Tygodniowa czy miesięczna spłata rat pożyczki? Pożyczki od Provident i Ferratum Bank

Pożyczki ratalne mogą sfinansować większe wydatki - dzięki nim pozyskamy kwoty rzędu kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Każde takie zobowiązanie trzeba spłacić. Jak się okazuje, pożyczki na raty nie muszą wiązać się z miesięczną spłatą. Niektóre firmy proponują klientom tygodniowe płatności. Dlatego zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy, powinniśmy rozstrzygnąć, który system regulowania rat będzie przynosić więcej korzyści naszemu budżetowi.

Spłata raty co miesiąc czy co tydzień? Wybierz rozwiązanie dla siebie

Spłata pożyczki najważniejszym zadaniem pożyczkobiorcy

Spłata pożyczki jest najważniejszym zadaniem każdego pożyczkobiorcy, bez względu na to, czy jest to zobowiązanie krótko- czy długoterminowe. Dokładny plan regulowania płatności określa harmonogram spłat, który otrzymujemy wraz z umową. Trzeba go ściśle przestrzegać, aby nie otrzymać monitu, którego głównym celem jest ponaglenie do uiszczenia zobowiązania. Koszty wysłania takiego przypomnienia należą do pożyczkobiorcy. Gdy doliczymy do nich również odsetki karne, nasz dług się powiększy.

Niestety - jak się okazuje, Polacy niezbyt dobrze radzą sobie z zaległościami finansowymi. Według najnowszych danych zgromadzonych przez ERIF Biuro Informacji Gospodarczej, w pierwszym kwartale 2017 roku płatności nieuregulowane w terminie wynosiły już 23,6 mld zł. Najwięcej dłużników mieszka w województwie śląskim (232 tys.), dolnośląskim (172 tys.) oraz mazowieckim (164 tys.)[1]. Według Krajowego Rejestru Długów, statystycznym dłużnikiem jest mężczyzna od 36 do 45 roku życia, z niespłaconym zobowiązaniem na kwotę 18 tys. 300 zł. Zaległości finansowe mogą przysporzyć nam wielu problemów. W jaki sposób uniknąć takich problemów?

Co zrobić, aby nie przekraczać okresu kredytowania?

Według wspomnianego raportu ERIF, w Polsce tylko 504 tys. osób gromadzi pozytywne informacje na temat terminowo spłacanych przez siebie zobowiązań[2]. Ta liczba nie napawa optymizmem, dlatego trzeba wiedzieć, w jaki sposób mądrze pożyczać, aby w przyszłości nie doprowadzić do spirali zadłużenia. Najważniejszą zasadą jest oczywiście odpowiedni dobór kwoty zobowiązania. Każdy z nas mniej więcej orientuje się w swoich możliwościach finansowych. Wiemy, na co wydajemy pieniądze i jaką gotówką możemy dysponować po uregulowaniu wszelkich płatności.

Jak nie przekroczyć okresu kredytowania?

Chociaż pożyczkodawca nie pyta nas o cel, na jaki przeznaczymy dodatkowe środki, my powinniśmy mieć ściśle sprecyzowane plany. W przeciwnym razie roztrwonimy pieniądze, a jedynym śladem po pożyczce będzie nasz dług.

Aby nie przylgnęło do nas miano “nierzetelnego dłużnika”, powinniśmy też wybrać dogodny dla siebie okres kredytowania - im dłuższy, tym mniejsze będą raty, a spłata - łatwiejsza. W przypadku pożyczek ratalnych mamy do wyboru miesięczny albo tygodniowy system spłaty.

Pożyczki ze spłatą miesięczną w ofercie Ferratum Bank i InCredit

Pożyczki ze spłatą miesięczną to popularny typ zobowiązań proponowany przez pożyczkodawców. Instytucje pozabankowe zazwyczaj dają swobodny wybór przy decydowaniu, którego dnia miesiąca będziemy dokonywać płatności. Maksymalny okres kredytowania może wynosić nawet 36 miesięcy. Jeśli będziemy z niego korzystać, nawet większą pożyczkę spłacimy bez trudu i zmartwień o konsekwencje nieterminowych płatności.

Miesięczny system spłaty jest charakterystyczny dla oferty Ferratum na raty oraz InCredit. Ferratum Bank proponuje 3000 zł przy pierwszej umowie pożyczki i 5000 zł przy każdej następnej. Okres kredytowania wynosi minimum 6, a maksymalnie 24 miesiące. Wystarczy wybrać kwotę, wypełnić wniosek, dokonać weryfikacji i poczekać na odpowiedź. InCredit z kolei wychodzi z propozycją pożyczek ratalnych od 600 do 10 000 zł, które można spłacać w terminie do 24 miesięcy. Raty spłacamy na jeden z rachunków podanych przez pożyczkodawcę, dokonując przelewu internetowego.

