Zdolność Kredytowa - jak liczą ją firmy pożyczkowe?

Z perspektywy klienta staranie się o pożyczkę jest proste – po złożeniu wniosku czekamy na wydanie decyzji i przelew. W tym czasie natomiast firma analizuje nasze dane i na ich podstawie decyduje, czy może nam przyznać pieniądze. Ważną częścią tego procesu jest wyliczanie zdolności kredytowej.

Potrzebujesz pożyczki pozabankowej lub kredytu gotówkowego? Sprawdź jak firmy pożyczkowe wyliczają zdolność kredytową

Podstawą starania się o wsparcie finansowe jest złożenie formularza z odpowiednimi danymi. W dokumencie często pojawiają się pytania o wielkość naszego gospodarstwa domowego, rodzaj wykonywanej pracy i wysokość dochodów netto. Czasami firma oczekuje jeszcze potwierdzającego zaświadczenia o zarobkach - od naszego pracodawcy, w formie wyciągu z konta lub pasków płacowych. Formalności wymagane przez firmy pożyczkowe są mniej kłopotliwe od tych, których oczekują banki. Ułatwienia formalne przekładają się jednak na ceny pożyczek. Aby zapewnić sobie zabezpieczenie, firmy powiększają kwoty zobowiązań o prowizje i odsetki.

Wyliczanie zdolności kredytowej – co jest najważniejsze

Firmy pozabankowe mają mniej restrykcyjne warunki przyznawania pożyczek niż banki. Inaczej przeprowadzają także analizę danych klienta. Do wyliczenia zdolności kredytowej bank potrzebuje szczegółowych informacji. Instytucja bierze pod uwagę zarówno aktualne zobowiązania finansowe wnioskującego, jak i przeszłe. Analizuje ponadto historię konta klienta – jego przychody i sposób wykorzystywania środków. Instytucje pozabankowe opierają się natomiast na oświadczeniach wnioskującego i jego aktualnej sytuacji finansowej. W większości firm pożyczkowych podstawą do starania się o pieniądze jest wniosek. Pożyczkodawcy są najczęściej zainteresowani wielkością gospodarstwa domowego i rodzajem wykonywanej przez klienta pracy – w formularzu możemy się zatem spodziewać pytań o te kwestie. Czasami pojawia się także pytanie o posiadanie samochodu, jeśli wybraliśmy pożyczkę pod zastaw. Ważne są także aktualne zadłużenia – zaciągnięte kredyty lub karty kredytowe, a także pożyczki od innych instytucji. Te informacje firma pożyczkowa może znaleźć w bazach BIK i Credit Check.

Wsparcie BIK

Wgląd do rejestru BIK pozwala pożyczkodawcom dowiedzieć się czegoś o aktualnych i przeszłych zobowiązaniach finansowych klienta – dla banków i firm pożyczkowych jest to rzetelne źródło informacji. Warto wiedzieć, że także pożyczkobiorcy mogą założyć konto w BIK, uzyskując tym samym dostęp do danych na temat swoich zadłużeń. To jedna z wielu rzeczy które powinieneś wiedzieć o BIK. Raz na 6 miesięcy możemy pobrać bezpłatny raport, natomiast za dodatkową opłatą otrzymamy rozbudowaną analizę – dzięki niej dowiemy się na przykład, kto wprowadził do rejestru informacje na nasz temat. W rejestrze BIK znajdują się dane wszystkich osób, które kiedykolwiek korzystały z pożyczonych pieniędzy. Z bazy można dowiedzieć się także, czy miały problemy ze spłatą swoich zobowiązań. Poza kredytami i pożyczkami, jako zobowiązania są liczone także karty kredytowe i limity na koncie potencjalnego klienta. Dane z BIK razem z oświadczeniami zawartymi we wniosku pożyczkowym pozwalają firmie oszacować, czy aplikująca osoba będzie wiarygodnym klientem.

Baza Credit Check

Jak działa Credit Check? To kolejne narzędzie pomocne przy analizowaniu wiarygodności kredytowej potencjalnego klienta. Nowe rozwiązanie umożliwia sprawniejszy obieg informacji między firmami pożyczkowymi. Dzięki Credit Check pożyczkodawca dowie się, czy potencjalny klient ma zadłużenia w innych firmach pożyczkowych. W systemie zapisywana jest informacja o każdej nieterminowej spłacie. To zatem kolejna usługa, która ułatwia instytucjom pozabankowym ocenę ryzyka, a klientów chroni przed zaciąganiem zobowiązań przekraczających ich możliwości.

Scoring - ocena punktowa pożyczkobiorcy

Jeśli pożyczkodawca ma już pewność, że wnioskujący klient jest osobą godną zaufania, kolejnym etapem analizy będzie ocena punktowa, czyli scoring. Jeśli jesteśmy wiarygodnymi klientami, możemy liczyć na wyższy wynik, a tym samym – atrakcyjniejsze warunki pożyczek. Na wysokość oceny punktowej wpływają oczywiście dane z BIK. Przy wyliczeniu scoringowym brane są pod uwagę takie dane jak wiek, płeć, wykształcenie i rodzaj zatrudnienia, dochody i liczba osób na utrzymaniu w gospodarstwie domowym. Informacje pozwalają utworzyć ogólny obraz pożyczkobiorcy, który jest następnie porównywany z „profilem idealnym” klienta terminowo spłacającego swoje zobowiązania. Im bliżej wzoru znajduje się wnioskujący, tym lepiej – jest większe prawdopodobieństwo, że otrzyma wsparcie finansowe. Firmy pożyczkowe posiadają różne modele scoringowe, które na bieżąco udoskonalają.

Zdolność kredytowa – czy jest ważna?

Ocena zdolności kredytowej to ważny etap rozpatrywania wniosku o pożyczkę. Ma zapewniać bezpieczeństwo obu stronom – zarówno firmom, jak i osobom aplikującym o wsparcie finansowe. Dzięki ocenie firmy pożyczkowe zyskują pewność, że pożyczają kwotę, którą wnioskujący będzie w stanie spłacić. Klienci są natomiast chronieni przed zaciąganiem zobowiązań ponad swoje możliwości.

Darmowe pożyczki
Netcredit
2000 zł / 30 dni
Extraportfel
2000 zł / 45 dni
MoneyMan
1500 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Kuki.pl
3000 zł / 30 dni
Ferratum Money
1500 zł / 60 dni
Visset
1000 zł / 30 dni
LendOn
1500 zł / 30 dni
Polożyczka
1000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
2000 zł / 45 dni
Vivus
3000 zł / 30 dni
Miloan
1500 zł / 30 dni
Tani Kredyt
3100 zł / 30 dni
Ale gotówka
2000 zł / 30 dni
Filarum
1000 zł / 30 dni

Dodaj komentarz

##  ##  ###  ##   ##  ###  ##   ## 
##  ##  ## ##  ##   ##  ## ##  ###  ### 
## ##  ##  ## ##   ## ##  ## #### #### 
#####  ##   ## ##   ## ##   ## ## ### ## 
## ##  ######### ##  ## ######### ##   ## 
##  ## ##   ##  ## ##  ##   ## ##   ## 
##  ## ##   ##  ###  ##   ## ##   ## 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Alicja 2016-10-08 13:44:58 #90
Bardzo fajny artykuł. Konkretny, rzeczowy!

2.0