Leasing samochodu. Jak wziąć samochód w leasing na firmę?

Leasing samochodu to jeden ze sposobów finansowania auta firmowego. Stanowi alternatywę dla pożyczki czy kredytu. Jak wziąć samochód w leasing na firmę? Czy możliwy jest leasing samochodu używanego? Nasz artykuł porusza wiele zagadnień związanych z leasingiem na auto!

Leasing samochodu można wpisać w koszty firmy.

Co to jest leasing samochodu?

Leasing samochodu jest alternatywą dla brania pożyczek pozabankowych i kredytów. Ile razy przeglądałeś ranking chwilówek z zamiarem wsparcia budżetu swojego przedsiębiorstwa? Kiedy z kolei potrzebowałeś większej pomocy finansowej, wskazówek udzielał ranking pożyczek na raty. Źródłem finansowania działalności może być również leasing! Polega na przekazaniu prawa do użytkowania przedmiotu na określonych w umowie warunkach.

Leasingodawca udostępnia przedmiot (w tym przypadku samochód), a leasingobiorca z niego korzysta, płacąc raty leasingowe. Przedsiębiorcy doceniają ten sposób finansowania potrzeb własnego biznesu. Jak pokazują badania, z leasingu korzystają najczęściej mikro i małe firmy (71% ogółu leasingobiorców). Na wzrost zainteresowania leasingiem wskazuje też wartość zawieranych kontraktów – jeszcze w 2013 była to suma 35,3 mln zł, a w 2017 – już 67,8 mln zł.

Leasing samochodu – leasing operacyjny czy leasing finansowy?

Na czym polega leasing auta? Na zawarciu umowy między podmiotem finansującym a przedsiębiorcą, w wyniku której ten dzierżawi samochód. Leasingobiorca nie staje się właścicielem auta! Cały czas pozostaje nim podmiot finansujący – leasingodawca, który pobiera comiesięczne raty leasingowe.

Dopiero, kiedy przedsiębiorca spłaci przedmiot leasingu, może wykupić auto lub wziąć nowe auto na firmę. Przedsiębiorcy najczęściej wybierają dwa rodzaje leasingu samochodu: leasing operacyjny samochodu lub leasing finansowy samochodu. Co charakteryzuje poszczególne formy leasingu pojazdu?

Leasing operacyjny samochodu

Cechy leasingu operacyjnego samochodu:

 • umowa zawierana na czas oznaczony, który stanowi co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji. Minimalny okres leasingu operacyjnego samochodu wynosi 5 lat,
 • leasingobiorca nie wprowadza samochodu do środków trwałych przedsiębiorstwa, przedmiot leasingu stanowi składnik majątku podmiotu finansującego,
 • obowiązek odpisów amortyzacyjnych spoczywa na na leasingodawcy, który jest właścicielem pojazdu,
 • koszt uzyskania przychodu stanowią: cała wartość raty leasingowej (część kapitałowa + część odsetkowa), opłata wstępna, tzw. czynsz inicjalny oraz koszty użytkowania auta,
 • po upływie terminu umowy własność przedmiotu umowy (samochodu) może, ale nie musi być przeniesiona na leasingobiorcę.

Leasing finansowy samochodu

Cechy leasingu finansowego samochodu:

 • umowa zawarta na czas określony, nie ma minimalnego okresu leasingu finansowego samochodu,
 • leasingobiorca wprowadza samochód do środków trwałych przedsiębiorstwa, auto stanowi składnik majątku przedsiębiorstwa,
 • obowiązek odpisów amortyzacyjnych spoczywa na leasingobiorcy, ponieważ auto na firmę stanowi środek trwały leasingobiorcy,
 • koszt uzyskania przychodu stanowią: część odsetkowa raty leasingowej, odpisy amortyzacyjne oraz koszty użytkowania auta,
 • wykup przedmiotu leasingu (samochodu) praktycznie nie istnieje. Po upływie terminu umowy auto staje się własnością leasingobiorcy.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na leasing zwrotny samochodu. Polega na sprzedaży samochodu firmowego leasingodawcy, a następnie podpisaniu z nim umowy i użytkowaniu samochodu. To rozwiązanie dla firm, które mają trudną sytuację finansową i chcą uwolnić zamrożone pieniądze.

Leasing samochodu osobowego a VAT

To, czy przedsiębiorca zdecydował się na leasing operacyjny samochodu, czy na leasing finansowy samochodu, nie ma wpływu ma możliwość odliczenia podatku VAT. Każdy z rodzajów leasingu pozwala odliczyć podatek VAT od wydatków, które leasingobiorca poniósł w związku z nabyciem oraz użytkowaniem auta. Jest tylko jeden warunek: pojazd musi być wykorzystywany w celach prowadzenia działalności. Leasing samochodu a VAT - stawka odliczenia podatku VAT:

 • odliczanie 50% VAT, kiedy przedsiębiorca wykorzystuje samochód osobowy w sposób mieszany, tzn. użytkuje go zarówno w celach prywatnych, jak i w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
 • odliczanie 100% VAT, kiedy przedsiębiorca wykorzystuje pojazd wyłącznie w celach firmowych. Chcąc odliczać 100% VAT od wydatków poniesionych na auto na firmę, należy zgłosić pojazd do urzędu na formularzu VAT-26 i prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Trzeba też stworzyć regulamin użytkowania pojazdu w firmie.

