Pożyczanie pieniędzy według Polaków

Lubimy pożyczać pieniądze, aby zrealizować cele, na które w inny sposób nie moglibyśmy sobie pozwolić. Według badania Grupy KRUK, Polska należy do krajów, w których odnotowuje się największy poziom ukredytowienia mieszkańców. Przewyższa nas np. Rumunia, ale już obywatele Niemiec są dużo mniej obciążeni pożyczkami. Dlaczego? Mają wyższe zarobki i łatwiej jest im oszczędzić pieniądze. Polacy chcą żyć na poziomie mieszkańców krajów Europy Zachodniej, dlatego muszą wspomagać się pożyczkami. Provident Polska w badaniu “Finanse Polaków” postanowił sprawdzić, w jaki sposób zaciągamy zobowiązania finansowe.

Polacy chętnie pożyczają - w jaki sposób biorą pożyczki?

Liczba pożyczek stale rośnie

Ostatnie trzy lata pokazują, że aż 48 procent mieszkańców Polski zaciągnęło kredyt albo pożyczkę[1]. Nasze chęci do pożyczania potwierdzają również dane NBP i BIK. Według Narodowego Banku Polskiego, wartość kredytów i pożyczek na przestrzeni 20 lat zwiększyła się ponad dwudziestokrotnie, a dokładniej z ok. 32 mld zł do ponad 660 mld zł. Z kolei Biuro Informacji Kredytowej informuje nas, że tylko w ubiegłym roku zaciągnęliśmy zobowiązania finansowe na kwotę sięgającą niemal 82 mld zł, co oznacza dwuprocentowy wzrost każdego roku.

Najczęściej pożyczają ludzie młodzi. Niestety, nie zawsze dobrze radzą sobie ze zobowiązaniami, ponieważ ich przeterminowane długi sięgają kwoty 9,3 mld zł. Chociaż na pożyczanie patrzą rozsądnie, nie do końca potrafią trafnie oszacować możliwości swojego budżetu. Wynikiem tego są niespłacone wierzytelności[2]. Osoby starsze również wspomagają się pożyczkami, tym bardziej, że oferta pożyczkowa dla seniorów jest bardzo atrakcyjna. Wiele instytucji pozabankowych posiada produkty dedykowane osobom powyżej 65 roku życia. Żeby się o nią starać, wystarczy renta czy emerytura. W jaki sposób wobec tego pożyczamy?

Parametry pożyczek istotne dla Polaków

Przede wszystkim nie podpisujemy umowy na szybko. To dobrze, ponieważ w przeciwnym razie w niedługim czasie zmuszeni bylibyśmy zastanawiać się - w jaki sposób wyjść z długów? Zanim zaciągniemy pożyczkę, w największym stopniu zwracamy uwagę na jej całkowity koszt, jednocześnie przeliczając, czy po prostu nas na nią stać. Według badań Provident Polska, to istotny parametr dla 87 procent badanych Polaków. 86 procent sprawdza również wysokość miesięcznej raty. Niestety, tylko dla 40 procent ankietowanych istotnym czynnikiem jest RRSO, pozwalające porównać poszczególne oferty. Wynika to prawdopodobnie z niezrozumienia pojęcia Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania i niewiedzy, jak ten wskaźnik wykorzystywać.

Jak się okazuje, świadomość finansowa Polaków jest niska. Analiza wyników badania OECD nie daje powodów do radości - zajmujemy ostatnie miejsce pośród 30 krajów, w których weryfikowano poziom wiedzy i zachowania finansowe. Mimo to badanie Provident Polska pokazuje, że staramy się pożyczać mądrze i wybierać znane, renomowane firmy. Aż ¾ badanych Polaków wzięłaby pożyczkę jedynie od wiarygodnej, sprawdzonej instytucji pozabankowej.

Pożyczki na dowolny cel, czyli na co pożyczamy?

Wiemy już, jakie szczegóły pożyczek są dla nas istotne. A na co przeznaczmy pieniądze uzyskane z szybkiej pożyczki? Można je wykorzystać na realizację dowolnych planów. Badania Provident Polska na pierwszym miejscu wskazują pilne, niespodziewane wydatki, takie jak niecierpiące zwłoki koszty leczenia (73 procent ankietowanych). Dla ponad połowy badanych ważnym celem jest także remont mieszkania czy zakup sprzętu, takiego jak pralka, lodówka albo TV. 46 procent ankietowanych byłaby skłonna wziąć pożyczkę na ważne wydarzenie, którym jest komunia albo wesele. 35 procent biorących udział w badaniu za dobry powód pożyczki uznaje też wyjazd wakacyjny, a 33 procent - prezent dla bliskiej osoby.


Jedna trzecia Polaków za dobry cel pożyczki uznaje prezent dla bliskiej osoby


Niezależnie od celu, na jaki przeznaczamy pieniądze, powinniśmy pamiętać, aby pożyczkę spłacać w terminie. Konsekwencje braku płatności zobowiązań finansowych mogą być bardzo dotkliwe. O ile samo upomnienie w postaci monitu nie jest jeszcze bolesne, o tyle komornik albo wpis do rejestru dłużników - już tak. Z tego właśnie powodu pożyczki powinniśmy brać tylko wtedy, kiedy faktycznie nas na nie stać.

Większe dochody - większe skłonności do pożyczania?