Pożyczki z tygodniową spłatą w ofercie Provident i LoanMe

Pożyczki z tygodniową spłatą są zdecydowanie mniej popularne, a mogą przynieść nam więcej korzyści, niż sądzimy. Szczególnie, kiedy trudno nam utrzymać budżet w ryzach. Wówczas uiszczenie raty w drugiej połowie bądź pod koniec miesiąca staje się dla nas bardzo problematyczne, a przecież terminowa spłata to duża oszczędność. Nie tylko unikamy odsetek karnych, lecz także możemy liczyć na zdecydowanie korzystniejsze warunki przy kolejnych umowach.

Pożyczki z tygodniowymi płatnościami oferuje Provident i LoanMe. Pożyczka od firmy Provident gwarantuje kwoty 10 000 zł, na których zwrot będziemy mieć od 30 do nawet 90 tygodni. Niskie raty są łatwiejsze do uregulowania, a pożyczkodawca zapewnia, że możemy otrzymać decyzję i gotówkę w ciągu jednego dnia. W przypadku LoanMe klienci mogą się starać o pożyczkę w wysokości do 11 000 zł. Na jej spłatę pożyczkodawca daje 17, 25, 45 albo 42 tygodnie.

Spłata pożyczki - co miesiąc czy co tydzień?

Decyzja o wyborze pożyczkodawcy oferującego pożyczki z miesięczną albo tygodniową spłatą, powinna być przede wszystkim zależna od naszych nawyków i możliwości finansowych. Niektórzy rzetelnie podchodzą do dokonywania płatności i bez trudu radzą sobie z miesięcznymi płatnościami, nawet jeśli planują wymarzone wakacje i też chcą zaoszczędzić trochę grosza. Inni z kolei zapominają o ratach i często zbyt szybko wydają pieniądze, dlatego w ich przypadku lepiej sprawdzą się płatności tygodniowe. Dzięki temu łatwiej im będzie zarządzać finansami, tym bardziej, że badanie świadomości finansowej Polaków nie wypada najlepiej. Przeprowadzono je w 30 krajach i niestety - znajdujemy się na ostatnim miejscu[3].

Chociaż zarządzanie finansami jest dla nas jedną z najważniejszych sfer (obok rodziny i zdrowia)[4], to według danych BIG InfoMonitor, liczba polskich dłużników wzrosła o pół miliona w stosunku do roku poprzedniego. Chętnie się zapożyczamy, ale spłata zobowiązań przychodzi nam trudniej. Dlatego zadecydujmy, w jakim systemie chcemy regulować raty, aby nie powiększać grona zadłużonych Polaków.

W jaki sposób pożyczkodawcy walczą z zadłużeniem Polaków?

Pożyczkodawcy także walczą z zadłużeniem Polaków, przede wszystkim skrupulatnie weryfikując każdego klienta w biurach informacji gospodarczych, w tym w bazie BIK. Provident, LoanMe, Ferratum Bank i InCredit chcą mieć pewność, że pożyczkobiorca, z którym podpisują umowę, wywiąże się z jej zapisów. Tym bardziej, że według badań, tylko dla 17 proc. badanych zaciągnięte zobowiązanie jest priorytetową powinnością finansową[5].

Z zadłużeniem Polaków mogą walczyć także pożyczkodawcy

W celu poprawy stanu świadomości, coraz więcej pożyczkodawców przygotowuje dla klientów specjalne platformy edukacyjne. Aby móc z nich korzystać, często trzeba być uczestnikiem programów lojalnościowych. Przynoszą nie tylko materialne korzyści w postaci lepszych warunków pożyczek. Mogą także wzbogacać naszą wiedzę. Dzięki temu kwestie pożyczania, oszczędzania i zarządzania budżetem będą dla nas jasne i przejrzyste.


[1] [2] ERIF, Raport za I kwartał 2017 roku
[3] OECD, badanie poziomu świadomości finansowej, 2016 rok
[4 ] Moje ING, badanie "Zwyczaje finansowe Polaków", 2016 rok
[5] Lindorff S.A., badanie “Finansowe zwyczaje Polaków”, 2016 rok

Darmowe pożyczki
Netcredit
500 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
600 zł / 30 dni
AXI Card
6000 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni
Visset
1000 zł / 30 dni
Ranking pożyczek ratalnych - lipiec 2020

Dodaj komentarz

##   ## ##  ## ######## ##   ## ######  
 ##  ##  ## ## ##    ##   ## ##  ## 
 ## ##   ####  ##    ##   ## ##    
  ###    ##  ######  ##   ## ##  #### 
 ## ##   ##  ##    ##   ## ##  ## 
 ##  ##   ##  ##    ##   ## ##  ## 
##   ##  ##  ##    #######  ######  

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze

Bolo 2017-06-15 21:01:52 #936
Decydując się na pożyczke trzeba postepować rozsądnie i odpowiedzialnie i wziac pod uwage nasze możliwosci splaty! wiadomo- tez system splaty i wysokosc rat, ktore nie udeza w nasz portfel tak mocno! Grunt to rozsadek!!!