VAT w leasingu operacyjnym uiszczamy w ratach, natomiast w leasingu finansowym płacimy go w całości wraz z pierwszą ratą leasingową. To duże wyzwanie szczególnie dla nowych firm, dlatego przedsiębiorcy zdecydowanie częściej wybierają leasing operacyjny samochodu.

Zmiany w leasingu samochodów 2019

Od 2019 roku rat leasingowych nie będzie można w całości zaliczać do kosztów podatkowych. Przedsiębiorcy będą mogli potrącić maksymalnie 150 000 zł. Oznacza to, że leasing droższych aut przestanie być opłacalny. Firmy, które do końca roku 2018 podpiszą umowę leasingu na samochód, będą mogły potrącić całość rat.

Nie ma znaczenia, czy przedsiębiorca fizycznie otrzyma auto. To bardzo ważne, ponieważ samochody klasy premium często są produkowane na zamówienie. Do preferencyjnego rozliczenia wystarczy samo podpisanie umowy do 31 grudnia tego roku.

Jak wziąć samochód w leasing na firmę?

Leasing samochodu służy osobom, które prowadzą własną działalność, niezależnie od branży, w jakiej działają. Procedura zawarcia umowy leasingu jest bardzo prosta. Jak wziąć samochód w leasing na firmę? Leasing samochodu krok po kroku:

 1. Wybór samochodu, który ma być przedmiotem leasingu.
 2. Zweryfikowanie ofert leasingu i wybór firmy leasingowej.
 3. Ustalenie szczegółowych warunków transakcji i dostarczenie niezbędnych dokumentów.
 4. Podpisanie umowy na leasing samochodu i dokonanie opłaty wstępnej.
 5. Rejestracja przedmiotu leasingu i wydanie go leasingobiorcy.
 6. Korzystanie z przedmiotu leasingu, jakim jest auto!

Jakie dokumenty są potrzebne do podpisania umowy leasingu?

 • NIP,
 • REGON,
 • EDG lub KRS,
 • dwa dokumenty tożsamości osób reprezentujących firmę,
 • wniosek leasingowy.

Czy można wziąć w leasing samochód używany?

Leasing nowego auta nie jest jedynym sposobem na posiadanie auta na firmę. Można też wziąć w leasing samochód używany. Leasing auta używanego nieco komplikuje procedurę leasingu samochodu, ponieważ wymaga sporządzenia wyceny przedmiotu przez rzeczoznawców (koszt należy do leasingobiorcy!). Pojawia się także szereg innych wymogów. Zasady leasingu używanego samochodu:

 1. Nie każda firma chętnie leasinguje samochody używane. Dlatego dokładnie prześledź oferty leasingowe i znajdź firmę, która daje taką możliwość.
 2. Leasing aut używanych dotyczy samochodów do określonego wieku. Leasingodawcy dopuszczają zwykle samochody 4-6 letnie.
 3. Wiek pojazdu i okres trwania leasingu nie powinien być dłuższy niż 8 lat.
 4. Auta starsze niż 6 lat nie są skreślone z możliwości leasingu, ale warunki mogą być mniej korzystne.
 5. Dopuszczalny jest leasing samochodów używanych sprowadzanych z Unii Europejskiej.
 6. Sprzedawca auta powinien wystawić pełną fakturę 23% VAT. Tylko wtedy można odliczyć podatek VAT.

Przedsiębiorco, pamiętaj że koszty przeglądów samochodu używanego pokrywa leasingobiorca. Leasing samochodu z salonu przynosi więcej korzyści.

Leasing samochodu – koszty

Zewnętrzne finansowanie działalności wymaga pokrycia kosztów. Biorąc chwilówkę musimy pokryć koszty pożyczki, tak samo biorąc leasing na samochód, musimy liczyć się z opłatami. Ile kosztuje leasing samochodu osobowego? Podstawowe opłaty leasingu samochodu:

 • opłata początkowa,
 • opłata za opracowanie wniosku leasingowego,
 • miesięczna rata leasingowa,
 • koszt wykupu pojazdu,
 • składka ubezpieczeniowa OC/AC.

W umowie leasingowej mogą znaleźć się także dodatkowe opłaty. Leasingodawcy zaliczają do nich koszty dotyczące:

 • korzystania z auta przez osoby trzecie,
 • wyjazdów leasingowym samochodem za granicę,
 • upomnień za opóźnienia w spłacie rat leasingowych,
 • zmian harmonogramu płatności,
 • udzielania informacji w razie zatrzymania przez policję,
 • zwrotu samochodu po upływie terminu umowy.