Kto najczęściej bierze pożyczki? Jak się okazuje, im większe mamy dochody, tym większe są nasze skłonności do starania się o dodatkowe pieniądze. Posiadając odpowiednie zarobki, musimy tylko przygotować dokumenty konieczne do wzięcia chwilówki, a później zrealizować potrzeby, na które pożyczyliśmy pieniądze.

Im wyższe są nasze zarobki, tym chętniej pożyczamy na cele związane ze standardem życia czy możliwością pokazania się. Według Provident Polska, 57 procent gospodarstw domowych o dochodach powyżej 5000 zł netto, mogłoby wziąć pożyczkę na wakacje. Na ten sam cel zdecydowałoby się jedynie 19 procent gospodarstw domowych o zarobkach do 2000 zł netto. Jeśli pożyczka ma spełnić ważniejsze zamiary, decydują się na nią łatwiej również osoby z grupy o niższym wynagrodzeniu. Na niespodziewany wydatek zdecydowałoby się aż 87 procent ankietowanych z najwyższym dochodem, jak też 71 procent badanych z mniejszymi zarobkami..

Pamiętajmy, że tylko branie pożyczek i spłacanie ich w terminie pomaga budować pozytywną historię kredytową. To z kolei jest najlepszym sygnałem dla pożyczkodawców, że jesteśmy rozsądnymi i rzetelnymi klientami. Dlatego niezależnie od tego, jakie dochody mamy i na jaki cel wzięliśmy pożyczkę, naszym priorytetem ma być jej spłata.

Czy odpowiedzialnie pożyczamy pieniądze przez internet?

Badania Provident Polska pokazują, że staramy się pożyczać odpowiedzialnie. Ale nie tylko całkowity koszt pożyczki, miesięczna rata i renoma firmy mają znaczenie przy zaciąganiu zobowiązań. Musimy pamiętać jeszcze o kilku zasadach bezpiecznego pożyczania, a dokładniej:

 • poznać swojego pożyczkodawcę, sprawdzając jego wiarygodność,
 • sprawdzić warunki pożyczki, która nas zainteresowała,
 • śledzić rankingi pożyczek, podpowiadających dobre oferty,
 • szukać najtańszych możliwości, pozwalających zaciągać zobowiązania bez dodatkowych kosztów,
 • korzystać z atrakcyjnych programów lojalnościowych.

   W pożyczaniu najważniejszy jest rozsądek

Kierując się powyższymi wskazówkami, weźmiemy pożyczkę, która nie będzie dużym obciążeniem dla naszego budżetu. Lecz nie tylko instytucje pozabankowe mogą być ratunkiem dla domowych funduszy. Pożyczyć może też rodzina.

Wsparcie funduszy umową pożyczki w rodzinie

Nie tylko instytucje pozabankowe mogą nam służyć wsparciem finansowym. Można też zawrzeć umowę pożyczki w rodzinie. Jednak czy warto psuć relacje rodzinne, kiedy aż ⅓ par kłóci się o kwestie finansowe[3]? Pożyczając gotówkę zięciowi czy teściom, również możemy narazić wzajemne stosunki. Do tego, jeśli znajdujemy się w I grupie podatkowej, a świadczenie wyniesie więcej niż 9637 zł, będziemy zmuszeni zapłacić podatek od pożyczki. Do pierwszej grupy podatkowej zaliczają się:

 • małżonek,
 • zstępni,
 • wstępni,
 • pasierb,
 • zięć
 • synowa,
 • rodzeństwo,
 • ojczym,
 • macocha,
 • teściowie.

Dlatego lepiej jest korzystać z darmowych chwilówek, przy wyborze których pomogą nam wspomniane rankingi pożyczek.

Alternatywą dla dwóch powyższych rodzajów pożyczek są jeszcze pożyczki społecznościowe, zawierane bez udziału instytucji finansowych. Użytkownicy portalu z pożyczkami społecznościowymi samodzielnie finalizują transakcję pożyczkową, a pożyczkodawca (którym może stać się każdy użytkownik), zarabia na prowizjach. Nie każdy ma zaufanie do tego rodzaju pożyczek, dlatego może lepiej jest wybrać wiarygodną instytucję pozabankową i jasne warunki umowy? Pożyczaj roztropnie, a twój budżet na tym nie ucierpi.


 

[1]Grupa Kruk, badanie “Postawy finansowe Europejczyków”, 2016 rok
[2]Stowarzyszenie Program Wsparcia Zadłużonych i BIG InfoMonitor, badanie „Życie finansowe młodych Polaków”, 2016 rok
[3]Raport Profi Credit, 2015 rok

Darmowe pożyczki
Netcredit
500 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
1000 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
1000 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni
AXI Card
6000 zł / 30 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni

Dodaj komentarz

##   ##  ###  ##  ## ##  ## ####### 
###  ###  ## ##  ###  ## ## ## ##   ## 
#### #### ##  ## #### ##  ####  ##   ## 
## ### ## ##   ## ## ## ##  ##  ##   ## 
##   ## ######### ## ####  ##  ## ## ## 
##   ## ##   ## ##  ###  ##  ##  ## 
##   ## ##   ## ##  ##  ##   ##### ## 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze

Maryla 2017-10-13 20:25:56 #1291
Polacy coraz częsciej i chętniej pożyczają pieniądze- ale co warte podkreślenia to i oferty są coraz lepsze! Kiedyś ludzie bali się pożyczek- teraz ludzie je doceniają, przekonali sie, że są one świetnym roziwązaniem!