpowiedź na najważniejsze pytanie - za co można trafić do więzień, posiadając dług. 
Odpowiedz