Zalety leasingu samochodu

Czy opłaca się leasing samochodu osobowego? Z leasingiem samochodu wiąże się wiele korzyści. Dlaczego warto zdecydować się na leasing pojazdu? Zalety leasingu samochodu:

 • leasing samochodu jest stosunkowo łatwy do otrzymania. Procedury są mniej skomplikowane niż przy kredycie na samochód,
 • leasing samochodu nie obciąża zdolności kredytowej,
 • leasingobiorca może liczyć na stałe i niezmienne opłaty w trakcie trwania umowy leasingu, dotyczące wyłącznie użytkowania auta,
 • leasingobiorca otrzymuje korzyści podatkowe,
 • leasingodawca szybko wydaje auto, które jest już zarejestrowane, ubezpieczone i gotowe do jazdy,
 • podmiot finansujący zwykle pokrywa koszty napraw i przeglądów.

Leasing pojazdu ma też swoje wady. Wady leasingu samochodu:

 • leasingowany pojazd nie jest własnością leasingobiorcy,
 • leasingobiorca nie ma możliwości otrzymania zniżek na ubezpieczenie,
 • leasingobiorca ma małe szanse na otrzymanie odszkodowania w przypadku kolizji bez uzyskania zgody leasingodawcy,
 • w przypadku braku regulowania rat leasingowych leasingodawca odbiera leasingobiorcy pojazd,
 • leasingobiorca nie ma możliwości dokonywania modyfikacji w aucie,
 • wykupienie samochodu nie zawsze się opłaca.

Leasing czy kredyt na samochód, a może pożyczka?

Jeżeli nie jesteśmy zainteresowani leasingiem auta, możemy wziąć kredyt lub pożyczkę na samochód. Druga z możliwości gwarantuje równie proste formalności i błyskawiczną decyzję. Dostępne są też pożyczki dla firm – na start i na rozwój działalności. Umowę możemy podpisać już od pierwszego dnia prowadzenia firmy!

Najem długoterminowy samochodu alternatywą dla leasingu samochodu

Alternatywą dla leasingu auta jest wynajem długoterminowy samochodu (ang. Car Fleet Management). Przedsiębiorca płaci za możliwość użytkowania auta i ponosi koszty paliwa. Jest zwolniony z opłat związanych z serwisowaniem czy ubezpieczeniem pojazdu - te wydatki pokrywa comiesięczna rata wynajmu.

Umowa musi trwać minimum dwa lata. Zasadniczą różnicą między najmem długoterminowym a leasingiem samochodu jest brak możliwości wykupienia auta. Po zakończeniu trwania umowy przedsiębiorca zwraca samochód właścicielowi. Podobnie jak w leasingu samochodu, możemy doliczyć raty do kosztów uzyskania przychodu. Jeżeli auto ulegnie awarii, otrzymujemy pojazd zastępczy.

Co ważne, najem długoterminowy nie wymaga weryfikacji naszej zdolności kredytowej, nie potrzebujemy też wkładu własnego, który jest wymagany przy leasingu. Z oferty mogą skorzystać również osoby fizyczne. Zastanówmy się, które z rozwiązań jest dla nas korzystniejsze i zdecydujmy się na leasing samochodu, pożyczkę lub najem długoterminowy!

Artykuły

Pożyczki społecznościowe - poradnik i opinie!

Kiedy brakuje nam pieniędzy, pierwszą myślą jest pożyczka...

Ustawa antylichwiarska - najważniejsze informacje

Można śmiało stwierdzić, że klientów instytucji pozabankowych...

Pożyczka dla bezrobotnych – chwilówki dla osób bez zatrudnienia

Według danych GUS z 2018 roku, bezrobocie spada, ale...

Kredyt na wesele. Ile kosztuje przyjęcie weselne?

Jeżeli planujesz wejść w związek małżeński, a nie masz...

Zakupy na raty - zasil konto ekstra gotówką na letnie wyprzedaże

W popularnej sieci odzieżowej Zara wyprzedaż letnia...

Darmowe pożyczki
Ekspres Pożyczka
5000 zł / 30 dni
Netcredit
10000 zł / 30 dni
Feniko
1000 zł / 30 dni
OROS.pl
5000 zł / 30 dni
Miloan
3000 zł / 30 dni
Finbo
5000 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
3000 zł / 30 dni
Crezu
5000 zł / 60 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni

Dodaj komentarz

########   ###  ######## ##  ## ######  
##   ##  ## ##  ##   ## ## ## ##  ## 
##   ## ##  ## ##   ##  ####  ##    
##   ## ##   ## ########   ##  ##  #### 
##   ## ######### ##      ##  ##  ## 
##   ## ##   ## ##      ##  ##  ## 
######## ##   ## ##      ##   ######  

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze